Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως κάτοχος - χρήστης - προγραμματιστής κινητών απο το 1997 έως σήμερα 2019.

Ως λειτουργικά συστήματα φορητών συσκευών θεωρω καλύτερα ήταν:

1997-2012 Symbian OS με τελευταία συσκευή Nokia 808 PureView.

2013-2017 Windows 7,8,8.1,10 Phone/Mobile με τελευταία συσκευή Microsoft Lumia 950 XL Dual.

2018-2019 iOS 12+ με τελευταία συσκευή Apple Xs Max 512GB.

 

Υπόψιν ειμαι κάτοχος εδω και 1 εβδομάδα Xiaomi Mi A2 (6GB RAM / 128GB).

Μια εβδομάδα κάνω ενημερώσεις, αναβαθμίσεις, εγκαταστάσεις, ρυθμίσεις και γενικά είμαι απογοητευμένος για πολλοστή φορα με τα Android...

Έχουν πολλες βασικές ελλείψεις σε λειτουργίες και δυνατότητες σε σχέση με τα Windows 10 Mobile.

Πέρα απο οτι μου κρασάρουν καποιες βασικές εφαρμογες χωρις λογο όπως Facebook, Messenger, Instagram, Steam, παιχνίδια και άλλα...

Θέλει περισσοτερα βήματα για να κάνω τα ιδια πραγματα που εκανα στα Windows.

Το λειτουργικό στο Android 9.0 Pie καταλαμβάνει 16GB στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο όταν τα Windows 10 καταλαμβάνουν 5GB.

Στην προσωρινή μνήμη RAM το Android 9.0 Pie καταλαμβάνει το 1.6GB οταν τα Windows 10 καταλαμβάνουν τα 0.9GB.

Οι διαφημίσεις στο Android καταντάνε εκνευριστικές.

Δεν φτάνει που ειναι πιο συχνές αλλα υπάρχει και χρονικό όριο των ελάχιστων 5 δευτερολέπτων αναμονή μέχρι να εμφανιστεί το πλήκτρο παράκαμψης.

Είναι απίστευτο οτι απο το 2008 μέχρι σήμερα του λείπουν βασικές λειτουργίες και δυνατότητες που υπήρχαν και υπαρχουν στα Windows.

Κακώς υπάρχει τόση τυφλή υποστήριξη για το λειτουργικό Android.

Πρέπει να κάνει κάτι άμεσα η Microsoft με τις φορητές οικονομικές συσκεύες κινητής τηλεφωνίας.

Δεν γίνεται να δίνουμε 800€ για ένα iPhone και ουτε να δίνουμε 300€ για ενα Android που είναι χειρότερο απο ένα Lumia 950 του 2015.

Έψαξα να βρω σημερινή συσκευή με τα χαρακτηριστικά του Lumia 950 XL Dual SIM και δεν υπάρχει.

Όσα βρήκα με παραπλήσια χαρακτηριστικά κοστίζουν πάνω απο 600€.

Η παραπληροφορηση της χρονιάς μπράβο. Δεν ισχύει απολύτως τίποτα από όσα έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η παραπληροφορηση της χρονιάς μπράβο. Δεν ισχύει απολύτως τίποτα από όσα έγραψες.

Εμένα η pie ήταν 1572,9MB. Πού έχει άδικο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος - χρήστης - προγραμματιστής κινητών απο το 1997 έως σήμερα 2019.

Ως λειτουργικά συστήματα φορητών συσκευών θεωρω καλύτερα ήταν:

2013-2017 Windows 7,8,8.1,10 Phone/Mobile με τελευταία συσκευή Microsoft Lumia 950 XL Dual.

 

Υπόψιν ειμαι κάτοχος εδω και 1 εβδομάδα Xiaomi Mi A2 (6GB RAM / 128GB).

Μια εβδομάδα κάνω ενημερώσεις, αναβαθμίσεις, εγκαταστάσεις, ρυθμίσεις και γενικά είμαι απογοητευμένος για πολλοστή φορα με τα Android...

Έχουν πολλες βασικές ελλείψεις σε λειτουργίες και δυνατότητες σε σχέση με τα Windows 10 Mobile.

Πέρα απο οτι μου κρασάρουν καποιες βασικές εφαρμογες χωρις λογο όπως Facebook, Messenger, Instagram, Steam, παιχνίδια και άλλα...

 

Eλπιζω να εννοεις αποκλειστικα τα λαπτοπς οταν ισχυριζεσαι οτι θεωρεις καλυτερο λειτουργικο συστημα φορητων συσκευων το 2013-2017 τα Windows γιατι σε tablets και smartphones ΟΥΤΕ ΚΑΝ ακουμπαει Android και iOS.

 

Aπο κει και περα πηρες ενα android κινητο των 240ευρω και το συγκρινεις με την παλαι ποτέ ναυαρχιδα windows mobile των 700ευρω; Ασε που ειναι διαφορετικων ετων συσκευες.

Το οτι σου κρασαρουν πολλες εφαρμογες ειναι πολυ περιεργο, δεν το εχω συναντησει σε καμια android συσκευη μου μεχρι τωρα.

Αντε να κρασαρουν σπανια, οπως και σε iOS κρασαρουν ορισμενα apps.

Ή μηπως δεν κρασαραν apps στα WM/WP; :rolleyes:

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η pie ήταν 1572,9MB. Πού έχει άδικο;

1.5gb δηλαδή τόσο είναι και μένα. 16gb λέει ξανά διάβασε. Γενικά τίποτα δεν ισχύει από ότι γράφει τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eλπιζω να εννοεις αποκλειστικα τα λαπτοπς οταν ισχυριζεσαι οτι θεωρεις καλυτερο λειτουργικο συστημα φορητων συσκευων το 2013-2017 τα Windows γιατι σε tablets και smartphones ΟΥΤΕ ΚΑΝ ακουμπαει Android και iOS.

 

Aπο κει και περα πηρες ενα android κινητο των 240ευρω και το συγκρινεις με την παλαι ποτέ ναυαρχιδα windows mobile των 700ευρω; Ασε που ειναι διαφορετικων ετων συσκευες.

Το οτι σου κρασαρουν πολλες εφαρμογες ειναι πολυ περιεργο, δεν το εχω συναντησει σε καμια android συσκευη μου μεχρι τωρα.

Αντε να κρασαρουν σπανια, οπως και σε iOS κρασαρουν ορισμενα apps.

Ή μηπως δεν κρασαραν apps στα WM/WP; :rolleyes:

Έχω να δω crash από την 2.3 έκδοση. Τώρα τι γράφετε στο πιο πάνω ποστ δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

1.5gb δηλαδή τόσο είναι και μένα. 16gb λέει ξανά διάβασε. Γενικά τίποτα δεν ισχύει από ότι γράφει τίποτα.

Πιο κάτω το διόρθωσε όμως και έγραψε 1,6GB! Το διάβασες σίγουρα όλο το μήνυμα; ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πιο κάτω το διόρθωσε όμως και έγραψε 1,6GB! Το διάβασες σίγουρα όλο το μήνυμα; ;)

Εσύ το διάβασες? Ram λέει 1.6 ότι τρώει. Μάθετε να κατανοητε ότι διαβάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το διάβασες? Ram λέει 1.6 ότι τρώει. Μάθετε να κατανοητε ότι διαβάζετε.

...και που αποθηκεύονται οι ενημερώσεις; Στη μνήμη της συσκευής;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το διάβασες? Ram λέει 1.6 ότι τρώει. Μάθετε να κατανοητε ότι διαβάζετε.

Ο άνθρωπος γράφει ότι στο storage τα αρχεία του android καταλαμβάνουν 16GBytes. Αν δηλαδή έχεις 64GBytes χωρητικότητα "δίσκου", στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο, τα ελεύθερα θα είναι 48. Όχι πόσα GBytes ήταν η διανομή της ενημέρωσης.

Επίσης λέει ότι όταν φορτωθεί το λειτουργικό στη μνήμη αυτό καταλαμβάνει 1.6 Gbytes Ram.

 

Ως προς αυτά έχεις αντίρρηση; Ισχύουν αυτά που γράφει ή τελικά έχεις εσύ λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Άστο evris παράτα το άθλημα για μένα.

Μάλλον ούτε εσύ το έχεις το άθλημα.... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος γράφει ότι στο storage τα αρχεία του android καταλαμβάνουν 16GBytes. Αν δηλαδή έχεις 64GBytes χωρητικότητα "δίσκου", στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο, τα ελεύθερα θα είναι 48. Όχι πόσα GBytes ήταν η διανομή της ενημέρωσης.

Επίσης λέει ότι όταν φορτωθεί το λειτουργικό στη μνήμη αυτό καταλαμβάνει 1.6 Gbytes Ram.

 

Ως προς αυτά έχεις αντίρρηση; Ισχύουν αυτά που γράφει ή τελικά έχεις εσύ λάθος;

2gb κατά λαμβάνουν τι 16 λέτε.

Εχω Android 9 και από τα 28 έχω 26 διαθέσιμα. Ο άνθρωπος γράφει 100 λάθη σε μια παράγραφο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον ούτε εσύ το έχεις το άθλημα.... ;)

Με αυτά που γράφεις θα πάρεις κανένα στο λαιμό σου. Συγκρίνεις ram με rom. Ούτε 10 χρόνων δεν κάναμε τέτοια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

2gb κατά λαμβάνουν τι 16 λέτε.

Εχω Android 9 και από τα 28 έχω 26 διαθέσιμα. Ο άνθρωπος γράφει 100 λάθη σε μια παράγραφο.

Δεν τα λέω εγώ. Εγώ δεν έχω συσκευή android. Αναμένεις απάντηση από κάποιον που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την Rom άλλοι την έχουν σαν μνήμη συσκευής και άλλοι σαν κάποια άλλη μνήμη! Η Rom τι αποθηκεύει τελικά και γιατί δεν την αναφέρουν πουθενά στα τεχνικά χαρακτηριστικά των κινητών; Δεν είναι τόσο σημαντική; Τι είναι η Rom, ποτέ δεν κατάλαβα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λέω εγώ. Εγώ δεν έχω συσκευή android. Αναμένεις απάντηση από κάποιον που έχει.

Έχω εγώ 9 χρόνια. Το 240mb είναι το ρουτ της pie που έχει μέσα το system default apk κτλ. 3gb είναι αυτά που έχω στην internal και τα 130gb είναι η κάρτα sd. Αυτά που γράφονται είναι αδιανόητα θα τα διαβάσει κανείς και θα πει τι γίνεται.

 

802e5d2f7a3a7cebbc91bf6872b3c3b2.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή την Rom άλλοι την έχουν σαν μνήμη συσκευής και άλλοι σαν κάποια άλλη μνήμη! Η Rom τι αποθηκεύει τελικά και γιατί δεν την αναφέρουν πουθενά στα τεχνικά χαρακτηριστικά των κινητών; Δεν είναι τόσο σημαντική; Τι είναι η Rom, ποτέ δεν κατάλαβα!

Η rom είναι η βασική μνήμη της συσκευής. Τα 64 είναι το min κάποτε είχαμε τα 8. Η rom είναι ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού. Εκεί μπαίνει το Android όπως και οι εφαρμογές παιχνίδια μας όλα. Η ram είναι προσωρινή μνήμη. Όταν κλείνουμε το κινητό μηδενίζεται και φορτώνει μόλις το ανοίξουμε.

 

Ασχολούμαι 20 χρόνια με αυτά δεν χρειάζεται να το παίζετε γνώστες αν δεν γνωρίζετε κάτι. Απλά ρωτήστε και κάποιος που ξέρει θα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι 20 χρόνια με αυτά δεν χρειάζεται να το παίζετε γνώστες αν δεν γνωρίζετε κάτι. Απλά ρωτήστε και κάποιος που ξέρει θα απάντηση.

θα σε ρωτάμε.

Τι χωρητικότητα έχει η συσκευή σου; Ποια συσκευή έχεις; Πόση είναι η μνήμη συστήματος.

H έκδοση του xiaomi του φίλου ίσως καταλαμβάνει περισσότερα GBytes. Ας σου απαντήσει.

 

Εμένα δε με απασχολεί να σου πω την αλήθεια. Δε σκοπεύω να πάρω συσκευή android. Προς το τέλος του '20 ίσως.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

θα σε ρωτάμε.

Τι χωρητικότητα έχει η συσκευή σου; Ποια συσκευή έχεις; Πόση είναι η μνήμη συστήματος.

Όλα φαίνονται στην εικόνα που ανέβασα. 32αρα με καθαρο χώρο 28.3 1.44gb συστήματος 256αρα sd.

 

Τωρα τα 16gb που έγραψε ο προηγούμενος στο σεντόνι που βρέθηκαν δεν ξέρω. Τόσα δεν πιάνουν ούτε τα Windows 10 pro που έχω στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την Rom άλλοι την έχουν σαν μνήμη συσκευής και άλλοι σαν κάποια άλλη μνήμη! Η Rom τι αποθηκεύει τελικά και γιατί δεν την αναφέρουν πουθενά στα τεχνικά χαρακτηριστικά των κινητών; Δεν είναι τόσο σημαντική; Τι είναι η Rom, ποτέ δεν κατάλαβα!

 

ROM δεν ειναι η χωρητικοτητα ενος σκληρου δισκου (ή SSD ή οποιουδηποτε αποθηκευτικου μεσου).

Αυτο λεγεται storage. Π.χ. ειναι λαθος να λεμε οτι το Note 9 εχει 64gb rom! Eχει 64gb storage!

Aν θυμαμαι καλα στη ROM γραφονται καποια σημαντικα στοιχεια ενος λειτουργικου για να μπουταρει η συσκευη και δεν μπορουν να αλλαξουν τα δεδομενα της, γι' αυτο λεγεται read only memory.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο storage υπάρχει η rom όμως δεν είναι ξεχωριστή μνήμη. Απλά δημιουργήτε ξεχωριστό partition. Εγώ με ρουτ αλλάζω κανονικά τα πάντα και εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο storage υπάρχει η rom όμως δεν είναι ξεχωριστή μνήμη. Απλά δημιουργήτε ξεχωριστό partition. Εγώ με ρουτ αλλάζω κανονικά τα πάντα και εκεί.

 

Ναι, αυτο ειναι σωστο νομιζω!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο storage υπάρχει η rom όμως δεν είναι ξεχωριστή μνήμη. Απλά δημιουργήτε ξεχωριστό partition. Εγώ με ρουτ αλλάζω κανονικά τα πάντα και εκεί.

Η Rom είναι μέσα στην εσωτερική μνήμη;;; :confused:

Δηλαδή όταν λένε ότι η εσωτερική μνήμη μιας συσκευής έχει πχ 64GB συμπεριλαμβάνεται και η Rom;;;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η Rom είναι μέσα στην εσωτερική μνήμη;;; :confused:

Δηλαδή όταν λένε ότι η εσωτερική μνήμη μιας συσκευής έχει πχ 64GB συμπεριλαμβάνεται και η Rom;;;

Ναι δεσμεύεστε ένα μικρό μέρος. Δες πιο πάνω την εικόνα που έβαλα. Στο ρουτ είναι όλο το σύστημα. 1.44gb είναι το μέγιστο που μπορώ να βάλω από έκδοση Android αλλά έχω custom rom οπότε είναι πολύ λιγότερο. 242mb είναι όλο το σύστημα μου. Από τα 16gb που έγραψε ο άνθρωπος πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεσμεύεστε ένα μικρό μέρος. Δες πιο πάνω την εικόνα που έβαλα. Στο ρουτ είναι όλο το σύστημα. 1.44gb είναι το μέγιστο που μπορώ να βάλω από έκδοση Android αλλά έχω custom rom οπότε είναι πολύ λιγότερο. 242mb είναι όλο το σύστημα μου. Από τα 16gb που έγραψε ο άνθρωπος πιο πίσω.

 

Κάποιες παρατηρήσεις-συγκρίσεις μόνο:

Από το screenshot που έχεις βάλει πιο πάνω εγώ βλέπω ότι τα 242MB είναι ο ελεύθερος χώρος από τα 1.44GB. Άρα όλο το σύστημα είναι 1.2GB. Λογικά είναι τόσο λίγο επειδή έχεις βάλει custom rom. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Το Android 8 στο Huawei Mate 10 Pro καταλαμβάνει (storage) 8.34GB και σε Samsung Galaxy S7 Edge 7.1GB.

(Και τα 2 είναι μόνο το system χωρίς τις default εφαρμογές με τις οποίες έρχονται εγκατεστημένες. Για παράδειγμα το S7 μετά από hard reset έχει (επιπλέον) εφαρμογές 3.5GB.)

 

Windows 10 Pro 64bit 1809: 5.27GB (system files)

Windows 10 Mobile (Lumia 950): 3.37GB (system files)

 

Όσον αφορά την μνήμη που καταλαμβάνουν (RAM):

Android 8 (Mate 10 Pro): 1.4GB (Android OS μόνο, χωρίς Google Play Services (276MB), Android System (214MB), System UI (221MB), EMUI Launcher (94MB))

Android 8 (Samsung S7 Edge): 1.5GB (μετά από restart-clean)

Windows 10 Mobile (Lumia 950): 688MB (μετά από restart)

Windows 10 Pro 64bit 1809: 1GB (χωρίς να έχω κόψει άχρηστα services και apps που σημαίνει ότι πάει πιο κάτω)

 

Μόλις τα τσέκαρα, αν χρειάζεται κάποιος screenshots μπορώ να ανεβάσω. Βάζω μόνο για το Lumia 950 μιας και δεν είναι και τόσο εύκολο να το τσεκάρει κάποιος.

ahX6zhR.jpg

To ride abroad redressing human wrongs, To speak no slander, no, nor listen to it,

To honor his own word as if his god's, To lead sweet lives in purest chastity,

To love one maiden only, And worship her by years of noble deeds...

Link to comment
Share on other sites

Όντως 242,48MB free γράφει. Λογικά έπιασε 1,44GB. Μάλλον δεν κάνεις λάθος!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άχρηστος γιγαντισμός λειτουργικού...

Γενικώς όχι μόνο για το android :p

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Άχρηστος γιγαντισμός λειτουργικού...

Γενικώς όχι μόνο για το android :p

Γιατί είναι άχρηστος;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...