Jump to content

Lenovo A6000


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Είχα αγοράσει ένα Lenovo A6000 κινητό από το Public πριν από 7 μήνες περίπου. Ξαφνικά άρχισε να μην φορτίζει η μπαταρία. Βασικά φόρτιζε μέχρι το 50% περίπου και μετά ενώ έδειχνε ότι φορτίζει, άρχιζε να ξεφορτίζει. Το πήγα για επισκευή άλλα μου είπαν ότι υπάρχει υγρασία στην πλακέτα και δεν το έλεγξαν παραπάνω (είχα και επέκταση εγγύησης Safety Net). Το πήρα πίσω και μου έβγαλε κι άλλο πρόβλημα. Δεν εντόπιζε το δίκτυο όταν έβαζα την κάρτα sim.

Στην αρχή σκέφτηκα μήπως αγοράσω άλλη μπαταρία και μπορεί να λυνόταν το πρόβλημα άλλα μόλις είδα και το πρόβλημα του δικτύου και μίλησα ξανά με τους τεχνικούς μου είπαν ότι το πρόβλημα επεκτάθηκε λόγω της υγρασίας.

Οπότε δεν υπάρχει σωτηρία από την εγγύηση (το κόστος επισκευής για τα lenovo μου είπαν ότι είναι ασύμφορο).

Υπάρχει περίπτωση να το επισκευάσω με κάποιον τρόπο μόνη μου ή έστω να προσπαθήσω; Αν προσπαθούσα με κάποιον τρόπο να καθαρίσω την πλακέτα μόνη μου θα υπάρξει κάποια ελπίδα να το σώσω; Αν γνωρίζετε τον τρόπο θα το εκτιμούσα πάρα πολύ ή οποιαδήποτε άλλη συμβουλή. Δεν το έχω κρατήσει ούτε ένα χρόνο και δεν υπάρχει ρευστό ούτε για πλάκα για κάτι καινούριο.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας...!

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις εξτρα εγγυηση τραβα ενα σπασιμο την οθονη και πηγαινε το πισω για αλλαγη οθονης σιγουρα θα σου δωσουν αλλο:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το έχω δυο μήνες και μετα απο 5-6 custom roms κατέληξα στην xenonHD. Με φουλ δούλεμα, (googling-βιντεακια) μια μέρα μπαταρία. (Φόρτιση κάθε βράδυ). Και απο επιδόσεις μια χαρά.

Για δώσε ένα link από τη rom και τη recovery που έβαλες.

 

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Γεια σας.

δοκιμασα και διαγραψα το εν λογω παρτισιον , αλλα δυστυχως δεν ειδα καμμια βελτιωση .

θα ηθελα να ξαναεπαναφερω αυτο το παρτισιον γιατι νομιζω επειδη ειναι μεσα στην εγγυηση οτι αν το στειλω ετσι στην lenovo δεν θα το δεχτει.

απο την αρχη που το αγορασα κανουργιο ειναι πολυ αργη η οθονη αφης και πολλες φορες κολλαει.

η εξηγηση που εδωσαν στα public ειναι οτι οταν εχει πολλες εφαρμγες κολλαει ,αλλα δεν το πιστευω γιατι εχω μονο κατεβασει 3 εφαρμογες περισσοτερες απο οτι ειχε εργοστασιακα.

μπορειτε να μου πειτε πως θα το επαναφερω με το wipe cashe partision.

σας ευχαριστω.

 

 

 

πως να κανετε το lenovo A 6000 ποιο γρηγορο μετα την αναβαθμιση απο κιτ-κατ σε λολιποπ. πρωτα σβηνουμε το τηλεφωνο. ΜΕΤΑ 1.παταμε για 3 δευτερολεπτα το πανω κουμπι volume ταυτοχρονα με το power.

2. το τηλεφωνο μας εμφανιζει ενα μπλε πινακα.

3.πηγαινουμε εκει που λεει recovery και το παταμε.

4. το τηλεφωνο μας σβηνει και ξανανοιγει σε κατασταση rocovery.

5. πηγαινουμε εκει που λεει wipe cashe partision με τα κουμπια του volume.

6. παταμε το power button ωστε να διαγραψουμε το εν λογω παρτισιον.

7. το τηλεφωνο μας σβηνει και ανοιγει ξανα εκει επιλεγουμε το reboot παταμε το power για ok .8 τωρα το κινητο μας ανοιγει απο μονο του χωρις προβλημα και το ΙΔΙΟ γρηγορο οπως ηταν οταν το πηραμε με την εκδοση kit-kat.

 

οδηγιες αναβαθμισης σε νεα rom του lenovo A6000 .[το κειμενο αφορα την καινουργια rom marshmallow ].Κατεβάστε την Προσαρμοσμένη rom στο PC ή φορητό υπολογιστή σας .

Μετά τη λήψη συνδέσετε Lenovo A6000 σας για φορητό υπολογιστή μέσω καλωδίου USB.

Τώρα αντιγράψτε το κατεβάσει Προσαρμοσμένη ROM για να ρίζα της κάρτας SD.

Τώρα Αποσυνδέστε το smartphone από τον υπολογιστή.

Τώρα Απενεργοποίηση του smartphone.

Τραβήξτε προς τα έξω την μπαταρία για 2 λεπτά.

Τώρα τοποθετήστε ξανά την μπαταρία.

Τώρα εκκινήστε το smartphone σε ανάκαμψη TWRP.

Τώρα Clear Cache Partition

Διαγραφή δεδομένων και FACTORY RESET.

Επιλέξτε WIPE Dalvik μνήμη cache.

Και στην τελευταία θα πρέπει να επιλέξετε «Ενημέρωση Flash Από Αρχείο Zip"

Και τώρα Επιλέξτε το αρχείο zip που κατεβάσατε προηγουμένως.

Η διαδικασία ενημέρωσης θα πάρει περίπου 5 λεπτά.

Από τη στιγμή που η ενημέρωση ολοκληρωθεί, θα λάβετε μια ειδοποίηση λέγοντας ότι Προσαρμοσμένη ROM για Lenovo A6000 είναι εγκατεστημένο.

Τώρα επανεκκινήσετε Lenovo A6000 σας.

Η πρώτη εκκίνηση θα πάρει κάποιο χρόνο.

Και αυτό είναι το μόνο που έχετε αναβαθμιστεί με επιτυχία Lenovo A6000 σας στο Android 6.0 marshmallow.

 

Εδώ είναι μερικά χαρακτηριστικά του εθίμου rom: -

 

Το έθιμο rom βασίζεται στην αρχιτεκτονική 64 bit.

Είναι προ-ριζωμένη

Μπαταρία βελτιστοποιημένη - που σημαίνει ότι το έθιμο rom έχει tweaked να δώσει περισσότερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Διαχείριση Ram

Δεν κολλάει

Δεν Lag

Σούπερ Λεία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω το Lenovo A6010 8Gb με εργοστασιακή ROM android 5.0.2 αλλά έχω απίστευτα lagαρίσματα και παγώματα οθόνης από την πρώτη στιγμή που το αγόρασα.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει για το που μπορώ να βρω να κατεβάσω την official rom του κινητού και να την περάσω ξανά με recovery ή με κάποιον άλλο τρόπο? Ολόκληρο XDA έψαξα και δεν υπάρχει καν thread με το μοντέλο αυτό.

Επίσης, αν δεν βρεθεί λύση, ξέρει κανένας που είναι το σερβις της Lenovo στην Θεσσαλονίκη?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...