Jump to content

windows phone η android;


georgeIII
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θες φορητό υπολογιστή τότε android.

Αν σε ενδιαφέρει το phone μέσα στο smartphone τότε windows phone

Αν σε ενδιαφέρουν οι εφαρμογές και λίγο phone τότε android.

 

μπορεις να μου δωσεις λιγες λεπτομεριες παραπανω αν θες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα alcatel one touch star δυπυρηνο στο 1giga με 512 ram και φιλος μου ειχε το lumia 630 με πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο μου. Το δικο του ειχε στην λειτουργεια του λιγοτερα κολληματα και μπορουσε να τρεχει εφαρμογες που εγω δεν μπορω να τρεξω. π.χ facebook. το εχω απεγκαταστησει απο το κινητο 4 μηνες τωρα γιατι με τις τελευταιες αναβαθμισεις και το messanger κολλαει ολο το κινητο. Στο δικο του ετρεχε μια χαρα. Τωρα πηρε το 830 και το συγκρινα με το S5 του αδελφου μου στην ταχυτητα που ανοιγουν τις σελιδες στο νετ και το 830 ηταν ελαφρως πιο αργο. οποτε υπεθεσα οτι ειναι το λειτουργικο η διαφορα.

 

Θελω ενα κινητο που να μην χρειαστει να το αλλαξω σε ενα χρονο επειδη δεν τραβαει, αυτο θελω

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα alcatel one touch star δυπυρηνο στο 1giga με 512 ram και φιλος μου ειχε το lumia 630 με πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο μου. Το δικο του ειχε στην λειτουργεια του λιγοτερα κολληματα και μπορουσε να τρεχει εφαρμογες που εγω δεν μπορω να τρεξω. π.χ facebook. το εχω απεγκαταστησει απο το κινητο 4 μηνες τωρα γιατι με τις τελευταιες αναβαθμισεις και το messanger κολλαει ολο το κινητο. Στο δικο του ετρεχε μια χαρα. Τωρα πηρε το 830 και το συγκρινα με το S5 του αδελφου μου στην ταχυτητα που ανοιγουν τις σελιδες στο νετ και το 830 ηταν ελαφρως πιο αργο. οποτε υπεθεσα οτι ειναι το λειτουργικο η διαφορα.

 

Θελω ενα κινητο που να μην χρειαστει να το αλλαξω σε ενα χρονο επειδη δεν τραβαει, αυτο θελω

 

Aν σκοπεύεις να ξοδέψεις μέχρι 150 ευρώ τότε wp.

 

Αν σκοπεύεις να ξοδέψεις πάνω από 150 ευρώ τότε android.

 

Αν σκοπεύεις να ξοδέψεις έως 200 ευρώ από Ελλάδα τότε Moto G.

 

Aν σκοπεύεις να ξοδέψεις λίγο πάνω από 250 ευρώ τότε Lg G2.

 

Αν σκοπεύεις να ξοδέψεις πάνω 300 ευρώ οι επιλογές αυξάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows είναι πιο ευπροσάρμοστα σε χαμηλού βεληνεκούς hardware Αυτό στ android λύνεται με ένα πιο δυνατό hardware. Τώρα με δυνατό hardware και στα δύο τρέχουν το ίδιο. Αυτό σημαίνει ευπροσάρμοστα οτι σε χαμηλό hardware το android δεν ανταποκρίνεται. Όμως το android θεωρείται στον κόσμο της Πληροφορικής πιο συνχρονο λειτουργικό που παρέχει περισσότερες ευκολίες και συνοδεύεται από περισσότερες εφαρμογές καθώς ότι είναι φθηνότερο και πιο παραμετροποιήσιμο στο χρήστη. Ολα όμως είναι θεμα γουστου στο τέλος. Εμένα προσωπικά παρόλο που έχω android μου αρέσει πιο πολύ σαν λειτουργικό τα windows όμως παίζει ρόλο και το τηλέφωνο. Μάλλον με μικρό μπάτζετ θα έκλεινα σε ένα κινέζικο που μπορεί να κάνει παπάδες. Ειδικά τα xiaomi με snapdragon αμερικάνικο επεξεργαστή και 2 giga ram
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ σε αυτό το δίλημμα.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να εντοπίσεις ποιες εφαρμογές σε ενδιαφέρουν πραγματικά και χρησιμοποιείς συχνότερα.

Κατόπιν μπες και διάβασε στο windowsphone κριτικές για τις συγκεκριμένες εφαρμογές. Εάν οι περισσότερες είναι κακές ;ή δεν υπάρχουν και δεν έχεις άλλη εναλλακτική, τότε πας σε αυτό που ξέρεις, αλλά σε μία συσκευή με καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτή που έχεις τώρα.

Εγώ προερχόμενος από ios - iphone κινητά για χρόνια, απογοητεύτηκα από αυτά που διάβασα για τις εφαρμογές που με ενδιέφεραν -πολλές δεν υπήρχαν καν- και πήγα σε λύση Android και με 260 ευρώ αγόρασα το Samsung Note 3 Neo.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου αποψη επειτα απο galaxy s3 σε nokia lumia 920 κ τωρα παλι σε xperia z3 ειναι : οταν το budget σου ειναι κατω απο τα 200€ πηγαίνεις με κλειστά ματια σε Windows phone nokia. Αν είσαι διατεθημενος για πανω απο 250€ πηγαίνεις σε android.. Ειναι διαφορετικη εμπειρία. Καμια σχεση το xperia z3 με το gs3 που ηταν και ο λογος να παω Σε lumia. Καθε μερα βλεπω γνωστους να κρατανε Android κινητα δωρεαν απο επιδοτήσεις και να σερνονται ελεινα. Οσους φιλους εχω κατευθυνει στα φτηνα lumia 520,630 δεν μου εχουν πει το παραμικρο. Ειναι σφερατα. Ολες οι απαραίτητες εφαρμογες υπάρχουν και στα windows phone. Οποτε δε το θετω ως προβλημα. Και τελος υπάρχει και το moto g που έρχεται και καθεται στην μεση ολων... Καθοτι ειναι το πιο σφερατο android στα 150€.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα alcatel one touch star δυπυρηνο στο 1giga με 512 ram και φιλος μου ειχε το lumia 630 με πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο μου. Το δικο του ειχε στην λειτουργεια του λιγοτερα κολληματα και μπορουσε να τρεχει εφαρμογες που εγω δεν μπορω να τρεξω. π.χ facebook. το εχω απεγκαταστησει απο το κινητο 4 μηνες τωρα γιατι με τις τελευταιες αναβαθμισεις και το messanger κολλαει ολο το κινητο. Στο δικο του ετρεχε μια χαρα. Τωρα πηρε το 830 και το συγκρινα με το S5 του αδελφου μου στην ταχυτητα που ανοιγουν τις σελιδες στο νετ και το 830 ηταν ελαφρως πιο αργο. οποτε υπεθεσα οτι ειναι το λειτουργικο η διαφορα.

 

Θελω ενα κινητο που να μην χρειαστει να το αλλαξω σε ενα χρονο επειδη δεν τραβαει, αυτο θελω

αυτό προσπαθούν να σου πουν πριν

Android = φορητό pc τσέπης που κάνει τα πάντα αν θελήσεις και ψάξεις (για αυτό και θέλει δύναμη για να τρέξει)

wp = κινητό με κάποιες smart λειτουργίες και περιορισμενες εφαρμογές

 

 

και όπως είπαν αν δίνεις τόσα λίγα τότε wp αν πας πάνω από 150 Android, εκτός και αν μπορείς να πάρεις από την Κίνα τότε εκεί έχει καλό πράγμα γύρω στα 150 160

 

 

στο Android όχι φτηνά και όχι Samsung (πέρα από κάνα note, alpha)

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τα 200 ευρώ πας σε WP

πάνω από τα 200 ευρώ πας σε Android

 

τώρα, το πόσο θα το κρατήσεις εξαρτάται από τις ανάγκες σου, π.χ. και με 512 RAM (δλδ κινητό 4ετιάς) Android μια χαρά κάνεις τα βασικά, όλα κρίνονται από το τι θες.

 

σε θέματα επίσημων αναβαθμίσεων max είναι το 18μηνο, να το έχεις σαν βάση.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο λιγα χρονια χρησης android(κυριως htc desire z, zte v967s, zte black ice, tablet ainol novo hero 10) εχω να πω οτι αξιζει η μεταβαση σε wp ;)
Link to comment
Share on other sites

άμα δεν σε νοιαζουν οι εφαρμογές υπάρχει τώρα στα 160 το lumia 730 http://www.sellphone.gr/nokia-lumia-730-dual-sim.html?ref=bestprice.gr αλλιώς moto g v2 με 20 παραπάνω ή Κίνα μεριά ή το LG g2 στα 250
Link to comment
Share on other sites

άμα δεν σε νοιαζουν οι εφαρμογές υπάρχει τώρα στα 160 το lumia 730 http://www.sellphone.gr/nokia-lumia-730-dual-sim.html?ref=bestprice.gr αλλιώς moto g v2 με 20 παραπάνω ή Κίνα μεριά ή το LG g2 στα 250

Πολύ καλή τιμή βρήκε ο φίλος. Πραγματικά σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω πιο θα έπαιρνα θα ήμουν σε μεγάλο δίλημμα. Να μία πρόταση από Κίνα. Να σημιώσω ότι σε μια βδομάδα από 124 ευρώ πήγε 136. Παραμένει όμως τιμή σούπερ για τα χαρακτηριστικά του. http://greece.to2c.com/xiaomi-redmi-note-4g-lte-enhanced-version.html

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τα 200 ευρώ πας σε WP

πάνω από τα 200 ευρώ πας σε Android

 

τώρα, το πόσο θα το κρατήσεις εξαρτάται από τις ανάγκες σου, π.χ. και με 512 RAM (δλδ κινητό 4ετιάς) Android μια χαρά κάνεις τα βασικά, όλα κρίνονται από το τι θες.

 

σε θέματα επίσημων αναβαθμίσεων max είναι το 18μηνο, να το έχεις σαν βάση.

 

εδω κανεις λαθος....... εκτος και αν μιλας για ελληνικη αγορα...... γιατι απο κινα απο 140 μεχρι 200 εχει καλο πραγμα.......

 

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω.

Προσωπικά θεωρώ ότι θέλει και Ψάξιμο δηλαδή χρόνο και διάβασμα ειδικά σε κινεζικη συσκευή.

Είναι ένα από τα μεγαλύτερα αρνητικά αλλά και θετικά και από σχέση λειτουργικής απόδοσης, χρόνου και προσωπικής γνώσης. Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς.

 

αναλογα τη παρεις αν πας σε μεγαλη εταιρεια δεν θελει και τπτ ριχνεις μια ματια στο forum και αγοραζεις.... πχ στα 210 ευρω το zte nubia z7 mini εχει ολο και ολο ενα αρνιτικο..... 2 εφαρμογες μεσα που ειναι στα κινεζικα και δεν βγαινουν χωρις root

με root genius κανεις root μεσα σε 1 λεπτο περοπου και της αφαιρείς...... ουαλα εχεις μια αψογη συσκευη σε ολα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Εχω δανειστει εδω και δυο μερες ενα nokia 620 και το περιεργαζομαι να δω αν με βολευει. Βεβαια θελω να δω ποιες εφαρμογες χρησιμοποιω, γιατι μου αρεσει αρκετα το lumia 730. Αλλιως μαλλον για coolpad F1 με βλεπω.
Link to comment
Share on other sites

αν θες απλά πράγματα χωρίς δυνατότητα παραμετροποίησης και με λίγα λεφτά (<200 ευρώ) πας για WP στο χαλαρό

αν θες το κάτι παραπάνω πας για Android

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εντυπωσιαστηκα με την ταχυτητα που κλειδωνε το gps στο 620. Βεβαια για coolpad με βλεπω γιατι εφαρμογες που θελω δεν βλεπω να υπαρχουν ακομα σε WP. Εξαλλου υπαρχει windows launcher στο android ;)
Link to comment
Share on other sites

Eγώ, προερχόμενος από android, πήγα σε wp και δεν το μετάνιωσα!

Πιο εύχρηστο από android.

Οσο για το market, εχει γεμίσει αρκετά πλέον! Πιστεύω ότι καλύπτει άνετα και πιο απαιτητικούς χρήστες!

Δεν θα έβαζα ταβάνι τα 200 ευρώ όπως είπαν κάποιοι φίλοι. Αξίζει να δώσεις και περισσότερα για wp.

Αλλωστε δεν πρέπει να παραβλέπουμε και άλλα στοιχεία σε ένα smartphone, όπως ποιότητα κατασκευής και κάμερα!

Οπου εκεί τα lumia παίρνουν άριστα!

 

Οπότε , εγώ ψηφίζω windows δαγκωτό! :p

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εντυπωσιαστηκα με την ταχυτητα που κλειδωνε το gps στο 620. Βεβαια για coolpad με βλεπω γιατι εφαρμογες που θελω δεν βλεπω να υπαρχουν ακομα σε WP. Εξαλλου υπαρχει windows launcher στο android ;)

Προς το παρων με launcher προσπαθώ να βολευτω μεχρι να μπορεσω να παω σε wp. ΑΛΛΑ καμια σχεση μερα απ το οπτικο κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

παιδες συγνωμη που μπαινω στην κουβεντα ετσι ξεκαρφωτα αλλα εχω το ιδιο διλημμα με το φιλο.

θελω να αλλαξω κινητο και μπορω μονο απο κωτσοβολο που εχω λογαριασμο οποτε απο εξωτερικο η αλλα μαγαζια το αποκλειω,τα χρηματα θα ειναι εως 250ευρω.

απο αυτα που διαβαζω εδω εχω βρει το Motorola moto g στα 200ευρω και καλοκοιταζω το Nokia Lumia 730 Dual Sim λογο καλου φακου,με κολλαει μονο που εχει windows.

 

απο εφαρμογες θελω τα απλα πχ viber,φακο,google earth,καλο πλοηγο ιντερνετ και καποιο προγραμμα καθαρισμου.

απο στανταρ εφαρμογες καποιο προγραμμα gps οπως το Sygic που με εχει βολεψει παρα πολυ.

επισης λογο που δεν εχω πιασει στα χερια windows phone ηθελα να μου πειτε εαν μπορω στην επιφανει εργασεις να εχω συντομευσεις οπως τα android.

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που αναφερεις υπάρχουν εκτός από το sygic. Υπάρχουν όμως οι here maps που είναι της nokia και δωρεάν και offline καθώς και οι copilot που είναι εξίσου καλοί, αλλά επί πληρωμή. Browser έχουν default τον internet explorer 11, αλλά έχει και τον uc browser και τον surfy που είναι μάλλον καλύτεροι. Επίσης ο Opera είναι σε beta και σύντομα αναμένεται να δημοσιευθεί και stable.

Στη start screen καρφιτσωνεις οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς και κάνεις και φακέλους.

 

Πήγαινε σε ενα κατάστημα και πιάσε ένα windows phone να δεις πως λειτουργεί, πριν αποφασίσεις.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

εβλεπα βιντεακια με την start screen και επεσα σε ενα KitKat Launcher.αξιζει κατι τετοιο η θα γονατισει το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

εβλεπα βιντεακια με την start screen και επεσα σε ενα KitKat Launcher.αξιζει κατι τετοιο η θα γονατισει το κινητο?

 

Αν εννοείς αυτή τη βλακεία, μην ασχολείσαι.http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/kitkat-launcher/95c6d4da-167e-4272-b43f-8f015b4cbfe7

 

Αν θέλεις android πάρε android και αν θέλεις windows πάρε windows.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...