Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, έπεσε στα χέρια μου το SM-A500FU της φίλης μου, όπου συνεχώς κάνει επανεκκινήσεις και κολλάει στο Logo SAMSuNG ή πολλές φορές μπαίνει σε μια πράσινη οθόνη με δύο γρανάζια να κινούνται και φορτώνει μια μπάρα με διεργασίες άλλα πότε δεν τις ολοκληρώνει κάνει επανεκκίνηση κ΄που στο 120/278.

 

το πήγε στην Samsung αλλα είπαν ότι είναι οφφ και ζητήσαν πολλά για να το φτιάξουν, έτσι το έδωσε σε μένα να δω τι θα κάνουμε.

 

έκανα τα wipe έβαλα το odin πέρασα δυο τρεις rom αλλά τα ίδια παντελάκι μου τα ίδια παντελί μου.

 

υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

σκέφτηκα να βάλω twrp και να προσπαθήσω απο εκεί να φλασαρω την ρομ μήπως δω διαφορά

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα βγάζει θολές φωτο. Δεν εστιάζει. Τι μπορεί να παιζει γνώμες?

 

Όταν το έκανε η δική μου συσκευή (Xiaomi Redmi) έφταιγε το βύσμα που είχε ψιλοξεκουμπώσει μετά από πτώση. Το άνοιξα, το πάτησα να μπει στη θέση του και όλα κομπλέ. Τα Α5 δεν ανοίγουν τόσο εύκολα, δες πρώτα βίντεο στο youtube για να ξέρεις τι σε περιμένει κι αν αξίζει το ρίσκο.

 

Μου είχαν προτείνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μην τυχόν είχα πειράξει κάτι στα settings. Δες πρώτα μήπως έχεις μπει σε macro-focus.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου κινητου (μοντελο 2015) και μου έπεσε και ενώ έσπασε μέρος την οθόνης πλεον δεν λειτουργεί καθολου το touch. Πόσο εύκολο ειναι να γινει αλλαγή οθόνης αν δεν υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλέια. Για παράδειγμα είδα σε οδηγούς στο youtube να χρησιμοποιούν εργαλεία για να θερμάνουν την οθόνη ώστε να την αφαιρέσουν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες σε

Χρησιμοποίησα το πιστολάκι των μαλλιών (διάβασε εδώ) στη χαμηλή σκάλα, από μακριά, τσεκάροντας αν μαλάκωσε την κόλλα και ρυθμίζοντας αναλόγως.

Για το πλαστικό έκοψα ένα κομμάτι από ζελατίνα που βάζουν στις βιβλιοδεσίες (ζητάς από οποιοδήποτε φωτοτυπάδικο) και η λαβίδα ήταν μία που είχα πάρει από το ebay για τοποθέτηση στρας σε νύχια. 1€ τις πουλάνε, στην Ελλάδα γύρω στα 3-5, αν μπεις στο Σκρουτζ μπορείς να βρεις «σετ λαβίδες» στην κατηγορία «εργαλεία κινητών» με 1,50€.

 

Είμαι παντελώς άσχετη σε αυτόν τον τομέα, μόνο τον υπολογιστή μου ξέρω να μαστορεύω, αν έχεις υπομονή και ικανότητα στις λεπτοδουλειές, πιστεύω θα τα καταφέρεις. Θέλει μεγάλη προσοχή στο ζέσταμα για να μη σου λιώσει εντελώς η κόλλα και πολύ απαλές κινήσεις με το «καλώδιο» της οθόνης. Εγώ την μπαταρία άλλαζα, αλλά την έπιασα λίγο άγαρμπα και κόπηκε και δεν δουλεύει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ξέρετε κάποιο τρόπο να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου γιατί με το που συνδέω το κινητό απλά φορτίζει και δεν λειτουργεί το touch για να ξεκλειδώσω το κινητό και να πατήσω για μεταφορά αρχείων
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν κανει σωστό focus παντα, με αποτέλεσμα κάποιες να βγαίνουν θολές. Παλια δεν το έιχε αυτο το θέμα. Φτιάχνει αυτό κάπως;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν κανει σωστό focus παντα, με αποτέλεσμα κάποιες να βγαίνουν θολές. Παλια δεν το έιχε αυτο το θέμα. Φτιάχνει αυτό κάπως;

Πατα με το δαχτυλο την οθονη να εστιαζει καλυτερα οταν τραβας.

Link to comment
Share on other sites

Πατα με το δαχτυλο την οθονη να εστιαζει καλυτερα οταν τραβας.

 

Αυτό κάνω αλλά και πάλι θέλει πολλές φορές μέχρι να εστιάσει σωστά εκεί που θέλω. Κάποιες βεβαια το πιανει με την πρώτη χωρίς να χρειαστώ να πατήσω το δαχτυλο στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω αλλά και πάλι θέλει πολλές φορές μέχρι να εστιάσει σωστά εκεί που θέλω. Κάποιες βεβαια το πιανει με την πρώτη χωρίς να χρειαστώ να πατήσω το δαχτυλο στην οθόνη.

Βαλτο με χρονομετρο 2 δευτερολεπτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Σημερα ξαφνικα πηγα να βγαλω φωτογραφιες και δεν εβγαζε. Με τα πολλα καταλαβα οτι το τηλεφωνο δεν μπορει να γραψει-αποθηκευσει τιποτα στην καρτα μνημης. Πως μπορω να το διορθωσω;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, προσφατα αγόρασε ενα μεταχειρισμένο α500f duos αλλα δεν εχει ως επιλογη τα ελληνικά. μπορείτε να μου δώσετε κάποιο link με ρομ που να υποστηριζει ελληνικά; μπηκα στο sammobiles και κατεβάζω την ρουμανική ρομ μηπως και έχει τα ελληνικά. αυτή που έχω εχει αγγλικά και εβραϊκα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...