Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Επειδή με ενδιαφέρει να το αγοράσω στα σκρουτζομάγαζα το βρίσκω σαν Α5 Α500F και σαν A5 A500FU.

Έχουν κάποια διαφορά μεταξύ τους;

 

Από τα δύο προτίμησε το A5 A500FU !

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες,

 

Αγόρασα από γνωστό σκρουτζομάγαζο το Α5. Η συσκευή αν και δεν πρόλαβα να την κοιτάξω καλά μου φαίνεται αρκετά καλή. Έχω όμως μεγάλο θέμα με τις κλήσεις.. Όταν πάω να κάνω κάποια κλήση και συνδέεται στο δίκτυο ακούγεται ένας εκνευριστικός θόρυβος στο background σαν παράσιτα συνεχόμενα. Βέβαια η συνομιλία μου γίνεται κανονικά. Αυτός με ακούει κρύσταλλο εγώ όμως 'πίσω' από τις φωνές μας ακούω ένα μόνιμο 'χου'. Το έστειλα λοιπόν το κινητό πίσω και μ το αντικατέστησαν με καινούριο λέγοντας μ πως η samsung παρήγγειλε ανταλλακτικό ακουστικό για το πρώτο. Δυστυχώς όμως και το καινούριο (αν και προερχόταν από άλλη χώρα) έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Μήπως τελικά φταίει η Cosmote μου; Και αν ναι τι μπορώ να κάνω;Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι πρόβλημα του κινητού γιατί δεν έχω διαβάσει σε κανένα ελληνικό ή ξένο φόρουμ κάτι αντίστοιχο και μάλιστα να μου συνέβει 2 φορές μέσα σε 10 μέρες..

 

επανέρχομαι με το θέμα μου:

 

1) Έβαλα σιμ της wind στο κινητό μου και πάλι ακούγονται τα παράσιτα. Περισσότερο ακούγονται με τα hands free όπως και με τη δική μου κάρτα της cosmote.

 

2)Δοκίμασα μία συσκευή άλλη Α5 ενός φίλου και διαπίστωσα ότι τα ακούω και στη δική του πάλι με κάρτα wind. Πάλι με hands free ακουγονται περισσότερα απ ότι χωρίς αυτά αλλά σε γενικές γραμμές ακούγονται λίγο λιγότερα από το δικό μου.

 

3) Η σιμ η δική μου της cosmote δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί στο παλιό μ κινητό (S3 mini) που τη δοκίμασα δεν ακούγεται τπτ ενοχλητικό.

 

Από αυτά συμπεραίνω πως το θέμα είναι με τη samsung αλλά η μεγάλη μου απορία είναι: Πως γίνεται να μην το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Ή τέλωσπάντων μόνο εγώ έχω ευαίσθητη ακοή; Ή μήπως μόνο εγώ είμαι ο τρελός; Δεν μπορω να καταλάβω τι παίζει..

 

Υ.Γ. αυτός ο θόρυβος με τα παράσιτα (χου) που ακούω μπορώ να τον διακρίνω μόνο σε συνθήκες σπιτιού που έχει ησυχία γύρω μου. Σε συνθήκες εξωτερικού χώρου ή έστω δουλειάς δεν μπορω να διακρίνω παράσιτα και όλα είναι κομπλέ.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι να σου πω... αρκετά "κουφό" το πρόβλημα σου. :) :(

Στο δικό μου Α5 δεν έχω τέτοιο θέμα αλλά ούτε έχω ακούσει κάποια τέτοια παράπονα από άλλους... το αντίθετο μάλιστα !

Πάντα σε όλες τις κλήσεις μου ο ήχος είναι πεντακάθαρος , τέλειος θα έλεγα... :happy:

Πληροφοριακά να πω πως έχω σύνδεση vodafone , συμβόλαιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μπορώ να εμφανίσω τους φίλους μου από το fb και να τους συγχρονίσω με τις επαφές μου?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια δυο ερωτήσεις, πιθανόν να είναι λίγο ...αστείες

 

Στα σκρουτζομάγαζα η τιμή αυτη τη στιγμή είναι ~250€. Βλέπω δε ότι έχουν μοντέλα A500F/FU 16Gb EU. Από όσα διάβασα στις προηγούμενες σελίδες, το EU είναι μια διασφάλιση ότι θα καλύπτεται από εγγύηση, σωστά;

Πάμε τώρα παρακάτω. Η έκδοση android που τρέχει τώρα στα Α5 είναι η lolipop μετά όμως από αναβάθμιση. Αν πάρω σήμερα κινητό, θα τρέχει την lolipop; Γιατί στα specs στα σαιτ των σκρουτζομαγαζων δείχνει ότι έχει την kitkat. Άρα θα πρέπει να κάνω εγώ αναβάθμιση;

Τέλος αναφέρεται ότι πάιρνει nanosim. Υποθέτω δε μου τη δώσει το σκρουτζομάγαζο αλλά θα την πάρω από που; Και τι γίνεται στην περίπτωσή μου που η γραμμή είναι εταιρική, θα χρειαστεί κάποια δήλωση του εκπροσώπου της εταιρείας μου;

 

Αυτά και ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,κατοχος και εγω του κινητου απο σημερα,το αγορασα απο γνωστο σκρουτζομαγαζο.2 ερωτησουλες σχετικα με την μπαταρια θα ηθελα να κανω...1)Μετα την αγορα για ποση ωρα πρεπει να το φορτισω για πρωτη φορα? και 2)Οταν λεει οτι ειναι 100% φορτισμενο μετα απο μια φορτιση,αυτη η τιμη αντοποκρινεται στην πραγματικοτητα ή ειναι πλασματικη..Ευχαριστω:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να κάνω και εγώ μια δυο ερωτήσεις, πιθανόν να είναι λίγο ...αστείες

 

Στα σκρουτζομάγαζα η τιμή αυτη τη στιγμή είναι ~250€. Βλέπω δε ότι έχουν μοντέλα A500F/FU 16Gb EU. Από όσα διάβασα στις προηγούμενες σελίδες, το EU είναι μια διασφάλιση ότι θα καλύπτεται από εγγύηση, σωστά;

Πάμε τώρα παρακάτω. Η έκδοση android που τρέχει τώρα στα Α5 είναι η lolipop μετά όμως από αναβάθμιση. Αν πάρω σήμερα κινητό, θα τρέχει την lolipop; Γιατί στα specs στα σαιτ των σκρουτζομαγαζων δείχνει ότι έχει την kitkat. Άρα θα πρέπει να κάνω εγώ αναβάθμιση;

Τέλος αναφέρεται ότι πάιρνει nanosim. Υποθέτω δε μου τη δώσει το σκρουτζομάγαζο αλλά θα την πάρω από που; Και τι γίνεται στην περίπτωσή μου που η γραμμή είναι εταιρική, θα χρειαστεί κάποια δήλωση του εκπροσώπου της εταιρείας μου;

 

Αυτά και ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Εγω και ενα φιλαρακι μου που πηραμε τα ιδια μοντελα ειχαν μεσα περασμενα την λολιποπ.Την νανοσιμ την παιρνεις απο καταστημα της εταιριας κινητης που εχεις,εγω πηγα στην κοσμοτε και μου την αλλαξαν μεσα σε λιγα λεπτα με 5 ευρω.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω και ενα φιλαρακι μου που πηραμε τα ιδια μοντελα ειχαν μεσα περασμενα την λολιποπ.Την νανοσιμ την παιρνεις απο καταστημα της εταιριας κινητης που εχεις,εγω πηγα στην κοσμοτε και μου την αλλαξαν μεσα σε λιγα λεπτα με 5 ευρω.:)

 

ποιο πήρες, το F ή το FU;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,κατοχος και εγω του κινητου απο σημερα,το αγορασα απο γνωστο σκρουτζομαγαζο.2 ερωτησουλες σχετικα με την μπαταρια θα ηθελα να κανω...1)Μετα την αγορα για ποση ωρα πρεπει να το φορτισω για πρωτη φορα? και 2)Οταν λεει οτι ειναι 100% φορτισμενο μετα απο μια φορτιση,αυτη η τιμη αντοποκρινεται στην πραγματικοτητα ή ειναι πλασματικη..Ευχαριστω:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγω και ενα φιλαρακι μου που πηραμε τα ιδια μοντελα ειχαν μεσα περασμενα την λολιποπ.Την νανοσιμ την παιρνεις απο καταστημα της εταιριας κινητης που εχεις,εγω πηγα στην κοσμοτε και μου την αλλαξαν μεσα σε λιγα λεπτα με 5 ευρω.:)

 

Δεν είναι το ίδιο οι εταιρικοί με τους ιδιώτες. Αν είσαι εταιρικός, συνήθως το αίτημα πρέπει να γίνει από τον υπεύθυνο επικοινωνίας που έχει ορίσει η εκάστοτε εταιρία με τον πάροχο της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο οι εταιρικοί με τους ιδιώτες. Αν είσαι εταιρικός, συνήθως το αίτημα πρέπει να γίνει από τον υπεύθυνο επικοινωνίας που έχει ορίσει η εκάστοτε εταιρία με τον πάροχο της.

 

 

 

Το περίμενα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Το περίμενα... :worry:

 

Βέβαια υπάρχει πάντα και η επιλογή να την κόψεις... με το όποιο ρίσκο βέβαια! (αν και όσες φορές το έχω κάνει δεν είχα πρόβλημα...)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει πάντα και η επιλογή να την κόψεις... με το όποιο ρίσκο βέβαια! (αν και όσες φορές το έχω κάνει δεν είχα πρόβλημα...)

 

Φιλε με την μπαταρια ξερεις μηπως ποσες ωρες πρεπει να ειναι η πρωτη φορτιση?;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με την μπαταρια ξερεις μηπως ποσες ωρες πρεπει να ειναι η πρωτη φορτιση?;)

 

Κοίτα, εγώ όταν την άνοιξα πρώτη φορά την άφησα να αποφορτίσει μέχρι να μου χτυπήσει ειδοποίηση και μετά απλά την άφησα να φορτίσει μέχρι να πάει 100%

Η μπαταρία τώρα παίζει άψογα, δηλαδή με exchange email & όλα τα άλλα ανοιχτά, μέτρια χρήση σε κλήσεις, browsing, fb και μουσική, κρατάει περίπου 2 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια δυο ερωτήσεις, πιθανόν να είναι λίγο ...αστείες

 

Στα σκρουτζομάγαζα η τιμή αυτη τη στιγμή είναι ~250€. Βλέπω δε ότι έχουν μοντέλα A500F/FU 16Gb EU. Από όσα διάβασα στις προηγούμενες σελίδες, το EU είναι μια διασφάλιση ότι θα καλύπτεται από εγγύηση, σωστά;

Πάμε τώρα παρακάτω. Η έκδοση android που τρέχει τώρα στα Α5 είναι η lolipop μετά όμως από αναβάθμιση. Αν πάρω σήμερα κινητό, θα τρέχει την lolipop; Γιατί στα specs στα σαιτ των σκρουτζομαγαζων δείχνει ότι έχει την kitkat. Άρα θα πρέπει να κάνω εγώ αναβάθμιση;

Τέλος αναφέρεται ότι πάιρνει nanosim. Υποθέτω δε μου τη δώσει το σκρουτζομάγαζο αλλά θα την πάρω από που; Και τι γίνεται στην περίπτωσή μου που η γραμμή είναι εταιρική, θα χρειαστεί κάποια δήλωση του εκπροσώπου της εταιρείας μου;

 

Αυτά και ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

στο πρωτο δεν μπορω να σου απαντησω αλλα .....ναι και να φοραει μεσα kitkat γινεται αναβαθμιση αρκει να είναι ευρωπαικο. Η τελευταια αναβαθμιση είναι η 5.0.2!!

Από καρτα sim Περνει Nanosim.....δεν χρειαζεται να την αλλαξεις αλλα αρκει να την κοψεις. Πανε σε ένα κατάστημα να στην κοψουν (την καρτα εννοω:D) Γιατι εάν θες να την αλλαξεις δεν μπορεις γιατι ΔΕΝ είναι στο ονομα σου. Μετα εάν θες να την ξανακανεις κανονικη υπαρχουν ανταπτορες με 1€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΣΟΙ θελετε το δωρο της Samsung Που είναι για το Α5 ......οριστε το Link

https://apps.samsung.gr/nat-promo/

To δωρο είναι ένα powerbank.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ όταν την άνοιξα πρώτη φορά την άφησα να αποφορτίσει μέχρι να μου χτυπήσει ειδοποίηση και μετά απλά την άφησα να φορτίσει μέχρι να πάει 100%

Η μπαταρία τώρα παίζει άψογα, δηλαδή με exchange email & όλα τα άλλα ανοιχτά, μέτρια χρήση σε κλήσεις, browsing, fb και μουσική, κρατάει περίπου 2 ημέρες...

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Να ρωτησω και κατι αλλο,ειναι φυσιολογικο οταν δεν εχω καμια μεγαλη εφαρμογη ανοιχτη να μου λεει οτι 1.2 G ram ειναι ελευθερο και το υπολοιπο 235 παει σε εφαρμογες και τα υπολοιπα 420 σε συστημα?

Επισης βρηκα ηδη μεσα περασμενη μια εφαρμογη διαχειρισης εργασιων που λεγεται <<εξυπνη διαχειριση>>.Ειναι αξιοπιστη σαν εφαρμογη ή θα χαλασει το <<συστημα>> οπως εχω δει να λενε μερικα παιδια για τετοιες εφαρμογες?:O

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο δεν μπορω να σου απαντησω αλλα .....ναι και να φοραει μεσα kitkat γινεται αναβαθμιση αρκει να είναι ευρωπαικο. Η τελευταια αναβαθμιση είναι η 5.0.2!!

Από καρτα sim Περνει Nanosim.....δεν χρειαζεται να την αλλαξεις αλλα αρκει να την κοψεις. Πανε σε ένα κατάστημα να στην κοψουν (την καρτα εννοω:D) Γιατι εάν θες να την αλλαξεις δεν μπορεις γιατι ΔΕΝ είναι στο ονομα σου. Μετα εάν θες να την ξανακανεις κανονικη υπαρχουν ανταπτορες με 1€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΣΟΙ θελετε το δωρο της Samsung Που είναι για το Α5 ......οριστε το Link

https://apps.samsung.gr/nat-promo/

To δωρο είναι ένα powerbank.

:)

Εμμ... σε τι καταστημα να παω να μου την κοψουν; Σε cosmote ή δεν εχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

Εμμ... σε τι καταστημα να παω να μου την κοψουν; Σε cosmote ή δεν εχει σημασία;

 

Καλο είναι να πας σε κατάστημα συνεργατη της καρτας σου. πχ Wind στα Wind ..cosmote στον Γερμανο.

Για να μην σε κοιτανε με μισο ματι:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Προσπαθώ να συγχρονίσω τους φίλους μου από το fb με τις επαφές μου αλλά δεν μου εμφανίζει την επιλογη στη εφαρμογή όπως παλαιότερα. Το έχει κάνει κανείς?

Μια βοήθεια ρε παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Καλο είναι να πας σε κατάστημα συνεργατη της καρτας σου. πχ Wind στα Wind ..cosmote στον Γερμανο.

Για να μην σε κοιτανε με μισο ματι:D

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερα να πάρεις τη γνήσια θήκη που καλύπτει και την κάμερα και γενικά είναι πολύ στιβαρη..κάνει 20 ευρώ βέβαια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι αν και δεν έχω βρει κάποια σωστή απάντησή, έχω το Α5 από κοσμοτε, ξέρετε πως μπορώ να βγάλω την ρομ της cosmote και να βάλω την Official rom, αλλά χωρίς ροοτ και εννοείται χωρίς να γράψει ο knox?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι αν και δεν έχω βρει κάποια σωστή απάντησή, έχω το Α5 από κοσμοτε, ξέρετε πως μπορώ να βγάλω την ρομ της cosmote και να βάλω την Official rom, αλλά χωρίς ροοτ και εννοείται χωρίς να γράψει ο knox?
Δεν χρειάζεται ρουτ για κάτι τέτοιο. Την περνάς με odin. Όσο για το , αν γράψει το knox διάβασε πρώτα εδώ Τι πρέπει να γνωρίζω πρίν αλλάξω λογισμικό στη samsung συσκευή μου

και αν αποφασίσεις να συνεχίσεις σου προτείνω αυτό τον οδηγό για την διαδικασία. Πλήρης Οδηγός - Odin, Root, CWM, TWRP, Kernels, F.A.Q.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και λίγες ώρες ενος Α5 (βασικά το αγόρασα Δευτέρα αλλά μόλις σήμερα βρήκα nanosim).

 

Προσπαθώ να βάλω στο κινητό λογαριασμό mail office 365. Εχω ακολουθήσει τοςυ σχετικούς οδηγούς της Microsoft αλλά δε γίνεται τίποτα. Έχει κανείς λογαριασμό 365 που να τον βλέπει και από το Α5 του;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και λίγες ώρες ενος Α5 (βασικά το αγόρασα Δευτέρα αλλά μόλις σήμερα βρήκα nanosim).

 

Προσπαθώ να βάλω στο κινητό λογαριασμό mail office 365. Εχω ακολουθήσει τοςυ σχετικούς οδηγούς της Microsoft αλλά δε γίνεται τίποτα. Έχει κανείς λογαριασμό 365 που να τον βλέπει και από το Α5 του;

 

 

Ευχαριστώ

Για IMAP:

 

Όπου σου ζητάει/δείχνει το username σου, βάλε ολόκληρο το mail.

Αν π.χ. το mail σου είναι torero@domain.com και σου βγάζει μόνο torero, συμπλήρωσε το ολόκληρο.

 

* outlook.office365.com - Θύρα 993 - SSL secure protocol για incoming

* smtp.office365.com - Θύρα 587 - TLS secure protocol για outgoing

 

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή για pop3, αν δεν σου κάνει ο imap ενημερώνεις.

 

Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές στο Play Store πάντως όπως το Blue mail, της Microsoft κλπ. με περισσότερες λειτουργίες αν δεν σε βολεύει η εργοστασιακή.

Link to comment
Share on other sites

Για IMAP:

 

Όπου σου ζητάει/δείχνει το username σου, βάλε ολόκληρο το mail.

Αν π.χ. το mail σου είναι torero@domain.com και σου βγάζει μόνο torero, συμπλήρωσε το ολόκληρο.

 

* outlook.office365.com - Θύρα 993 - SSL secure protocol για incoming

* smtp.office365.com - Θύρα 587 - TLS secure protocol για outgoing

 

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή για pop3, αν δεν σου κάνει ο imap ενημερώνεις.

 

Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές στο Play Store πάντως όπως το Blue mail, της Microsoft κλπ. με περισσότερες λειτουργίες αν δεν σε βολεύει η εργοστασιακή.

 

Ευχαριστώ. Το πρόβλημα ήταν ότι έπαιρνε by default ως διακομιστή το domain μου και όχι το outlook.office365.com. Όταν του εβαλα το 2ο δούλεψε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...