Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι διαστάσεις είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, μόνος σου θα αποφασίσεις. Εμένα π.χ. με βολεύει μια χαρά, ακόμα και στην τσέπη μου. Ξέρω γνωστό όμως που δεν ανέχεται ούτε καν 4" τηλέφωνο στην τσέπη του, οπότε τι να σου πω. Η μπαταρία μια χαρά την βάζει την μέρα, κι αυτό είναι υποκειμενικό όμως μια και δε ξέρω τι χρήση κάνεις εσύ.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να το αγοράζω επί 2. Τελικά ξέρετε τι παίζει εάν το αγοράσουμε από Ιταλία με την εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι η ταιβανεζικη εκδοση ειναι dual standby.. Το επιβεβαιωσα απο 2 καταστηματα..

Χωρίς τον καιρό σου ρωτώντας σε κινεζοκαταστήματα. Δες εδώ http://www.asus.com/Phones/ZenFone_2_ZE551ML/specifications/ το λέει ξεκάθαρα, συν ότι το επιβεβαίωσα μόνος μου. Η ταϊβανέζικη έκδοση δεν έχει διαφορές στο hardware, μόνο διαφορετική ROM.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τον καιρό σου ρωτώντας σε κινεζοκαταστήματα. Δες εδώ http://www.asus.com/Phones/ZenFone_2_ZE551ML/specifications/ το λέει ξεκάθαρα, συν ότι το επιβεβαίωσα μόνος μου. Η ταϊβανέζικη έκδοση δεν έχει διαφορές στο hardware, μόνο διαφορετική ROM.

 

Ok ευχαριστω..ποσες ωρες sot εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω..ποσες ωρες sot εχεις?

Δύσκολο να σου απαντήσω γιατί δε κάνω τέτοια χρήση αυτές τις μέρες. Θα ξέρω μάλλον το επόμενο Σαββατοκύριακο που θα είμαι σε ταξίδι οπότε θα δοκιμαστεί για τα καλά. Κάποιος άλλος ίσως που κάνει πιο βαριά χρήση θα σου πει κάποιο νούμερο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο thread για τέτοια ερώτηση, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τηλέφωνο και βλέπω ότι αρκετοί το πήραν από Amazon Ιταλίας:

1. Τι ισχύει με εγγύηση? Σε καλύπτει η Amazon?

2. Γίνεται αγορά με τιμολόγιο?

3. Ενδιαφέρομαι για την έκδοση ze550ml(λόγω κόστους φυσικά). Έχει κάποια κατά αυτή η έκδοση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Εαν το παρεις από το amazon.it έχει το google play εγκατεστημένο?

 

Φυσικά, παίρνεις την παγκόσμια έκδοση που πωλείται κανονικά στην Ευρώπη. Έχει Ελληνικά και Google Play απο την αρχή.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχωαπορία... Πως ξεχωρίζω την Ταϊβανεζικη έκδοση ? Πέρα από την Ταϊβανεζικη ποια άλλη είναι? Ποια είναι καλύτερη?... Ουφ τελείωσα :-P
Link to comment
Share on other sites

χμ μαλλον ευκολο ειναι, αν το παρεις απο αμαζον ή καποια asus εκπροσωπηση στην ευρωπη θα ειναι το ευρωπαικο, αν το παρεις απο κινεζομαγαζο θα ειναι το ασιατικο:lol:

δες στο xda, εχει αρκετο κοσμο που εχει παρει ταιβανεζικο και περνανε τη καλη ρομ

Link to comment
Share on other sites

.................

δες στο xda, εχει αρκετο κοσμο που εχει παρει ταιβανεζικο και περνανε τη καλη ρομ

Λεγοντας την καλη ... :blink:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα από Κίνα αλλά μου έστειλαν την παγκόσμια έκδοση που έχει μέσα τα πάντα. Η κινέζικη έκδοση δεν εχει εφαρμογές της Google γιατί η κυβέρνηση της Κίνας έχει απαγορεύσει την Google (νομίζω). Το κινητό φοράει πάνω τον 3560 με 1,8 επεξεργαστή και πετάει. Η διαφορά με τον 2,3 επεξεργαστή είναι ότι δεν έχει το σύστημα γρήγορης φόρτισης και κάνει 3 ώρες να φορτίσει από το 30%. Μπορεί να γίνει root αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα. Είναι πολύ γρήγορο. Με την καμερα τώρα εγώ νομίζω ότι οι φωτογραφίες που βγάζει είναι υπερ αρκετές. Δεν έχω παράπονο. το μόνο αρνητηκό είναι όταν θες να τραβήξεις φωτογραφία νύχτα και πατήσεις την επιλογή χαμηλού φωτισμού τότε πέφτει η ανάλυση στα 3 MPixel. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα, θετικα. Οταν κανεις root, ενημερωσε μας σχετικα με τι και πως.

Αρα το δικο σου φορωντας την παγκοσμιθα εκδοση, ειχε μεσα και Google εφαρμογες, και Play Store .. Ποια εκδοση ακριβως φορουσε? Μπορεις να μας γραψεις ?

Καλοριζικο παντως

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Φορούσε την 2.13 τώρα έχει την 2.15.40.10.

Για root υπάρχει ένας οδηγός στο xda http://forum.xda-developers.com/zenfone2/help/how-to-upgrade-cn-version-to-ww-t3101556

Με την παγκόσμια έκδοση είχε τα πάντα μέσα. Ηταν και pre-root το σύστημα αλλά έπρεπε να κάνω un-root για να περάσω το update

Edited by antonis87
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για την εκδοση με 4gb ram,μπορείτε να μου προβάλετε link eshop αξιόπιστου με εγγύηση για Ελλάδα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για την εκδοση με 4gb ram,μπορείτε να μου προβάλετε link eshop αξιόπιστου με εγγύηση για Ελλάδα?

Ευχαριστώ

Για εγγύηση έχω ρωτήσει στο θέμα πολλές φορές αλλά δεν πήρα απάντηση. Εάν γίνετε τα παιδιά που το πήραν από Ιταλία ας ενημερώσουν. Ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites

Η ROM μπορεί να αλλάξει με οδηγό στο xda, οι μπάντες LTE που υποστηρίζει δεν αλλάζουν όμως, παραμένουν οι κινέζικες. Δεν είναι πρόβλημα φυσικά αν δεν σκοπεύετε να το κρατήσετε για πολύ...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι μπαντες που υποστηριζει ειναι αυτες

[ATTACH]60739[/ATTACH]

Δεν ταιριαζουν με τις δικες μας ? :blink:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι μπαντες που υποστηριζει ειναι αυτες

[ATTACH]60739[/ATTACH]

Δεν ταιριαζουν με τις δικες μας ? :blink:

Ταιριάζουν αλλά το διεθνές μοντέλο που τις υποστηρίζει δεν βγαίνει με τον επεξεργαστή στα 1.8 αλλά στα 2.3 GHz. Αντίθετα, το κινέζικο πράγματι βγαίνει με τον επεξεργαστή στα 1.8 και 4GB RAM. Τα κινεζομάγαζα το μόνο που κάνουν είναι να φλασάρουν τα κινέζικα μοντέλα με την παγκόσμια ROM. Και ως συνήθως να δηλώνουν ψευδείς προδιαγραφές...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν αλλά το διεθνές μοντέλο που τις υποστηρίζει δεν βγαίνει με τον επεξεργαστή στα 1.8 αλλά στα 2.3 GHz. Αντίθετα, το κινέζικο πράγματι βγαίνει με τον επεξεργαστή στα 1.8 και 4GB RAM. Τα κινεζομάγαζα το μόνο που κάνουν είναι να φλασάρουν τα κινέζικα μοντέλα με την παγκόσμια ROM. Και ως συνήθως να δηλώνουν ψευδείς προδιαγραφές...
Το θεμα ειναι εστω και ετσι, δηλ με την παγκόσμια ROM να μπορεις να χρησιμοποιεις τα δικτυα LTE στη χωρα μας. Αν γινεται, δεν με απασχολει και πολυ τοτε ...

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι εστω και ετσι, δηλ με την παγκόσμια ROM να μπορεις να χρησιμοποιεις τα δικτυα LTE στη χωρα μας. Αν γινεται, δεν με απασχολει και πολυ τοτε ...

 

Επι της ουσίας, όσο εκπέμπουν μόνο στα 1800MHz κανείς δε θα δει διαφορά. Όταν ξεκινήσουν της εκπομπές στα 2600 και στα 800MHz τότε θα αρχίσουν οι διαφορές, ακόμα και σε άλλα τηλέφωνα, πχ το OnePlus One δεν υποστηρίζει τα 800MHz.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Επι της ουσίας, όσο εκπέμπουν μόνο στα 1800MHz κανείς δε θα δει διαφορά. Όταν ξεκινήσουν της εκπομπές στα 2600 και στα 800MHz τότε θα αρχίσουν οι διαφορές, ακόμα και σε άλλα τηλέφωνα, πχ το OnePlus One δεν υποστηρίζει τα 800MHz.

 

Παιδιά λίγο offtopic αλλά μιας που θίχτηκε το θέμα,

 

ποιες μπάντες πρέπει να υποστηρίζει το κινητό για να είναι πλήρως συμβατό με Ελλάδα και Ευρώπη;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...