Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω με lean kernel μεσω της ρομ που φοραω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.κατ αρχας το εχω μονιμα ολη μερα στη χαμηλοτερη φωτεινοτητα,μου ειναι υπεραρκετη..τι χρωματα εχει ομως,ξερει καποιος?εννοω πιο προφιλ?η ρομ ειναι η eyphoria

 

1) Κατέβασε ένα οποιοδήποτε terminal πχ: terminal emulator

2) Τρέξ'τον, δώσε root permission, και γράψε: su και αμέσως μετά: lkconfig Θα πρέπει να σου εμφανίσει το μενού "leankernel configurator

 

3) Μετά ακολουθείς ό,τι βλέπεις στην οθόνη. Δώσε 6 για να μπει στο rgb control (simple) και μετά 1,2, ή 3 για να δεις τα προκαθορισμένα προφίλ. Πληροφοριακά, το reference έχει φτιαχτεί με βάση τις τιμές κάποιου που ασχολείται επαγγελματικά με το ζήτημα και έχει μετρήσει με όργανα. Πληροφορίες εδώ: Nexus 6 rgb setting

 

Αντίστοιχα στο ίδιο (βασικό) μενού, αλλάζεις και όλα τα υπόλοιπα πουο προσφέρει ο kernel.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για τη ρυθμιση της εντασης..

 

A, ok. Είχε πει ότι θα προσθέσει την εντολή στο lkconfig από την 1.8 κ μετά αλλά να πω την αλήθεια δεν την βλέπω. Αν θέλεις να το κάνεις άμεσα γίνεται μέσω Trickster αλλά προσωπικά προτιμώ να περιμένω την 1.9 (έτσι κ αλλιώς βγάζει νέες εκδόσεις κάθε 3-4 ημέρες) παρά να προσθέσω μια έξτρα εφαρμογή από τη στιγμή που όλος ο έλεγχος μπορεί να γίνει μέσω lkconfig.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Κατέβασε ένα οποιοδήποτε terminal πχ: terminal emulator

2) Τρέξ'τον, δώσε root permission, και γράψε: su και αμέσως μετά: lkconfig Θα πρέπει να σου εμφανίσει το μενού "leankernel configurator

 

3) Μετά ακολουθείς ό,τι βλέπεις στην οθόνη. Δώσε 6 για να μπει στο rgb control (simple) και μετά 1,2, ή 3 για να δεις τα προκαθορισμένα προφίλ. Πληροφοριακά, το reference έχει φτιαχτεί με βάση τις τιμές κάποιου που ασχολείται επαγγελματικά με το ζήτημα και έχει μετρήσει με όργανα. Πληροφορίες εδώ: Nexus 6 rgb setting

 

Αντίστοιχα στο ίδιο (βασικό) μενού, αλλάζεις και όλα τα υπόλοιπα πουο προσφέρει ο kernel.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

A, ok. Είχε πει ότι θα προσθέσει την εντολή στο lkconfig από την 1.8 κ μετά αλλά να πω την αλήθεια δεν την βλέπω. Αν θέλεις να το κάνεις άμεσα γίνεται μέσω Trickster αλλά προσωπικά προτιμώ να περιμένω την 1.9 (έτσι κ αλλιώς βγάζει νέες εκδόσεις κάθε 3-4 ημέρες) παρά να προσθέσω μια έξτρα εφαρμογή από τη στιγμή που όλος ο έλεγχος μπορεί να γίνει μέσω lkconfig.

ευχαριστώ...:wink:

Link to comment
Share on other sites

mclisme να σαι καλα! Τελικα οντως ηταν πανευκολο και απλο. Νομιζα ηταν δυσκολοτερο, μιας και εχα προσπερασει τις σημειωσεις που ειχε απο κατω ο lean kernel. Το τελευταιο που δεν μπορω να κανω ειναι decrypt την συσκευη. Σβηνω data κανω και factory reset , φλασαρω ρομ decrypted και παλι στις ρυθμισεις γραφει encrypted! Μηπως αυτη η διαδικασια επρεπε να γινει, πριν κανω ρουτ το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

mclisme να σαι καλα! Τελικα οντως ηταν πανευκολο και απλο. Νομιζα ηταν δυσκολοτερο, μιας και εχα προσπερασει τις σημειωσεις που ειχε απο κατω ο lean kernel. Το τελευταιο που δεν μπορω να κανω ειναι decrypt την συσκευη. Σβηνω data κανω και factory reset , φλασαρω ρομ decrypted και παλι στις ρυθμισεις γραφει encrypted! Μηπως αυτη η διαδικασια επρεπε να γινει, πριν κανω ρουτ το κινητο?

 

 

Τίποτα, γι'αυτό είμαστε εδώ, κ γω ρωτάω συνέχεια.

 

Για την αποτυχία του decrpytion που αναφέρεις κατά σύμπτωση, είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα κ εγώ και δεν ήξερα τι έκανα λάθος. Τελικά το πρόβλημα ήταν στο σημείο αμέσως μετά το φλασάρισμα του no force encrypt boot.img Λέει λοιπόν στις οδηγίες, κάντε factory reset είτε από το μενού του τηλ. είτε από recovery είτε με εντολή σε bootloader. Εγώ είχα κάνει τα πρώτα δύο (μέσω recovery και τηλ.) και δεν πιάσανε γιατί ενώ υποτίθεται εκανε reset και ζήταγε από την αρχή τα πάντα, στο τέλος έβγαζε πάλι encrypted!

 

Τελικά είπα θα το κάνω με τον "σκληρό" τρόπο, εντολή από bootloader. Καπάκι μετά το φλασάρισμα λοιπόν δίνεις:

fastboot format userdata

 

Προσοχή θα σβήσει τα πάντα, ακόμα και την SD! οπότε κράτα ο,τι χρειάζεσαι πιο πριν.

 

Μετά από αυτό όταν boot-αρα πάλι και άρχισε το στήσιμο από την αρχή είδα επιτέλους την ρυθμιση να λέει: "Κρυπτογράφηση" (να το πατήσεις για να κάνεις δηλαδή) και το SEQ Read πήγε από 38ΜΒ/s > 140MB/s οπότε όλα έτοιμα. Όχι ότι διαπιστώνω καμία φοβερή διαφορά στην αίσθηση του τηλεφώνου.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει την επιλογη encrypt phone,αρα ειμαι οκ, σωστα?

 

Ναι

 

10chars

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διάφορα με το reference setup στην οθόνη τις συσκευής....:D Γίνεται πολύ απλα και μέσω trickstermod αλλάζοντας μονο το blue=255 - green=246 - red=248..! Edited by souliar

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

με eyphoria,σα να σερνεται λιγο το τηλεφωνο.αλλη προταση εχουμε?θα εβαζα bliss,αλλα δε μαρεσει το dark theme
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Με euphoria σέρνεται??????:X

Για ξαναδες το......

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω liquid smooth με lean kernel Και πάει πολύ καλά. Υπάρχει όμως ένα θέμα όπως ακριβώς και στο nexus 5. Υπάρχουν στιγμές που δεν έρχονται τα μηνύματα στο whatsapp και γενικά σε εφαρμογές που δουλεύουν με push notifications. Για να έρθουν πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή. Γιατί γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Με euphoria σέρνεται??????:X

Για ξαναδες το......

 

ναι.καθαρη εγκατασταση φυσικα,δε παει πολυ καλα.εβγαλα βεβαια τον nova,για δοκιμη και παει λιγο καλυτερα.αλλα θεωρω οτι ειναι αρκετα πιο αργο απο τη στοκ.

 

θα περιμενω λιγες μερες(μου αρεσει πολυ η ΟΤΑ λειτουργια,μου ειχε λειψει τοσα χρονια με τα φλασαρισματα :p) και μπορει να παω liquid

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

leankernel 1.9 με αρκετές βελτιώσεις ως συνήθως ΚΑΙ vibration control από το εσωτερικό του μενού (πλέον "lk" αντί "lkconfig" για συντομία! )

 

Εγώ πάντως παραμένω stock rom για την ώρα και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Οκ 1-2 ευκολίες τύπου power menu και άμεσο screenshot λείπουν καμιά φορά αλλά παλεύεται. Όταν οι custom δώσουν όλα τα γνωστά που είχαμε με xposed τότε θα το σκεφτώ.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

leankernel 1.9 με αρκετές βελτιώσεις ως συνήθως ΚΑΙ vibration control από το εσωτερικό του μενού (πλέον "lk" αντί "lkconfig" για συντομία! )

 

Εγώ πάντως παραμένω stock rom για την ώρα και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Οκ 1-2 ευκολίες τύπου power menu και άμεσο screenshot λείπουν καμιά φορά αλλά παλεύεται. Όταν οι custom δώσουν όλα τα γνωστά που είχαμε με xposed τότε θα το σκεφτώ.

 

απο το εσωτερικο ποιου μενου?τοποθετει καπου ειδικο μενου η εχει εφαρμογη δικη του?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

απο το εσωτερικο ποιου μενου?τοποθετει καπου ειδικο μενου η εχει εφαρμογη δικη του?

Από εφαρμογή τερμιναλ μέσα στο τηλέφωνο γίνεται. Τα γράφει αναλυτικά ο Mclisme πριν 1-2 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

απο το εσωτερικο ποιου μενου?τοποθετει καπου ειδικο μενου η εχει εφαρμογη δικη του?

 

Μήνυμα #51

 

Απλά αντί για lkconfig πλέον μπορείς να γράφεις απλά lk , κ τα δύο δουλεύουν. Επιλέγεις από 0 έως 127 (στοκ), το ριξα στο 40 για να δω πως είναι.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ Leankernel, αυτό με το wake up options δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους. Εχει δοκιμασει κανεις?

 

Έχω προσθέσει το autorotate στην Lock & home screen. Πολυ χρήσιμο για Phablet.

 

Επίσης μηδένισα τον χρόνο αναμονής για κλήση αφού πατήσουμε κλήση. Αυτά μέσω φακέλου στο system. Είναι απλές εντολές που τις γράφουμε στο proper.build φάκελο μέσα στο system. Χρησιμοποίησα τον Es File Explorer.

 

auto rotate:

log.tag.launcher_force_rotate=VERBOSE

lockscreen.rot_override=true

 

zero call wait:

ro.telephony.call_ring.delay=0

ring.delay=0

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ Leankernel, αυτό με το wake up options δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους. Εχει δοκιμασει κανεις?

 

Έχω προσθέσει το autorotate στην Lock & home screen. Πολυ χρήσιμο για Phablet.

 

Επίσης μηδένισα τον χρόνο αναμονής για κλήση αφού πατήσουμε κλήση. Αυτά μέσω φακέλου στο system. Είναι απλές εντολές που τις γράφουμε στο proper.build φάκελο μέσα στο system. Χρησιμοποίησα τον Es File Explorer.

 

auto rotate:

log.tag.launcher_force_rotate=VERBOSE

lockscreen.rot_override=true

 

zero call wait:

ro.telephony.call_ring.delay=0

ring.delay=0

 

Πολύ καλό το auto-rotate, το έχω περάσει και εγώ μέσω build.prop. Το zero call wait δεν το ήξερα αλλά το περνάω πάρ'αυτα.

 

Δεν ξέρω τη διαφορά του haptic από το stock dt2w, χρησιμοποιώ το dt2w. To swipe είναι αυτό που λέει, ξύπνημα με swipe αλλά δεν μπορούσα να το βρω πως πρέπει να το κάνεις ακριβώς και έμεινα στο dt.

 

ΥΓ. Το zero call wait δεν μου φαίνεται ότι κάνει και πολλά αλλά το αφήνω μέσα για την ώρα.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 κερνελ που πέρασα (lean & Franco), ο πιο smooth είναι ο stock!

Και κάτι άλλο που πρόσεξα, με τον lean έπεφτε στο 1/3 η ταχύτητα του download με Wi-Fi από το play store. Δεν ξέρω γιατί.

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ Leankernel, αυτό με το wake up options δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους. Εχει δοκιμασει κανεις?

 

Έχω προσθέσει το autorotate στην Lock & home screen. Πολυ χρήσιμο για Phablet.

 

Επίσης μηδένισα τον χρόνο αναμονής για κλήση αφού πατήσουμε κλήση. Αυτά μέσω φακέλου στο system. Είναι απλές εντολές που τις γράφουμε στο proper.build φάκελο μέσα στο system. Χρησιμοποίησα τον Es File Explorer.

 

auto rotate:

log.tag.launcher_force_rotate=VERBOSE

lockscreen.rot_override=true

 

zero call wait:

ro.telephony.call_ring.delay=0

ring.delay=0

Υπάρχει τροπος να βγάλουμε την google search bar απο τον google launcher..?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 κερνελ που πέρασα (lean & Franco), ο πιο smooth είναι ο stock!

Και κάτι άλλο που πρόσεξα, με τον lean έπεφτε στο 1/3 η ταχύτητα του download με Wi-Fi από το play store. Δεν ξέρω γιατί.

 

elementalx έχεις δοκιμάσει?

αν ναι, πως συγκρίνεται με τα άλλα δύο?

Link to comment
Share on other sites

elementalx έχεις δοκιμάσει?

αν ναι, πως συγκρίνεται με τα άλλα δύο?

Δεν έχω δει elemental. Ο τελευταίος ο Franco r10 είναι πολύ καλός και σμουθ. Μέχρι στιγμής ο καλύτερος συνδυασμός που είχα ήταν με ρομ pure shamu και κερνελ Franco r10. Αυτή τη στιγμή είμαι με bliss pop και υπάρχουν στιγμές που καθυστερεί το κινητό κάποια δευτερόλεπτα στο recents apps.

 

Την καλύτερη μπαταρία μπορείτε να την πετύχετε μέχρι στιγμής μόνο με Franco και συνδυασμό με vomertweaks που το κινητό θα λειτουργεί σαν διπύρηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει elemental. Ο τελευταίος ο Franco r10 είναι πολύ καλός και σμουθ. Μέχρι στιγμής ο καλύτερος συνδυασμός που είχα ήταν με ρομ pure shamu και κερνελ Franco r10. Αυτή τη στιγμή είμαι με bliss pop και υπάρχουν στιγμές που καθυστερεί το κινητό κάποια δευτερόλεπτα στο recents apps.

 

Την καλύτερη μπαταρία μπορείτε να την πετύχετε μέχρι στιγμής μόνο με Franco και συνδυασμό με vomertweaks που το κινητό θα λειτουργεί σαν διπύρηνο.

 

O Franco υποστηρίζει DT2W/S2W ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Εχει κανεις δει διαφορα σε ταχυτητα και μπαταρια απενεργοποιωντας το encryption?

 

Για να είμαι ειλικρινής... όχι! :p Αλλά αφού ανεβάζει το read/write τότε γιατί όχι; Δεν έχω κανένα φοβερό προσωπικό δεδομένο που πρέπει να κρυπτογραφηθεί και εξάλλου έχω Cerberus για προστασία της συσκευής.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...