Jump to content

προβλημα με εγκατασταση driver


riakara
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα! χρειαζομαι επειγοντως ΒΟΗΘΕΙΑ ! γνωριζω καποια βασικα πραγματα απο υπολογιστες, και με βοηθεια απο βιντεο αρθρα κλπ εκανα φορματ μερικες φορες τον σταθερο μ κ τωρα εβαλα καινουρια windows *(7) δν μπορω ομως να συνδεθω στο ιντερνετ καθως δν μ αναγνωριζει καν τον ανταπτορα δικτυου. εψαξα μηπως κατι δε λειτουργει σωστα και βρηκα οτι ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει αυτο εδω intel® 82801gb/gr (ich7 family) lpc interface controller - 27b8 δεν γνωριζω αν εχει σχεση με το προβλημα που εχει αλλα εψαξα για drivers και αυτοι που βρηκα χρειαζονται δικτυο το οποιο δν εχω :P γνωριζετε αν μπορω να βρω καπου τους κανονικους που δν χρειαζονται συνδεση στο internet?? η τι προβλημα εχει και δεν συνδεεται? Edited by riakara
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! χρειαζομαι επειγοντως ΒΟΗΘΕΙΑ ! γνωριζω καποια βασικα πραγματα απο υπολογιστες, και με βοηθεια απο βιντεο αρθρα κλπ εκανα φορματ μερικες φορες τον σταθερο μ κ τωρα εβαλα καινουρια windows *(7) δν μπορω ομως να συνδεθω στο ιντερνετ καθως δν μ αναγνωριζει καν τον ανταπτορα δικτυου. εψαξα μηπως κατι δε λειτουργει σωστα και βρηκα οτι ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει αυτο εδω intel® 82801gb/gr (ich7 family) lpc interface controller - 27b8 δεν γνωριζω αν εχει σχεση με το προβλημα που εχει αλλα εψαξα για drivers και αυτοι που βρηκα χρειαζονται δικτυο το οποιο δν εχω :P γνωριζετε αν μπορω να βρω καπου τους κανονικους που δν χρειαζονται συνδεση στο internet?? η τι προβλημα εχει και δεν συνδεεται?

 

H τον κατεβάζεις απο 'αλλο υπολογιστή ή ακόμα και κινητό και τον μεταφέρεις στο μηχανημά σου ή καταργείς την συσκευή απο την διαχείριση συσκευών και μετά κάνεις αναζήτηση νέων συσκευών και περνάει τους βασικούς drivers.Kαι αφού λειτουργησει τότε κάνεις update.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το βρω.. τα μονα που βρισκω ειναι update drivers η αλλα που τα μεταφερω μεν αλλα χρειαζονται internet για να εγκατασταθουν.. και για να κανω update internet χρειαζομαι παλι... Edited by riakara
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το βρω.. τα μονα που βρισκω ειναι update drivers η αλλα που τα μεταφερω μεν αλλα χρειαζονται internet για να εγκατασταθουν.. και για να κανω update internet χρειαζομαι παλι...

 

https://www.google.gr/search?q=intel%28r%29+82801gb/gr+%28ich7+family%29+lpc+interface+controller+-+27b8&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=nIeVVM35K4OvygPr8IHgDA

Link to comment
Share on other sites

βασικά θα βρεις απο άλλο υπολογιστή τα αρχεία και θα τα μεταφέρεις με usb stick...Μην αγχώνεσαι, είναι απλά τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια !! στο google προφανως και εχω ψαξει αλλα ο,τι κατεβαζω ειναι driver detective , driver toolkit setup τα οποια τις συσκευες στο λαπτοπ μ δε θα αναγνωρισουν και οχι στο σταθερο που εχω προβλημα?? η κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια !! στο google προφανως και εχω ψαξει αλλα ο,τι κατεβαζω ειναι driver detective , driver toolkit setup τα οποια τις συσκευες στο λαπτοπ μ δε θα αναγνωρισουν και οχι στο σταθερο που εχω προβλημα?? η κανω λαθος?

 

Στο λινκ που σου έβαλα το πρωτο πρωτο αποτέλεσμα είναι για να κατεβάσεις τον driver.

 

 

Αν έχεις κινητό και data μπορείς να το συνδέσεις στο usb να ενεργοποιήσεις τα data και το tethering οπότε θα συνδεθεις στο ιντερνετ και να κατεβάσεις ότι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο δοκιμασα και εγω αρχικα.. δοκιμασα να συνδεσω το iphone μεσω hot spot κλπ αλλα δεν γινεται κατι δεν μ το βγαζει ως επιλογη στα δικτυα.. δεν μπορει να συνδεθει στο ινερνετ με κανενα τροπο και δεν ξερω τι φταει .
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο δοκιμασα και εγω αρχικα.. δοκιμασα να συνδεσω το iphone μεσω hot spot κλπ αλλα δεν γινεται κατι δεν μ το βγαζει ως επιλογη στα δικτυα.. δεν μπορει να συνδεθει στο ινερνετ με κανενα τροπο και δεν ξερω τι φταει .

με usb σύνδεση δεν μπορεί;

Link to comment
Share on other sites

οχι ουτε με το usb ουτε αναγνωριζεται το στικακι π ειχα για ασυρματη συνδεση ..και ουτε τα windows μπορω να ενεργοποιησω γιατι χρειαζομαι intrnet. εγω νομιζα οτι αυτο που δν αναγνωριζει ο υπολογιστης ευθυνεται για αυτο εψαχνα drivers. δν ευθυνεται αυτο??
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι απλα τα πραγματα, δες πια ειναι η μητρικη σου πηγαινε και ψαξε το μοντελο στην εταιρεια και κατεβασε τον driver για 7αρια, αν υποστηριζεται. Ουτε google ουτε διαφορα utilities.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

στη σελιδα της intel που μπηκα δε βρηκα κατι για αυτο π εχω. στην αναζητηση το εβαλα ακριβως οπως το ειδα κ το εγραψα και πανω ετσι δεν επρεπε να το ψαξω??. και επειδη δυστυχως δε το κοβω να μπορω να το λυσω το θεμα μου, λετε αν γυρισω σε xp να μην εχω θεμα? κ απλα το προβλημα να δημιουργηθηκες εξαιτιας των windows 7?
Link to comment
Share on other sites

Δες αν το μηχάνημα είναι συμβατό με τα windows 7...συνήθως όλα παίζουν με την πρώτη...
Link to comment
Share on other sites

Πάλι πρόβλημα θα έχεις καθώς πρέπει να βρεις τους οδηγούς σε XP. Κάνε ότι σου γράφει ο manolog3. Ανοιξε το κουτάκι του υπολογιστή, δες την μητρική σου, κατέβασε από το site της κατασκευάστριας εταιρείας οδηγούς και είσαι οκ. Οι οδηγοί για το συγκεκριμένο που ψάχνεις είναι μέσα στους οδηγούς για το chipset, άρα θα ψάχνεις για κάτι της μορφής Intel Chipset ή Intel Inf

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ευχαριστω πολυ! Δηλαδή αυτο φταιει που δεν μπορω να συνδεθώ; Κ κατι τελευταίο την μητρική δεν μπορω να τη βρω κ χωρίς να τον ανοίξω; Η κανω λαθος;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς υπάρχουν διάφορα πρόγραμματα όπως το hwinfo αλλά μπορείς να το βρεις, συνήθως, με την εντολή dxdiag και εκεί πέρα σε μια γραμμή, συνήθως ξανατονιζω, γράφει την μητρική, Αυτό δεν γίνεται πάντα. Επίσης πρέπει να υπάρχει κάποια εντολή wmi που να εμφανίζει την μητρική αλλά δεν την έχω πρόχειρη.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τη μητρικη εγκατεστησα το chipset και παλι τιποτα παιδια..συνεχιζει να μην αναγνωριζει τη συσκευη αυτη

 

Πες μας το μοντέλο της μητρικής.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κ απο δω κατεβασα το chipset http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=P5GC-MX/1333&os=17 για windows 7 64bit. μηπως να κοιταξω και την καρτα δικτυου μου? Edited by riakara
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κ απο δω κατεβασα το chipset http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=P5GC-MX/1333&os=17 για windows 7 64bit. μηπως να κοιταξω και την καρτα δικτυου μου?

 

Αδελφέ τους drivers του LAN κοίτα, λέει μόνο για Vista από ότι βλέπω αλλά κατά 99% θα σου δουλέψουν...

Version 2.5.7.9/2.6.7.12

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε οτι εγκατασταθηκε στη γραμμη εργασιων μετα απο επανεκκινηση αλλα καπου πρεπει να ειδα οτι installer can't find atheros l2 ..on your system. κοινως δεν αλλαξε κατι παλι..
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι atheros το τσιπάκι του Ethernet βρες τους drivers για το Ethernet βάζοντας ακριβώς το μοντέλο και εγκατέστησε μόνο αυτούς ξεχωριστά.

Αν πάλι δεν έχεις ίντερνετ υπάρχει περίπτωση να έχει καεί το τσιπάκι.

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να πάρεις μια κάρτα δικτύου pci (δεν είναι ακριβές, κάτω από δέκα ευρώ κάνουν) να την βάλεις στο pc και να συνδέσεις το καλώδιο ethernet στην καινούρια κάρτα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτα λεει attansic (now owned by atheros) l2 fast Ethernet 10/100base-t controller . Βρήκα για attansic η για atheros τι απο τα δυο ταιριάζει;; Αυτη την καρτα που λες δεν την γνώριζα αφου λες οτι θα μ λύσει το προβλημα θα το ψάξω ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...