Jump to content

Δίσκος 3TB με 2 partitions και προβλήματα


harisman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

μετά από αποτυχημένες προσπάθειες να κάνω cloning του παλιό μου HDD σε SSD, αποφάσισα να κάνω clean istall στον SSD τα Win 7 GR Ultimate 64bit. και με την ευκαιρία να πάω σε 64-bitα Windows, ξεπερνώντας και τους περιορισμούς σε RAM που είχε η mobo στα 32-bitα.

 

Ο υπολογιστής πάει σφαίρα πια με τον SSD, αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Ο δεύτερος 3TB εσωτερικός δίσκος μου, που είχα για data, είχε 2 partitions (ένα 2 tb και ένα 746 gb) προκειμένου τα αρχικά εγκαταστημένα Win 7 ΕΝ 32bit μου, να τον "βλέπουν"-αξιοποιούν πλήρως. Τώρα με τα Win 7 GR Ultimate 64bit, στον data δίσκο, βλέπει μόνο το 2tb partition και το 746gb μου λέει "δεν έχει εκχωρηθεί", χωρίς να δίνει επιλογές να κάνεις κάτι (οι επιλογές στο screenshot, δεν είναι ενεργές...).

Τι μπορώ κάνω για να ανακτήσω τα δεδoμένα του και να μπορώ να τον χρησιμοποιώ φυσικά, χωρίς να κινδυνέψουν τα δεδομένα του δίσκου (και των 2 partitions)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

 

ΥΓ: Βάζω κ κάποια screenshots, μπας κ βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δούλευε ο δίσκος σου πριν, προφανώς τον έσβησες . Εγώ αυτό βλέπω

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

? Το είδες με κάποιο live cd linux? Αντέγραψέ τα τότε. Επαναλαμβάνω. Αν δούλευε. Μήπως είχες κατεβάσει κάποια ενημέρωση για την μητρική σου για να ον αναγνωρίζει σαν 3 TiB?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά εγκατάσταση ήταν Win 7 home 32-bit αγγλικά κ με αυτά δούλευε κανονικά ο δίσκος με 2 πλήρως λειτουργικά partitions. Τώρα στην νέα εγκατάσταση (Win 7 Ultimate 64-bit ελληνικα), έχει δημιουργηθει το προβλημα με το "ανένταχτο" δευτερο partition.

Ο δισκός περιέχει data (ταινίες, τραγούδια κλπ), μη πολύτιμα μεν, δεν θελω να τα χάσω δε.

 

Τώρα είναι το θέμα, άντε κ ανακτώ τα δεδομένα του μικρού partition (τρέχοντας τα παλιά windows......) αποθηκευοντας τα σε φορητό εξωτερικό δίσκο. Το partition των 2TB, εαν το κάνω "extend", θα χάσω τα δεδομένα? Τι ρίσκο παίρνω? Υπάρχει άλλος ασφαλής τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά εγκατάσταση ήταν Win 7 home 32-bit αγγλικά κ με αυτά δούλευε κανονικά ο δίσκος με 2 πλήρως λειτουργικά partitions. Τώρα στην νέα εγκατάσταση (Win 7 Ultimate 64-bit ελληνικα), έχει δημιουργηθει το προβλημα με το "ανένταχτο" δευτερο partition.

Ο δισκός περιέχει data (ταινίες, τραγούδια κλπ), μη πολύτιμα μεν, δεν θελω να τα χάσω δε.

 

Τώρα είναι το θέμα, άντε κ ανακτώ τα δεδομένα του μικρού partition (τρέχοντας τα παλιά windows......) αποθηκευοντας τα σε φορητό εξωτερικό δίσκο. Το partition των 2TB, εαν το κάνω "extend", θα χάσω τα δεδομένα? Τι ρίσκο παίρνω? Υπάρχει άλλος ασφαλής τρόπος?

 

Δεν νομίζω να καταφέρεις να ανακτείσεις τα δεδομένα. Επαναλαμβάνω και πάλι . Μήπως η μητρική σου είχε κάποιο πρόγραμμα, κάποιον οδηγο που είχες κατεβάσει και ον αναγνώριζε? Δες στο site της. Ετσι όπως βλέπω εγώ πάντως τον δίσκο σου, από τις εικόνες, είναι εντελώς άδειος. Extend, σίγουρα θα χάσεις τα δεδομένα σου, μην το κάνεις αν δεν δοκιμάσεις όλες τις πιθανές λύσεις.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το θεμα ειναι στο δισκο,γιατι ειναι σπασμενος σε 2 κομματια.Η καλυτερη λυση ειναι να ανακτησεις ολα τα δεδομενα σε εξωτερικο σκληρο μεσω των παλιων windows και να ενοποιησεις τα 2 κομματια του δισκου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...