Jump to content

iPhone6 vs samsung galaxy note 4


vassilisr75
 Κοινοποίηση

Μάχη Θανάτου IPHONE 6 32GB vs SAMSUNG GALAXY NOTE 4 32GB  

31 members have voted

  1. 1. Μάχη Θανάτου IPHONE 6 32GB vs SAMSUNG GALAXY NOTE 4 32GB

    • IPHONE 6 32GB
    • SAMSUNG GALAXY NOTE 4 32GB


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Μιας και ξεπέρασα, σχετικά, το σκόπελο της τιμής και θα μπορέσω να διαθέσω ενα καλό ποσό για κινητό διάρκειας χρήσης 2 χρόνων τουλάχιστο... ποιο να πάρω iphone 6 16gb ή samsung galaxy note 4 32Gb?

 

:food:

 

Παρακαλώ όποιος έχει χρόνο ας αναφερθεί στα πλεονεκτήματα βάση τα οποία κάνει την πρόταση του. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να αποφασίσεις σε πιο λειτουργικό θα καταλήξεις. το Android με το iOS είναι μέρα με την νύχτα. με το Android μπορείς να κάνεις πολλαπλάσια πράγματα απ' ότι με το iOS.

 

γενικά και τα 2 είναι μια χαρά με το θετικό ότι το Note 4 έχει και πενάκι για πιο πολλές δραστηριότητες

 

επίσης τίθεται και το θέμα τι χρήση θα κάνεις και τι απαιτήσεις ζητάς από την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασσιλη.. με ολη την καλη διαθεση επειδη παρατηρω οτι ανοιγεις εκ νεου θεμα για επιλογη συσκευης να σου πω οτι after all μια συσκευη ειναι..οχι σπιτι-αμαξι. Και πραγματικα ενω το αλλο θεμα ηταν πολυ καλο και οντως υπηρχε λογος συγκρισης ανοιγεις αυτο στο οποιο ουσιαστικα δεν υπαρχει καν.. Εκτος αν εννοεις "θανατο" για το iphone 6 (προφανως εννοεις το plus?). Οτι κι αν αποφασισεις ευχομαι να το ευχαριστηθεις.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

note4 αν δεν εχεις θεμα με το μεγεθος. κανει τα παντα, εργαλειο. τρομερη οθονη , απιστευτη καμερα , με το πενακι κανεις παπαδες.
Link to comment
Share on other sites

Note 4 αν δεν έχεις θέμα με το μέγεθος. Έχω ασχοληθεί αυτές τις μέρες με το Iphone 6 και δεν με ενθουσίασε. Σαν ένα μεγαλύτερο 5s είναι, δεν βρήκα και τόσο τρομερές τις διαφορές τους και σίγουρα για μένα δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει..
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα μεγάλα κινητά Note4. Αν και εδώ που τα λέμε και το 6 είναι πολύ μεγάλο.:)
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παρεα και εγω κλεινω περισσότερο στο note4 αλλα ο λογος του προβληματισμου μου ειναι ενα σχόλιο στο προηγουμενο θεμα μου, οτι το 2015 θα μπουν στην αγορα τα 64μπιτα κινητά Android, και σκεφτομουν αν θα ηταν καλυτερα να παρω iPhone μιας και εχω σκοπο να κρατησω το κινητο αυτο τουλαχιστο για 2 χρονια.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια θέση. Θέλω iphone 6 γιατί μου είναι τέλειο το μέγεθος του αλλα σκέφτομαι ότι με 800eur πιανο note 4 με τόσα extra καλούδια αλλα θυσιάζω την χρήση με το ένα χέρι κτλ..

Δεν έχω πρόβλημα ούτε με iOS ούτε με Android. Απλός δεν μου αρέσουν τα sony άρα δεν παο Z3 compact και έτσι είμαι στην θέση σου. Θα το παίξω lotto όπως φαίνεται.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια θέση. Θέλω iphone 6 γιατί μου είναι τέλειο το μέγεθος του αλλα σκέφτομαι ότι με 800eur πιανο note 4 με τόσα extra καλούδια αλλα θυσιάζω την χρήση με το ένα χέρι κτλ..

Δεν έχω πρόβλημα ούτε με iOS ούτε με Android. Απλός δεν μου αρέσουν τα sony άρα δεν παο Z3 compact και έτσι είμαι στην θέση σου. Θα το παίξω lotto όπως φαίνεται.

 

Φιλε δεν χρειαζεται να δωσεις 800€ για κανένα απο τα 2 αυτα κι ητα. Σε skroutzομαγαζο θα βρεις το iphone γυρω στα 630 και το note 670. Ισως και χαμηλοτερα. Δες το.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν χρειαζεται να δωσεις 800€ για κανένα απο τα 2 αυτα κι ητα. Σε skroutzομαγαζο θα βρεις το iphone γυρω στα 630 και το note 670. Ισως και χαμηλοτερα. Δες το.

 

Ακριβώς, ξεκολλήστε με αυτές τις τιμές, βρίσκεις ΠΟΛΥ χαμηλότερα πλέον τέτοια κινητά. :mad:

People are more violently opposed to fur than leather because it's safer to harass rich women than motorcycle gangs. - Alexei Sayle
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν χρειαζεται να δωσεις 800€ για κανένα απο τα 2 αυτα κι ητα. Σε skroutzομαγαζο θα βρεις το iphone γυρω στα 630 και το note 670. Ισως και χαμηλοτερα. Δες το.

Μιλώ πάντα για το 64gb γι αυτό ανέφερα τα 800eur (ξέχασα να το αναφέρω)

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Παρεα και εγω κλεινω περισσότερο στο note4 αλλα ο λογος του προβληματισμου μου ειναι ενα σχόλιο στο προηγουμενο θεμα μου, οτι το 2015 θα μπουν στην αγορα τα 64μπιτα κινητά Android, και σκεφτομουν αν θα ηταν καλυτερα να παρω iPhone μιας και εχω σκοπο να κρατησω το κινητο αυτο τουλαχιστο για 2 χρονια.

 

δηλαδή κριτήριό σου είναι τα 64bit?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κριτήριό σου είναι τα 64bit?

 

Δεν θα το εθετα σαν κριτήριο, αλλα με προβληματιζει στο αν θα πρεπει αυτό να είναι ανασταλτικος παράγοντας για την επιλογή του note 4. Ποια θα ειναι η διαφορά στις αποδόσεις των συσκευων; Θα ειναι τόσο μεγάλη που θα με κάνει να μετανιώσω που δεν κινηθηκα προς την αγορά οικονομικοτερου android ετσι ωστε μεσα σε ενα χρονο να μπορω να το αλλαξω ξανα;

Ευχαριστώ παιδια για τις απαντησεις. Βοηθατε πολυ. Μεχρι τωρα οταν ερχοταν η αναβαθμιση απλα επερνα το νεο samsung. :-)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι το note4 υπαρχει και 4πυρινο & 8πυρινο (2 4πυρινους). Ποιο κρινεται ως καλυτερη επιλογη? Ο 2ος επιβαρύνει το κινητο περισσοτερο με αποτέλεσμα να έχει μικρότερη διάρκεια η μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι το note4 υπαρχει και 4πυρινο & 8πυρινο (2 4πυρινους). Ποιο κρινεται ως καλυτερη επιλογη? Ο 2ος επιβαρύνει το κινητο περισσοτερο με αποτέλεσμα να έχει μικρότερη διάρκεια η μπαταρία?

Η διαφορα τους είναι ελαχιστη σε όλους τους τομής.

http://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-Note-4-benchmarks-Snapdragon-805-vs-Exynos-7-Octa_id63111

http://www.androidauthority.com/galaxy-note-4-exynos-5433-vs-snapdragon-805-395820/

Θα επέλεγα exynos όμως αφού είναι 64bit ενώ ο 805 δεν είναι

ΑΛΛΑ η υποστήριξη που έχει ο snapdragon είναι τεραστια σε σύγκριση με τον εχίνος. Τι να σου πω

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι το note4 υπαρχει και 4πυρινο & 8πυρινο (2 4πυρινους). Ποιο κρινεται ως καλυτερη επιλογη? Ο 2ος επιβαρύνει το κινητο περισσοτερο με αποτέλεσμα να έχει μικρότερη διάρκεια η μπαταρία?

 

Στην Ευρώπη πουλιέται κατά πλεονότητα το μοντέλο F με τον snapdragon και λιγότερο το C με Exynos. Στα ελληνικά καταστήματα μπορείς να βρεις μόνο το F. Αν αγοράσεις από σκρουτζομάγαζα μπορείς να προμηθευτείς το C το οποίο επίσης έχει εγγύηση στην Ελλάδα. Οι διαφορές τους είναι πολύ μικρές.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα μεγάλα κινητά Note4. Αν και εδώ που τα λέμε και το 6 είναι πολύ μεγάλο.:)

Ναι,αλλά μπορεί να το διπλώσεις.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά μπορεί να το διπλώσεις.... :lol::lol::lol:

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ διπλώνει δεν γίνεται μικρότερο. :p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για αγορά από εδώ?

http://www.sellphone.gr/samsung-galaxy-note-4-n910f.html?ref=bestprice.gr

 

Μάλλον θα προτιμήσω τον exynos που είναι και 64Bitος.

http://www.trustedreviews.com/opinions/why-being-non-64-bit-kills-the-galaxy-note-4-s-futureproofing

 

Είδα ότι το iphone6 δεν χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης. Γιατί προτιμάται το note4?

Edited by vassilisr75
Link to comment
Share on other sites

ανθρωπε μου...πηγαινε σε ενα καταστημα χρησιμοποιησε και τα 2 και οποιο σου αρεσει και κανεις κεφι αγορασε το να το ευχαριστηθεις...με αυτο VS που τους εθεσες εδω μεσα μονο που δεν σε βρισαν...κανε αυτο που σου αρεσει!!! πολυ καλα και τα 2 κινητα..σιγουρα θα μεινεις ευχαριστημενος !!!και γενικα να ξερεις οτι φερει το δαγκωμενο μηλο ειναι σαν το κοκκινο χρωμα για τους ταυρους!! (βλεπε androidwarrior που σε καθε θεμα για τo μηλο ειναι παρων και μαχεται για το android)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το συγκεκριμενο θεμα δεν αφορα μονο το μηλο..αλλα και το Νοτε 4. Και δεν νομιζω πως χρειαζεται να δοθει καποια ιδιαιτερη..."μαχη" για να ειπωθει το αυτονοητο...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το συγκεκριμενο θεμα δεν αφορα μονο το μηλο..αλλα και το Νοτε 4. Και δεν νομιζω πως χρειαζεται να δοθει καποια ιδιαιτερη..."μαχη" για να ειπωθει το αυτονοητο...

 

QFT *quoted for truth*

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Καλορίζικο μου.... και καλές γιορτές να έχουμε!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...