Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστήχως δεν έχετε άδικο. Μερικές φορές το να έρχεται η μπαταρία με χωρητικότητα 3060mAh δεν είναι αυτονόητο στους πωλητές. Με Accubattery η αν έχετε μετρητή στον φορτιστή σας θα μάθετε πόση είναι η πραγματική της χωρητικότητα. Εμένα καινούρια μπαταρία είχε 2000mAh capacity οπότε είναι και θέμα τύχης. Η πρώτη nohon που είχα πάρει πάντως ήταν καταπληκτική και την είχα ψωνίσει από αυτόν τον πωλητή https://www.aliexpress.com/item/Original-NOHON-Battery-BM45-For-Xiaomi-RedMi-Hongmi-Note2-Red-Rice-Note-2-3060mAh-High-Capacity/32625915010.html?spm=2114.01010208.3.2.xBQzce&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10099_10078_10079_426_10073_10103_10102_10096_10052_10050_425_10051,searchweb201603_6&btsid=60d3d9e5-db96-4f70-8b61-43c4c7709cc8

Φορτίσμένο στο 100% έκανε 35 λεπτά SOT για να πέσει στο 99% όταν την πρωτοπήρα. Εγώ προσωπικά θα ξαναγόραζα από τον ίδιο. Έχετε δίκιο είναι να πέσετε και τύχεροι ή και σε καλό πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μωβ είναι για το κινητό μας. Πες μας εντυπώσεις όταν την παραλάβεις.

 

 

 

Edit : Αν συνεχίσει να κάνει shutdowns στο άκυρο με μεγάλο ποσοστό μπαταρίας δοκιμάστε να κάνετε calibration την μπαταρία σας.

Edited by kwstasxt
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες μπαταρίες και δηθεν ορίτζιναλ και δηθεν nohon.... οπότε θέλει προσοχή και τύχη....

 

ατο δικο μου εβαλα 9.6.3... factory reset.... έκανα και το patch για ενημερώση εφαρμογών Google.... και το κινητό παει σφαίρα

 

δεν ξέρω βέβαια αν ειναι ιδέα μου αλλα εχει πλέον πολύ καλύτερη αυτονομία.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο με το build proc δούλεψε. Ευχαριστώ τον Φίλο kwstasxt...

 

Είδα ότι είπε και την ανταλλακτική του lineage os... Τι έχει δοκιμάσει κανείς; Τι δεν παίζει; Αξίζει να δοκιμάσω;

Edited by anikologr
Link to comment
Share on other sites

Θα ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά τον φίλο kwstasxt, που πραγματικά μου έσωσε το τηλέφωνο, με αυτή την ρύθμιση!

Έχω όμως ένα πρόβλημα, που με ταλαιπώρησε αρκετά και ενώ το είχα λύσει κάποια στιγμή (μετά από αλλεπάλληλα περάσματα ROM), μου ξαναπαρουσιάσθηκε…

Συγκεκριμένα, είμαι με την 9.6.3 Global Stable. Στην προσπάθεια μου να λύσω ένα πρόβλημα με το Viber, προχώρησα σε Factory Reset μέσω TWRP. Μετά από αυτό, έλυσα μεν το πρόβλημα του Viber, αλλά το τηλέφωνο κλείδωσε το Region σε Κίνα χωρίς να μου δίνει δυνατότητα να το αλλάξω.

Σημειωτέων η συσκευή είναι ξεκλείδωτη (International version).

Αν έχει και κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα ή έχετε κάτι να προτείνετε, θα με βοηθούσατε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά τον φίλο kwstasxt, που πραγματικά μου έσωσε το τηλέφωνο, με αυτή την ρύθμιση!

Έχω όμως ένα πρόβλημα, που με ταλαιπώρησε αρκετά και ενώ το είχα λύσει κάποια στιγμή (μετά από αλλεπάλληλα περάσματα ROM), μου ξαναπαρουσιάσθηκε…

Συγκεκριμένα, είμαι με την 9.6.3 Global Stable. Στην προσπάθεια μου να λύσω ένα πρόβλημα με το Viber, προχώρησα σε Factory Reset μέσω TWRP. Μετά από αυτό, έλυσα μεν το πρόβλημα του Viber, αλλά το τηλέφωνο κλείδωσε το Region σε Κίνα χωρίς να μου δίνει δυνατότητα να το αλλάξω.

Σημειωτέων η συσκευή είναι ξεκλείδωτη (International version).

Αν έχει και κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα ή έχετε κάτι να προτείνετε, θα με βοηθούσατε πολύ.

 

Και σε εμένα δεν με αφήνει να αλλάξω region. Παρόλα αυτά δεν με εμποδίζει κάπου αυτό. Εσύ τι πρόβλημα έχεις και θέλεις να αλλάξεις;

όλα δουλεύουν μια χαρά στο κινητό. Και υπηρεσίες ειδήσεων κανονικά μου εμφανίζουν τις ειδήσεις ελλάδας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κόλπο με το build proc δούλεψε. Ευχαριστώ τον Φίλο kwstasxt...

 

Είδα ότι είπε και την ανταλλακτική του lineage os... Τι έχει δοκιμάσει κανείς; Τι δεν παίζει; Αξίζει να δοκιμάσω;

 

Δεν το έψαξα πολύ αλλα με μια πρόχειρη ματιά βλέπω ότι την έκδοση nougat την έχει κάνει compile έλληνας. Λενε ότι η αυτόνομια δεν είναι ότι καλύτερο. Μπορεις να δοκιμάσεις να την περάσεις αλλα διάβασε καλού κακού πρώτα το νήμα στους xda devs. Υπάρχουν ακόμα bugs.

Link to comment
Share on other sites

Thanks kwstasxt - Χαίρομαι που ακούω ότι όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

Απλά είχα μια αμφιβολία, μιας και ξαναστήνω το κινητό, μήπως προκύψουν θέματα εξαιτίας του region.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τσεκάρετε αυτόν τον οδηγό. Εγώ τον δοκίμασα και το κινητό το αισθάνομαι πολύ πιο γρήγορο.

 

https://en.miui.com/thread-1151137-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

OMG!!! Official Kernel Source is finally released

 

 

θα ασχοληθει κανεις λετε????

 

λεω να το εχω στο αμαξι για gps, συνδεμενο στον αναοτηρα, καθως η μπαταρια τα εχει παιξει.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως η Nohon τελικά αποδείχθηκε καλή αγορά και πως πέρασα 9.6.3 και όλα δείχνουν καλά μέχρι στιγμής.

Ακόμα και με τη νέα μπαταρία βέβαια κι ενώ κράτησε αρκετά η συσκευή, σε περίπτωση κλήσης έκλεισε και πάλι, γι'αυτό και η αναβάθμιση.. οπότε εν αναμονή τώρα με την 9.6.3 να δω αν είναι όντως software το θέμα.

 

Με τη συγκεκριμένη έκδοση παρεμπιπτόντως δε φαίνεται να χρειάζεται η επεξεργασία του build prop, μου έκανε ενημερώσεις σε εφαρμογές της Google κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως η Nohon τελικά αποδείχθηκε καλή αγορά και πως πέρασα 9.6.3 και όλα δείχνουν καλά μέχρι στιγμής.

Ακόμα και με τη νέα μπαταρία βέβαια κι ενώ κράτησε αρκετά η συσκευή, σε περίπτωση κλήσης έκλεισε και πάλι, γι'αυτό και η αναβάθμιση.. οπότε εν αναμονή τώρα με την 9.6.3 να δω αν είναι όντως software το θέμα.

 

Με τη συγκεκριμένη έκδοση παρεμπιπτόντως δε φαίνεται να χρειάζεται η επεξεργασία του build prop, μου έκανε ενημερώσεις σε εφαρμογές της Google κανονικά.

 

Καλο αυτό που είδες διαφορά. Τo build prop υποθέτω το είχες πειράξει πριν την 9.6.3; Αν δεν έχεις κάνει wipe το system δεν χάνεται η ρύθμίση. Κάτεβασε κανένα Accubattery να δεις αν έχει όντως 3000mAh.

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτό που είδες διαφορά. Τo build prop υποθέτω το είχες πειράξει πριν την 9.6.3; Αν δεν έχεις κάνει wipe το system δεν χάνεται η ρύθμίση. Κάτεβασε κανένα Accubattery να δεις αν έχει όντως 3000mAh.

Έβαλα το accubattery και πότε δρν κατάλαβα που δείχνει χωρητικότητα μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Η 9.6.3 έχει ελληνικά κανονικά; Έχουμε λινκ για να την κατεβάσω; Η συσκευή πλέον αρκετά συχνά κλείνει όταν δέχεται κλήση και κάνει κανένα 10λεπτο να ανοίξει πάλι... Αυτό και με την μαμά μπαταρία αλλά και με nohon.
Link to comment
Share on other sites

Η 9.6.3 έχει ελληνικά κανονικά; Έχουμε λινκ για να την κατεβάσω; Η συσκευή πλέον αρκετά συχνά κλείνει όταν δέχεται κλήση και κάνει κανένα 10λεπτο να ανοίξει πάλι... Αυτό και με την μαμά μπαταρία αλλά και με nohon.

 

https://en.miui.com/download-274.html

Κατεβάζεις Stable.

Η ρομ έχει ελληνικά ναι κανονικά. Κάλο είναι να κάνεις ένα full Wipe της προηγούμενης ROM ειδικά αν έρχεσαι απο chinese Source.

 

Κατεβάζεις rom και ΠΡΟΣΟΧΗ! την περνάς μέσα απο TWRP. Υποθέτω ότι το έχεις ήδη αν έχεις φλασάρει ελληνική ρομ. Ο λόγος είναι για να μην κάνει overwrite το recovery και χάσεις το TWRP. Μέτα γυρνας μερικές σελίδες πίσω σε ένα post μου που λέω για το build prop και ακολουθείς αυτά τα βήματα.

Είσαι έτοιμος. Optional βήμα έναν οδηγο που γράφω σε ένα ποστ μου που λέω οτι βελτιώνει την απόδοση του κινητού. Προτείνω να φλασάρεις και το v52 modem firmware καθώς κατά την δικιά μου διαπίστωση κράταει καλύτερα απο άποψη μπαταρίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα το accubattery και πότε δρν κατάλαβα που δείχνει χωρητικότητα μπαταρίας

 

Kάθε φορά που το φορτίζεις παίρνει δείγματα και βελτιώνεται. Αν πας στο tab της υγείας θα σου κάνει μια εκτίμηση πόσο % μπορεί πλέον να φορτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Twrp έχω μιας και έχω ελληνική ρομ τώρα. Η 9.6.3 stable δεν είναι; Πώς θα δώσω δικαιώματα root? Αυτό το θέμα με τις επανεκκίνησεις όταν δέχεται κλήση που περιγράφει και ένας φίλος στην προηγούμενη σελίδα θα λυθεί;
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η πιο ελαφρυα ρομ?

περα απ τα απαραιτητα (για κλησεις, wifi, gps και οτι αλλο χρειαζεται για να λειτουργει ως τηλκεφωνο) δε χρειαζομαι κατι αλλο

 

κοινως ψαχνω κατι εντελως vanilla φαση

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η πιο ελαφρυα ρομ?

περα απ τα απαραιτητα (για κλησεις, wifi, gps και οτι αλλο χρειαζεται για να λειτουργει ως τηλκεφωνο) δε χρειαζομαι κατι αλλο

 

κοινως ψαχνω κατι εντελως vanilla φαση

 

Αυτή που σου περιγράφω είναι αρκέτα ελαφρυά. Root θα έχεις αν φλασαρεις πάλι το Super SU Απο TWRP.

 

Όσο αφορά τις επανεκκινήσεις μένει να το δεις στην πράξη. (Αναφέρομαι στο προηγούμενο post)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 9.6.3 και παρόλο που την έβαλα μέσω twrp μου έβαλε το μαμά recovery. Επειδή το κντ είναι της γυναίκας και δεν θέλει πολλά πολλά... Αν δεν κάνω την διαδικασία που λέτε για το playstore τι θέμα θα έχω;
Link to comment
Share on other sites

Twrp έχω μιας και έχω ελληνική ρομ τώρα. Η 9.6.3 stable δεν είναι; Πώς θα δώσω δικαιώματα root? Αυτό το θέμα με τις επανεκκίνησεις όταν δέχεται κλήση που περιγράφει και ένας φίλος στην προηγούμενη σελίδα θα λυθεί;
Δυστυχώς έκλεισε ξανά μια φορά από τότε που φλάσαρα, μάλλον πρόκειται για hardware πρόβλημα όπως όλα δείχνουν και όχι software.
Πέρασα την 9.6.3 και παρόλο που την έβαλα μέσω twrp μου έβαλε το μαμά recovery. Επειδή το κντ είναι της γυναίκας και δεν θέλει πολλά πολλά... Αν δεν κάνω την διαδικασία που λέτε για το playstore τι θέμα θα έχω;
Δε χρειάζεται η διαδικασία.

Επίσης επειδή την πάτησα κι εγώ πριν το δώσω στον πατέρα μου, για root χρειάζεται να περάσεις ξανά twrp, να ρουτάρεις κλπ.

Το αφήνεις ως έχει αν δε χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αν και είχε 90%μπαταρία(nohon και global 9.6.3 ) έκλεινε και δεν άνοιγε αν δεν έβγαζα την μπαταρία,του πέρασα CyanogenMod 12.1 και ησύχασα,την δουλεύω μια εβδομάδα και έχω πάλι τηλέφωνο,το μόνο αρνητικό που έχει είναι ότι 4G η 3G έχει μόνο στην sim1
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά και σε μένα τα ίδια κάνει,με nohon μπαταρία μου κλείνει στο 50 %(το ποσοστό είναι εικονικό μπορεί και στο 70%) επίσης αρκετές φορές αργεί να μπουταρει.

Θα κάνω λίγο ακόμη υπομονή, μάλλον για το Xiaomi Redmi note 7 pro.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αν και είχε 90%μπαταρία(nohon και global 9.6.3 ) έκλεινε και δεν άνοιγε αν δεν έβγαζα την μπαταρία,του πέρασα CyanogenMod 12.1 και ησύχασα,την δουλεύω μια εβδομάδα και έχω πάλι τηλέφωνο,το μόνο αρνητικό που έχει είναι ότι 4G η 3G έχει μόνο στην sim1

Ποια cyanogenmod έβαλες; υπάρχει link;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιο από τα παιδιά που έχουν το θέμα να σβήνει η συσκευή όταν δέχεται κλήση έχει βάλει οποιαδήποτε ρομ εκτός miui και έχει εξαλειφθεί το θέμα ας πουν λεπτομέρειες να δοκιμάσουμε και εμείς...
Link to comment
Share on other sites

Την παραπανω Ρομ πέρασα απο το needrom,απλα θέλει εγγραφή για να την κατεβάσεις, η συσκευή δουλεύει μια χαρά δεν κλείνει στα ξαφνικά ή σε κλήση το μονο αρνητικό που έχω βρει είναι οτι η sim 2 είναι μόνο 2G

4cb87dd4aa246855e7a9f49dd84db0b0.jpg

Edited by pulsar
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...