Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα τελικά ποια είναι η καλύτερη τιμή είτε από ελληνική είτε από global?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα έχω την xtr 8.2.10 την ελληνική και έψαχνα για κάτι καλύτερο... υπάρχει ώστε να μην έχω θεματα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασα το modem v52 και νομίζω κρατάει καλύτερα σε μπαταρία.Μου βγάζει πάνω απο 5h SOT (wifi, half brightness,1,5 χρόνο Nohon). Σε όλους εσάς που θελέτε να δώσετε μια τελευταία πνόη στο σαπάκι μας σας στο προτείνω.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το modem v52 και νομίζω κρατάει καλύτερα σε μπαταρία.Μου βγάζει πάνω απο 5h SOT (wifi, half brightness,1,5 χρόνο Nohon). Σε όλους εσάς που θελέτε να δώσετε μια τελευταία πνόη στο σαπάκι μας σας στο προτείνω.

καλημέρα.....για στείλε λινκ του ν52....μπας και κάνουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.....για στείλε λινκ του ν52....μπας και κάνουμε τίποτα.

 

https://drive.google.com/open?id=1bjZAc3gHp7cRUZi6hp1wV3jStfYj4RGE

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις εγκατάσταση απο twrp χωρις wipes και είναι εντάξει

Καμία οδηγία;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία οδηγία;

 

Ρε παιδιά άλλαξε το recovery.. Γύρισε σε 3 επιλογές 2 κινεζικες κ 1 αγγλικα.. Πως να βαλω αυτό που είχα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε παιδιά άλλαξε το recovery.. Γύρισε σε 3 επιλογές 2 κινεζικες κ 1 αγγλικα.. Πως να βαλω αυτό που είχα;;

Πρέπει να φλασάρεις TWRP απο τον υπολογιστή. Πρέπει να κάτεβασεις τα adb Tools. Δες youtube video πως να φλασαρεις το twrp.

Η διαδικάσια είναι απλή, βάζεις το κινητό σου σε fastboot mode και ακολουθεις τις εντολες που γράφει και ο τύπος. Επίσης το twrp πρέπει να το κατεβάσεις. Μπες στην ελληνική κοινότητα miui για το κινητό μας. Εγώ είχα την XTRV 9.5.4 κατεβασμένη οπότε "έκλεψα" το TWRP απο το rar αρχείο που ήταν μέσα στο recovery.

 

 

Και εγώ φλάσαρα την global 9.6.3 και το κινητό ειναι εμφανές γρηγορότερο απο την 9.5. Η ελληνική κοινότητα έλεγε θα δημοσιεύσει και αυτή την XTRV 9.6 αλλά έχει περίπου ένα μήνα και ακόμα τίποτα. Όσοι είστε με XTRV 9.5.4 η παλιότερη μπορείτε να φλασαρε την global 9.6 και με τον τρόπο που αναφέρω παραπάνω επαναφέρετε το TWRP σαν recovery και στην συνέχεια κάνετε ότι θέλετε με το κινητό, root, αλλάγη firmware modem , κτλπ.

Edited by kwstasxt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, επειδή είναι να το δώσω, θέλω να του περάσω μια σταθερή ρομ, να μην έχει θέματα ο νέος κάτοχος (δεν με νοιάζει τόσο πολύ η μπαταρία)

Ήμουν στην XTRV 9.2.2.0 και κάθε δύο τρεις μέρες έκανε μόνη της επανεκκίνηση. Έβαλα χτες την 9.2.4.0 και έχω κατανάλωση τρελή, το PlayStore έχει μείνει σε παλιά έκδοση, το viber δεν μου επαναφέρει backup από το g drive, το YouTube δεν θέλει να εγκατασταθεί καν.

Για πείτε μου λοιπον ποια χρησιμοποιείτε εσείς χωρίς προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια.το τηλεφωνο όταν το εσβυνα δεν ανοιγε και κολαγε στο logo mi.εμπενα rycavery εκανα καθαρισμο davil case και εκανε λιγη ωρα αλλα ανοιγε.ειπα λοιπον να το φλασαρω παλι μηπως στρωσει.ειχα την XTRV 9.2.2.0 και παω να ξαναβαλω την ιδια.κανω όλα τα wipe και στο φλασαρισμα μου βγαζει με κοkκινα γραμματα ότι δεν αναγνωριζει το αρχειο zip με αποτέλεσμα να μην ανοιγει το κινητο μιας και τα εσβυσα όλα για να κανω καθαρη εγκατασταση.δοκιμασα ποιο παλιες ρομ που ειχα εβαλα καθαρη καρτα sd αλλα τα ιδια.
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσοι έχετε θέμα με google apps που μένουν παλιά έκδοση η που δεν σας εγκαθιστά την εφαρμογή κάντε αυτό :

 

θα καταβάσετε την εφαρμογή Build proc Editor απο play store. θα του δώσετε πρόσβαση root και στην συνέχεια θα προσθέσετε ακριβώς οπώς το γράφω τις 2 αυτές γραμμές. Κάντε save και restart phone. Εμένα δούλεψε.

 

dalvik.vm.image-dex2oat-filter=speed

dalvik.vm.dex2oat-filter=interpret-only

 

 

εναλλακτικη λυση ειναι να φλασαρετε Lineage OS με android 6 η 7.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

παιδια μια βοηθεια.το τηλεφωνο όταν το εσβυνα δεν ανοιγε και κολαγε στο logo mi.εμπενα rycavery εκανα καθαρισμο davil case και εκανε λιγη ωρα αλλα ανοιγε.ειπα λοιπον να το φλασαρω παλι μηπως στρωσει.ειχα την XTRV 9.2.2.0 και παω να ξαναβαλω την ιδια.κανω όλα τα wipe και στο φλασαρισμα μου βγαζει με κοkκινα γραμματα ότι δεν αναγνωριζει το αρχειο zip με αποτέλεσμα να μην ανοιγει το κινητο μιας και τα εσβυσα όλα για να κανω καθαρη εγκατασταση.δοκιμασα ποιο παλιες ρομ που ειχα εβαλα καθαρη καρτα sd αλλα τα ιδια.

 

Φλάσαρες global rom μήπως;

 

Φιλέ για να επαναφέρεις το TWRP σαν Recovery θες τα adb platform tools. Κλέβεις το twrp απο μια ρομ που έχεις ήδη. Είναι μέσα στο φάκελο recovery. Εγώ το πήρα απο το xtrv 9.5.4.0 εκδοση. Ανοιγεις cmd και πηγαινεις στο path του adb platform. Βαζεις το κινητο σου σε fastboot και ακολουθεις τα βηματα που κανει και αυτος

Edited by kwstasxt
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλησπέρα!

Έχω δοκιμάσει τα πάντα όλο αυτό το διάστημα, έχοντας κάνει & καθαρή (επανειλημμένα) εγκατάσταση της 9,6,3 global, αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα όπως το περιγράφεις με το play store & την εγκατάσταση ή αναβάθμιση εφαρμογών.

Καταρχήν φαντάζομαι ότι πρέπει να είμαι root - σωστά; Ποια από όλες τις εφαρμογές Build Prop Editor χρησιμοποίησες;

Αν μπορείς, στείλε λίγες παραπάνω πληροφορίες για την διαδικασία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλησπέρα!

Έχω δοκιμάσει τα πάντα όλο αυτό το διάστημα, έχοντας κάνει & καθαρή (επανειλημμένα) εγκατάσταση της 9,6,3 global, αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα όπως το περιγράφεις με το play store & την εγκατάσταση ή αναβάθμιση εφαρμογών.

Καταρχήν φαντάζομαι ότι πρέπει να είμαι root - σωστά; Ποια από όλες τις εφαρμογές Build Prop Editor χρησιμοποίησες;

Αν μπορείς, στείλε λίγες παραπάνω πληροφορίες για την διαδικασία.

Ευχαριστώ

 

Τελικά έπαιξε! Με είχε ταλαιπωρήσει τόσο πολύ, που έλεγα να το παρατήσω (μόνο το Viber αρνείται για κάποιο λόγο, αλλά που θα πάει...)

Φίλε kwstasxt δεν ξέρω που ξετρύπωσες αυτή την πληροφορία, αλλά σε ευχαριστώ πραγματικά!

Εύχομαι σε σένα & σε όλους τους εναπομείναντες του thread, Καλή Χρονιά!:):lol:

Edited by ThNt_5
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα με google apps που μένουν παλιά έκδοση η που δεν σας εγκαθιστά την εφαρμογή κάντε αυτό :

 

θα καταβάσετε την εφαρμογή Build proc Editor απο play store. θα του δώσετε πρόσβαση root και στην συνέχεια θα προσθέσετε ακριβώς οπώς το γράφω τις 2 αυτές γραμμές. Κάντε save και restart phone. Εμένα δούλεψε.

 

dalvik.vm.image-dex2oat-filter=speed

dalvik.vm.dex2oat-filter=interpret-only

 

 

εναλλακτικη λυση ειναι να φλασαρετε Lineage OS με android 6 η 7.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Φλάσαρες global rom μήπως;

 

Φιλέ για να επαναφέρεις το TWRP σαν Recovery θες τα adb platform tools. Κλέβεις το twrp απο μια ρομ που έχεις ήδη. Είναι μέσα στο φάκελο recovery. Εγώ το πήρα απο το xtrv 9.5.4.0 εκδοση. Ανοιγεις cmd και πηγαινεις στο path του adb platform. Βαζεις το κινητο σου σε fastboot και ακολουθεις τα βηματα που κανει και αυτος

Απίστευτος, σε ευχαριστούμε, δούλεψε και σε εμένα!

 

Και κάτι τελευταίο για όποιον γνωρίζει, έχω παρατηρήσει πως η συσκευή αρκετές φορές όταν δέχομαι κλήση χτυπάει για 1,2 δευτερόλεπτα και σβήνει, ανεξαρτήτως συνήθως ποσοστού μπαταρίας.

Αν και σχεδόν έχω καταλήξει πως πρόκειται για hardware πρόβλημα, συνεχίζω να ελπίζω σε software λύση..!9d0c06365c3729a2ac376e0a2394503a.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για το τελευταίο (γνωμη μου) αλλαξε την μπαταρία ....

 

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

για το τελευταίο (γνωμη μου) αλλαξε την μπαταρία ....

 

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Δυστυχώς το έκανα ήδη και απλά βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση πριν μερικούς μήνες, συνεχίζει ωστόσο με τις επανεκκινήσεις..

Ευχαριστώ όμως, καλή χρονιά σε όλους και όλες!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάτε στην 9.6.3 global. Πολύ καλή ROM, απροβλημάτιστη και με την καλύτερη απόδοση που έχω συναντήση στις MIUI V9.Το source λένε απο global είναι καλύτερο απο πλευράς αυτονομιάς. Αν έρχεστε από XTRV 9.2 η παλιότερη καλό θα ήταν να κάνετε ενα ολικό Wipe από TWRP και clean install μιας και αλλάζετε source.

 

Προσοχή να κάνετε το install απο TWRP για να μην το κάνει Ovewrite και χάσετε το TWRP recovery ( Μπορείτε βέβαια να το ξανανακτήσετε)

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς το έκανα ήδη και απλά βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση πριν μερικούς μήνες, συνεχίζει ωστόσο με τις επανεκκινήσεις..

Ευχαριστώ όμως, καλή χρονιά σε όλους και όλες!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποιά μπαταρία χρησιμοποιείς ;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάτε στην 9.6.3 global. Πολύ καλή ROM, απροβλημάτιστη και με την καλύτερη απόδοση που έχω συναντήση στις MIUI V9.Το source λένε απο global είναι καλύτερο απο πλευράς αυτονομιάς. Αν έρχεστε από XTRV 9.2 η παλιότερη καλό θα ήταν να κάνετε ενα ολικό Wipe από TWRP και clean install μιας και αλλάζετε source.

 

Προσοχή να κάνετε το install απο TWRP για να μην το κάνει Ovewrite και χάσετε το TWRP recovery ( Μπορείτε βέβαια να το ξανανακτήσετε)

 

Ποιά μπαταρία χρησιμοποιείς ;

 

ΒΜ45, υποτίθεται πως είναι η Original, κρατάω μικρό καλάθι..

 

Μόλις μου δοθεί η ευκαιρία και το έχω ξανά στα χέρια μου θα δοκιμάσω format τα πάντα από recovery, βγάλσιμο κάρτες κλπ. και πέρασμα της 9.6.3 global, είναι το μόνο μελανό σημείο της συσκευής (ξεκίνησε 7 μήνες μετά την αγορά της) αλλά μιλάμε για σοβαρό θέμα μιας και χάνονται κλήσεις και δε μπορεί να λειτουργήσει ουσιαστικά σαν.. τηλέφωνο! :X

Link to comment
Share on other sites

ΒΜ45, υποτίθεται πως είναι η Original, κρατάω μικρό καλάθι..

 

Μόλις μου δοθεί η ευκαιρία και το έχω ξανά στα χέρια μου θα δοκιμάσω format τα πάντα από recovery, βγάλσιμο κάρτες κλπ. και πέρασμα της 9.6.3 global, είναι το μόνο μελανό σημείο της συσκευής (ξεκίνησε 7 μήνες μετά την αγορά της) αλλά μιλάμε για σοβαρό θέμα μιας και χάνονται κλήσεις και δε μπορεί να λειτουργήσει ουσιαστικά σαν.. τηλέφωνο! :X

 

Αδερφέ πολύ δύσκολα να είναι η original. Πήρα και εγώ μια απο κίνα εμφανισιακά ίδια με την original και μου έκανε και εμένα κάτι shut downs στο 50%

Αν είναι να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο λίγο ακόμα πάρε μια Nohon απο Aliexpress. Βγήκε πολύ καλύτερη και απο την original.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ πολύ δύσκολα να είναι η original. Πήρα και εγώ μια απο κίνα εμφανισιακά ίδια με την original και μου έκανε και εμένα κάτι shut downs στο 50%

 

Αν είναι να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο λίγο ακόμα πάρε μια Nohon απο Aliexpress. Βγήκε πολύ καλύτερη και απο την original.

Θα σε ακούσω και θα την παραγγείλω!

Κάτι συγκεκριμένο να προσέξω πριν προχωρήσω σε αγορά;

πχ. Διαφορά μεταξύ του μωβ και του μπλε στη φωτογραφία;

a27d338415388c6e68ad52bf4caf4d0e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια είναι καθαρά θέμα τύχης. Έχω τέσσερα χρόνια το κινητό και πριν ένα μήνα πήρα nohon από aliexpress. Το αποτέλεσμα είναι ότι κάποιες φορές ενώ είμαι στο 50% μου κλείνει. Την μωβ πήρα όπως και πολλοί άλλοι, ελπίζω να σου βγει καλή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια,αγορά nohon από aliexpress κλείνει στο 40% άλλη μπαταρία από Ελλάδα λειτουργεί μια χαρά(δεν σβήνει)αλλά από διάρκεια μαύρα χάλια 2,5 ώρες οθόνη:(:(
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Την παρήγγειλα παιδιά ευχαριστώ.

Και καλή να μην βγει, έχασα 6€, αξίζει η προσπάθεια από το να μείνει η συσκευή στο ράφι.

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει να μην κλείνει η συσκευή και ας χρειάζεται φόρτιση κάθε μέρα.. αν μπορείτε γράψτε και τα καταστήματα που έχετε αγοράσει μπαταρίες και είστε ευχαριστημένοι, να τα έχουμε κατά νου οι υπόλοιποι.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...