Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Εγω πάντως αν επαιρνα σήμερα κινητο, το note 5 δε θα το ειχα στα υποψιν. Θα σκεφτόμουν πολυ σοβαρα ομως και το huawei mate 8.

Απιστευτη αυτονομία, και το ταχυτερο κινητο αυτη τη στιγμη. Και πολυ Premium design, μεταλλικό, με sd, κλπ Pen δεν εχει μονο, και κουμπια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πάντως αν επαιρνα σήμερα κινητο, το note 5 δε θα το ειχα στα υποψιν. Θα σκεφτόμουν πολυ σοβαρα ομως και το huawei mate 8.

Απιστευτη αυτονομία, και το ταχυτερο κινητο αυτη τη στιγμη. Και πολυ Premium design, μεταλλικό, με sd, κλπ Pen δεν εχει μονο, και κουμπια.

 

Tα κουμπιά σιγά.

S-pen το βασικότερο μείον & ότι root/custom rom τα ξεχνάς.

Επίσης, οθόνη κάμερα δεν ξέρω κατά πόσο προσεγγίσουν αυτές της samsung.

 

Kατ'άλλα είναι τούμπανη συσκευή με τα όλα της & γω θα την έβαζα στα υπόψιν μου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Tα κουμπιά σιγά.

S-pen το βασικότερο μείον & ότι root/custom rom τα ξεχνάς.

Επίσης, οθόνη κάμερα δεν ξέρω κατά πόσο προσεγγίσουν αυτές της samsung.

 

Kατ'άλλα είναι τούμπανη συσκευή με τα όλα της & γω θα την έβαζα στα υπόψιν μου πάντως.

Καθενας δινει βαση σε διαφορετικά πράγματα. Πχ για εμενα ειναι πολυ αρνητικό που δεν εχει κουμπια καθως η οφελιμη οθονη ειναι τελικά λιγοτερη σε πολλες εφαρμογές καθως ενα κομμάτι το τρωνε τα κουμπιά.. Για άλλους ισχύει το αντίστροφο, γουσταρουν να μην εχει.

Το spen αμα το θες πολυ πας καρφι για νοτε. Απλα καποιοι δεν το εχουν σε προεταιρεωτητα, γι αυτους δεν πειραζει που δεν εχει.

Επειδη το σκεφτόμουν και εγω και το εχω ψαξει, σίγουρα η οθονη ειναι χειρότερη, δεν ειναι amoled, αλλα γενικα ειναι καλη, η φωτο βιντεο λιγο εως αρκετα χειροτερα απο note 5, σε καλα επιπεδα πάντως.

Η αυτονομία, πριν κοιταγα ποσταρε ενας 4+ ωρες οθονης και ειχε 60% υπόλοιπο...

Μπορει να βγαλει και 10 ωρες οθονη δηλαδη.. Και αυτα με τον γρηγορότερο επεξ αυτη τη στιγμη, ενω η τιμη του θα πεσει σε κανα 2 μηνες.

Με λιγα λογια εχει κορυφαια, και καλά στοιχεια, κακα δεν εχει.

Το μεγαλύτερο ισος μειον, ο κλειδωμένος bootloader. Αλλα και αυτο δεν ειναι βεβαιο, πχ στο mate s τον ξεκλειδωσανε. Το πιθανότερο να γίνει και σε αυτο το ιδιο.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Καθενας δινει βαση σε διαφορετικά πράγματα. Πχ για εμενα ειναι πολυ αρνητικό που δεν εχει κουμπια καθως η οφελιμη οθονη ειναι τελικά λιγοτερη σε πολλες εφαρμογές καθως ενα κομμάτι το τρωνε τα κουμπιά.. Για άλλους ισχύει το αντίστροφο, γουσταρουν να μην εχει.

Το spen αμα το θες πολυ πας καρφι για νοτε. Απλα καποιοι δεν το εχουν σε προεταιρεωτητα, γι αυτους δεν πειραζει που δεν εχει.

Επειδη το σκεφτόμουν και εγω και το εχω ψαξει, σίγουρα η οθονη ειναι χειρότερη, δεν ειναι amoled, αλλα γενικα ειναι καλη, η φωτο βιντεο λιγο εως αρκετα χειροτερα απο note 5, σε καλα επιπεδα πάντως.

Η αυτονομία, πριν κοιταγα ποσταρε ενας 4+ ωρες οθονης και ειχε 60% υπόλοιπο...

Μπορει να βγαλει και 10 ωρες οθονη δηλαδη.. Και αυτα με τον γρηγορότερο επεξ αυτη τη στιγμη, ενω η τιμη του θα πεσει σε κανα 2 μηνες.

Με λιγα λογια εχει κορυφαια, και καλά στοιχεια.

Το μεγαλύτερο ισος μειον, ο κλειδωμένος bootloader. Αλλα και αυτο δεν ειναι βεβαιο, πχ στο mste s τον ξεκλειδωσανε. Το πιθανότερο να γίνει και σε αυτο το ιδιο.

 

Όσον αφορά τα κουμπιά έχεις χρησιμοποιήσει συσκευή με on screen? Τα ίδια έλεγα και γω μέχρι που χρησιμοποίησα το g2, εφόσον υπάρχει τρόπος να κρύβονται στο mate 8, πίστεψε με είναι μικρό το κακό, στο g2 κερδίζες και την αρκετή παραμετροποίηση οπότε μία η άλλη για μένα.

Για οθόνη & κάμερα, κάπου εκεί έχω καταλήξει και γω. Για μένα αυτά είναι deal breakers. Kαλή οθόνη & κάμερα είχε και το Note 3, αλλά πλέον δεν αρκεί, η τεχνολογία έχει πάει βήματα παρακάτω.

Μπαταρία είναι τέρας, το είδα και γω το screenshot, αλλά γενικά το περίμενα 1080p με 4000 μπαταρία είναι. Στα ίδια ήταν και ο προκάτοχος.

Για bootloader μακάρι να γίνει, αλλά μέχρι τότε κρατάω μικρό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα και εγω το g2 (βασικα το εχω ακομα οπως και το s5 με σπασμενες οθόνες και τα 2 :) ).

Ξερω, δουλευονται απλά προσωπικά προτιμώ τα κουμπιά, ξερω μαλλον μειοψηφία ειμαι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω, δουλευονται απλά προσωπικά προτιμώ τα κουμπιά, ξερω μαλλον μειοψηφία ειμαι.. :)

 

Μπα ούτε καν, πολύς κόσμος(μεταξύ αυτών και γω) αλλά αν τα on screen υλοποιηθούν σωστά και εξυπηρετούν και κάτι(π.χ. μικρά bezel) δεν με χαλάνε. Η κάθε υλοποίηση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει και τις δυο συσκευές f & c μπορεί να μου πει πιο πιάνει καλύτερο σήμα? Εκτός από την διαφορά με τις ταχύτητες του 4g
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει και τις δυο συσκευές f & c μπορεί να μου πει πιο πιάνει καλύτερο σήμα? Εκτός από την διαφορά με τις ταχύτητες του 4g

 

Το f με διαφορα εχει σιγουρα καλυτερο σημα. Αυτην την στιγμη εχω το c και εχω ψιλοαπογοητευτει. Παντως σε περιοχη που πιανουν και τα 2 4g η ταχυτητα ειναι ιδια. Ασχετο αλλα σε αυτο τον τομεα το g4 που ειχα ηταν κορυφαιο.

Edited by baltziak
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες..και τα δυο παιζουν στις ιδιες συχνοτητες ..τα ιδια σηματα και τα δυο επιβεβαιωμενο..εκτος και εχει προβλημα ο παροχος σου..μονο στο 4G το C ειναι cat4 (150)mbs και το F cat6(300)
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι και εγω να αγορασω ενα απο τα 2 αυριο κιολασ και για αυτο θελω να παρω απαντησεις(εχω και θεμα αλλα δεν μ εδωσε καποιος απαντηση).Ειμουν αναμεσα απο αυτο και το G4(ωραιο το δερμα αλλα μετα απο χρηση θα γινει πιστευω πολυ χαλια και θα χασει την αισθηση premium που εχει.Το κινητο θελω να το κρατησω χρονια(ειδα οτι το νοτε εχει περιπου 1 μιση χρονο στην αγορα και με ανησυχησε βεβαια για αναβαθμισεις) απλα δεν εχω την εμπειρια με samsung αναβαθμισεις δινει η θα παρει την 6 καποια στιγμη και μετα τελος?.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι και εγω να αγορασω ενα απο τα 2 αυριο κιολασ και για αυτο θελω να παρω απαντησεις(εχω και θεμα αλλα δεν μ εδωσε καποιος απαντηση).Ειμουν αναμεσα απο αυτο και το G4(ωραιο το δερμα αλλα μετα απο χρηση θα γινει πιστευω πολυ χαλια και θα χασει την αισθηση premium που εχει.Το κινητο θελω να το κρατησω χρονια(ειδα οτι το νοτε εχει περιπου 1 μιση χρονο στην αγορα και με ανησυχησε βεβαια για αναβαθμισεις) απλα δεν εχω την εμπειρια με samsung αναβαθμισεις δινει η θα παρει την 6 καποια στιγμη και μετα τελος?.

 

Mε βάση τον πρότερον (ανέντιμον) βίον της samsung, το Note 4 θα πάρει και την Μ & μετά τέλος.

Το G4 έχει πάρει την Μ, λογικά θα πάρει και την επόμενη & μετά τέλος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι και εγω να αγορασω ενα απο τα 2 αυριο κιολασ και για αυτο θελω να παρω απαντησεις(εχω και θεμα αλλα δεν μ εδωσε καποιος απαντηση).Ειμουν αναμεσα απο αυτο και το G4(ωραιο το δερμα αλλα μετα απο χρηση θα γινει πιστευω πολυ χαλια και θα χασει την αισθηση premium που εχει.Το κινητο θελω να το κρατησω χρονια(ειδα οτι το νοτε εχει περιπου 1 μιση χρονο στην αγορα και με ανησυχησε βεβαια για αναβαθμισεις) απλα δεν εχω την εμπειρια με samsung αναβαθμισεις δινει η θα παρει την 6 καποια στιγμη και μετα τελος?.

Για την περιπτωση σου παρε το g4 και μην φοβασε το δερμα δεν χαλαει ευκολα. Στο κατω κατω μετα απο κανα χρονο παρε με 20 ευρω ενα καινουργιο δερματινο καπακι. Αν ομως εισαι κολλημενος με τα samsung οπως εγω παρε το νοτε το οποίο αν και παλιο ειναι θηριο και δεν με νοιαζει καν αν θα παρει 6.7 ή 17 εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι και εγω να αγορασω ενα απο τα 2 αυριο κιολασ και για αυτο θελω να παρω απαντησεις(εχω και θεμα αλλα δεν μ εδωσε καποιος απαντηση).Ειμουν αναμεσα απο αυτο και το G4(ωραιο το δερμα αλλα μετα απο χρηση θα γινει πιστευω πολυ χαλια και θα χασει την αισθηση premium που εχει.Το κινητο θελω να το κρατησω χρονια(ειδα οτι το νοτε εχει περιπου 1 μιση χρονο στην αγορα και με ανησυχησε βεβαια για αναβαθμισεις) απλα δεν εχω την εμπειρια με samsung αναβαθμισεις δινει η θα παρει την 6 καποια στιγμη και μετα τελος?.

Αμα σε ενδιαφερουν οι επισημες αναβαθμισεις οπως γραφεις, τοτε ουτε το ενα, ουτε το αλλο σου κανει γιατι και τα 2 παλαια ειναι πλεον.. Οπως προαναφερθηκε ως νεοτερο (αλλα παλαιο και αυτο) το g4 ΙΣΩΣ παρει ενα update παραπανω..

Ξεχασε το τον φοβο σου για το καπακι του g4. Οντως παιρνεις αλλο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Αμα σε ενδιαφερουν οι επισημες αναβαθμισεις οπως γραφεις, τοτε ουτε το ενα, ουτε το αλλο σου κανει γιατι και τα 2 παλαια ειναι πλεον.. Οπως προαναφερθηκε ως νεοτερο (αλλα παλαιο και αυτο) το g4 ΙΣΩΣ παρει ενα update παραπανω..

Ξεχασε το τον φοβο σου για το καπακι του g4. Οντως παιρνεις αλλο φθηνά.

 

Aν παρακολουθήσεις τι παίζει στο android, με τα σημερινά δεδομένα, το g4 θα πάρει ένα update παραπάνω σίγουρα, θα είναι τρελή έκπληξη αν δεν πάρει και την Ν.(ή όπως αλλιώς θα λέγεται), όπως το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα κινητά της γενιάς του.(s6,m9 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...