Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Επειδη το διαβασα αρκετες φορες, με εβαλε σε υποψιες!! Αν ειναι ετσι μαλλον με βλεπω και εμενα με Note 4 με snapdragon!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναφέρει και ο ίδιος αν θυμάμαι καλά έχω ένα μήνα και που το είδα το βίντεο ότι είναι προβληματικό το δικό του με έξυνος με υπερθερμάνσεις

 

Παιδια το βιντεακι το εχω αποστηθησει σχεδον.... λοιπον ο τυπος σε καποια φαση βρισκει το ροζ (εχυνος) λιγο ζεστο και την ιδια στιγμη πιανει το λευκο (snap) και λεει μμμ και αυτο ζεστο ειναι....

Αυτο που αναφερεις ειναι απλως ενα αυθαιρετο συμπερασμα που ειχε κανει ο φιλος auditt στο θεμα για το εχυνος που ειχε ξαναναφερθει το εν λογω βιντεο πριν κανα μηνα οπως σωστα ειπες κι εσυ.

Προσωπικα πριν παρω την αποφαση μου το ειχα ψαξει παρα πολυ το θεμα της υπερθερμανσης και της αναμονης μπαταριας, λοιπον προβληματα τετοια δεν ειδα να αναφερονται για καμια απο τις δυο εκδοσεις, ισα ισα ολοι οι κατοχοι λενε τα καλυτερα και για τα δυο αυτα θεματα.

Τωρα λογικο δεν ειναι την ωρα του antutu να ανεβαζουν λιγο θερμοκρασια? Πιο κινητο δεν ανεβαζει? και λαπτοπ αν το τσιτωσεις θα ανεβασει κι ας εχει ανεμιστηρα πανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το βιντεακι το εχω αποστηθησει σχεδον.... λοιπον ο τυπος σε καποια φαση βρισκει το ροζ (εχυνος) λιγο ζεστο και την ιδια στιγμη πιανει το λευκο (snap) και λεει μμμ και αυτο ζεστο ειναι....

Αυτο που αναφερεις ειναι απλως ενα αυθαιρετο συμπερασμα που ειχε κανει ο φιλος auditt στο θεμα για το εχυνος που ειχε ξαναναφερθει το εν λογω βιντεο πριν κανα μηνα οπως σωστα ειπες κι εσυ.

Προσωπικα πριν παρω την αποφαση μου το ειχα ψαξει παρα πολυ το θεμα της υπερθερμανσης και της αναμονης μπαταριας, λοιπον προβληματα τετοια δεν ειδα να αναφερονται για καμια απο τις δυο εκδοσεις, ισα ισα ολοι οι κατοχοι λενε τα καλυτερα και για τα δυο αυτα θεματα.

Τωρα λογικο δεν ειναι την ωρα του antutu να ανεβαζουν λιγο θερμοκρασια? Πιο κινητο δεν ανεβαζει? και λαπτοπ αν το τσιτωσεις θα ανεβασει κι ας εχει ανεμιστηρα πανω.

 

ναι εχεις δικιο το ξαναειδα το βιντεο γιατι ειχα καιρο να το δω οπως προανεφερα! παντως εγω με exynos δεν βλεπω κατι το τρομερο! το σ3 με ουτε την μιση χρηση που ειχα εψηνα αυγο απο πισω! ναι ζεσταινεται αρκετα αλλα αυτο εμενα μου συμβαινει μονο οταν παιζω για πολυ ωρα συνεχομενα παιχνιδια! κατα τα αλλα ολα κομπλε!κανε θεμα!

 

Καλώς να έρθει και να το χαρείς! και απο μενα ! και περιμενουμε φωτο! :P :D

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο το ξαναειδα το βιντεο γιατι ειχα καιρο να το δω οπως προανεφερα! παντως εγω με exynos δεν βλεπω κατι το τρομερο! το σ3 με ουτε την μιση χρηση που ειχα εψηνα αυγο απο πισω! ναι ζεσταινεται αρκετα αλλα αυτο εμενα μου συμβαινει μονο οταν παιζω για πολυ ωρα συνεχομενα παιχνιδια! κατα τα αλλα ολα κομπλε!κανε θεμα!

 

Καλώς να έρθει και να το χαρείς! και απο μενα ! και περιμενουμε φωτο! :P :D

 

Σε ευχαριστω :)

Ερχεται... ειναι στη Γερμανια τωρα....:rolleyes:

Ενοειται πως θα ανεβασω φωτο και βιντεο οπως υποσχεθηκα για να δειτε το χρωμα, μπορει να βαλω κι ενα antutu να τρεξει ετσι για το καλο :D

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Έχει βγει επίσημη ανακοίνωση για το θέμα του exynos σε πιθανό ξεκλείδωμα του σε 64bit?

Πιστεύετε ότι θεωρητικά θα έχει αισθητή διαφορά από τον 32bit (αν γίνει 64bit), εφόσον το lollipop υποστηρίζει και 64bit architectures?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Έχει βγει επίσημη ανακοίνωση για το θέμα του exynos σε πιθανό ξεκλείδωμα του σε 64bit?

Πιστεύετε ότι θεωρητικά θα έχει αισθητή διαφορά από τον 32bit (αν γίνει 64bit), εφόσον το lollipop υποστηρίζει και 64bit architectures?

 

Εννοείται αν ξεκλειδωθεί στα 64 θα είναι πιο γρήγορο. Δεν γνωρίζω όμως αν ξεκλειδωθεί. Εγώ πάντως θα ήθελα να ρωτήσω, πέρασε ένας μήνας ακριβώς από τότε που ξεκίνησε το s5 να αναβαθμίζεται σε lollipop, και πάλι υπάρχει τόση καθυστέρηση κλασσικά κάθε χρόνοα τα ίδια, και με το note 4 τίποτα ακόμα. Καμιά ενημέρωση ; Έχουν καταντήσει κουραστικοί τα ξεφτέρια εκεί στην σάμσουνγκ. Πόσο θα περιμένουμε..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αν ξεκλειδωθεί στα 64 θα είναι πιο γρήγορο. Δεν γνωρίζω όμως αν ξεκλειδωθεί. Εγώ πάντως θα ήθελα να ρωτήσω, πέρασε ένας μήνας ακριβώς από τότε που ξεκίνησε το s5 να αναβαθμίζεται σε lollipop, και πάλι υπάρχει τόση καθυστέρηση κλασσικά κάθε χρόνοα τα ίδια, και με το note 4 τίποτα ακόμα. Καμιά ενημέρωση ; Έχουν καταντήσει κουραστικοί τα ξεφτέρια εκεί στην σάμσουνγκ. Πόσο θα περιμένουμε..

 

Μόνο ότι θα πάμε σε 5.0.1 εμείς και όχι 5.0 για αυτό καθυστερεί κάπως

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ότι θα πάμε σε 5.0.1 εμείς και όχι 5.0 για αυτό καθυστερεί κάπως

 

Το γνωρίζω αυτό. Και το καταλαβαίνω. Αλλά αν στο s5 πέρασε ένας μήνας και έχει αναβαθμιστεί σε 5 χώρες μόνο..άστο καήκαμε για το note 4. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αν ξεκλειδωθεί στα 64 θα είναι πιο γρήγορο. Δεν γνωρίζω όμως αν ξεκλειδωθεί. Εγώ πάντως θα ήθελα να ρωτήσω, πέρασε ένας μήνας ακριβώς από τότε που ξεκίνησε το s5 να αναβαθμίζεται σε lollipop, και πάλι υπάρχει τόση καθυστέρηση κλασσικά κάθε χρόνοα τα ίδια, και με το note 4 τίποτα ακόμα. Καμιά ενημέρωση ; Έχουν καταντήσει κουραστικοί τα ξεφτέρια εκεί στην σάμσουνγκ. Πόσο θα περιμένουμε..

 

Ουτε σε custom firmware δεν υπαρχει η lollipop για το νοτε 4?

 

Ps Αν ειναι κοτσανα η ερωτηση συγχωρεστε με, ειμαι ασχετη με τα android firmware κτλ...

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό. Και το καταλαβαίνω. Αλλά αν στο s5 πέρασε ένας μήνας και έχει αναβαθμιστεί σε 5 χώρες μόνο..άστο καήκαμε για το note 4. :wacko:

 

Τι να πω πότε δεν την χώνεψα την σαμη σε ότι αφορά τα update από το Σ3 που δεν έδωσε κλπ! Πάντως κάλιο αργά παρά ποτέ να πω την αλήθεια! Να έρθει ολοκληρωμένη χωρίς bug και ας αργήσει λίγο αλλά και πάλι νομίζω είναι πολύ ολοκληρωμένο τώρα οπότε προσωπικά δεν μεν ενοχλεί και τόσο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάλιο αργά παρά ποτέ να πω την αλήθεια! Να έρθει ολοκληρωμένη χωρίς bug και ας αργήσει λίγο αλλά και πάλι νομίζω είναι πολύ ολοκληρωμένο τώρα οπότε προσωπικά δεν μεν ενοχλεί και τόσο

 

 

Αυτο ακριβως...Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει το ΝΟΤΕ 5 και μετα θα μας ερθει το Lollipop!!!!

Αν είναι να έρθει και να είναι μέσα στα προβλήματα καλύτερα και ποτέ. ..το εργαλείο δουλεύει σαν ελβετικό ρολόι έτσι και αλλιώς. ...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να έρθει και να είναι μέσα στα προβλήματα καλύτερα και ποτέ. ..το εργαλείο δουλεύει σαν ελβετικό ρολόι έτσι και αλλιώς. ...χεχεχε

Συμφωνώ!! η εμπειρία χρήσης είναι φοβερή! ας αργήσει αρκεί να είναι ακόμα πιο smooth το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον εγώ χρησιμοποιώ άλλο τηλέφωνο από εσάς, έχω το c. Υποδειγματική δεν είναι η εμπειρία χρήσης σε καμία περίπτωση. Δεν αμφισβητώ την γνώμη σας απλά δεν συμφωνώ. Ναι το κινητο λειτουργεί 90-95% σωστά. Κάποιος είχε αναφέρει για το nexus 6. Κάντε γρήγορα πάνω κάτω τις πρόσφατες εφαρμογές και στα 2 κινητά και μετά ελάτε και πείτε για smooth εμπειρία χρήσης. Μη μιλήσω για τα 2 δευτερόλεπτα που έχει καθυστέρηση στο να ανοίξει τις πρόσφατες εφαρμογές. Επίσης έχει ορατό λάγκ στις αρχικές οθόνες. Όχι πάντα αλλά όταν τυχαίνει είναι εκνευριστικό. Κι αυτο μετά την τελευταία αναβάθμιση σε 4.4.4 ΑΝΚ5. Τέλος έχει κάποιες φορές stuttering όπως και ο στοκ browser αν πατήσατε το + για να προσθέσεται καινούρια καρτέλα την πρώτη φορά το εφέ που εμφανίζει όλες τις καρτέλες μαζί έχει λαγκ. Όσο για τα 3gb ram πού είναι ; Πολλές φορές ξαναφορτώνει τις σελίδες ενώ δεν έχω ανοίξει άλλες καρτέλες ή γενικά άλλες εφαρμογές. Δέίτε στο youtube βιντεάκι με αυτό ακριβώς το θέμα και θα δείτε ότι τις ίδιες καρτέλες στο note4 και στο iphone6 το note4 τις ξαναφορτώνει ενώ το iphone 6 όχι. Άρα που είναι η υποδειγματική διαχείρηση της μνήμης ram και γενικά το σωστό optimization; Αυτά δεν τα έχει προσέξει κανείς ή εγώ είμαι τόσο ψείρας ;:rolleyes: Τελοσπάντων, αναβαθμίστηκε το κινητό στις 27 νοεμβρίου κι από τότε τπτ. Κι έκανα και επαναφορά αμέσως. Γι αυτό λέω ότι αργούν σε lollipop. Βέβαια θα μου πείτε το nexus τρέχει άλλο λογισμικό απλά εγώ έπρεπε να τα ξαναεπισημάνω γτ το κινητό έχει 850 ευρώ και τέτοια μικροθεματάκια είναι απαράδεκτα. Edited by Theo_Pech
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το κινητό δουλεύει ρολόι ας έρθει και το Πάσχα η lollipop αρκεί να δουλεύει όπως τώρα η συσκευή. Αυτό με τις αναβαθμίσεις το θεωρώ σαν ψυχολογικό πρόβλημα. Από την στιγμή που είμαστε εντάξει γιατί μα καιγόμαστε για την 5.0 η οποία ως τώρα δεν είναι ρολόι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον εγώ χρησιμοποιώ άλλο τηλέφωνο από εσάς, έχω το c. Υποδειγματική δεν είναι η εμπειρία χρήσης σε καμία περίπτωση. Δεν αμφισβητώ την γνώμη σας απλά δεν συμφωνώ. Ναι το κινητο λειτουργεί 90-95% σωστά. Κάποιος είχε αναφέρει για το nexus 6. Κάντε γρήγορα πάνω κάτω τις πρόσφατες εφαρμογές και στα 2 κινητά και μετά ελάτε και πείτε για smooth εμπειρία χρήσης. Μη μιλήσω για τα 2 δευτερόλεπτα που έχει καθυστέρηση στο να ανοίξει τις πρόσφατες εφαρμογές. Επίσης έχει ορατό λάγκ στις αρχικές οθόνες. Όχι πάντα αλλά όταν τυχαίνει είναι εκνευριστικό. Κι αυτο μετά την τελευταία αναβάθμιση σε 4.4.4 ΑΝΚ5. Τέλος έχει κάποιες φορές stuttering όπως και ο στοκ browser αν πατήσατε το + για να προσθέσεται καινούρια καρτέλα την πρώτη φορά το εφέ που εμφανίζει όλες τις καρτέλες μαζί έχει λαγκ. Όσο για τα 3gb ram πού είναι ; Πολλές φορές ξαναφορτώνει τις σελίδες ενώ δεν έχω ανοίξει άλλες καρτέλες ή γενικά άλλες εφαρμογές. Δέίτε στο youtube βιντεάκι με αυτό ακριβώς το θέμα και θα δείτε ότι τις ίδιες καρτέλες στο note4 και στο iphone6 το note4 τις ξαναφορτώνει ενώ το iphone 6 όχι. Άρα που είναι η υποδειγματική διαχείρηση της μνήμης ram και γενικά το σωστό optimization; Αυτά δεν τα έχει προσέξει κανείς ή εγώ είμαι τόσο ψείρας ;:rolleyes: Τελοσπάντων, αναβαθμίστηκε το κινητό στις 27 νοεμβρίου κι από τότε τπτ. Κι έκανα και επαναφορά αμέσως. Γι αυτό λέω ότι αργούν σε lollipop. Βέβαια θα μου πείτε το nexus τρέχει άλλο λογισμικό απλά εγώ έπρεπε να τα ξαναεπισημάνω γτ το κινητό έχει 850 ευρώ και τέτοια μικροθεματάκια είναι απαράδεκτα.
Καταρχήν το έχουμε ξαναπεί δεν υπάρχει σύγκριση με το nexus γιατί τρέχει pure android, αν θέλεις τέτοια εμπειρία τότε πας σε nexus ή rootαρεις και βάζεις custom... τί να πω έγω δεν έχω παρατηρήσει αυτά που λες, lag στην αρχική οθόνη δεν έχω δει ούτε για δείγμα, stock browser δεν χρησιμοποιώ αλλά έχω τον chrome που πάει σφαίρα, προέρχομαι απο g2 και οι φίλοι μου έχουν g3 και note 3 από αυτά το note 4 είναι πιο smooth, από το nexus 5 που έχω δει από κοντά δεν είναι αλλά όπως είπαμε τα nexus είναι μια κατηγορία μόνα τους. ;) Σε σύγκριση με iphone δεν θα μπω καθώς όπως και να' χει δεν υπάρχει για εμένα το συγκεκριμένο κινητό (γούστα είναι αυτά :) )
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το έχουμε ξαναπεί δεν υπάρχει σύγκριση με το nexus γιατί τρέχει pure android, αν θέλεις τέτοια εμπειρία τότε πας σε nexus ή rootαρεις και βάζεις custom... τί να πω έγω δεν έχω παρατηρήσει αυτά που λες, lag στην αρχική οθόνη δεν έχω δει ούτε για δείγμα, stock browser δεν χρησιμοποιώ αλλά έχω τον chrome που πάει σφαίρα, προέρχομαι απο g2 και οι φίλοι μου έχουν g3 και note 3 από αυτά το note 4 είναι πιο smooth, από το nexus 5 που έχω δει από κοντά δεν είναι αλλά όπως είπαμε τα nexus είναι μια κατηγορία μόνα τους. ;) Σε σύγκριση με iphone δεν θα μπω καθώς όπως και να' χει δεν υπάρχει για εμένα το συγκεκριμένο κινητό (γούστα είναι αυτά :) )

 

Χαχαχ..εννοείται δεν υπάρχει το iphone για εμάς απλά να λέμε και τα καλά των ανταγωνιστών.Γενικά να κρίνουμε αντικειμενικά και να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά κι όχι φορώντας παρωπίδες. Εννοείται το pure android είναι ξεχωριστή κατηγορία, πιο πολύ μου αρέσει το tw, γούστα είναι αυτά :p, όλα αυτά που προείπα ισχύουν σε μένα. Και δεν έχω ελλατωματικό κινητό :lol: . Στο chrome πραγματικά δεν μου αρέσει η αίσθηση. Σε ζουμ ιν και αουτ έχει λαγκ σε σχέση με τον στοκ που είναι υποδειγματικός. Λογικά επειδή έχει αναβαθμιστεί για lollipop ενώ εμείς τρέχουμε kit kat όπως και πολλές άλλες εφαρμογές. Βιάζομαι για τν καινούρια έκδοση για το ART και τα καινούρια animations.. :D:cool:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ..εννοείται δεν υπάρχει το iphone για εμάς απλά να λέμε και τα καλά των ανταγωνιστών.Γενικά να κρίνουμε αντικειμενικά και να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά κι όχι φορώντας παρωπίδες. Εννοείται το pure android είναι ξεχωριστή κατηγορία, πιο πολύ μου αρέσει το tw, γούστα είναι αυτά :p, όλα αυτά που προείπα ισχύουν σε μένα. Και δεν έχω ελλατωματικό κινητό :lol: . Στο chrome πραγματικά δεν μου αρέσει η αίσθηση. Σε ζουμ ιν και αουτ έχει λαγκ σε σχέση με τον στοκ που είναι υποδειγματικός. Λογικά επειδή έχει αναβαθμιστεί για lollipop ενώ εμείς τρέχουμε kit kat όπως και πολλές άλλες εφαρμογές. Βιάζομαι για τν καινούρια έκδοση για το ART και τα καινούρια animations.. :D:cool:

Εννοείτε πως έχει καλά το iphone απλά εμένα δεν μου αρέσει δεν είναι αντικειμενικό καθαρά υποκειμενικό συμπέρασμα, δεν λέω ότι είναι κακό όμως δεν μπορώ να δεχτώ πολλά πράγματα όπως το κλειστό λογισμικό, τη χαμηλή ανάλυση οθόνης, την απουσία s pen την υπερκοστολόγιση με βάση το hardware (άσχετα με το αν τρέχει απροβλημάτιστα το iOS το hardware όπως και να το κάνουμε είναι μερικά χρόνια πίσω και κοστίζει όσο και οι άλλες συσκευές...) και πολλά άλλα. Τελικά το θέμα είναι τι ζητάει ο καθένας από κάθε συσκευή γι' αυτό και τόσες διαφορετικές απόψεις και παρατηρήσεις για μια συσκευή, αυτό είναι και το ωραίο βέβαια ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως έχει καλά το iphone απλά εμένα δεν μου αρέσει δεν είναι αντικειμενικό καθαρά υποκειμενικό συμπέρασμα, δεν λέω ότι είναι κακό όμως δεν μπορώ να δεχτώ πολλά πράγματα όπως το κλειστό λογισμικό, τη χαμηλή ανάλυση οθόνης, την απουσία s pen την υπερκοστολόγιση με βάση το hardware (άσχετα με το αν τρέχει απροβλημάτιστα το iOS το hardware όπως και να το κάνουμε είναι μερικά χρόνια πίσω και κοστίζει όσο και οι άλλες συσκευές...) και πολλά άλλα. Τελικά το θέμα είναι τι ζητάει ο καθένας από κάθε συσκευή γι' αυτό και τόσες διαφορετικές απόψεις και παρατηρήσεις για μια συσκευή, αυτό είναι και το ωραίο βέβαια ;)

 

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Ξέχασα να το αναφέρω πριν το τελευταίο. Προέρχομαι από s2 και δεν ξέρω τι περίμενα κι εγώ. Όχι ότι δεν είδα διαφορά. Μέρα με την νύχτα σε όλα. Απλά είναι αυτό που ελπίζεις και λες, μήπως θα μπορούσε καλύτερα ;!! Κι αυτό θα το δούμε στην 5αρα. :D:) Ψύλλους στα άχυρα.. :lol: Καλή χρονιά να έχουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η νέα έκδοση δεν θα φέρει τόσες μεγάλες αλλαγές που περιμένουν όλοι οπότε καλύτερα ας κρατάμε μικρό καλάθι. .επίσης τουλάχιστον σε εμένα και στα μάτια τα δικά μου πιστευω ότι το note ειναι απλά κορυφή και αυτό το λέω προερχόμενος από i Phone 4s για κάποιον που έχει δουλέψει android και είναι πιο ψαγμένος όντως ίσως να βρίσκει θέματα που τον ενοχλούν , αλλά για τον μέσο χρήστη που είναι επί το πλείστον οι περισσότεροι κάτοχοι του note τα περισσότερα λειτουργούν απλά πολύ καλά! !

Τώρα όλες αυτές οι διαδικασίες που μπαίνει ο καθένας και ανοιγοκλεινουν τις εφαρμογές κ.α. τα θεωρώ αστεία γιατί απλά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ..δηλαδή το αστικό ας το περιμένουμε 20 λεπτά ή το μετρό κανένα 10 λεπτό αλλά εκείνο το δευτερόλεπτο που θα αργήσει να ανοίξει η Gallery είναι πρόβλημα. ..και εννοώ ότι στην καθημερινή μας ζωή έχουμε πολύ σημαντικά πράγματα τα οποία θα έπρεπε να μας νοιάζουν από ότι τα κλασματα δευτερόλεπτου στο κινητό.(και δεν εννοώ το χρόνο που περιμένουμε τα μέσα μαζικής μεταφορας)

Επισης το κάθε κινητό είναι διαφορετικό και προσφέρει εντελώς διαφορετικά πράγματα. .. θέλεις γρήγορο πας σε nexus θέλεις πολυεργαλειο πας σε note...εντελώς διαφορετικό το κοινό που απευθύνονται. . Αν από την άλλη γίνει το θαύμα και βγάλει η samsung ένα note με όλα τα καλά που έχει ένα nexus ποιος θα δώσει το +1000 που θα κοστίζει. ..όλοι θα γκρινιάζουν για το κόστος. ..(άσε που και τωρα γίνεται αυτό. ..εμάς περίμενε η samsung να βγάλει το note και να μας το δώσει τζάμπα. ..σε αυτούς πρώτος κανόνας είναι το κέρδος. ..)

 

 

Edit...αυτό με τα κόμματα το έσβησα για να μην θεωρηθεί ότι εννοώ κάποιο συγκεκριμένο κόμμα. ..

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως έχει καλά το iphone απλά εμένα δεν μου αρέσει δεν είναι αντικειμενικό καθαρά υποκειμενικό συμπέρασμα, δεν λέω ότι είναι κακό όμως δεν μπορώ να δεχτώ πολλά πράγματα όπως το κλειστό λογισμικό, τη χαμηλή ανάλυση οθόνης, την απουσία s pen την υπερκοστολόγιση με βάση το hardware (άσχετα με το αν τρέχει απροβλημάτιστα το iOS το hardware όπως και να το κάνουμε είναι μερικά χρόνια πίσω και κοστίζει όσο και οι άλλες συσκευές...) και πολλά άλλα. Τελικά το θέμα είναι τι ζητάει ο καθένας από κάθε συσκευή γι' αυτό και τόσες διαφορετικές απόψεις και παρατηρήσεις για μια συσκευή, αυτό είναι και το ωραίο βέβαια ;)

Τα iPhone μπορεί να μην έχουν lag όπως το θέτουμε στα Samsung, έχουν όμως καθυστερήσεις στο άνοιγμα βασικών εφαρμογών όπως Evernote κλπ, η οποία αυξάνεται όταν δουλέψει φουλ η συσκευή για κάποιες ώρες.

Το iPad air με εκνευρίζει επειδή χρησιμοποιώ ελάχιστες εφαρμογές της Apple οι οποίες είναι πραγματικά γρήγορες.

 

Τα Samsung είναι γνωστό ότι με το που τα βγάζεις από το κουτί πρέπει να περάσεις Nova, ExDialer, Quick pik και φυσικά να πετάξεις όσες περισσότερες εφαρμογές μπορείς της samy.

Και πάλι δεν θα γίνει Μ8 αλλά θα είναι αξιοπρεπεστατο.

Προσωπικά μετά από πολλά galaxy, θα πήγαινα μόνο σε Note αν ξαναγύριζα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πιο από τα δύο μοντέλα πιστεύετε θα έχει περισσότερη υποστήριξη, όσον αφορά τον τομέα των custom roms, όταν θα σταματήσει η Samsung να βγάζει άλλα official updates? Δηλαδή όταν φτάσει το End-Of-Life της συσκευής πιστεύετε ότι κάποιο από τα δύο μοντέλα θα επωφεληθεί περισσότερο από τις custom roms (όπως τις CM για παράδειγμα)?

Εγώ για παράδειγμα έχω το Σ2, αλλά το τελευταίο official update από τη Samsung ήταν στο 4.1.2. Μπορώ να βρω ακόμη custom roms με 4.2+ αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο stable όσο roms με βάση το 4.1.2 της Samsung (eg. Neat).

Πιστεύετε ότι κάποιο από τα δύο θα επωφεληθεί περισσότερο λόγο διαφορετικού hardware (exynos vs snapdragon)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...