Jump to content

Επιλογη συσκευης 4'' για παιδι.


skiace
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ειχα παρει για τον 12χρονο νεαρο μου το doogee dg310 με οθονη 5".

Το σκεπτικο μου ηταν ότι σε μεγαλυτερη οθονη θα κουραζει λιγοτερο τα ματια του όταν ασχοληθεί. Δεν υπολογισα όμως την πρακτικη και λειτουργικη διασταση οπου η παραπανω συσκευη του πεφτει αρκετα μεγαλη και ογκωδης. Ετσι λοιπον μετα από μια δικη του ερευνα αγορας καταληξαμε σε συσκευες τυπου alcatel η Samsung με οθονη 4". Η αναφορα των παραπανω μαρκων είναι απολυτως ενδεικτικη.

Τι καλη και οικονομικη συσκευη θα ειχατε να προτείνετε σε αυτή την διασταση ; Η τιμη καλο θα ηταν να κυμανθεί σε επίπεδα κατω των 100 ευρω. Τα 70 που δωθηκαν για το dg310 είναι μια χαρα.

Ευχαριστω για την βοηθεια σας

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

σε επώνυμο android μπορείς να βρεις xperia M μεταχειρισμένο, που είναι πολύ καλό value for money αν δεν υπάρχουν ψηλές απαιτήσεις κάμερας... Με Sony Update Service το επαναφέρεις, το ρουτάρεις και καθαρίζεις το bloatware και είνια αξιοπρεπέστατο!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να μην κοιτάξω σε κινεζικο ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nokia Lumia 520 στα 75-80 ευρώ.

 

το ειδα, νομιζω είναι καλο για την περισταση.

μονο βγαινει από 100-130 ευρω και πανω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά , για τα παιδιά μου , έβαλα σε πρώτη προτεραιότητα το χαμηλό SAR και την αξιοπιστία του δηλούντος κατασκευαστή ... και μετά όλα τα υπόλοιπα , όπως π.χ. το κόστος.

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά , για τα παιδιά μου , έβαλα σε πρώτη προτεραιότητα το χαμηλό SAR και την αξιοπιστία του δηλούντος κατασκευαστή ... και μετά όλα τα υπόλοιπα , όπως π.χ. το κόστος.

 

δηλαδή ;

σε ποια συσκευη αναφερεσαι ;

 

ασφαλως και ο παραγοντας της ακτινοβολιας θα εξετασθεί πριν την αγορα, αλλα θα είναι περιορισμενη και όχι συνεχης η χρηση που θα κανει το παιδι.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ;

σε ποια συσκευη αναφερεσαι ;

 

ασφαλως και ο παραγοντας της ακτινοβολιας θα εξετασθεί πριν την αγορα, αλλα θα είναι περιορισμενη και όχι συνεχης η χρηση που θα κανει το παιδι.

 

Κοίταξε και motorola moto e, ειναι πολυ καλό και έχει και εναλλαξιμα χρωματιστά καπάκια , ιδανικό για παιδί. :) βγαίνει κάπου στα 105 ευρώ απο Σκρουτζ

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ;

σε ποια συσκευη αναφερεσαι ;

 

ασφαλως και ο παραγοντας της ακτινοβολιας θα εξετασθεί πριν την αγορα, αλλα θα είναι περιορισμενη και όχι συνεχης η χρηση που θα κανει το παιδι.

 

Google is your friend.

Ψάξτο.

 

1)Κατά παράδοση , οι εξ Αμερικής κατασκευαστές ΔΕΝ τα πάνε τόσο καλά.

2)Οι Κινέζοι (στην πλειοψηφία τους) είναι μή αξιόπιστοι στα statements τους.

3)Τα Samsung των τελευταίων 18μηνών είναι αρκετά καλά σε αυτό τον τομέα.

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

Google is your friend.

Ψάξτο.

 

1)Κατά παράδοση , οι εξ Αμερικής κατασκευαστές ΔΕΝ τα πάνε τόσο καλά.

2)Οι Κινέζοι (στην πλειοψηφία τους) είναι μή αξιόπιστοι στα statements τους.

3)Τα Samsung των τελευταίων 18μηνών είναι αρκετά καλά σε αυτό τον τομέα.

 

και μετα το παιδι να "αυτοκτονήσει" απο τσαντίλα με φτηνό samsung........... ;) εκτος και αν παρει για το παιδι κατι ακριβό τοτε παω πασο

Link to comment
Share on other sites

και μετα το παιδι να "αυτοκτονήσει" απο τσαντίλα με φτηνό samsung........... ;) εκτος και αν παρει για το παιδι κατι ακριβό τοτε παω πασο

 

Δηλαδή εσύ προτείνεις τη λύση του φτηνού Κινέζικου που ψήνει εγκέφαλο ... απλά για να μήν τσαντιστεί το παιδί ???

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ προτείνεις τη λύση του φτηνού Κινέζικου που ψήνει εγκέφαλο ... απλά για να μήν τσαντιστεί το παιδί ???

 

το θεμα του sar και της ακτινοβολιας γενικοτερα είναι μεγαλο και συζητειται στα καταληλα θεματα.

εδώ θα σε ευχαριστουσα αν περιοριζοσουν σε προταση συσκευης.

είναι αυτονοητο ότι πριν την αγορα θα γινει αξιολογηση των επιμέρους χαρακτηριστικων της οποιαδήποτε πρότασης επιλεγη.

 

Για alcatel εχουμε καποια αποψη ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

προτεινω και γω καποιο lumia. 520/530

 

απο κινεζικα δες και το g2f που εχει 4.3" οθονη

δεν θα ηθελα να ξεπερασω τις 4''.

είναι το ανωτερο μέγεθος.

κανονικα και με 3,5'' ηταν μια χαρα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ προτείνεις τη λύση του φτηνού Κινέζικου που ψήνει εγκέφαλο ... απλά για να μήν τσαντιστεί το παιδί ???

 

και γιατι να μην δει πχ sar πρώτα? πχ σχεδόν όλα τα huawei έχουν από 0,4 μέχρι 0,6 :)

 

πχ το Huawei Ascend P7 mini απο την ελλαδα στα 160 ευρω με sar 0.6:)

η το Alcatel One Touch Idol Mini 2 στα 140 ευρω και σαρ 0,4

η Lenovo A820 στα 145 ευρω και sar 0.37

 

ειπα μερικα αξιόλογα κινιτα στα ~150 και υπάρχουν και αλλα.......

 

το πραγματικό πρόβλημα είναι να βρεθεί έστω κάτι στης 4 ίντσες........... και να μη είναι ράκος.......... και οσο και να εψαξα δεν βρικα και οσα βρικα δεν ειναι οτ εχουν lag............είναι οτι πατάς...... και μετά από κάποια δευτερόλεπτα προχωράς.................

 

edit: κατι βρικα........ JIAYU F1 με sar 0.4 και τημη γιρο στα 60 ευρω (απο την κινα)

θα ειναι οκ αρκει να μην του περασει εφαρμογες κατι σαν viber, facebook,whatsup κλπ γιατι η συσκευή θα πατώσει με την μια...........

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

τα νοκια μαλλον αποκλείονται για έναν πρακτικο/χρηστικο λογο.

οι υπολοιποι συμμαθητες εχουν συσκευες με αντροιντ και συνδεονται και μεταξυ τους σε παιχνίδια.

Δυστυχως τις ωρες που θα είναι μαζι τους δεν θα αποφευχθεί το παιχνιδι από το τηλεφωνο.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

τα νοκια μαλλον αποκλείονται για έναν πρακτικο/χρηστικο λογο.

οι υπολοιποι συμμαθητες εχουν συσκευες με αντροιντ και συνδεονται και μεταξυ τους σε παιχνίδια.

Δυστυχως τις ωρες που θα είναι μαζι τους δεν θα αποφευχθεί το παιχνιδι από το τηλεφωνο.

μόνο το f1 τότε αν και δεν το συνιστώ λόγο 512 mb ram δεν θα τρέχει σχεδόν κανένα παιχνίδι και με 1gb ram και 4 ίντσες οθόνη υπάρχει μόνο το xperia m με το Sar στο Θεό

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα σε ευχαριστουσα αν περιοριζοσουν σε προταση συσκευης.

είναι αυτονοητο ότι πριν την αγορα θα γινει αξιολογηση των επιμέρους χαρακτηριστικων της οποιαδήποτε πρότασης επιλεγη.

 

 

[/color]

δεν θα ηθελα να ξεπερασω τις 4''.

είναι το ανωτερο μέγεθος.

κανονικα και με 3,5'' ηταν μια χαρα.

 

Μία επιλογή μου , γιά κάτω των 90,00 ευρώ θα ήταν ένα Samsung Galaxy Trend Plus

Προσιτή τιμή για επώνυμο,χαμηλό sar,ένα καλό all-arround τηλεφωνο (ειδικά άν είναι και η πρώτη του συσκευή).

http://www.skroutz.gr/s/4379920/Samsung-Galaxy-Trend-Plus-3G-4GB.html

 

Επόμενη επιλογή μου , θα ήταν ένα Samsung Galaxy S III mini Value Edition

Παίζει γύρω στα 115,00 ευρώ με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά από το Trend Plus.

http://www.skroutz.gr/s/4706917/Samsung-Galaxy-S-III-mini-Value-Edition-I8200-8GB.html

 

Αυτά.

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

μόνο το f1 τότε αν και δεν το συνιστώ λόγο 512 mb ram δεν θα τρέχει σχεδόν κανένα παιχνίδι και με 1gb ram και 4 ίντσες οθόνη υπάρχει μόνο το xperia m με το Sar στο Θεό

 

 

Και για το f1 λενε οτι εχει υψηλο sar. Κανεις δεν γνωριζει ακριβη τιμη, ετσι θα ρωτησω αυριο τον πωλητη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία επιλογή μου , γιά κάτω των 90,00 ευρώ θα ήταν ένα Samsung Galaxy Trend Plus

 

Προσιτή τιμή για επώνυμο,χαμηλό sar,ένα καλό all-arround τηλεφωνο (ειδικά άν είναι και η πρώτη του συσκευή).

 

http://www.skroutz.gr/s/4379920/Samsung-Galaxy-Trend-Plus-3G-4GB.html

 

 

 

Επόμενη επιλογή μου , θα ήταν ένα Samsung Galaxy S III mini Value Edition

 

Παίζει γύρω στα 115,00 ευρώ με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά από το Trend Plus.

 

http://www.skroutz.gr/s/4706917/Samsung-Galaxy-S-III-mini-Value-Edition-I8200-8GB.html

 

 

 

Αυτά.

 

 

Σε ευχαριστω για τις προτασεις σου. Μηπως γνωριζεις τις τιμες sar υων συσκευων που προτεινεις ;

 

Edit. Τα βρηκα εγω 0,593 και 0,64 αντιστοιχα.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Και για το f1 λενε οτι εχει υψηλο sar. Κανεις δεν γνωριζει ακριβη τιμη, ετσι θα ρωτησω αυριο τον πωλητη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Σε ευχαριστω για τις προτασεις σου. Μηπως γνωριζεις τις τιμες sar υων συσκευων που προτεινεις ;

 

Edit. Τα βρηκα εγω 0,593 και 0,64 αντιστοιχα.

0.40 exei το f1 είναι ένας πολύ καλός αριθμός,, σκέψου η συσκευή του avatar σου έχει 1+

Link to comment
Share on other sites

Και για το f1 λενε οτι εχει υψηλο sar. Κανεις δεν γνωριζει ακριβη τιμη, ετσι θα ρωτησω αυριο τον πωλητη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Σε ευχαριστω για τις προτασεις σου. Μηπως γνωριζεις τις τιμες sar υων συσκευων που προτεινεις ;

 

Edit. Τα βρηκα εγω 0,593 και 0,64 αντιστοιχα.

 

Σωστές είναι οι τιμές των SAR πού έγραψες.

Τις αναφέρει στο τέλος της σελίδας με τα χαρακτηριστικά των τηλεφώνων στη σελίδα του skroutz.

Ακριβώς από κάτω έχει και σχόλια χρηστών.

 

... και στο youtube έχει και συγκριτικό βιντεάκι μεταξύ των δύο συσκευών.

 

Τελευταίο σχόλιο που θα κάνω περί SAR.

Το έγραψα παραπάνω αλλά πέρασε στο ντούκου.

Η Samsung είναι αξιόπιστος κατασκευαστής και μέλος επίσημων οργανισμών μέτρησης ακτινοβολίας και με πιστοποίηση μετρήσεων.

Για την Coolpad μπορείς να πείς το ίδιο ? ok σου πετάει ένα νούμερο , το πιστεύεις ?

 

Τέλος ...

Αν χαλάσει το Samsung το γυρνάς στο μαγαζί ή την αντιπροσωπεία ?

Με το Κινέζικο ?

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω , είναι ότι , τα Κινέζικα συνήθως τα επιλέγουμε έν γνώση μας (με όλα τα ρίσκα που περιέχουν) , σε κατηγορίες συσκευών και κατηγορίες τιμής , όπου η διαφορά τους με τα επώνυμα , είναι χαοτική (π.χ. επώνυμο 800 - κινέζικο 300).

 

Αυτή είναι η άποψη μου.

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

Σωστές είναι οι τιμές των SAR πού έγραψες.

Τις αναφέρει στο τέλος της σελίδας με τα χαρακτηριστικά των τηλεφώνων στη σελίδα του skroutz.

Ακριβώς από κάτω έχει και σχόλια χρηστών.

 

... και στο youtube έχει και συγκριτικό βιντεάκι μεταξύ των δύο συσκευών.

 

Τελευταίο σχόλιο που θα κάνω περί SAR.

Το έγραψα παραπάνω αλλά πέρασε στο ντούκου.

Η Samsung είναι αξιόπιστος κατασκευαστής και μέλος επίσημων οργανισμών μέτρησης ακτινοβολίας και με πιστοποίηση μετρήσεων.

Για την Coolpad μπορείς να πείς το ίδιο ? ok σου πετάει ένα νούμερο , το πιστεύεις ?

 

Τέλος ...

Αν χαλάσει το Samsung το γυρνάς στο μαγαζί ή την αντιπροσωπεία ?

Με το Κινέζικο ?

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω , είναι ότι , τα Κινέζικα συνήθως τα επιλέγουμε έν γνώση μας (με όλα τα ρίσκα που περιέχουν) , σε κατηγορίες συσκευών και κατηγορίες τιμής , όπου η διαφορά τους με τα επώνυμα , είναι χαοτική (π.χ. επώνυμο 800 - κινέζικο 300).

 

Αυτή είναι η άποψη μου.

ο μόνος τρόπος να χαλάσει φτηνό Samsung είναι από χτύπημα στων τοίχο, και τον λόγο ξέρουν όλοι :)

Link to comment
Share on other sites

0.40 exei το f1 είναι ένας πολύ καλός αριθμός,, σκέψου η συσκευή του avatar σου έχει 1+

 

 

Ειναι πολυ χαμηλη η τιμη που αναφερεις. Αν αληθευει δεν το συζητω. Αληθεια απο που την πληροφορηθηκες γιατι ρωτησα τον πωλητη και μου απαντησε πως δεν γνωριζει γιατι δεν ανακοινωνει η εταιρεια.

 

Οσον αφορα στη δικη μου συσκευη, κοντα στο 1,5 νομιζω ειναι. Για αυτο λεω, το καψαμε το δικο μας, μην καψω και του παιδιου .......χαχαχα

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

το f1 παραγγελθηκε και πλεον αναμενεται.

 

σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ χαμηλη η τιμη που αναφερεις. Αν αληθευει δεν το συζητω. Αληθεια απο που την πληροφορηθηκες γιατι ρωτησα τον πωλητη και μου απαντησε πως δεν γνωριζει γιατι δεν ανακοινωνει η εταιρεια.

 

Οσον αφορα στη δικη μου συσκευη, κοντα στο 1,5 νομιζω ειναι. Για αυτο λεω, το καψαμε το δικο μας, μην καψω και του παιδιου .......χαχαχα

σε ένα φορουμ είδα κάτι παλικάρια έκαναν μετρήσεις στην σχολή τους ήταν και άλλα κινητά εκεί τα οποία έχουν επίσημο ευ sar και ήταν σωστές η τημες

το δικό σου σε ένα ένα καλό βασικά σε τρία... δεν κολλάει, (αν και τελευταία πολύ χαζά είδα), είναι όμορφο, ψήνει σουβλάκια (στην κυριολεξία)

Link to comment
Share on other sites

σε ένα φορουμ είδα κάτι παλικάρια έκαναν μετρήσεις στην σχολή τους ήταν και άλλα κινητά εκεί τα οποία έχουν επίσημο ευ sar και ήταν σωστές η τημες

το δικό σου σε ένα ένα καλό βασικά σε τρία... δεν κολλάει, (αν και τελευταία πολύ χαζά είδα), είναι όμορφο, ψήνει σουβλάκια (στην κυριολεξία)

 

 

Χαχαχαχαχα

Για αυτο και εγω χρησιμοποιω hands free..... Να αποφυγω το πολυ αρπαγμα ....

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...