Jump to content

ZTE V5 Max


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λιπών έχω το τηλέφωνο 5 μέρες και είμαι 100% ικανοποιημένος σε σχέση με το umi zero που είχα πριν . Η μπαταρία απίστευτα καλή 3 ώρες παιχνίδια την ημέρα και άλλες 5-6 ιντερνέτ βγάζει άνετα 2 μέρες ! Η οθόνη είναι πολύ καλή , η κάμερα στο pro mode κάνει παπάδες μπορείς να βγάλεις απίστευτες φωτογραφίες , ο επεξεργαστής ότι έχω Βάλη να παίξω δεν έχει παρουσιάσει ίχνος λαγκ .

 

το μόνο αρνητικό για μένα τουλάχιστον είναι το UI γιατί δεν είχα ποτέ ποιο πριν κινητό χωρείς μενού του έχω κατεβάσει τον nova launcer , αν και κοιτώ για κάποια stable rom αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα .

 

επίσης το κινητό ήρθε ρουτεντ αλλά με κινέζικες εφαρμογές μέσα για να της βγάλω απ ότι διάβασα υπάρχει το titanium backup αλλά θέλει την έκδοση που την πληρώνεις για να κάνει δουλεία …

 

επικοινώνησα με την ΖΤΕ για αν θα αναβαθμιστεί σε android 5 lollipop μου απάντησαν πώς δεν γνωρίζουν κάτι ακόμα

Δεν χρειαζεσαι την εκδοση που πληρώνεις για να σβήσεις εφαρμογές με το titanium backup..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 128
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά παρέλαβα αυτό το κινητό ZTE V5 Nubia πριν τέσσερεις μέρες από ένα από τα μαγαζιά του Aliexpress. Είναι με τη μνήμη την 2Gb+8Gb και τον τετραπήρινο στα 1.2GHz. Είναι καλό αλλά για κάποιον που δε ξέρει πολλά αγγλικά είναι δύσκολο να το δουλέψει...Έχει ελληνικά και πληκτολόγιο αλλά όλα τα submenus είναι στα αγγλικά και έτσι θα δυσκολευτεί κάποιος που θέλει όλα να τα έχει στα ελληνικά. Ξερει κανείς που και πότε μπορεί να βρεθεί ελληνική ROM για αυτό το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα αυτό το κινητό ZTE V5 Nubia πριν τέσσερεις μέρες από ένα από τα μαγαζιά του Aliexpress. Είναι με τη μνήμη την 2Gb+8Gb και τον τετραπήρινο στα 1.2GHz. Είναι καλό αλλά για κάποιον που δε ξέρει πολλά αγγλικά είναι δύσκολο να το δουλέψει...Έχει ελληνικά και πληκτολόγιο αλλά όλα τα submenus είναι στα αγγλικά και έτσι θα δυσκολευτεί κάποιος που θέλει όλα να τα έχει στα ελληνικά. Ξερει κανείς που και πότε μπορεί να βρεθεί ελληνική ROM για αυτό το κινητό;

Δεν προκειται. Το καλύτερο που μπορεις να κάνεις είναι ειτε στην στοκ ρομ να χρησιμοποιησεις το morelocale 2 για να εχεις ελληνικα σε όσες εφαρμογές το υποστηριζουν. ειδαλλως ψαξε να δεις αν υπαρχει καποια cm11 ρομ για το κινητο. η cm11 θα ειναι σιγουρα μεταφρασμένη πλήρως στα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Δεν το περίμενα πάντως να μην είχει καλά ελληνικά αυτό το κινητό γιατί η ΖΤΕ συνεργαζόταν χρόνια με τον ΟΤΕ στο παρελθόν . Κρίμα και είναι ωραίο κινητάκι...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Δεν το περίμενα πάντως να μην είχει καλά ελληνικά αυτό το κινητό γιατί η ΖΤΕ συνεργαζόταν χρόνια με τον ΟΤΕ στο παρελθόν . Κρίμα και είναι ωραίο κινητάκι...

Μα δεν είναι κινητό που κυκλοφορεί πέρα από την ασιατική αγορά.και όλη την σειρά v5 δυστυχως, δεν εχει δειξει κάποια θέληση να κυκλοφορήσει international έκδοση ώστε να εχουμε ελληνικά. Η λύση είναι καθαρά και μόνο cm11 αν θες ελληνικά παντού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω …. Αν περάσεις custom rom η εφαρμογές της κάμερας αλλάζουν ?? δηλαδή το pro mode και το fun mode . θα υπάρχουν με κάποια διαφορετική ρομ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εξαρτάται την υλοποίηση της εκάστοτε rom, όπου ο κάθε "μάγειρας" κάνει τις δικές του τροποποιήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
off topic

το antutu δειχνει την πισω καμερα του νεου v5s (οχι του παλαιου v5s 5.7" ουτε του v5 max) να ειναι 8mp.

....ρωτα στο chat του minideal.net που το πουλανε (εκδοση για κινα,μην μπερδευτεις και το παρεις).

 

Γιατί λες ότι είναι για Κίνα η έκδοση; Αφού λέει:

GSM: 850/1900/1800

TD-SCDMA: B34/B39

WCDMA: 850/1900/2100

TD-LTE: B38/39/40

FDD-LTE: B3/B7

 

Τώρα που το έψαξα λίγο... μήπως επειδή λέει GSM 850 ενώ Ελλάδα έχουμε 900;

Edited by Avatar_GR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί λες ότι είναι για Κίνα η έκδοση; Αφού λέει:

GSM: 850/1900/1800

TD-SCDMA: B34/B39

WCDMA: 850/1900/2100

TD-LTE: B38/39/40

FDD-LTE: B3/B7

 

Τώρα που το έψαξα λίγο... μήπως επειδή λέει GSM 850 ενώ Ελλάδα έχουμε 900;

 

Band: GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 850/900/1900/2100MHz, FDD-LTE B3/B7, TDD-LTE B38/B39/B40/B41, Support 2G & 3G & 4G LTE Network βλέπω να λένε στο coolicool. Επίσης στην περιγραφή που αντιγράφεις, εάν δεις κάτω κάτω, λέει ότι είναι Multi έκδοση, με ελληνικά μέσα, άρα δεν είναι κινέζικη έκδοση. Εάν δεν ξεχάσανε να το προσθέσουν, καλύτερα από εκεί που το γράφει σίγουρα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!Ειμαι ενας απροβληματιστος και ευτυχης κατοχος ενος ZTE V5 max απο τον Ιανουαριο!Ειμαι ακομα στην 1,25 και rooted!Σκεφτομαι να του κανω uptade σε 1.31,κατεβασα το update στο pc και διαβάζοντας στο xda ψιλοχάθηκα και μου γεννηθηκαν απορίες!!

Πρωτη απορία αποθηκευω το zip tou update στην sd card του κινητου και μπαινω μεσω recovery και κανω install.Αφου εγκατασταθει στα 3 ερωτηματα που σου θετει, και ο τυπος στο xda απανταει NO NO και YES, τι πρεπει να βαλω εγω για να μη μου επανελθει στις εργοστασιακες ρυθμισεις το κινητο;Μετα το update τα χανω ολα τα data του κινητου?Gapps απο που στο καλο θα κατεβασω μετα γιατι τα λινκ που παραθετει αυτος δεν ισχυουν.Μπορω να κανω το update χωρις να μπω στην διαδικασια να ξαναεγκαθιστω gapps κτλ κτλ?Απο ΟΤΑ γιατι δεν περνα?Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το εχω απο τον Φεβρουαριο και δεν εχει κανενα προβλημα, ολα πηγαινουν "σφαιρα", η δε μπαταρια τουμπανο ;) , ειχε περασμενη την 11.31 οταν μου ηρθε και δεν εχω κανενα προβλημα με το 4 G

Το μονο "προβλημα" που αντιμετωπιζω ειναι οτι παρολο που εχει εσωτερικη μνημη 16 Gb το εχουν σεταρει να βλεπει μονο 2 για εγκαταστασεις εφαρμογων ,τα υπολοιπα τα εχει απλα σαν χωρο να ριξεις αρχεια, μπορει να αλλαξει αυτο; Εχω βαλει και μια 8gb sd αλλα παλι δεσμευει χωρο στα 2gb

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το εχω απο τον Φεβρουαριο και δεν εχει κανενα προβλημα, ολα πηγαινουν "σφαιρα", η δε μπαταρια τουμπανο ;) , ειχε περασμενη την 11.31 οταν μου ηρθε και δεν εχω κανενα προβλημα με το 4 G

Το μονο "προβλημα" που αντιμετωπιζω ειναι οτι παρολο που εχει εσωτερικη μνημη 16 Gb το εχουν σεταρει να βλεπει μονο 2 για εγκαταστασεις εφαρμογων ,τα υπολοιπα τα εχει απλα σαν χωρο να ριξεις αρχεια, μπορει να αλλαξει αυτο; Εχω βαλει και μια 8gb sd αλλα παλι δεσμευει χωρο στα 2gb

 

http://forum.xda-developers.com/android/general/zte-nubia-v5-max-msm8916-qualcom-2-gb-t2965623/page26

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά λογικά λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήμουνα στην 1,15 και rooted και έκανα uptade σε 1.31 από τον οδηγό παραπάνω,όμως τώρα έχω μόνο αγγλικά και κινεζικά. Μπορώ να βάλω πάλι ελληνικά και με ποιον τρόπω;Να πω ότι δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από αυτά.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://forum.xda-developers.com/android/general/zte-nubia-v5-max-msm8916-qualcom-2-gb-t2965623/page26

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά λογικά λειτουργεί

 

Μόλις το έκανα. Όλα πήγαν καλά, όποιος θέλει ας το δοκιμάσει, έχω πλέον 5,13GB διαθέσιμα για εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δοκιμασα να το κανω αλλα δεν μου "καθεται", η διαδικασια που ακολουθησα ειναι η εξης:

 

εβαλα το τηλεφωνο στο μενου της επαναφορας συνδεσα το καλωδιο με τον υπολογιστη στην συνεχεια ετρεξα το πργ εβαλα τον κωδικο που ζητουσε , μολις ανοιξε το παραθυρο cmd πατησα το 7 και το εντερ, με πηγε στην επομενη οθονη που γραφει κατι πανω και στο τελος σου λεει press any key to continue εκανα και αυτο εψαχνε να βρει κατι και στο τελος γραφει device dont found

κανω καποιο λαθος στην διαδικασια;

Edited by smell

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, από το «Επιλογές για προγραμματιστές» πρέπει να έχεις επιλεγμένο το «Εντοπισμός σφαλμάτων Android» (εγώ είχα και στην επιλογή «Πρόσβαση root» το «Εφαρμογές και ADB»). Λογικά δεν έχεις εγκαταστήσει σωστά τους οδηγούς για το κινητό. Τσέκαρε στη Διαχείριση Συσκευών των Windows όταν συνδέσεις το κινητό σου να το αναγνωρίζει (N958St). Εμένα με ταλαιπώρησε λίγο επειδή όταν το έβαζα σε Recovery Mode, για κάποιο λόγο τα windows σταματούσαν να το αναγνωρίζουν (θα χαθεί από τη διαχείριση συσκευών και γι αυτό λογικά σου βγάζει Device not found, το ίδιο αντιμετώπισα κι εγώ)
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να το γραψω , ναι ειναι ροοτ και εχω ενεργοποιησει την αποσφαλματωση, οδηγους εβαλα αυτους που εχει μεσα το εικονικο c d του τηελφωνου

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οσο και να προσπαθησα δεν καταφερα να το κανω, οταν το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα το βλεπει στην διαχειριση συσκευων σαν android phone (adb drivers) , οταν το βαζω σε recovery menu βγαζει το μοντελο N958st χωρις προγραμμα οδηγησης.Τρεχω αυτο που εχει η συσκευη μεσα αλλα παλι τπτ, μπορεις να με βοηθησεις;

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οσο και να προσπαθησα δεν καταφερα να το κανω, οταν το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα το βλεπει στην διαχειριση συσκευων σαν android phone (adb drivers) , οταν το βαζω σε recovery menu βγαζει το μοντελο N958st χωρις προγραμμα οδηγησης.Τρεχω αυτο που εχει η συσκευη μεσα αλλα παλι τπτ, μπορεις να με βοηθησεις;

 

ΟΚ έψαξα στο ιστορικό και νομίζω ότι το βρήκα. Αυτό που εγκατέστησα τελικά ήταν το: http://download.clockworkmod.com/test/UniversalAdbDriverSetup6.msi

Σύνδεσε σε Recovery Mode το κινητό με τον υπολογιστή και αν όλα πήγαν καλά θα δεις να το έχει αναγνωρίσει ως "Google Galaxy Nexus ADB Interface". Παρόλο που γράφει Samsung μου δούλεψε κανονικά. Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας πάτησα δύο-τρία Space και Enter για να δω αν κόλλησε αλλά παίζει να μη χρειαζόταν. Μην το φοβηθείς, έχω κρατήσει image του κινητού, αν στραβώσει σου το στέλνω και το επαναφέρεις.

Edited by cranton
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε με το αρχειο που εδωσες ;) ευχαριστω πολυ!!!!

 

ποση ωρα διαρκει η διαδικασια; εχει τωρα περιπου κανενα 10λεπτο που εχει μεινει εδω

 

http://s3.postimg.org/52evpxnf7/image.jpg

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έκανε πολύ. Γι αυτό πάτούσα που και που κανένα Enter που σου έλεγα. Δοκίμασέ το αφού δεν είναι στα αγγλικά, μπορεί να περιμένει καμία επιβεβαίωση. Στο τέλος δούλεψε χωρίς πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Ολα κομπλε, εκανα και το restore και δουλευει μια χαρα

 

σε ευχαριστω πολυ , χωρις την βοηθεια σου δεν θα τα καταφερνα

LATEAM

Enjoy Your Life!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...