Jump to content

Παιδεία: Τι πρέπει κατά τι γνώμη σας να αλλάξει;


Mikroula
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιος μιλησε για αχετους αν εισαι ικανος θα τελειωνεις και μην ακουσω για λαδωματα και τετοια!δεν κοιτατε λεω εγω που ειμαστε που βρισκονται αλλοι και που ειμαστε εμεις οι εξυπνοι οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!βρισκεται το εμπ,το καποδιστριακο ατο απΘ στο τοπ 200 των καλυτερων πανεπιστημιων του κοσμου,για ψαχτε λιγο και θα δειτε τα χαλια μας σα χωρα,απο το κακαο στο χειροτερο παμε!για πειτε μου ενα διεθνος γνωστο επιστημονα που να εχει βγαλει καποιο ελληνικο πανεπιστημιο,και να υπαρχουν θα ειναι ελαχιστοι(που δεν υπαρχουν).και στην τελικοι οι πολιτικοι που φωναζουν"οχι ιδιωτικοποιηση"για ψαξτε να δειτε που εχουν στειλει τα παιδακια τους.που μου ερχεται το 18 χρονο που δεν ξερει τι εστι ακαδημαικος πολιτης να μου πει για την κατασταση στα πανεπιστημια και εχει το θρασος να μου λεει να σηκωθω να φυγω αν δεν μου αρεσει!να φυγεις εσυ αν δεν αντεχεις να ακους τις γνωμες των αλλων!

 

Αν εννοέις εμένα λέγοντας 18χρονο, έχω να σου απαντήσω ότι παρόλο που εγώ ο ίδιος δεν έχω πάει πανεπιστήμιο τυχαίνει να γνωρίζω πολλά πράγματα περί αυτού και μάλλον περισσότερα από ένα 19χρονο που επειδή πήγε μια χρονιά στο πανεπιστήμιο(αν πήγες, γιατί δεν ξέρω το background σου)νομίζει ότι έγινε ακαδημαϊκός πολίτης και που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να ψάχνει στο google για τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου βλέποντας πως τα ελληνικά δε βρίσκονται μέσα σε αυτά.

Αυτό είναι φυσικό επόμενο όταν τα 200 πανεπιστήμια που αναφέρεις έχουν δίδακτρα χιλιάδων ευρώ μηνιαίως και σε αυτά πάνε μόνο η ελίτ των μαθητών από κάθε γωνιά του κόσμου.

Επίσης αν σου διαφεύγουν εσένα ονόματα επιστημόνων διεθνούς φήμης που έχουν βγει από την Ελλάδα και ο αριθμός των οποίων έιναι αναλογικά (σε σχέση με τον πληθυσμό της Ελλάδας) μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο αριθμό άλλων χωρών, δε σου φταίμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοέις εμένα λέγοντας 18χρονο, έχω να σου απαντήσω ότι παρόλο που εγώ ο ίδιος δεν έχω πάει πανεπιστήμιο τυχαίνει να γνωρίζω πολλά πράγματα περί αυτού και μάλλον περισσότερα από ένα 19χρονο που επειδή πήγε μια χρονιά στο πανεπιστήμιο(αν πήγες, γιατί δεν ξέρω το background σου)νομίζει ότι έγινε ακαδημαϊκός πολίτης και που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να ψάχνει στο google για τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου βλέποντας πως τα ελληνικά δε βρίσκονται μέσα σε αυτά.

Αυτό είναι φυσικό επόμενο όταν τα 200 πανεπιστήμια που αναφέρεις έχουν δίδακτρα χιλιάδων ευρώ μηνιαίως και σε αυτά πάνε μόνο η ελίτ των μαθητών από κάθε γωνιά του κόσμου.

Επίσης αν σου διαφεύγουν εσένα ονόματα επιστημόνων διεθνούς φήμης που έχουν βγει από την Ελλάδα και ο αριθμός των οποίων έιναι αναλογικά (σε σχέση με τον πληθυσμό της Ελλάδας) μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο αριθμό άλλων χωρών, δε σου φταίμε εμείς.

 

σε κατανοω απολυτα(και δεν το λεω ειρωνικα)...υπομονη λιγο καιρο ακομα

ΥΓ δεν εννοουσα εσενα

ΥΓ2 για πες μου κανενα επιστημονα εσυ που ξερεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

tote poly kakws poy den soy kanei entypwsh tipota pia .

o symbibasmos einai mia aitia poy ayth h xwra paei kata diaoloy ...

κατ αρχην δεν ειπα οτι δεν μου κανει εντυπωση.

δεν αναφερθηκα προσωπικα σε σενα,αλλα σε ενα γενικο φαινομενο.

σε παρακαλω μην βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για το ατομο μου.

ευχαριστω.:)

 

ας επανελθουμε στο θεμα μας

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σε κατανοω απολυτα(και δεν το λεω ειρωνικα)...υπομονη λιγο καιρο ακομα

ΥΓ δεν εννοουσα εσενα

ΥΓ2 για πες μου κανενα επιστημονα εσυ που ξερεις

 

Δημητρής Νανόπουλος

Γεώργιος Βυθούλκας

Ανδρέας Τζάκης

 

Σου αναφέρω μόνο μερικά χτυπητά ονόματα.

Κάθε λίγο διαβάζω και από έναν Έλληνα επιστήμονα που βάζει τα γυαλιά σε ξένους συναδέλφους του.

Link to comment
Share on other sites

σε κατανοω απολυτα(και δεν το λεω ειρωνικα)...υπομονη λιγο καιρο ακομα

ΥΓ δεν εννοουσα εσενα

ΥΓ2 για πες μου κανενα επιστημονα εσυ που ξερεις

 

Το "υπομονή λίγο καιρό ακόμα" εμένα για ειρωνία μου φαντάζει και επίσης αν δεν εννούσες εμένα τότε ποιον εννοούσες;

Link to comment
Share on other sites

αυτη που εννουσα εχει ηδη πμ .φυσικα ολοι αυτοι διακριθηκαν στο εξωτερικο δεν εφυγαν απο την ελλαδα τρανοι επιστημονες.επισης κατι λεει οτι οι 2 απο τους 3 συνεχειζουν εξω την καριερα τους

ΥΓπαντως δεν ειναι και τοσο γνωστοι στην στους περισσοτερους ,ειδικα οι δυο πρωτοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν σου διαφεύγουν εσένα ονόματα επιστημόνων διεθνούς φήμης που έχουν βγει από την Ελλάδα και ο αριθμός των οποίων έιναι αναλογικά (σε σχέση με τον πληθυσμό της Ελλάδας) μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο αριθμό άλλων χωρών, δε σου φταίμε εμείς.

 

Δημητρής Νανόπουλος

Γεώργιος Βυθούλκας

Ανδρέας Τζάκης

 

Σου αναφέρω μόνο μερικά χτυπητά ονόματα.

Κάθε λίγο διαβάζω και από έναν Έλληνα επιστήμονα που βάζει τα γυαλιά σε ξένους συναδέλφους του.

Dimitri Nanopoulos

He studied Physics at the University of Athens and he graduated in 1971, continuing his studies at the University of Sussex in England, where he obtained his Ph.D. in 1973 in High Energy Physics.

A TZAKHΣ

A native of Greece, Dr. Tzakis received his M.D. from the University of Athens, and completed a surgical residency at Mt. Sinai Medical Center in New York. After completing a surgical residency under Harry Sozoff, M.D., and Felix Rapaport, M.D., professor of surgery and chief of transplantation at the State University of New York at Stony Brook, Dr. Tzakis then successfully concluded a two-year transplantation fellowship under Thomas E. Starzl, M.D., Ph.D., at the University of Pittsburgh.

GEORGE VITHOULKAS

He studied homeopathy in South Africa

 

Εβαλαν το χερακι τους και οι ξενες δυναμεις για να γινουν διεθνους φημης επιστημονες ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

αυτη που εννουσα εχει ηδη πμ .φυσικα ολοι αυτοι διακριθηκαν στο εξωτερικο δεν εφυγαν απο την ελλαδα τρανοι επιστημονες.επισης κατι λεει οτι οι 2 απο τους 3 συνεχειζουν εξω την καριερα τους

ΥΓπαντως δεν ειναι και τοσο γνωστοι στην στους περισσοτερους ,ειδικα οι δυο πρωτοι

 

Τώρα δε μιλάμε για μεταπτυχιακά και διδακτορικά, αλλά για τις βάσεις που προσφέρει το πανεπιστήμιο. Η Ελλάδα δεν έχει την υποδομή για την περαιτέρω ενασχόληση κάποιου με το αντικείμενο σπουδών του επειδή δεν έχουν δωθεί λεφτά για αυτό. Για αυτό και όλοι φεύγουν στο εξωτερικό. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι πάνε σε ιδιωτικά και εγκαταλείπουν το δημόσιο, αφού ούτως ή άλλως και στην ελλάδα τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά κοστίζουν και δεν είναι δωρεάν.

 

Όσο για το αν οι δύο πρώτοι είναι γνωστοί ή όχι, το αφήνω ασχολίαστο.

Link to comment
Share on other sites

Το "υπομονή λίγο καιρό ακόμα" εμένα για ειρωνία μου φαντάζει και επίσης αν δεν εννούσες εμένα τότε ποιον εννοούσες;

 

emena ennooyse o akadhmaikos poliths alla to lysame to 8ema me pm.

 

αυτη που εννουσα εχει ηδη πμ .φυσικα ολοι αυτοι διακριθηκαν στο εξωτερικο δεν εφυγαν απο την ελλαδα τρανοι επιστημονες.επισης κατι λεει οτι οι 2 απο τους 3 συνεχειζουν εξω την καριερα τους

ΥΓπαντως δεν ειναι και τοσο γνωστοι στην στους περισσοτερους ,ειδικα οι δυο πρωτοι

 

synexizoyn eksw thn kariera toys giati h xwra mas den exei tpt allo na toys prosferei...

Link to comment
Share on other sites

  • Θα μπορούσαν να διατεθούν περισσότερα κονδύλια για την Παιδεία.

Τα σημερινά ποσά από τον προϋπολογισμό του κράτους είναι ανεπαρκή.

Τα πιο πολλά πηγαίνουν σε μίζες και σε

εξοπλιστικά προγράμματα.:mad:

 

  • Με περισσότερα κονδύλια θα γινόταν η αναβάθμιση των εργαστηρίων πληροφορικής και φυσικής-χημείας.

  • Θα άλλαζαν τα παλιά βιβλία από σύγχρονα, καλογραμμένα, στο πνεύμα της εποχής.

  • Θα χτιζόταν καινούργια σχολεία, έτσι ώστε να είχε μέσα η τάξη λιγότερα παιδιά, έτσι ώστε να γίνεται αποδοτικότερο μάθημα.

Πολύ θετικό η Πρόσθετη διδακτική στήριξη, που γίνεται το μεσημέρι μετά τα μαθήματα. Βοηθάει τα παιδιά, όσα ενδιαφέρονται.

 

Για τα πανεπιστήμια, είμαι υπέρ της δημόσιας δωρεάν παιδείας.

  • Αλλά καλό είναι να ελέγχονται οι καθηγητές πανεπιστημίου που πραγματικά είναι ανεξέλεγκτοι και υπάρχει ασυδοσία.

  • Να αναβαθμιστούν οι γραμματείες των σχολών, όπου σε μερικά τμήματα πραγματικά γίνεται μπάχαλο. :(

  • Επίσης, μακάρι να υπήρχε μια φόρμουλα και να πήγαινε κάθε σπουδαστής στη σχολή της επιλογής του και όχι όπου τύχει να περάσει από το μηχανογραφικό του.

Δεν θα γινόταν δυστυχισμένος άνθρωπος μελλοντικά με το να ασχολείται με κατι που δεν του αρέσει.

 

  • Οχι στους αιώνιους φοιτητές.

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και συγγνώμη γιατί δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα λόγω έλλειψης χρόνου, οποτε μπορεί κάποια από αυτά που θα πω/ρωτήσω να έχουν ήδη απαντηθεί.

 

Καταρχάς υπάρχει 1 πράγμα που δεν καταλαβαίνω. Πολλοί μιλάνε για υποβάθμιση του δημοσιου πανεπιστημιου από την ίδρυση ιδιωτικών. Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει πως η ποιοτητα της εκπαίδευσης του δημοσιου ιδρύματος θα επηρεαστεί από την ίδρυση/λειτουργία του ιδιωτικού.

 

Όλοι λέτε ότι στο ιδιωτικό θα πάνε οι μέτριοι, θα πληρώνεις για να πάρεις πτυχίο και τα σχετικά. Αυτό αν δεν κάνω λάθος ρίχνει το επίπεδο του ιδιωτικού ιδρύματος (AN ισχύσουν όλα αυτά που λέτε) αλλα δεν καταλαβαίνω πως επηρεάζει το δημόσιο.

 

Το δημόσιο πανεπιστήμιο ας κοιτάξει τα χαλια του και ας μην το απασχολεί αν θα υπάρχουν ιδιωτικά. Στη "χειρότερη" (για κάποιους βολεμένους) των περιπτώσεων ο ανταγωνισμός να του κάνει καλο.

 

Υπάρχει και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω όσον αφορά το παρακάτω:

 

δεύτερον να βγούν έτοιμοι να ασκήσουν το επάγγελμά τους καταλαμβάνοντας (μη έχοντας τα ίδια προσόντα) τις θέσεις εργασίας από άτομα που πραγματικά το αξίζουν.

 

 

Και καλά όπως υπόθηκε ο πολύ καλός να πάει στο δημόσιο που είναι τζάμπα, αλλά γιατί αυτός που είναι μετριότερος του καλού να πάει σε εφάμιλλη σχολή μόνο και μόνο επειδή έχει τα λεφτά και όχι τα προσόντα.

Και από την άλλη γιατί μέτριοι μαθητές του ίδιου επιπέδου να μην έχουν ίσες ευκαιρίες μόνο και μόνο επειδή κάποιοι έχουν το προνόμιο της ευπορίας. Δηλαδή ενώ κάποιος θα έχει γράψει τον ίδιο βαθμό με κάποιον άλλον - ας πούμε 13000 μόρια - ο ένας από τους δύο θα έχει τα λεφτά να πάει ακόμα και ιατρική ενώ ο άλλος που δεν περνάει στη σχολή που θέλει θα πάρει απλώς αυτό που του αξίζει σύμφωνα με τις θυσίες που έκανε για να περάσει εκεί που ήθελε.

 

Δηλαδή ουσιαστικά, με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γίνεται πανεύκολη η ζωή για τους "έχοντες" (δεν διαβάζουν για πανελλήνιες-περνάνε όπου θέλουν-μπορούν άμα θέλουν να επισπέυσουν τις διαδικασίες απόκτησης πτυχίου αν δώσουν "κάτι παραπάνω") και παραμερίζονται οι "μη έχοντες" αφού βλέπουν τις θέσεις εργασίας στο επάγγελμα που θέλαν να ακολουθήσουν να καταλαμβάνονται από άτομα με λιγότερα προσόντα και να πασχίζουν για μια θέση στον ήλιο .

 

 

Ο μέτριος εύπορος διαβάζω θα κλέψει τη θέση από κάποιον που το αξίζει, κι ας μην έχει τα ίδια προσόντα. Και οι “καλοί” (του δημοσιου πανεπιστημιου φυσικά) “βλέπουν τις θέσεις εργασίας στο επάγγελμα που θέλαν να ακολουθήσουν να καταλαμβάνονται από άτομα με λιγότερα προσόντα και να πασχίζουν για μια θέση στον ήλιο”.

 

Αδυνατώ με βάση την απλή λογική να κατανοήσω πως ο μέτριος/άσχετος/αυτός που πλήρωσε για να πάρει το πτυχίο θα αποκτά τις καλές θέσεις και οι καλοί θα μένουν στην απέξω. Ηλίθιοι θα είναι μάλλον οι εργοδότες και θα διαλέγουν τους άσχετους? Ακόμα καλύτερα, οι άσχετοι/μέτριοι κατά ένα διαβολικό τρόπο μήπως και θα παίρνουν γρηγορότερες προαγωγές και θα έχουν καλύτερη εξέλιξη; Μήπως κάτι δεν κολλάει σε αυτή τη λογική;

 

 

 

Δημητρής Νανόπουλος

Γεώργιος Βυθούλκας

Ανδρέας Τζάκης

 

Σου αναφέρω μόνο μερικά χτυπητά ονόματα.

Κάθε λίγο διαβάζω και από έναν Έλληνα επιστήμονα που βάζει τα γυαλιά σε ξένους συναδέλφους του.

 

Και ποια ελληνικά, δημοσια πανεπιστήμια στολίζουν με την παρουσία τους οι εν λόγω επιστήμονες, ανεβάζοντας έτσι το κύρος τους; :rolleyes:

 

Τέλος, για να προλάβω κάποιους που ίσως υποψιαστούν ιδιοτέλεια στα λεγόμενα μου, βλέποντας ότι έχω σαν περιοχή "Αγγλία", (ή κάποιους που μπορεί να μου πούνε αφού δε σου αρέσει η Ελλάδα/το δημόσιο πανεπιστήμιο σήκω φύγε) να δηλώσω ότι σπούδασα σε ελληνικό, δημόσιο πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ελληνικά, δημοσια πανεπιστήμια στολίζουν με την παρουσία τους οι εν λόγω επιστήμονες, ανεβάζοντας έτσι το κύρος τους;

 

Τέλος, για να προλάβω κάποιους που ίσως υποψιαστούν ιδιοτέλεια στα λεγόμενα μου, βλέποντας ότι έχω σαν περιοχή "Αγγλία", (ή κάποιους που μπορεί να μου πούνε αφού δε σου αρέσει η Ελλάδα/το δημόσιο πανεπιστήμιο σήκω φύγε) να δηλώσω ότι σπούδασα σε ελληνικό, δημόσιο πανεπιστήμιο.

 

Δεν τα στολίζουν γιατί έφαγαν πόρτα ορισμένοι από αυτούς και προτιμήθηκαν άλλοι. Αν εγώ άνοιγα ένα ιδιωτικό απέναντι από το δημόσιο ίδρυμα που απέρριψε επιστήμονες τέτοιου βεληνεκούς και τους προσελάμβανα επιτόπου, όπως έβγαιναν από την πόρτα έχοντας απορριφθεί, θα είχα καλύτερο ή χειρότερο επίπεδο από το δημόσιο? ;)

 

Όσο για το αν περνάνε όλοι επειδή πληρώνουν, όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα μηνύματα, αυτό είναι πέρα για πέρα ανακριβές. Τα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού πρέπει να έχουν οπωσδήποτε κάποιο ποσοστό αποτυχόντων για να δικαιολογήσουν την φήμη και αξιοπιστία τους. Φαντάζεστε να τελείωναν όλοι?

 

Επίσης όπως και ο προλαλήσαντας πήρα το πτυχίο μου σε ελληνικό δημόσιο ίδρυμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ άνοιγα ένα ιδιωτικό απέναντι από το δημόσιο ίδρυμα που απέρριψε επιστήμονες τέτοιου βεληνεκούς και τους προσελάμβανα επιτόπου, όπως έβγαιναν από την πόρτα έχοντας απορριφθεί, θα είχα καλύτερο ή χειρότερο επίπεδο από το δημόσιο?

 

Xειρότερο επειδή είναι ιδιωτικό.:D Κατά το "επειδή έχει Αθηναϊκές πινακίδες". :lol::lol::lol:

 

Όσο για το αν περνάνε όλοι επειδή πληρώνουν, όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα μηνύματα, αυτό είναι πέρα για πέρα ανακριβές. Τα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού πρέπει να έχουν οπωσδήποτε κάποιο ποσοστό αποτυχόντων για να δικαιολογήσουν την φήμη και αξιοπιστία τους. Φαντάζεστε να τελείωναν όλοι?

 

Επίσης έχουμε μια μανια στη χωρα μας να μπερδεύουμε τις έννοιες. Oσo κι αν κοροϊδεύουν κάποιοι, η έννοια του μη κρατικού, μη κερδοσκοπικού υφίσταται. Το ALBA για παράδειγμα είναι ένα ιδιωτικό ίδρυμα. Ο σκοπός του όμως δεν είναι να βγάλει κέρδος, αλλα να δημιουργήσει μια δεξαμενή υποψηφιων από την οποια οι φορείς του (οι ιδιοκτητες του ALBA, πχ ο "κακός" ΣΕΒ δηλαδή τα μέλη του, δηλαδή όλες οι ελληνικές επιχειρήσεις) να αντλούν στελέχη.

 

Νομίζετε έχουν όφελος από το να δίνουν πτυχία επί πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ουσιαστικά, με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γίνεται πανεύκολη η ζωή για τους "έχοντες" (δεν διαβάζουν για πανελλήνιες-περνάνε όπου θέλουν-μπορούν άμα θέλουν να επισπέυσουν τις διαδικασίες απόκτησης πτυχίου αν δώσουν "κάτι παραπάνω") και παραμερίζονται οι "μη έχοντες" αφού βλέπουν τις θέσεις εργασίας στο επάγγελμα που θέλαν να ακολουθήσουν να καταλαμβάνονται από άτομα με λιγότερα προσόντα και να πασχίζουν για μια θέση στον ήλιο .

 

Θα έλεγα πως με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια μέχρι τώρα (και κυρίως όσο αφορά το business που φορέθηκε πολύ) άτομα που είχαν μπροστά τους στρωμένες δουλειές αλλά όχι τη δυνατότητα να επιμορφωθούν για αυτές πήραν τις γνώσεις που χρειάζονταν. Το να περιμένεις ότι εσύ ως φωστήρας, που μπορεί και να είσαι, θα πάρεις τη θέση που προορίζεται για τον γιο ή τη κόρη του μπαμπά είναι χαζό.

 

Η αλήθεια είναι πως η αγορά εργασίας έχει στενέψει τόσο στις θέσεις των τυπικών κλάδων ανώτερης/ανώτατης μόρφωσης που πλέον παίζει τεράστιο ρόλο το τι κάνει ο μπαμπάς και η μαμά σου. Εγώ π.χ δεν μπορώ να προτείνω ως επιλογή καριέρας την Ιατρική σε κάποιον που δεν έχει κάποια οικογενειακή επαφή με το αντικείμενο. Είναι απλά επιλογή ξενιτεμού πλέον, και διαρκούς δουλειάς μέχρι εξάντλησης αν δεν έχεις πλάτες από πίσω σου. Και το ίδιο από ότι βλέπω πρέπει να ισχύει για κλάδους που εξακολουθούν να βρίσκονται ψηλά στις προτιμήσεις όπως Νομική, Αρχιτεκτονική κλπ. Τα άτομα όμως που ξέρουν πως έχουν πλάτες θα εξακολουθούν να μπαίνουν έτσι ή αλλιώς στους κλάδους αυτούς, ενώ ο φουκαράς που δουλεύει σαν φοιτητής ακόμα για να τα βγάλει πέρα μπορεί να καταλήξει πτυχιούχος (και αριστούχος ακόμα) ιατρός, δικηγόρος, αρχιτέκτονας με την συντριπτική πραγματικότητα της μακροχρόνιας ανεργίας και υποαπασχόλησης να τον περιμένει στην Ελλάδα.

 

Τουλάχιστο θα ήταν πιο τίμιο να λέγεται η αλήθεια, ότι στην Ελλάδα είσαι ελεύθερος να σπουδάσεις ότι θέλεις αν θέλεις να πεινάσεις και υποχρεωμένος να κάνεις ότι έχεις υποστήριξη αν θέλεις να ζήσεις. Αν δεν έχεις τότε τα πράγματα είναι σκούρα, με ή χωρίς ιδιωτικά πανεπιστήμια εδώ. υπάρχει ολόκληρη Ευρώπη με 20τόσα κράτη, κάπου θα βρεί να σπουδάσει αυτό που θέλει αυτός που το θέλει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και συγγνώμη γιατί δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα λόγω έλλειψης χρόνου, οποτε μπορεί κάποια από αυτά που θα πω/ρωτήσω να έχουν ήδη απαντηθεί.

 

Καταρχάς υπάρχει 1 πράγμα που δεν καταλαβαίνω. Πολλοί μιλάνε για υποβάθμιση του δημοσιου πανεπιστημιου από την ίδρυση ιδιωτικών. Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει πως η ποιοτητα της εκπαίδευσης του δημοσιου ιδρύματος θα επηρεαστεί από την ίδρυση/λειτουργία του ιδιωτικού.

 

Όλοι λέτε ότι στο ιδιωτικό θα πάνε οι μέτριοι, θα πληρώνεις για να πάρεις πτυχίο και τα σχετικά. Αυτό αν δεν κάνω λάθος ρίχνει το επίπεδο του ιδιωτικού ιδρύματος (AN ισχύσουν όλα αυτά που λέτε) αλλα δεν καταλαβαίνω πως επηρεάζει το δημόσιο.

 

Το δημόσιο πανεπιστήμιο ας κοιτάξει τα χαλια του και ας μην το απασχολεί αν θα υπάρχουν ιδιωτικά. Στη "χειρότερη" (για κάποιους βολεμένους) των περιπτώσεων ο ανταγωνισμός να του κάνει καλο.

 

Υπάρχει και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω όσον αφορά το παρακάτω:

 

 

 

 

 

Ο μέτριος εύπορος διαβάζω θα κλέψει τη θέση από κάποιον που το αξίζει, κι ας μην έχει τα ίδια προσόντα. Και οι “καλοί” (του δημοσιου πανεπιστημιου φυσικά) “βλέπουν τις θέσεις εργασίας στο επάγγελμα που θέλαν να ακολουθήσουν να καταλαμβάνονται από άτομα με λιγότερα προσόντα και να πασχίζουν για μια θέση στον ήλιο”.

 

Αδυνατώ με βάση την απλή λογική να κατανοήσω πως ο μέτριος/άσχετος/αυτός που πλήρωσε για να πάρει το πτυχίο θα αποκτά τις καλές θέσεις και οι καλοί θα μένουν στην απέξω. Ηλίθιοι θα είναι μάλλον οι εργοδότες και θα διαλέγουν τους άσχετους? Ακόμα καλύτερα, οι άσχετοι/μέτριοι κατά ένα διαβολικό τρόπο μήπως και θα παίρνουν γρηγορότερες προαγωγές και θα έχουν καλύτερη εξέλιξη; Μήπως κάτι δεν κολλάει σε αυτή τη λογική;

 

 

 

 

 

Και ποια ελληνικά, δημοσια πανεπιστήμια στολίζουν με την παρουσία τους οι εν λόγω επιστήμονες, ανεβάζοντας έτσι το κύρος τους; :rolleyes:

 

Τέλος, για να προλάβω κάποιους που ίσως υποψιαστούν ιδιοτέλεια στα λεγόμενα μου, βλέποντας ότι έχω σαν περιοχή "Αγγλία", (ή κάποιους που μπορεί να μου πούνε αφού δε σου αρέσει η Ελλάδα/το δημόσιο πανεπιστήμιο σήκω φύγε) να δηλώσω ότι σπούδασα σε ελληνικό, δημόσιο πανεπιστήμιο.

 

Δεν ξέρω παιδιά, μήπως δεν καταλαβαίνετε ότι ο εργοδότης δεν κοιτάει ικανότητα αλλά κέρδος; Ποιος νοιάζεται για την ποιότητα σήμερα. Εξάλλου πολλές θέσεις δεν απαιτούν ικανότητες αλλά απλώς πτυχίο. Πάρτε για παράδειγμα το επάγγελμα του φαρμακοποιού.

 

Ας μιλήσουμε τώρα μιας και το σκέφτηκα, πώς μπορεί το ιδιωτικό πανεπιστήμιο να επηρεάσει το δημόσιο.

Συνήθως οι κυβερνήσεις που κυβερνούν (ΠΑ.ΣΟ.Κ.-Ν.Δ.) και που υποστηρίζουν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο ψηφίζονται από ανθρώπους που λογικό είναι να ενστερνίζονται και αυτοί τις απόψεις τους περί ιδιωτικού πανεπιστημίου. Πράγμα που σημαίνει πως έχουν τα λεφτά για να στείλουν τα παιδιά τους στο ιδιωτικό .

Με την ίδρυση λοιπόν των ιδιωτικών και με την προσέλευση ολοένα και περισσότερων νέων σε αυτά η εκάστοτε κυβέρνηση θα αρχίσει να κάνει περικοπές από τη χρηματοδότηση (όποια και αν είναι αυτή σήμερα) του δημοσίου πανεπιστημίου. Έτσι και οι υπόλοιποι νέοι, βλέποντας το δημόσιο να παρακμάζει από την έλλειψη χρημάτων θα παρασυρθούν και αυτοί στο ιδιωτικό και έτσι πλέον αφού δεν θα υπάρχει κανένας ψηφοφόρος στο δημόσιο πανεπιστήμιο, γιατί να το χρηματοδοτούμε κιόλας;

 

Δεν ξέρω αν όλα αυτά που γράφω είναι λόγω της ηλικίας μου, καθώς σέβομαι τους μεγαλυτέρους μου (γιατί αντιλαμβάνομαι πως η εμπειρία σε κάνει να βλέπεις με άλλο μάτι), αλλά εμένα μου φαντάζουν πολύ λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά, μήπως δεν καταλαβαίνετε ότι ο εργοδότης δεν κοιτάει ικανότητα αλλά κέρδος; Ποιος νοιάζεται για την ποιότητα σήμερα. Εξάλλου πολλές θέσεις δεν απαιτούν ικανότητες αλλά απλώς πτυχίο. Πάρτε για παράδειγμα το επάγγελμα του φαρμακοποιού.

 

 

Αυτά τα 2 (ικανότητα και κέρδος) συμβαδίζουν. Οποιο επάγγελμα και να πάρεις, από το σερβιτόρο μέχρι τον υπάλληλο γραφείου. Κέρδος με άσχετους-άχρηστους-ανίκανους υπαλληλους δε βγαίνει. Αν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν προσφέρει σωστή εκπαίδευση, οι απόφοιτοι του δε θα βρίσκουν δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. As simple as that :)

 

Όσον αφορά το δημόσιο τομέα, πάλι αν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν έχει δώσει σωστά εφόδια, πως στο καλο θα γράψει στο ΑΣΕΠ καλύτερα από τους φωστήρες των δημοσιων πανεπιστημίων ο μέτριος απόφοιτος ιδιωτικού;

 

Τέλος όσον αφορά την ευρύτερη έλλειψη αξιοκρατίας (συνεντεύξεις, θέσεις με προκήρυξη κτλ) εκεί επομένως το πρόβλημα δεν είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, αλλα ακριβώς η έλλειψη αξιοκρατίας στο δημόσιο!

 

Συνήθως οι κυβερνήσεις που κυβερνούν (ΠΑ.ΣΟ.Κ.-Ν.Δ.) και που υποστηρίζουν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο ψηφίζονται από ανθρώπους που λογικό είναι να ενστερνίζονται και αυτοί τις απόψεις τους περί ιδιωτικού πανεπιστημίου. Πράγμα που σημαίνει πως έχουν τα λεφτά για να στείλουν τα παιδιά τους στο ιδιωτικό. Με την ίδρυση λοιπόν των ιδιωτικών και με την προσέλευση ολοένα και περισσότερων νέων σε αυτά η εκάστοτε κυβέρνηση θα αρχίσει να κάνει περικοπές από τη χρηματοδότηση (όποια και αν είναι αυτή σήμερα) του δημοσίου πανεπιστημίου. Έτσι και οι υπόλοιποι νέοι, βλέποντας το δημόσιο να παρακμάζει από την έλλειψη χρημάτων θα παρασυρθούν και αυτοί στο ιδιωτικό και έτσι πλέον αφού δεν θα υπάρχει κανένας ψηφοφόρος στο δημόσιο πανεπιστήμιο, γιατί να το χρηματοδοτούμε κιόλας;

 

Κανεις μεγάλα άλματα λογικής (ενώ και κάποια από τα πράγματα που θεωρείς ως δεδομένα δεν ισχύουν), τόσο μεγάλα που θα σου δώσω την ευκαιρία να διαβάσεις άλλη μια φορα τι έγραψες για να το καταλάβεις και μονος σου :D

 

Δεν ξέρω αν όλα αυτά που γράφω είναι λόγω της ηλικίας μου, καθώς σέβομαι τους μεγαλυτέρους μου (γιατί αντιλαμβάνομαι πως η εμπειρία σε κάνει να βλέπεις με άλλο μάτι), αλλά εμένα μου φαντάζουν πολύ λογικά.

 

Μπράβο γιατί είσαι από τους λίγους 17rides που δε νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Και να σου πω και κάτι, τώρα πρόσεξα την ηλικία σου και από τα προηγούμενα post μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι είσαι μεγαλύτερος γιατί γραφεις με ωριμότητα.

 

Με τα επιχειρήματα που σου γράφω δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έχεις άδικο κι έχω δίκιο, άλλωστε δεν υπάρχει πάντα άσπρο-μαύρο. Απλά προσπαθώ να σου δείξω την "άλλη άποψη" σε κάποια από τα επιχειρήματα σου.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν το άλμα λογικής που αναφέρεις είναι στο σημείο "Με την ίδρυση λοιπόν των ιδιωτικών και με την προσέλευση ολοένα και περισσότερων νέων σε αυτά η εκάστοτε κυβέρνηση θα αρχίσει να κάνει περικοπές από τη χρηματοδότηση " όπου εύλογα δεν καταλαβαίνεις γιατί να αρχίσουν οι περικοπές, εξηγώ παρακάτω με την ελπίδα ότι αυτός που διαβάζει θα καταλάβει ότι επαγωγικά ισχύει και για την αρχή του παζλ ότι με μετατοπίσεις ψηφοφόρων στα ιδιωτικά οι κυβερνήσεις αρχίζουν να νοιάζονται λιγότερο για τα δημόσια και το όλο θέμα καταλήγει στην πλήρη αδιαφορία.

 

Το είχα εντοπίσει και εγώ αυτό το κενο και καλά έκανες (αν εννοούσες αυτό βέβαια) και το επισήμανες.

 

Τέλος πάντων.

Όλα όσα λέω τώρα είναι απλώς υποθέσεις και σκέψεις που μου ήρθαν σήμερα για το πώς μπορεί το ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα να επηρεάσει το δημόσιο.

 

Υ.Γ.: Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά αυτή η ωριμότητα είναι που μου έδωσε το 10,2 στην Έκθεση στις πανελλήνιες. Έκανα βλακεία και ξέφυγα λίγο από την καθιερωμένη ανάπτυξη του θέματος και έτσι πήρα τα ... μου. Δεν περίμενα και τόσο χαμηλό βαθμό βέβαια αλλά δεν πειράζει.

Και πάλι thanks πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Dimitri Nanopoulos

He studied Physics at the University of Athens and he graduated in 1971, continuing his studies at the University of Sussex in England, where he obtained his Ph.D. in 1973 in High Energy Physics.

A TZAKHΣ

A native of Greece, Dr. Tzakis received his M.D. from the University of Athens, and completed a surgical residency at Mt. Sinai Medical Center in New York. After completing a surgical residency under Harry Sozoff, M.D., and Felix Rapaport, M.D., professor of surgery and chief of transplantation at the State University of New York at Stony Brook, Dr. Tzakis then successfully concluded a two-year transplantation fellowship under Thomas E. Starzl, M.D., Ph.D., at the University of Pittsburgh.

GEORGE VITHOULKAS

He studied homeopathy in South Africa

 

Εβαλαν το χερακι τους και οι ξενες δυναμεις για να γινουν διεθνους φημης επιστημονες ;)

πως δηλαδη? αμα δεν ειχαν βασεις δεν θα ηταν οτι ηταν...

απο οτι ξερω το ελληνικο διπλωμα στην αμερικη δεν ειναι και τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

πως δηλαδη? αμα δεν ειχαν βασεις δεν θα ηταν οτι ηταν...

απο οτι ξερω το ελληνικο διπλωμα στην αμερικη δεν ειναι και τιποτα..

 

ακριβως το ελληνικο διπλωμα δεν πιανει μια στην αμερικη!ακριβως οπως το ειπες!γιατι αραγε?μηπως επειδη εχουν καταλαβει τι γινεται στο ελληνικο πανεπιστημιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι επειδη δεν εχουμε τα κοτσια να κανουμε και εμεις το ιδιο ξερεις ποσους αφησαμε να φυγουν ποσα μεγαλα μυαλα βγαλαμε και δεν τους ξερεις κανεις εδω? γιατι αραγε?

για φαντασου οτι μεσα σε 10 χρονια οι ελληνες εχουν βαλει τηλεσκοπια στους αλλους αλλα στο ελλαδισταν δεν θελουν να τους δωσουν κινητρα για να ερθουν να δουλεψουν για μας..

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το ίδιο εννοούν και οι δύο, αλλά για διαφορετικό λόγο ο καθένας.

Ο πρώτος για να υποστηρίξει την άποψη ότι αυτοί οι άνθρωποι με την αξία τους και μόνο γίναν διασημότητες και όχι επειδή είχαν ελληνικό πτυχίο και ο δεύτερος απλώς για να υποστηρίξει πως το ελληνικό πτυχίο είναι σκουπίδι.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν χρεαιζεται να υποστηριξω και τιποτα εκει που της πατρας των Η/Υ ηταν στα τρια πρωτα τωρα δεν το βλεπω ουτε στα 50 κατι παει να πει αυτο

 

για να μην αναφερω το προ τριετειας περιστατικο με τον νεγκροποντε και το πως το ελληνικο κρατος καταφερε να διωξει αυτον που ηθελε να δουλεψει και τσαμπα..

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι, όντως, το ελληνικό κράτος μαζί με την εκκλησία έχουν κάνει τρομερά εγκλήματα σε αυτόν τον τομέα.

Όπως έγινε και με τον Νανόπουλο, τον οποίον δεν τον δέχτηκαν για καθηγητή στο πανεπιστήμιο γιατί είχε άλλος προτεραιότητα που τύχαινε να γνωρίζει κάτι παπάδες...(Αυτό έγινε πριν κάμποσα χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω αυτο το θρεντ δεν εχει λογο υπαρξης καθως το να αλλαξεις το βυσμα στην ελλαδα ειναι δυσκολο ποσο μαλλον να θες να αλλαξει κιολας.

 

κοίτα μοιραία η κατάσταση θα αλλάξει στην Ελλάδα λόγω της παγκοσμιοποίησης (ναι ακριβώς, αυτού του "δαίμονα" των αριστερών). Αυτό που θέλουν οι Ελληνικές "φαμίλιες" είναι μία κλειστή οικονομία. Όσο ανοίγει τόσο περισσότερα κεφάλαια χρειάζονται για να ανταγωνιστούν τους νεο-εισερχόμενους. Άρα χρειάζεται να μπούν στο χρηματιστήριο και να γίνουν εταιρείες μετοχικού κεφαλαίου. Άρα χάνουν τη διοίκηση. Από τη στιγμή που η διοίκηση γίνει απρόσωπη τότε ενδιαφέρεται για τη ποιότητα του ανθρώπινου δυναμικού της επειδή έχει υποχρέωση να φέρνει κέρδη στους μετόχους (και όχι νωρίτερα φίλε gmac). Το σύστημα αρχίζει να ψάχνει στελέχη με ικανότητες και όχι απλά τίτλους. Αν τα τοπικά πανεπιστήμια δεν δίνουν αυτά τα στελέχη τότε δημιουργείται ένα κενό που πρέπει κάποιος να γεμίσει.

 

Δεν νομίζω ότι αυτό το κενό μπορεί ποτέ να γεμίσει από δημόσια πανεπιστήμια επειδή και έχει γίνει υπόθεση εκλογής στελέχους μαφίας η υπόθεση εκλογής καθηγητή και επειδή οι ονομαστικοί μισθοί των καθηγητών είναι γελοίοι κάτι που σπρώχνει όσους ασχολούνται είτε α) ουσιαστικά στο να ιδιωτεύουν, πατώντας στο πανεπιστήμιο απλά για τη σύνταξη τους ή β) στο να κάνουν απίστευτο όργιο νεποτισμού βασισμένοι όχι στη ποιότητα τους (που δεν έχουν) για λεφτά αλλά στο φαγοπότι από και τα ελάχιστα κονδύλια που δίνονται για έρευνα. IMHO το καλύτερο που έχει το κράτος είναι να κλείσει όλα τα δημόσια πανεπιστήμια και να δίνει σε κάθε μελλοντικό φοιτητή ένα καλό ποσό να το ξοδέψει σε όποιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο θέλει στην Ευρώπη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείτε να εκφραστείτε σωστά, σεβούμενοι τους ΟΠΧ, απλά μην δημοσιεύετε μηνύματα. Είναι καλύτερο για όλους μας.

Θα ενημερωθείτε από τους αρμόδιους moderators για τα περαιτέρω. Ξεκλείδωμα, ίσως αύριο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...