Jump to content

Παιδεία: Τι πρέπει κατά τι γνώμη σας να αλλάξει;


Mikroula
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ κάποιοι άλλοι τα κρίνουν χωρίς να τα έχουν δει ;)

 

 

Και για αυτό το λόγο ΠΡΟΦΑΝΩΣ η ίδρυση των ιδιωτικών δεν σημαίνει ότι παρατάμε πλέον τα δημόσια...τα ιδιωτικά δεν "κοστίζουν" στο κράτος χρήματα, ούτε μασάνε λεφτά από τους προυπολογισμούς των δημόσιων για να στηριχθεί το επιχείρημα του "ή το ένα ή το άλλο". Απλά η άποψη του ότι "επειδή τα δημόσια ΔΕΝ είναι καλά, τότε δεν επιτρέπουμε τα ιδιωτικά που πιθανώς να είναι καλύτερα" δεν στέκει κατά την γνώμη μου.

 

Μία αναδιοργάνωση στον χώρο της παιδείας απαιτεί τόσο την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, όσο και την επανίδρυση των δημόσιων (όχι απλά να τους δωθούν περισσότερα κονδύλια, χρειάζονται ΡΙΖΙΚΕΣ αλλαγές για να δουλέψουν σωστά).

 

 

 

Δεν είπε κανείς να μην διδάσκεται φυσική. Το αντίθετο εγώ θέλω να δω περισσότερα μαθήματα στο λύκειο (σαν εύρος) αλλά να εμβαθύνουν λίγοτερο...δεν νομίζω ότι ο μέσος έλληνας χρειάζεται να γνωρίζει διπλά ολοκληρώματα για να πετύχει στην κοινωνία.

 

Και ούτως ή άλλως, αν το σχολείο αποσκοπούσε στο να μας κάνει ολοκληρωμένες προσωπικότητες μέσα από τις πανελλήνιες, τότε θας μας εξέταζε σε όλα τα μαθήματα ;). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η επίδοση ενός ατόμου στην φυσική δεν πρέπει να καθορίζει την πρόσβαση του ατόμου αυτού σε μία σχολή που ΔΕΝ απαιτεί φυσική (και φυσικά η παραπάνω λογική γενικεύεται για όλα τα μαθήματα). Και για να ξεκαθαρίσω κάτι, φυσική κατεύθυνσης έγραψα 18 το 2004 :Ρ

 

Αν πρόσεξες, δε μίλησα καθόλου για διαφορά επιπέδου ανάμεσα σε δημόσιο και ιδωτικό πανεπιστήμιο, γιατί δεν είμαι σίγουρος για το πώς θα αυτή εξελιχθεί. Αλλα αυτό που λέω είναι ότι ακόμη και ίδιο επίπεδο να έχουν τα 2 είδη πανεπιστημίων, μόνο και μόνο το γεγονός ότι το ένα είναι ιδιωτικό και έχει ως σκοπό του την αποκόμιση όσο το δυνατόν περισσότερων κερδών ανοίγει το δρόμο για αυτούς που έχουν τα λεφτά πρώτον για να μπουν στη σχολή της αρεσκείας τους και δεύτερον να βγούν έτοιμοι να ασκήσουν το επάγγελμά τους καταλαμβάνοντας (μη έχοντας τα ίδια προσόντα) τις θέσεις εργασίας από άτομα που πραγματικά το αξίζουν.

 

Όσο για αυτα που λες ότι έπρεπε να μας εξετάζουν σε όλα τα μαθήματα, είχε γίνει μια φορά. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι χαζομάρα ένα παιδί να έχει να διαβάσει τόσα πολλά μαθήματα και να τα ξέρει τέλεια. Απλώς επιλέγονται τα βασικά μαθήματα, στα οποία εννοείται πως υπάρχει και η Φυσική, τα οποία υπάρχουν σε αρκετές από τις σχολές του μηχανογραφικού δελτίου.

Link to comment
Share on other sites

katalaba ti ennooyses

kalws h kakws egw pisteyw oti ayto 8a einai to apotelesma olhs ayths ths katastashs .oso gia ta krithria poy prepei na exoyn ta idiwtika pan/mia einai swsto alla oytopiko gia thn xwra poy zoyme

kai h dikaiologia oti oles oi xwres ths eyrwphs exoyn giati oxi ki emeis einai mlk , epeidh to kanoyn oi perissoteroi den shmainei panta oti einai kai to swsto h oti 8a mporesei na efarmostei kai sthn ellada.;)

 

 

Πολύ σωστό.

Και η Αμερική και οι μεγάλες χώρες της Ευρώπης προωθούν τον πόλεμο. Αυτό τί σημαίνει; Ότι πρέπει και εμείς να αρχίσουμε τον πόλεμο;

Είναι άπειρα τα παραδείγματα που μπορεί να βρει κανείς για τα μειονεκτήματα του κομφορμισμού και της εξομείωσης με τη μάζα.

Link to comment
Share on other sites

Στην 2α λυκειου θεωρω οτι το φροντιστηριο ειναι αχρηστο....!!Επιπλεον, στην 3η δεν χρειαζονται πολλες ωρες γιατι ειναι χασιμο χρονου..!Απλα χρειαζονται ελαχιστες ωρες για αποριες...

Συμφωνώ. Η ύλη της Β' Λυκείου δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με την ύλη της Γ' Λυκείου παρά ελάχιστα πράγματα (στην έκθεση και τα μαθηματικά κατεύθυνσης).

Αν κάποιος σκοπεύει να πάει μόνο δύο χρονιές φροντιστήριο, τότε θα πρότεινα: Α' Λυκείου (που είναι η βάση για Μαθηματικά και Φυσική) και Γ' Λυκείου. :)

 

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας λοιπόν και από μένα.

Έχω να μιλήσω στο forum πολύ καιρό, κυρίως γιατί είχα ξεχάσει τον κωδικό μου και δε μου είχε δωθεί και κάποια σημαντική αφορμή για να τον ανακτήσω(με λίγα λόγια δεν καιγόμουν να δώσω απάντηση σε κάποιον). Αλλά με αυτά που διαβάζω στις τελευταίες σελίδες για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια μου γύρισε λίγο το μάτι.

 

Άκουσα επιχειρήματα όπως : "Άντε να γίνουν τα ιδιωτικά για να περνάει ο καθένας εκεί που του αρέσει."

Ή το άλλο επιχείρημα ότι "δεν είναι δυνατόν ενώ η σχολή που πέρασα δεν έχει καθόλου φυσική εγώ να πρέπει να γράψω φυσική στις πανελλήνιες."

 

Δεν αντιλέγω. Θα ήταν όχι μόνο ωραία, αλλα λαμπρά να περνάει ο καθένας εκεί που του αρέσει.

Το θέμα όμως είναι ότι σε αυτή την πραγματικότητα ο "καθένας" μεταφράζεται σε αυτόν που έχει τα λεφτά και καλά κάνει και θέλει να τα δώσει για το καλύτερο μέλλον του παιδιού του. Όμως δυστυχώς, ένα τέτοιο σύστημα δεν είναι καθόλου δημοκρατικό και αξιοκρατικό.

Και καλά όπως υπόθηκε ο πολύ καλός να πάει στο δημόσιο που είναι τζάμπα, αλλά γιατί αυτός που είναι μετριότερος του καλού να πάει σε εφάμιλλη σχολή μόνο και μόνο επειδή έχει τα λεφτά και όχι τα προσόντα.Και από την άλλη γιατί μέτριοι μαθητές του ίδιου επιπέδου να μην έχουν ίσες ευκαιρίες μόνο και μόνο επειδή κάποιοι έχουν το προνόμιο της ευπορίας. Δηλαδή ενώ κάποιος θα έχει γράψει τον ίδιο βαθμό με κάποιον άλλον - ας πούμε 13000 μόρια - ο ένας από τους δύο θα έχει τα λεφτά να πάει ακόμα και ιατρική ενώ ο άλλος που δεν περνάει στη σχολή που θέλει θα πάρει απλώς αυτό που του αξίζει σύμφωνα με τις θυσίες που έκανε για να περάσει εκεί που ήθελε.

 

Δηλαδή ουσιαστικά, με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γίνεται πανεύκολη η ζωή για τους "έχοντες" (δεν διαβάζουν για πανελλήνιες-περνάνε όπου θέλουν-μπορούν άμα θέλουν να επισπέυσουν τις διαδικασίες απόκτησης πτυχίου αν δώσουν "κάτι παραπάνω") και παραμερίζονται οι "μη έχοντες" αφού βλέπουν τις θέσεις εργασίας στο επάγγελμα που θέλαν να ακολουθήσουν να καταλαμβάνονται από άτομα με λιγότερα προσόντα και να πασχίζουν για μια θέση στον ήλιο .

 

Κατά τη γνώμη μου οι περιπτώσεις αδικίας από το σύστημα των πανελληνίων υπάρχουν αλλά δεν είναι τόσες πολλές όσες είναι από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Αν το κράτος προσέξει λίγο περισσότερο τον τρόπο διεξαγωγής και την εξεταζόμενη ύλη των πανελληνίων, ίσως τέτοια φαινόμενα και να εξαλειφθούν.

 

Επίσης θα ήθελα να μιλήσω λίγο και για το δεύτερο επιχείρημα.

Υποτίθεται πως στο σχολείο δεν πάμε για να βγούμε εργαζόμενοι στο επάγγελμα που θέλουμε να ακολουθήσουμε, αλλά για να γίνουμε ολοκληρωμένες προσωπικότητες. Έτσι και φύσικη θα πρέπει να διαβάσεις και ας πας και φιλολογία.

Γιατί είναι σίγουρο πως ένας άνθρωπος με σφαιρικές γνώσεις αντιλαμβάνεται και λειτουργεί υγιέστερα από ένα άτομο έρμαιο της εξειδίκευσης.

 

αληθεια νομιζεις πως αν δεν "τραβει" θα μπορεσει ποτε καποιος να βγαλει την ιατρικη η το πολυτεχνειο?μην τρελαθουμε τελειως!δως του εσυ την ευκαιρια και μετα ειναι προβλημα του αν θα τα καταφερει η οχι.δλδ αυτοι που γραφουν 5 στις εξετασεις και φευγουν εξω για σπουδες αξιζουν λιγοτερο?δεν μπορουν να γινουν καλυτεροι απο καποιον που εβγαλε 19?οσο για τους "φτωχους" μαθητες τα χρηματα που θα πληρωνουν στο πανεπιστημιο δεν νομιζω να φτανουν τα λεφτα που σπαταλαει καποιος σπουδαζοντας στην επαρχια(δεν υπολογιζω φυσικα την προετιμασια της γ και της β λυκειου που ειναι min 8000).

ΥΓ μου φαινεται, η ξαφνικα ολοι αρχισατε να λετε πως κανατε μονο στην γ λυκειου φροντηστηριο η ιδιαιτερο?δεν παραδεχεστε οτι η πληοψηφια των μαθητων κανει ιδιαιτερο απο γ γυμνασιου και λιγο βαζω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αληθεια νομιζεις πως αν δεν "τραβει" θα μπορεσει ποτε καποιος να βγαλει την ιατρικη η το πολυτεχνειο?μην τρελαθουμε τελειως!δως του εσυ την ευκαιρια και μετα ειναι προβλημα του αν θα τα καταφερει η οχι.δλδ αυτοι που γραφουν 5 στις εξετασεις και φευγουν εξω για σπουδες αξιζουν λιγοτερο?δεν μπορουν να γινουν καλυτεροι απο καποιον που εβγαλε 19?οσο για τους "φτωχους" μαθητες τα χρηματα που θα πληρωνουν στο πανεπιστημιο δεν νομιζω να φτανουν τα λεφτα που σπαταλαει καποιος σπουδαζοντας στην επαρχια(δεν υπολογιζω φυσικα την προετιμασια της γ και της β λυκειου που ειναι min 8000).

ΥΓ μου φαινεται, η ξαφνικα ολοι αρχισατε να λετε πως κανατε μονο στην γ λυκειου φροντηστηριο η ιδιαιτερο?δεν παραδεχεστε οτι η πληοψηφια των μαθητων κανει ιδιαιτερο απο γ γυμνασιου και λιγο βαζω?

 

kai epeidh edwse 8000 gia na mpw sto pan/mio o pateras moy prepei na dinei allla 5 toyl. xronia gia na bgalw thn sxolh ??oso gia kapoion poy spoydazei sthn eparxia an den exei fragka ta bgazei me poly ligotera,den 8a exei epipleon ta standar didaktra ths sxolhs ka8e mhna..as skeftomaste ligo kai toys alloys na mhn koitame mono ton eayto mas ...

Link to comment
Share on other sites

kai epeidh edwse 8000 gia na mpw sto pan/mio o pateras moy prepei na dinei allla 5 toyl. xronia gia na bgalw thn sxolh ??oso gia kapoion poy spoydazei sthn eparxia an den exei fragka ta bgazei me poly ligotera,den 8a exei epipleon ta standar didaktra ths sxolhs ka8e mhna..as skeftomaste ligo kai toys alloys na mhn koitame mono ton eayto mas ...

 

καλα πηγαινε φοιτητρια στην επαρχια ,ζησε καπμποσο καιρο και μετα ελα να μου πεις ποσο χρημα χρειαζεσαι!το λιγοτερο 700-800 ευρω.σημειωνω οτι ενας φοιτητης στην αγγλια με 1000 ε το μηνα περναει ανετα καιας πληρωνει ενοικιο και σιτιση.δες και το αντοιστιχο thread για σπουδες στην αγγλια.ο μεσος ελληνας μπορει να ανταπεξελθει στα εξοδα στην αγγλια!ποσο μαλλον σε καποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο στην ελλαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα πηγαινε φοιτητρια στην επαρχια ,ζησε καπμποσο καιρο και μετα ελα να μου πεις ποσο χρημα χρειαζεσαι!το λιγοτερο 700-800 ευρω.σημειωνω οτι ενας φοιτητης στην αγγλια με 1000 ε το μηνα περναει ανετα καιας πληρωνει ενοικιο και σιτιση.δες και το αντοιστιχο thread για σπουδες στην αγγλια.ο μεσος ελληνας μπορει να ανταπεξελθει στα εξοδα στην αγγλια!ποσο μαλλον σε καποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο στην ελλαδα

 

e wraia afoy s aresei toso poly sthn agglia phgaine ekei na spoydaseis kai ase emas poy den mas aresei kai eimaste "koroida" (opws yponoeis) na spoydasoyme edw .afoy yparxei h agglia se osoys den aresei edw na phgainoyn ekei .den shmainei oti prepei na ginei kai h ellada agglia .eleos!! kai 8a to ksanapw epeidh o desmos aytos petyxe sthn agglia den shmainei oti mporei na petyxei kai sthn ellada allo to epipedo zwhs kai o politismos ths agglias kai allo ths elladas.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα ξερω οταν καποιος βαλει τελος στα βυσματα τοτε θα αλλαξει η χωρα μεχρι τοτε λιγακι δυσκολο να αλλαξει κατι..
Link to comment
Share on other sites

e wraia afoy s aresei toso poly sthn agglia phgaine ekei na spoydaseis kai ase emas poy den mas aresei kai eimaste "koroida" (opws yponoeis) na spoydasoyme edw .afoy yparxei h agglia se osoys den aresei edw na phgainoyn ekei .den shmainei oti prepei na ginei kai h ellada agglia .eleos!! kai 8a to ksanapw epeidh o desmos aytos petyxe sthn agglia den shmainei oti mporei na petyxei kai sthn ellada allo to epipedo zwhs kai o politismos ths agglias kai allo ths elladas.

 

πρεπει να γινουν αλλαγες στο συγκεκριμενο τομεα!η εκπαιδευση πιο κατω δεν παει.γιατι λοιπον να μην δοκιμασουμε κατι διαφορετικο?ριξε μια ματια γυρω σου στο τι επικρατει στα σχολεια,στα πανεπιστημια στα τει και θα καταλαβεις.δεν εχεις ζηση σαν φοιτητρια ακομα και δεν καταλαβαινεις τι σου λεω.συντομα ομως θα το δεις και δεν νομιζω οτι θα σου αρεσει απο την κατασταση και την ανοργανωσια που επικρατει!τουλαχιστον εξω τα βιβλια του ταδε εξαμηνου δεν τα περνουν μετα το περας της εξεταστικης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αληθεια νομιζεις πως αν δεν "τραβει" θα μπορεσει ποτε καποιος να βγαλει την ιατρικη η το πολυτεχνειο?μην τρελαθουμε τελειως!δως του εσυ την ευκαιρια και μετα ειναι προβλημα του αν θα τα καταφερει η οχι.δλδ αυτοι που γραφουν 5 στις εξετασεις και φευγουν εξω για σπουδες αξιζουν λιγοτερο?δεν μπορουν να γινουν καλυτεροι απο καποιον που εβγαλε 19?οσο για τους "φτωχους" μαθητες τα χρηματα που θα πληρωνουν στο πανεπιστημιο δεν νομιζω να φτανουν τα λεφτα που σπαταλαει καποιος σπουδαζοντας στην επαρχια(δεν υπολογιζω φυσικα την προετιμασια της γ και της β λυκειου που ειναι min 8000).

ΥΓ μου φαινεται, η ξαφνικα ολοι αρχισατε να λετε πως κανατε μονο στην γ λυκειου φροντηστηριο η ιδιαιτερο?δεν παραδεχεστε οτι η πληοψηφια των μαθητων κανει ιδιαιτερο απο γ γυμνασιου και λιγο βαζω?

 

Ναι έτσι νομίζω, γιατί αυτή είναι η ιδεολογία των ιδιωτικών πανεπιστημίων: ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΠΤΥΧΙΟ. Δεν ξέρω λίγους που τα παράτησαν εδώ στην Ελλάδα ή δεν μπήκαν καν στον κόπο να σπουδάσουν εδώ για να πάνε στο εξωτερικό να πάρουν πτυχίο. Ή είναι τυχαίο που οι καλύτεροι γιατροί εδώ στην Ελλάδα έχουν τελείωσει στο ελληνικό πανεπιστήμιο και όχι σε αυτά του εξωτερικού.Για μένα αυτό σημαίνει ότι τα πράγματα στο εξωτερικό με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι πιο εύκολα.

 

Επίσης να μην ακούω το άλλο το επιχείρημα ότι μπορεί οι μαθητές του 5 και του 10 να γίνουν καλύτεροι από αυτούς του 19 και ότι μπορεί μόνο στις πανελλήνιες να μην πήγαν καλά. Γιατί αν κάποιος έχει τις προϋποθέσεις για να περάσει τα μαθήματα της ιατρικής, τα μαθήματα των Πανελληνίων θα είναι πιστεύω όχι και τόσο ακατόρθωτα για αυτόν.

 

Και σε τελική ανάλυση είναι μεγάλη αδικία κάποιος να κάνει θυσίες τόσα χρόνια από μικρός και να έχει τελικά την ίδια μοίρα με έναν που δεν αξιώθηκε ποτέ να ανοίξει βιβλίο, αλλά έχει απλώς την προοπτική της βελτίωσης (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινουν αλλαγες στο συγκεκριμενο τομεα!η εκπαιδευση πιο κατω δεν παει.γιατι λοιπον να μην δοκιμασουμε κατι διαφορετικο?ριξε μια ματια γυρω σου στο τι επικρατει στα σχολεια,στα πανεπιστημια στα τει και θα καταλαβεις.δεν εχεις ζηση σαν φοιτητρια ακομα και δεν καταλαβαινεις τι σου λεω.συντομα ομως θα το δεις και δεν νομιζω οτι θα σου αρεσει απο την κατασταση και την ανοργανωσια που επικρατει!τουλαχιστον εξω τα βιβλια του ταδε εξαμηνου δεν τα περνουν μετα το περας της εξεταστικης

monos soy to eipes!!twra pragmatika pisteyeis oti m aythn thn anorganwsia poy epikratei sthn ellada 8a exoyn ta idiwtika pan/mia krithria eisagwghs h oti 8a leitoyrgoyn askiokratika ???synexeizw na pisteyw oti o 8esmos aytos eynoei toys oikonomika ''isxyroys'' kai oti ta pragmata mono xeirotera mporoyn na ginoyn an efarmostei .protimw to dhmosio pan/mio opws einai twra apo to ''ka8oloy'' pan/mio (an katalabaineis ti ennow)...;)

Link to comment
Share on other sites

οχι,απλα εκει που θα φευγουν οι νεοι μας σε αγγλιες,ιταλιες,ρουμανιες κτλ κτλ κτλ για σπουδες,θα σπουδαζουν στην ελλαδα και το "κεφαλαιο" δε θα φευγει εξω.

οι οικονομικα ισχυροι οπως λες,ειτε εντος ελλαδας ειτε εκτος,θα σπουδασουν.οσοι δε μπορουν να ανταπεξελθουν οικονοκα σε τετοια κοστολογια(ειτε για σπουδες εξω ειτε σε ιδιωτικο πανεπιστημιο) θα προσπαθησουν -σε ενδεχομενη αποτυχια τους- να περασουν σε δημοσιο παν/μιο.αλλοι θα απορροφηθουν σε ιεκ,εργασια κοκ

οτι γινεται δλδ εδω και τοοοοσα χρονια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οχι,απλα εκει που θα φευγουν οι νεοι μας σε αγγλιες,ιταλιες,ρουμανιες κτλ κτλ κτλ για σπουδες,θα σπουδαζουν στην ελλαδα και το "κεφαλαιο" δε θα φευγει εξω.

οι οικονομικα ισχυροι οπως λες,ειτε εντος ελλαδας ειτε εκτος,θα σπουδασουν.οσοι δε μπορουν να ανταπεξελθουν οικονοκα σε τετοια κοστολογια(ειτε για σπουδες εξω ειτε σε ιδιωτικο πανεπιστημιο) θα προσπαθησουν -σε ενδεχομενη αποτυχια τους- να περασουν σε δημοσιο παν/μιο.αλλοι θα απορροφηθουν σε ιεκ,εργασια κοκ

οτι γινεται δλδ εδω και τοοοοσα χρονια.

 

se ena ypoba8mismeno dhmosio panepisthmio omws poy me ta xronia 8a ypoba8mizetai olo kai perissetero me apotelesma oloi oi ''spoydagmenoi'' sthn ellada na einai oi oikonomika eyporoi asxeta an einai ikanoi h oxi .kai den nomizw oti ayth h katastash epikratei shmera sthn ellada.

 

Xagiaka πού πέρασες;

 

politikos mhxanikos ston bolo.

Link to comment
Share on other sites

οχι,απλα εκει που θα φευγουν οι νεοι μας σε αγγλιες,ιταλιες,ρουμανιες κτλ κτλ κτλ για σπουδες,θα σπουδαζουν στην ελλαδα και το "κεφαλαιο" δε θα φευγει εξω.

οι οικονομικα ισχυροι οπως λες,ειτε εντος ελλαδας ειτε εκτος,θα σπουδασουν.οσοι δε μπορουν να ανταπεξελθουν οικονοκα σε τετοια κοστολογια(ειτε για σπουδες εξω ειτε σε ιδιωτικο πανεπιστημιο) θα προσπαθησουν -σε ενδεχομενη αποτυχια τους- να περασουν σε δημοσιο παν/μιο.αλλοι θα απορροφηθουν σε ιεκ,εργασια κοκ

οτι γινεται δλδ εδω και τοοοοσα χρονια.

 

Τί ωραία που θά'ναι! Και εκεί που οι νέοι που δεν περνούν εκεί που θέλουν και θα είχαν διάφορους ενδοιασμούς (ξένος τόπος-γλώσσα-απομάκρυνση από την Ελλάδα-ΔΙΚΑΤΣΑ μετά) για να πάνε σε ιδιωτικό στο εξωτερικό, τώρα δε θα έχουν κανένα πρόβλημα να πάνε και να γραφτούν στην Ελλάδα σε όποια σχολή τους γουστάρει. Πολύ μ'αρέσει αυτό!

Και έτσι, για να μη φύγει το κεφάλαιο από τη χώρα θα πρέπει να ανεχόμαστε τους άσχετους γιατρούς, μηχανικούς και καθηγητές που αγόρασαν ένα πτυχίο από ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο.

 

Τουλάχιστον όμως η χώρα θα πηγαίνει μπροστά στην οικονομία...αφού δε θα'χουμε διαφυγή κεφαλαίου σε άλλες χώρες!

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις οτι και αν γινει κατι τετοιο δεν θα υπαρχουν κριτηρια εισοδου στα πανεπιστημια ή οτι η αγορα εργασιας μετα δε θα "αποκλεισει" αυτα τα ατομα;

να διευκρινησω πως δεν ειμαι υπερ των ιδιωτικων,ουτε κατα.για την ακριβεια στην παρουσα φαση το θεμα αυτο δε με απασχολει.απλα ανεφερα ενα θετικο τους

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τί ωραία που θά'ναι! Και εκεί που οι νέοι που δεν περνούν εκεί που θέλουν και θα είχαν διάφορους ενδοιασμούς (ξένος τόπος-γλώσσα-απομάκρυνση από την Ελλάδα-ΔΙΚΑΤΣΑ μετά) για να πάνε σε ιδιωτικό στο εξωτερικό, τώρα δε θα έχουν κανένα πρόβλημα να πάνε και να γραφτούν στην Ελλάδα σε όποια σχολή τους γουστάρει. Πολύ μ'αρέσει αυτό!

Και έτσι, για να μη φύγει το κεφάλαιο από τη χώρα θα πρέπει να ανεχόμαστε τους άσχετους γιατρούς, μηχανικούς και καθηγητές που αγόρασαν ένα πτυχίο από ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο.

 

Τουλάχιστον όμως η χώρα θα πηγαίνει μπροστά στην οικονομία...αφού δε θα'χουμε διαφυγή κεφαλαίου σε άλλες χώρες!

 

ποιος μιλησε για αχετους αν εισαι ικανος θα τελειωνεις και μην ακουσω για λαδωματα και τετοια!δεν κοιτατε λεω εγω που ειμαστε που βρισκονται αλλοι και που ειμαστε εμεις οι εξυπνοι οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!βρισκεται το εμπ,το καποδιστριακο ατο απΘ στο τοπ 200 των καλυτερων πανεπιστημιων του κοσμου,για ψαχτε λιγο και θα δειτε τα χαλια μας σα χωρα,απο το κακαο στο χειροτερο παμε!για πειτε μου ενα διεθνος γνωστο επιστημονα που να εχει βγαλει καποιο ελληνικο πανεπιστημιο,και να υπαρχουν θα ειναι ελαχιστοι(που δεν υπαρχουν).και στην τελικοι οι πολιτικοι που φωναζουν"οχι ιδιωτικοποιηση"για ψαξτε να δειτε που εχουν στειλει τα παιδακια τους.που μου ερχεται το 18 χρονο που δεν ξερει τι εστι ακαδημαικος πολιτης να μου πει για την κατασταση στα πανεπιστημια και εχει το θρασος να μου λεει να σηκωθω να φυγω αν δεν μου αρεσει!να φυγεις εσυ αν δεν αντεχεις να ακους τις γνωμες των αλλων!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πιστευεις οτι και αν γινει κατι τετοιο δεν θα υπαρχουν κριτηρια εισοδου στα πανεπιστημια ή οτι η αγορα εργασιας μετα δε θα "αποκλεισει" αυτα τα ατομα;

 

krithria eisodoy??hello sthn ellada zoyme sthn xwra toy bysmatos kai toy ladwmatos . akomh kai an apokleistoyn apo thn agora ergasias (leme twra)poio 8a nai to ofelos gia aytoys poy einai ikanoi alla telika den spoydasan giati den mporoysan ???:O

Link to comment
Share on other sites

ποιος μιλησε για αχετους αν εισαι ικανος θα τελειωνεις και μην ακουσω για λαδωματα και τετοια!δεν κοιτατε λεω εγω που ειμαστε που βρισκονται αλλοι και που ειμαστε εμεις οι εξυπνοι οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!βρισκεται το εμπ,το καποδιστριακο ατο απΘ στο τοπ 200 των καλυτερων πανεπιστημιων του κοσμου,για ψαχτε λιγο και θα δειτε τα χαλια μας σα χωρα,απο το κακαο στο χειροτερο παμε!για πειτε μου ενα διεθνος γνωστο επιστημονα που να εχει βγαλει καποιο ελληνικο πανεπιστημιο,και να υπαρχουν θα ειναι ελαχιστοι(που δεν υπαρχουν).και στην τελικοι οι πολιτικοι που φωναζουν"οχι ιδιωτικοποιηση"για ψαξτε να δειτε που εχουν στειλει τα παιδακια τους.που μου ερχεται το 18 χρονο που δεν ξερει τι εστι ακαδημαικος πολιτης να μου πει για την κατασταση στα πανεπιστημια και εχει το θρασος να μου λεει να σηκωθω να φυγω αν δεν μου αρεσει!να φυγεις εσυ αν δεν αντεχεις να ακους τις γνωμες των αλλων!

 

se mena anaferesai???

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου ο ικανος αν προσπαθησει θα πετυχει.ακομα και αν λαδωσει καποιος στο ιδιωτικο ,δε προκειτε να του παρει την θεση απο το δημοσιο,σωστα;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου ο ικανος αν προσπαθησει θα πετυχει.ακομα και αν λαδωσει καποιος στο ιδιωτικο ,δε προκειτε να του παρει την θεση απο το δημοσιο,σωστα;

 

kai giati prepei panta o ikanos na kseskizete kai na paleyei gia na petyxei kai o axrhstos na ladwnei kai na petyxainei panta ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αλλο θεμα,δεν νομιζεις;;

εισαι μολις 18,αν νομιζεις οτι μπορεις να αλλαξεις τον κοσμο,θα σου πω πως αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο..ολοι σε αυτη την ηλικια τα ιδια λεγαμε..

μετα θα δεις κι εσυ πως θα συνιθισεις και δε 8α σου κανει εντυπωση..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το thread ειναι για τη παιδεια και τι πρεπει να αλλαξει, και οχι μονο για τη 3βαθμια εκπαιδευση. Η ταπεινη μου γνωμη ειναι δυστυχως οτι το σημερινο συστημα ειναι λιαν επιεικως ανεπαρκες και δε παρεχει αυτα που θα επρεπε. Το προβλημα αρχιζει απο το λυκειο που εχει γινει ο προθαλαμος της 3βαθμιας εκπαιδευσης, με αποτελεσμα οι περισοτεροι αποφοιτοι λυκειου να μην αποκτουν γενικες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις αφου εχουν επικεντρωθει αποκλειστικα στα φροντιστηρια και στα μαθηματα που θα τους οδηγησουν στα πανεπιστημια. Αληθεια ξερετε πολλους που εμαθαν μια ξενη γλωσα απο το δημοσιο λυκειο? ξερετε πολλους που περασαν σε μια αξιοπρεπη σχολη χωρις φροντιστηρια η ιδιαιτερα? ας μην επεκταθω ομως πιο πολυ στο τι μαθαινει η μαλλον τι θα επρεπε να μαθαινει καποιος, αλλα δε μαθαινει στις 3 ταξεις του λυκειου. Οσο για τον ορο φροντιστηριο ειναι μια λεξη αγνωστη στην Ευρωπη. Για τη 3βαθμια εκπαιδευση δε θα κανω τωρα καποιο σχολιο, απλα μπορει να κοιταξει οποιος θελει σχετικες λιστες που υπαρχουν στο νετ με τα τοπ 100 η 500 πανεπιστημια του κοσμου και θα δει σε ποια θεση βρισκονται τα Ελληνικα 3βαθμια ιδρυματα.

Πολλα πρεπει να αλλαξουν ωστε να υπαρξει σωστη και πραγματικα δωρεαν παιδεια,αλλα δε θα γινει αυτο γιατι δε το θελει το κρατος. Ο λογος ειναι απλος. Εαν υπαρξει σωστη παιδεια τοτε θα δημιουργηθει κοινωνικο προβλημα. Για σκεφτειτε τι θα γινει αν κλεισουν χιλιαδες φροντιστηρια (επιχειρησεις) τα οποια απασχολουν επισης χιλιαδες αδιοριστους καθηγητες? Για σκεφτειτε τι απεργιες θα κανουν οι καθηγητες μεσης εκπαιδευσης οι οποιοι παιρνουν ενα χαμηλο μισθο αλλα οι περισοτεροι βγαζουν αλλους δυο απο τα ιδιαιτερα? Αρα το σημερινο συστημα βολευει και το κρατος που δεν εχει προβλημα με τους αδιοριστους καθηγητες, και δινει χαμηλους μισθους στους διορισμενους αλλα και τους καθηγητες που βγαζουν μαυρο χρημα. Τους μονους που δε βολευει ειναι οι μαθητες και φυσικα οι γονεις που τα ακουμπανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Το thread ειναι για τη παιδεια και τι πρεπει να αλλαξει, και οχι μονο για τη 3βαθμια εκπαιδευση. Η ταπεινη μου γνωμη ειναι δυστυχως οτι το σημερινο συστημα ειναι λιαν επιεικως ανεπαρκες και δε παρεχει αυτα που θα επρεπε. Το προβλημα αρχιζει απο το λυκειο που εχει γινει ο προθαλαμος της 3βαθμιας εκπαιδευσης, με αποτελεσμα οι περισοτεροι αποφοιτοι λυκειου να μην αποκτουν γενικες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις αφου εχουν επικεντρωθει αποκλειστικα στα φροντιστηρια και στα μαθηματα που θα τους οδηγησουν στα πανεπιστημια. Αληθεια ξερετε πολλους που εμαθαν μια ξενη γλωσα απο το δημοσιο λυκειο? ξερετε πολλους που περασαν σε μια αξιοπρεπη σχολη χωρις φροντιστηρια η ιδιαιτερα? ας μην επεκταθω ομως πιο πολυ στο τι μαθαινει η μαλλον τι θα επρεπε να μαθαινει καποιος, αλλα δε μαθαινει στις 3 ταξεις του λυκειου. Οσο για τον ορο φροντιστηριο ειναι μια λεξη αγνωστη στην Ευρωπη. Για τη 3βαθμια εκπαιδευση δε θα κανω τωρα καποιο σχολιο, απλα μπορει να κοιταξει οποιος θελει σχετικες λιστες που υπαρχουν στο νετ με τα τοπ 100 η 500 πανεπιστημια του κοσμου και θα δει σε ποια θεση βρισκονται τα Ελληνικα 3βαθμια ιδρυματα.

Πολλα πρεπει να αλλαξουν ωστε να υπαρξει σωστη και πραγματικα δωρεαν παιδεια,αλλα δε θα γινει αυτο γιατι δε το θελει το κρατος. Ο λογος ειναι απλος. Εαν υπαρξει σωστη παιδεια τοτε θα δημιουργηθει κοινωνικο προβλημα. Για σκεφτειτε τι θα γινει αν κλεισουν χιλιαδες φροντιστηρια (επιχειρησεις) τα οποια απασχολουν επισης χιλιαδες αδιοριστους καθηγητες? Για σκεφτειτε τι απεργιες θα κανουν οι καθηγητες μεσης εκπαιδευσης οι οποιοι παιρνουν ενα χαμηλο μισθο αλλα οι περισοτεροι βγαζουν αλλους δυο απο τα ιδιαιτερα? Αρα το σημερινο συστημα βολευει και το κρατος που δεν εχει προβλημα με τους αδιοριστους καθηγητες, και δινει χαμηλους μισθους στους διορισμενους αλλα και τους καθηγητες που βγαζουν μαυρο χρημα. Τους μονους που δε βολευει ειναι οι μαθητες και φυσικα οι γονεις που τα ακουμπανε.

 

+1 To λυκειο πρεπει οπωσδηποτε να αποκολληθει απο την τριτοβαθμια εκπαιδευση.

Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αλλο θεμα,δεν νομιζεις;;

εισαι μολις 18,αν νομιζεις οτι μπορεις να αλλαξεις τον κοσμο,θα σου πω πως αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο..ολοι σε αυτη την ηλικια τα ιδια λεγαμε..

μετα θα δεις κι εσυ πως θα συνιθισεις και δε 8α σου κανει εντυπωση..

 

tote poly kakws poy den soy kanei entypwsh tipota pia .

o symbibasmos einai mia aitia poy ayth h xwra paei kata diaoloy ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...