Jump to content

Ρ910: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες μια βοήθεια..επειδή το κουμπί "οκ" μου κάνει κάτι παλαβά σκέφτηκα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού..μπορεί κάποιος να μου θυμίσει ποια πως κοιτάμε ποια είναι η τρέχουσα έκδοση και ποια είναι η τελευταια διαθέσιμη από την sony ericsson?

το έχω κάνει μια φορά στο παρελθόν αλλά κάπου κολάω τώρα..το update service με φτάνει μέχρι μια οθόνη που λέει να κλείσω το τηλέφωνο, να βγάλω την κάρτα sim και να το ξαναβάλω..και εκεί σταματάει..! καμια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παίδες μια βοήθεια..επειδή το κουμπί "οκ" μου κάνει κάτι παλαβά σκέφτηκα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού..μπορεί κάποιος να μου θυμίσει ποια πως κοιτάμε ποια είναι η τρέχουσα έκδοση και ποια είναι η τελευταια διαθέσιμη από την sony ericsson?

το έχω κάνει μια φορά στο παρελθόν αλλά κάπου κολάω τώρα..το update service με φτάνει μέχρι μια οθόνη που λέει να κλείσω το τηλέφωνο, να βγάλω την κάρτα sim και να το ξαναβάλω..και εκεί σταματάει..! καμια βοήθεια?

 

 

 

Διαβασε 7 post πιο πανω !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το θέμα είναι ότι το κάνει και πάλι..κολάει σε εκείνη την οθόνη..τι άλλο μπορεί να φταίει?δε καταλαβαίνω.. κάνει έλεγχο αν η μπαταρία είναι στο 100%?
Link to comment
Share on other sites

οκ ξεκόλλησε..αλλα μου λέει ότι η τρέχουσα έκδοση είναι αυτή που έχω ήδη..αλλά λόγω του κολλήματος είπα να του κάνω εγκατάσταση όπως και να χει από την αρχή..μετά την εγκατάσταση πρέπει να κάνω restore το backup μου? για να έχω τις ρυθμίσεις?
Link to comment
Share on other sites

οκ ξεκόλλησε..αλλα μου λέει ότι η τρέχουσα έκδοση είναι αυτή που έχω ήδη..αλλά λόγω του κολλήματος είπα να του κάνω εγκατάσταση όπως και να χει από την αρχή..μετά την εγκατάσταση πρέπει να κάνω restore το backup μου? για να έχω τις ρυθμίσεις?

 

Ναι, με το restore θα επανέλθουν οι ρυθμίσεις.

 

Ναι ετσι ακριβως περασα την γλωσσα. Αλλα ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΦΟΡΜΑΤ για να περνας γλωσσα;

Απο πανω δεν περναει μαλλον ε;

 

Το εχω βαλει σε post αλλα δεν εχω παρει απαντηση.......

 

 

εχει σβησει ξαφνικα ο φωτισμος του τηλ. και δεν ειναι απο ρυθμισεις......

μου ειπαν για αλλαγη πλακετας 200 ευρω γιατι κοπηκαν γραμμες στη πλακετα.

μηπως ξερεις τιποτα γιαυτο;

 

δυστυχως δεν μου εχουν απαντησει και ξενα φορουμ για το συγκεκριμενο τηλ. ομως. Για αλλα se εχουν αναλυτικα σχεδια

 

Όχι, για να περάσει η γλώσσα δεν είναι απαραίτητο να γίνει format.

 

Όσο για τον φωτισμό της οθόνης, είχε αναφερθεί και παλιότερα και εκεί υπήρχε πρόβλημα στην πλακέτα. Το θέμα είναι όμως αν αξίζει να δώσεις τα 200 ευρώ για την αλλαγή...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με το restore θα επανέλθουν οι ρυθμίσεις.

 

 

 

Όχι, για να περάσει η γλώσσα δεν είναι απαραίτητο να γίνει format.

 

Όσο για τον φωτισμό της οθόνης, είχε αναφερθεί και παλιότερα και εκεί υπήρχε πρόβλημα στην πλακέτα. Το θέμα είναι όμως αν αξίζει να δώσεις τα 200 ευρώ για την αλλαγή...

 

Ναι αυτο σκεφτομαι και εγω...... Αν αξιζει τη στιγμη που με 150-210 ευρω περιπου και αναλογα την κατασταση και τα αξεσουαρ βρισκεις μεταχειρισμενο.

 

Θα δω τι θα κανω.........

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παντως.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το πρόβλημα δεν λύθηκε με την εκ νέου εγκατάσταση του λογισμικού..

το έχει συναντήσει κανείς άλλος..? η κατάσταση που θα περιγράψω αφορά λειτουργία με κλειστό καπάκι..

πριν μια βδομάδα όταν πήγαινα να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο (έχοντας κλασικά το κλείδωμα απενεργοποιημένο) με το που το ξεκλείδωνε με "πέταγε" κατευθείαν στη λίστα των κλήσεων..σαν δηλαδή να υπήρχε εντολή το "οκ" σε αναμονή και με το που το ξεκλείδωνα να πραγματοποιούταν..

τις τελευταίες 2-3 μέρες όμως κάνει ακριβώς το αντίθετο..με το ξεκλείδωμα χρειάζεται πολλές φορές 2 και 3 επιλογές του "οκ" για να ανοίξει είτε η λίστα κλήσεων είτε οι επαφές είτε τα μηνύματα..αλλα αμφιβάλω αν έχει να κάνει με δυσλειτουργία αυτού καθ'αυτόυ του πλήκτρου αλλά μάλλον κάτι με το software..

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Σου το έκανε και αμέσως μετά την αναβάθμιση; Πρίν δηλαδή εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή; Δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο αλλα μου φαίνεται ότι πολύ πιθανόν να έχει πρόβλημα το πληκτρολόγιο...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Λες να τα κλασε το πληκτρολόγιο? έχω καιρό να εγκαταστήσω πρόγραμμα και μετά την επανεγκατάσταση του λειτουργικού με εξαίρεση το backup δεν εγκατέστησα κανένα πρόγραμμα..ξέρουμε πόσο πάνε αυτά..?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα: Στο p910 όταν πάω να γράψω μήνυμα γράφεται οκ, αλλά όταν πάω να βάλω τον αριθμό, δεν μου βγάζει κανένα όνομα στην λίστα! Δοκιμάζω να μου δείξει τα περσοναλ ονόματα πχ και ξαναπάω μετά στην επιλογή όλα αλλά εμφανίζει 2-3 ονόματα και εξαφανίζονται με την μία...! δοκίμασα και αναβάθμιση, αλλά πάλο τα ίδια... καμια συμβουλή...; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα: Στο p910 όταν πάω να γράψω μήνυμα γράφεται οκ, αλλά όταν πάω να βάλω τον αριθμό, δεν μου βγάζει κανένα όνομα στην λίστα! Δοκιμάζω να μου δείξει τα περσοναλ ονόματα πχ και ξαναπάω μετά στην επιλογή όλα αλλά εμφανίζει 2-3 ονόματα και εξαφανίζονται με την μία...! δοκίμασα και αναβάθμιση, αλλά πάλο τα ίδια... καμια συμβουλή...; :worry:

 

Είναι ο αριθμός του κινητού τους περασμένος στο πεδίου του κινητού στην επαφή ?

 

Γιατί όταν στέλνει μήνυμα σου εμφανίζει μόνο αυτούς που έχουν κινητό ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

ωχ, στάνταρ, αυτό ήταν το πρόβλημα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μόνο που τώρα προκύπτει το άλλο πρόβλημα... Πώς θα αλλάξω όλα τα ονόματα σε κινητό...;;
Link to comment
Share on other sites

ωχ, στάνταρ, αυτό ήταν το πρόβλημα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μόνο που τώρα προκύπτει το άλλο πρόβλημα... Πώς θα αλλάξω όλα τα ονόματα σε κινητό...;;

 

Δυστυχώς θα πρέπει να τα αλλάξεις ένα ένα...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα με τη μπαταρία. δεν κρατάει πολύ (2 μέρες με απλή χρήση)

πήρα καινούργια μπαταρία αλλα τα ίδια. όταν το βάζω να φορτίση την καινούργια μπαταρία τη φορτίζει σε 5 λεπτά!!!!

ενώ η μπαταρία είναι τελείως αδεια (δεν ανοίγει) φορτίζει πολύ γρήγορα! εγώ το αφήνω όλο το βράδι να φορτίσει αλλά αυτό μετά τα 5 λεπτά ανάβει το πράσινο λαμπάκι....

T28s - S700 - P910i - HTC HD - P1i - xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα ο φορτιστής; Έχεις δοκιμάσει με κάποιον καινούριο;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera

Exo ena problima me to kinito mou opou

prin kairo mou epese kai espase i 0thoni! :(

Tin antikatestisa me mia agora apo to EBAY kai pleon

douleuei alla..........

Alou kano klick ego alou pataei auto! :)

TO estila stin SE kai en to agkiksan kan dioti lene eidan oti exei simadia igrasias to kinito. :( Blakies!!!!!

Ego gia kalo kai gia kako ebala kai antistatiko ugro to opio me boh8hse para poli sta pliktra pou pianoun kalitera pleon alla.....

Exei kanenas kamia lush h kamia plaketa gia to P910i na to dokimasoume kai auto.

Euxaristo prokatabolika

Panagiotis

:w00t: :O :whistle: :yahoo: AHA
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο myphone!

 

Όταν λές ότι αλλού πατάς και αλλού κάνει klick, εννοείς τριγύρω, αλλα κοντά στο σημείο που πάτησες;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Λες να τα κλασε το πληκτρολόγιο? έχω καιρό να εγκαταστήσω πρόγραμμα και μετά την επανεγκατάσταση του λειτουργικού με εξαίρεση το backup δεν εγκατέστησα κανένα πρόγραμμα..ξέρουμε πόσο πάνε αυτά..?

 

μάλλον είναι θέμα πληκτρολογίου γιατί χρειάζεται "γερό" πάτημα του κουμπιού για να γίνει επιλογή..ξέρει κανείς τελικά πόσο κοστίζουν αυτά? και αν ξέρει αν υπάρχει τπτ σε μεταχειρισμένο!? :)

αν το αφαιρέσω τελείως το πληκτρολόγιο..υπάρχει πρόβλημα αν πληκτρολογώ αριθμούς στην απευθείας με δάχτυλα? (όχι ότι δεν το κάνω που και που..αλλά αν είναι να το κάνω σε μεγαλύτερη έκταση..)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι θέμα πληκτρολογίου γιατί χρειάζεται "γερό" πάτημα του κουμπιού για να γίνει επιλογή..ξέρει κανείς τελικά πόσο κοστίζουν αυτά? και αν ξέρει αν υπάρχει τπτ σε μεταχειρισμένο!? :)

αν το αφαιρέσω τελείως το πληκτρολόγιο..υπάρχει πρόβλημα αν πληκτρολογώ αριθμούς στην απευθείας με δάχτυλα? (όχι ότι δεν το κάνω που και που..αλλά αν είναι να το κάνω σε μεγαλύτερη έκταση..)

 

Το πληκρολόγιο έχει κανα 60 ευρώ περίπου...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Παιδια συγγνώμη..

 

Εχω το ρ900 εδώ και 1 ,5 χρόνο αλλά δεν είχα ξανασχοληθεί ιδιαίτερα μαζί του. Τώρα φεύγω φαντάρος (13/2) και έχω αγχωθεί με τα εξής

1. Θέλω να το χρησιμοποιώ σαν mp3 player και αγόρασα μια κάρτα MS duo 128mb για 39 Ε και σκέφτομαι να την αλλάξω με μια 1gb (79Ε). Το ρ900 την υποστηρίζει?

2. Αγόρασα ένα Hands-free ραδιοφωνάκι το οποίο εγραφε οτι υποστηρίζει το ρ800 (όχι το ρ900) και ενώ σαν ραδιοφωνο παίζει κανονικά σαν handsfree δεν λειτουργεί

3. Η βάση στήριξης ξαφνικά έπαψε να έπαψε να λειτουργεί: Συνδέω βαζω το κινητό αλλα λεει οτι δεν είναι συνδεδεμένο. Γι αυτό αγόρασα ένα card reader για να βάζω εφαρμογές και τραγουδια αλλα δοκιμάζοντας την παλια καρτα βλέπω τις εξης επιλογές DCIM, MP3, MSSEMC πού βάζω το καθετί? Κυρίως πού τα τραγούδια για να τα ακούω απο το music player και πού τα προγράμματα για να τα κάνω install απο το menu ( applications- install)

Είμαι σίγουρος ότι σας κούρασα πολυ αλλα είμαι και τελείως απελπισμένος και ασχετος. Ακόμα όποιος θέλει θα τον υπερευχαρηστούσα αν μπορούσε να μου στείλει με mail κάποιο λεξικό ή χάρτες ή προγραμμα, παιχνιδι με όσο γίνεται αναλυτικες οδηγίες και σπασμ... Το mail είναι demetre_z@yahoo.com

Σας παρακούρασα, συγγνώμη, αλλά πάω φαντάρος δείξτε συμπόνοια..:O :(

Link to comment
Share on other sites

Το Ρ900 δεν αναγνωρίζει κάρτες μνήμης μεγαλύτερες απο 128ΜΒ! Μπορείς βέβαια να το κάνεις να τις διαβάζει, αν του περάσεις το λογισμικό του Ρ910.

Τώρα ως αναφορά τα mp3 πέρασε τα στον φάκελο music και τις εφαρμογές στον φάκελο other.

Όσο για εφαρμογές, εδώ έχω ανεβάσει μερικές...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

georgep800 σε ευχαριστώ πολύ, αρχίζω την προσπάθεια. Οταν λες αν του περάσεις το λογισμικό του Ρ910 πώς γίνεται αυτό?

 

Δεν γίνεται να το περάσεις μόνος σου. Θα πρέπει να το πάς σε κάποιο κατάστημα, όπως το 9volto.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια η μπαταρια του P910 μου, εχει μεγαλο προβλημα και θελω να αγορασω καινουρια, αλλα δε βρισκω πουθενα. Μηπως ξερει κανεις κανενα καταστημα στην Αθηνα που να εχει, και σε τι τιμες περιπου; SOS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...