Jump to content

Κλεινει μονος του ο υπολογιστης


Holymage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες , οπως φαινεται και απο τον τιτλο ο υπολογιστης κλεινει μονος του . Πιο συγκεκριμενα : με ανοιχτο ΜΟΝΟ facebook (tichu στο dod για τους γνωστες :P) μετα απο περιπου μιση ωρα κλεινουν ξαφνικα ολα . Τα εχω κοιταξει ολα ( για υπερθερμανση , τροφοδοτικο κλπ) , μεχρι και στο πλαισιο τον πηγα και εσκασα 20 ευρω για ελεγχο και δεν βρηκαν ουτε αυτοι τιποτα.. ειναι συνδεδεμενος σε πολυμπριζο ( στο οποιο ειναι συνδεδεμενα ηχεια ,οθονη και air-condition) . Δοκιμασα να βγαλω το air-condition μηπως και φταιει αυτο αλλα τιποτα. Τι αλλο να κανω??

Συγγνωμη αν σας κουρασα , ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Ε γινε και λιγο πιο συγκεκριμενος.Τι υπολογιστης ειναι?Φορητος η desktop?Τι φοραει πάνω?
85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες , οπως φαινεται και απο τον τιτλο ο υπολογιστης κλεινει μονος του . Πιο συγκεκριμενα : με ανοιχτο ΜΟΝΟ facebook (tichu στο dod για τους γνωστες :P) μετα απο περιπου μιση ωρα κλεινουν ξαφνικα ολα . Τα εχω κοιταξει ολα ( για υπερθερμανση , τροφοδοτικο κλπ) , μεχρι και στο πλαισιο τον πηγα και εσκασα 20 ευρω για ελεγχο και δεν βρηκαν ουτε αυτοι τιποτα.. ειναι συνδεδεμενος σε πολυμπριζο ( στο οποιο ειναι συνδεδεμενα ηχεια ,οθονη και air-condition) . Δοκιμασα να βγαλω το air-condition μηπως και φταιει αυτο αλλα τιποτα. Τι αλλο να κανω??

Συγγνωμη αν σας κουρασα , ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Ας υποθέσουμε ότι έχεις windows 7 και ότι ο υπολογιστής σου όταν λες ότι κλείνουν όλα ξαφνικά απλά μπαίνει σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας. Επίσης νομίζω ότι έχεις λαπτοπ όποτε :

Δεξί κλικ στην επιφ. εργασίας - Εξατομίκευση - Προφύλαξη οθόνης - Αλλαγή ρυθμίσεων ενέργειας - Αλλαγή ρυθμίσεων σχεδίου στο Εξισορρόπηση. Αν δεν είναι αυτό επιλεγμένο το επιλέγεις. Απενεργοποίηση οθόνης (Ποτέ) και Μετάβαση του υπολ. σε αναστολή λειτ. (Ποτέ). Κλικ στο Αλλαγή ρυθμίσεων για προχωρημένους. Επιλέγεις... Σκληρός δίσκος (Απενεργοποίηση Ποτέ), Αναστολή λειτουργίας (Σε όλα Απενεργοποίηση), Οθόνη (Απενεργοποίηση Ποτέ). ΟΚ αποθήκευση αλλαγών και δοκιμάζεις.

Σε περίπτωση που σου κάνει πάλι τα ίδια ξεκινάς από το τροφοδοτικό σου και ........

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη η διάγνωση εξ αποστάσεως. Τα πιο πιθανά ειναι θερμοκρασία CPU , τροφοδοτικό , motherboard.

Αν είσαι στη εγγύηση , αξιοποίησε την.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την καθυστερηση , βλεπετε ο υπολογιστης δεν ειναι δικος μου αλλα της κοπελας μου , εχει windows 7 , ειναι τουλαχιστον 7τιας, (προφανως λοιπον εγγυση δεν εχει) οταν λεω οτι κλεινουν ολα εννοω οτι σβηνει ο υπολογιστης , σαν να επαψε ξαφνικα να δεχεται ρευμα . Οταν τον ανοιξω μεσα στα επομενα (απο την στιγμη που κλεισει) 10 λεπτα κλεινει σε πολυ πιο συντομο χρονικο διαστημα (αν κλεισει πχ 5 φορες μεσα σε διαστημα μιας ωρας και τον ανοιξω δεν θα προλαβει να bootarei καν τα windows , θα σβησει πιο πριν) . Θα γραψω ξανα σε λιγες ωρες με πιο αναλυτικες πληροφοριες για τον υπολογιστη ,

Ευχαριστω πολυ παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για την καθυστερηση , βλεπετε ο υπολογιστης δεν ειναι δικος μου αλλα της κοπελας μου , εχει windows 7 , ειναι τουλαχιστον 7τιας, (προφανως λοιπον εγγυση δεν εχει) οταν λεω οτι κλεινουν ολα εννοω οτι σβηνει ο υπολογιστης , σαν να επαψε ξαφνικα να δεχεται ρευμα . Οταν τον ανοιξω μεσα στα επομενα (απο την στιγμη που κλεισει) 10 λεπτα κλεινει σε πολυ πιο συντομο χρονικο διαστημα (αν κλεισει πχ 5 φορες μεσα σε διαστημα μιας ωρας και τον ανοιξω δεν θα προλαβει να bootarei καν τα windows , θα σβησει πιο πριν) . Θα γραψω ξανα σε λιγες ωρες με πιο αναλυτικες πληροφοριες για τον υπολογιστη ,

Ευχαριστω πολυ παιδια :)

 

Πρόβλημα θερμοκρασίας μοιάζει...Κοίτα και κάτι άλλο:πινακας ελέγχου-εργαλεία διαχείρισης-προβολή συμβάντων-σύστημα-βλέπεις τίποτα σαν κρίσιμο σφάλμα την ώρα που σου σβήνει;

Link to comment
Share on other sites

σταθερός είναι ή φορητός ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία , αν είναι λαπτοπ, τσεκάρισε καλώδια αν είναι desktop και συνεχίζεις

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Desktop ειναι παιδια :) το εχω καθαρισει μεσα , τα παντα ... αν χρειαζεστε κατι παραπανω περα απο αυτα στις 2 φωτογραφιες εννοειται πειτε μου ,

ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

να προτεινω κατι χαζο και απλο...περνει κανονικα ρευμα?ξερω οτι ακουγεται καπως αλλα την εχω πατησει ετσι.εψαχνα τα πιο απιθανα και δεν εκανε καλη επαφη η πριζα
Link to comment
Share on other sites

Ενα ένα μας τα λες με το τσιγκέλι !!!!!!

Ακολουθείς την εξής σειρά για να κάνεις έλεγχο.

 

1. Τροφοδοτικό.

2. Μνήμες

3. Δίσκος

4. Μητρική. Κοίτα προσεκτικά τους πυκνωτές γύρω από τον επεξεργαστή και ειδικά εκεί που είναι τα 12 V. Αν δεις σκασμένο πυκνωτή αλλάζεις μητρική !

Όλα τα άλλα προϋποθέτουν να έχεις ανταλλακτικά να δοκιμάσεις 1,2,3. Οπότε μήπως να αλλάξεις μάστορα? ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ενα ένα μας τα λες με το τσιγκέλι !!!!!!

Ακολουθείς την εξής σειρά για να κάνεις έλεγχο.

 

1. Τροφοδοτικό.

2. Μνήμες

3. Δίσκος

4. Μητρική. Κοίτα προσεκτικά τους πυκνωτές γύρω από τον επεξεργαστή και ειδικά εκεί που είναι τα 12 V. Αν δεις σκασμένο πυκνωτή αλλάζεις μητρική !

Όλα τα άλλα προϋποθέτουν να έχεις ανταλλακτικά να δοκιμάσεις 1,2,3. Οπότε μήπως να αλλάξεις μάστορα? ;)

 

Αφού λέει στο πλαίσιο τον πήγε ;)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει στο πλαίσιο τον πήγε ;)

 

xaxaxaxaxa :lol::lol::lol::lol:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το τιμ. Εχω και εγω ενα ιδιο θεματακι. Λαπτοπ siemens amilo 7+ ετων και προσεξτε το θεμα. Συνδεδεμενος με μπαταρια και φορτιστη αναβει κανονικα. Βαζω παιχνιδι απλο χωρις πολλες απαιτησεις αρχιζει και δειχνει οτι η μπαταρια φορτιζει. Αν συνεχισω και παιζω φτανει στο 2% και σβηνει. Αν τον αφησω φορτιζει. Βγαζω μπαταρια και ενω ειναι στο ρευμα.......δεν αναβει καθολου. Τσεκαρα θερμοκρασια δεν ειναι ζεστος οταν το κανει. Σημερα αρχισε να κανει αλλο τρελο. Εκει που ειναι αναμμενος και κανω ενα update στα windows σβηνει και μετα απο 30 λεπτα θα αναψει παλι.

Καμια βοηθεια καποιος γιατι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να τα σκασω καπου να το δουν

Link to comment
Share on other sites

Ενα ένα μας τα λες με το τσιγκέλι !!!!!!

Ακολουθείς την εξής σειρά για να κάνεις έλεγχο.

 

1. Τροφοδοτικό.

2. Μνήμες

3. Δίσκος

4. Μητρική. Κοίτα προσεκτικά τους πυκνωτές γύρω από τον επεξεργαστή και ειδικά εκεί που είναι τα 12 V. Αν δεις σκασμένο πυκνωτή αλλάζεις μητρική !

Όλα τα άλλα προϋποθέτουν να έχεις ανταλλακτικά να δοκιμάσεις 1,2,3. Οπότε μήπως να αλλάξεις μάστορα? ;)

Αμα ειναι πυκνωτης παιδια δεν βγαινει off η μητρικη.. Εχετε δει ποτε ποσο σχετικα ευκολα αλλαζει κανεις πυκνωτη? Τσεκαρετε στο youtube change capacitor on motherboard.

Με ελαχιστο κοστος και μεσα σε 5 λεπτα (αντε 10 την 1η φορα) ανασταινεις την μητρικη. Μονο το καλάι χρειαζεται και το στυλο θερμανσης ( δεν ξερω πως το λενε).. Softwareας ειμαι και παρολα αυτα το εχω κανει πολλες φορες.. Και το κοστος του πυκνωτη? Ελαχιστο! Απλα ενα μαγαζακι ηλεκτρονικου χρειαζεται να βρεις πυκνωτη

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν κλείσει άνοιξε τον και πάνε στον event viewer, ενδεχομένως εκεί να βρεις πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα σου.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Ο δικός μ φορητός υπολογιστής honor magicbook 14 κλείνει από μόνο του ( μετά από χρήση League of legends). Να σημειωθεί δεν έχω κάνει την ενημέρωση για το x64 και μου έβγαζε πριν τον κάνω τερματισμό λειτουργείας ένα μήνυμα και μου έλεγε να πατήσω <<Οκ>>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...