Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται!

Υπάρχει κάποιο MOD που να μπορώ να έχω το extended power menu όταν έχω πατημένο το power button? Δηλαδή να μου βγάζει περισσότερες επιλογές για το reboot, όπως reboot to recovery και reboot to download? (Όπως υπάρχει και στις custom roms)

Είμαι σε rooted F.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρεται!

Υπάρχει κάποιο MOD που να μπορώ να έχω το extended power menu όταν έχω πατημένο το power button? Δηλαδή να μου βγάζει περισσότερες επιλογές για το reboot, όπως reboot to recovery και reboot to download? (Όπως υπάρχει και στις custom roms)

Είμαι σε rooted F.

Ευχαριστώ!

 

εχει στο xda. themes and apps του note 4

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προβλέπω μελλοντικά όλο και κάποιος να το ρωτάει να υπενθυμίσω πως για xposed χρειάζεται deodexed Rom.

Επίσης ένας τρόπος γι'αυτό που ρωτάει ο @Charsta800 είναι μέσω του Wanam module.

 

Έχουμε και λέμε..

Deodexing με το tool και τις οδηγίες εδώ.

 

Χρειάζεται όλος ο φάκελος system/ μεταφορά από τη συσκευή σας στον υπολογιστή σας όπου θα τον χρειαστείτε για να δουλέψει σωστά το παραπάνω εργαλείο.

 

Έπειτα χρειάζεστε ένα στημένο .zip για φλασαρισμα όπου θα περάσετε μέσα του το νέο system φάκελο κλπ κλπ.

 

Αφού έχετε μετατρέψει τη ρομ επιτυχημένα σε deodexed προχωράτε σε xposed και κατεβάζετε τον xposed installer από εδώ.

 

Φλασαρετε αμέσως μετά τη v3 έκδοση από εδώ.

 

Έχετε εγκαταστήσει επιτυχημένα το xposed.

Τέλος περνάτε το module του @wanam από εδώ και πειραματίζεστε γενικότερα με τις επιλογές που σας δίνει.

(Προσοχή στο τι ενεργοποιείτε, διαβάστε στο νήμα του τι λειτουργεί και τι όχι).

 

Είναι διαδικασία οπότε.. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Φλασαρισα τουλάχιστον 3 custom roms lollipop αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν. Άκουσα ότι η kitkat είναι πιο απαλή πιο γρήγορη και με καλύτερη μπαταρία. Θα χάσω κάτι το ιδιαίτερο αν κάνω downgrade κάποια futures που έχει η lollipop και δεν έχει η kitkat η είναι το ίδιο. Κάποιες εντυπώσεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Φλασαρισα τουλάχιστον 3 custom roms lollipop αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν. Άκουσα ότι η kitkat είναι πιο απαλή πιο γρήγορη και με καλύτερη μπαταρία. Θα χάσω κάτι το ιδιαίτερο αν κάνω downgrade κάποια futures που έχει η lollipop και δεν έχει η kitkat η είναι το ίδιο. Κάποιες εντυπώσεις;

Και αν ναι ποια kitkat προτείνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Φλασαρισα τουλάχιστον 3 custom roms lollipop αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν. Άκουσα ότι η kitkat είναι πιο απαλή πιο γρήγορη και με καλύτερη μπαταρία. Θα χάσω κάτι το ιδιαίτερο αν κάνω downgrade κάποια futures που έχει η lollipop και δεν έχει η kitkat η είναι το ίδιο. Κάποιες εντυπώσεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αν ναι ποια kitkat προτείνεται ;

 

αν πας για downgrade πρεπει να περασεις stok.και μετα να ψαξεις για custom.νομιζω ομως οτι σε κιτκατ οτι βρεις βρηκες.δεν ασχολουνται πολλοι πια να βγαλουν kitkat custom.

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψει το knox, έγραψε και δεν σβήνει. Το αν μελλοντικά βρεθεί τρόπος για ρουτ που δεν θα ενεργοποιεί το knox, δεν σημαίνει ότι θα βρεθεί και τρόπος μηδενισμού, καμία σχέση το ένα με το άλλο. Ως στιγμής δεν υπάρχει τίποτα που να κάνει μηδενισμό.

Να σάς πω επίσης εγκυκλοπαιδικά, ότι στην lollipop, η samsung έβαλε και δεύτερο μετρητή στον bootloader.

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτοχος note να αντέχει χωρίς root:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτοχος note να αντέχει χωρίς root:rolleyes:

 

υπαρχουν και αυτοι οι κατοχοι φιλε μου.εγω παλι δεν φανταζομαι note χωρις custom rom.αλλοι θελουν kitkat και οχι lollipop.ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αυτοι οι κατοχοι φιλε μου.εγω παλι δεν φανταζομαι note χωρις custom rom.αλλοι θελουν kitkat και οχι lollipop.ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις

 

Και εγώ είμαι των custom rom αλλά όχι άμεσα όταν αγοράζω νέα συσκευή...«Πειράματα» ξεκινάω να κάνω μετά την λήξη της εγγύησης συνήθως και όταν βλέπω ότι το κινητό δεν τραβάει με τις ανάγκες τις εποχής...Για την ώρα είμαι ικανοποιημένος έτσι και κάνω προπόνηση στο αθάνατο s2 ακόμα! ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι των custom rom αλλά όχι άμεσα όταν αγοράζω νέα συσκευή...«Πειράματα» ξεκινάω να κάνω μετά την λήξη της εγγύησης συνήθως και όταν βλέπω ότι το κινητό δεν τραβάει με τις ανάγκες τις εποχής...Για την ώρα είμαι ικανοποιημένος έτσι και κάνω προπόνηση στο αθάνατο s2 ακόμα! ;)

 

εγω παλι μολις ειδα την καταντια του ολοκαινουργιου κινητου απλα φρικαρα.αυτο που πηρα 500 ευρω δεν ηταν ουτε για 150 ευρω.οποτε η θα το πουλαγα οσο οσο η θα επαιζα με custom.τουλαχιστον τωρα συμπεριφερεται σαν ναυαρχιδα.προτιμω να μεινω χωρις εγγυηση παρα να εχω εγγυηση και το κινητο να σερνεται.και τωρα απολαμβανω την πλακα που κανω σε φιλους με iphone 6 και 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προβλέπω μελλοντικά όλο και κάποιος να το ρωτάει να υπενθυμίσω πως για xposed χρειάζεται deodexed Rom.

Επίσης ένας τρόπος γι'αυτό που ρωτάει ο @Charsta800 είναι μέσω του Wanam module.

 

Έχουμε και λέμε..

Deodexing με το tool και τις οδηγίες εδώ.

 

Χρειάζεται όλος ο φάκελος system/ μεταφορά από τη συσκευή σας στον υπολογιστή σας όπου θα τον χρειαστείτε για να δουλέψει σωστά το παραπάνω εργαλείο.

 

Έπειτα χρειάζεστε ένα στημένο .zip για φλασαρισμα όπου θα περάσετε μέσα του το νέο system φάκελο κλπ κλπ.

 

Αφού έχετε μετατρέψει τη ρομ επιτυχημένα σε deodexed προχωράτε σε xposed και κατεβάζετε τον xposed installer από εδώ.

 

Φλασαρετε αμέσως μετά τη v3 έκδοση από εδώ.

 

Έχετε εγκαταστήσει επιτυχημένα το xposed.

Τέλος περνάτε το module του @wanam από εδώ και πειραματίζεστε γενικότερα με τις επιλογές που σας δίνει.

(Προσοχή στο τι ενεργοποιείτε, διαβάστε στο νήμα του τι λειτουργεί και τι όχι).

 

Είναι διαδικασία οπότε.. Καλή τύχη!

 

Εγκαταστάθηκε μια χαρά. Θέλει λίγη ώρα για να τελειώσει η εγκατάσταση.

Επιτέλους app settings, youtube adaway, youtube background playback.

Ευχαριστώ.

Edited by iganiats
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μολις ειδα την καταντια του ολοκαινουργιου κινητου απλα φρικαρα.αυτο που πηρα 500 ευρω δεν ηταν ουτε για 150 ευρω.οποτε η θα το πουλαγα οσο οσο η θα επαιζα με custom.τουλαχιστον τωρα συμπεριφερεται σαν ναυαρχιδα.προτιμω να μεινω χωρις εγγυηση παρα να εχω εγγυηση και το κινητο να σερνεται.και τωρα απολαμβανω την πλακα που κανω σε φιλους με iphone 6 και 6 plus

 

νομιζω εισαι παρα πολυ υπερβολικος ετσι! μονο ενα λαγκ στα recent apps εχει και στο gallery !

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εισαι παρα πολυ υπερβολικος ετσι! μονο ενα λαγκ στα recent apps εχει και στο gallery !

 

λαγκ δεν ειχα ουτε εχω.απλα εβλεπα οτι κραταγα ενα θηριο τυλιγμενο με αλυσιδα που δεν το αφηνε να κανει οτι μπορει.τωρα το βλεπω οτι ειναι πιο ελευθερο στη λειτουργια του.δεν το βλεπω να πιεζεται

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που έχει knox 0x1 και έφαγε άκυρο στο service; Στο XDA διαβάζω ότι πολλοί στην ευρώπη δεν είχαν πρόβλημα στο service με καμένο το efuse.
Link to comment
Share on other sites

νεος και εγω απο σημερα με note 4 ερχομενος απο lg g3. πειτε λιγο η διαδικασία για custom πρέπει να ειναι διαφορετική σωστά; οδηγίες υπάρχουν καπου; ποια custom προτεινετε με καλη μπαταρία debloat και smoothy;
Link to comment
Share on other sites

νεος και εγω απο σημερα με note 4 ερχομενος απο lg g3. πειτε λιγο η διαδικασία για custom πρέπει να ειναι διαφορετική σωστά; οδηγίες υπάρχουν καπου; ποια custom προτεινετε με καλη μπαταρία debloat και smoothy;

 

Πριν προχωρήσεις σε όλα αυτά να σε προλάβω χάνεις εγγύηση οριστικά έτσι να ξέρεις φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει και σε αλλα posts. νομιζω οτι αξιζει το κοπο. θα μπορουσε κάποιος να με καθοδήγησει για root - recovery και κάποια καλη custom για μπαταρία και smoothy;;
Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει και σε αλλα posts. νομιζω οτι αξιζει το κοπο. θα μπορουσε κάποιος να με καθοδήγησει για root - recovery και κάποια καλη custom για μπαταρία και smoothy;;

 

πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412549 root. http://forum.xda-developers.com/note-4/orig-development/sm-n910-cf-auto-root-t2897428 για recovery https://twrp.me/devices/samsunggalaxynote4qualcomm.html οδηγιες για το recovery εδω

τωρα για rom ποιο note εχεις το f η το c ?μια πολυ καλη και debloated rom και για τα δυο ειναι η simple lite.διαβασε το και σε ελληνικα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=403111 και οταν κανεις root μην ξεχασεις να κανεις efs backup για να μην τρεχεις.καλο διαβασμα Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει και σε αλλα posts. νομιζω οτι αξιζει το κοπο. θα μπορουσε κάποιος να με καθοδήγησει για root - recovery και κάποια καλη custom για μπαταρία και smoothy;;

 

εγω ετσι κι`αλλιως δεν customαρω τα τηλεφωνα μου,αλλα θα σου ελεγα να περιμενεις την 5.1 και μετα να προχωρησεις σε custom.

δεν ειναι κριμα να μην εχεις εγγυηση σε ενα καινουργιο τηλεφωνο 500 ευρω..?:(

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καποιο πλανο κυκλοφοριας για την 5.1;

 

απο ιουλιο την δινει στο s6 και μετα στο note4.αν δεν σε νοιαζει η εγγυηση βαλε custom να βρεις την υγεια σου.αν σε νοιαζει η εγγυηση υπομονη μεχρι περασει λιγος καιρος και μετα αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

Μετα από σχεδόν ένα μήνα χρήσης της cm 12.1 nightly δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω κλείσει και το google now και το τηλέφωνο απλά πετάει και αντεχει.

 

Το android όπως θα έπρεπε να είναι εξ αρχής στο κινητό μας. Ούτε lag ούτε τίποτα.

 

Έχω άπειρες εφαρμογές και δεν έχω ασχοληθεί καν με το greenify ή το xposed. Ότι τρέχει τρέχει. Και τα δεδομένα φυσικά πάντα ανοιχτά και οι συγχρονισμοι ενεργοί.

 

Το πενάκι από την άλλη ποτέ δεν το χρησιμοποιώ όποτε δεν μου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορείτε βοηθηστε με παλι, σχετικα με εγκατασταση custom rom (simple light) ποια τα βηματα που πρεπει να κανω γιατι εχω χαθει λιγο και ειναι ποιο πολυπλοκα τα πραγματα απο lg g3. root μετα recovery ; την ρομ πως την περναω απο το odin ή απο twrp ? επισης απο ποσα αρχεια αποτελειται η συγκεκριμενη ρομ ; (επισης θα βρω καποια αξιολογη διαφορα με τη νεα ρομ η να μεινω ετσι ;) Edited by mger
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορείτε βοηθηστε με παλι, σχετικα με εγκατασταση custom rom (simple light) ποια τα βηματα που πρεπει να κανω γιατι εχω χαθει λιγο και ειναι ποιο πολυπλοκα τα πραγματα απο lg g3. root μετα recovery ; την ρομ πως την περναω απο το odin ή απο twrp ? επισης απο ποσα αρχεια αποτελειται η συγκεκριμενη ρομ ; (επισης θα βρω καποια αξιολογη διαφορα με τη νεα ρομ η να μεινω ετσι ;)

 

κατεβαζεις την rom στο κινητο.ειναι ενα αρχειο zip.την αποθηκευεις ειτε στην εσωτερικη μνημη η στην sd.μπαινεις σε recovery και κανεις wipe τα παντα εκτος απο την internal και την καρτα sd.μετα πας install βρισκεις το αρχειο και το περνας.οταν τελειωσει θα σου δωσει την επιλογη να κανεις reboot το κανεις περιμενεις και εισαι ετοιμος.θα πρεπει να εχεις μπαταρια πανω απο 70%για καλο και για κακο.η custom rom εχει αρκετες διαφορες σε σχεση με την stock.εμενα προσωπικα μου εφτιαξε την μπαταρια.εγινε πιο γρηγορη και πιο smooth.debloating που πλεον η lollipop δεν δεχεται ευκολα.και καποια εξτραδακια που ο καθε dev βαζει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...