Jump to content

Αντικαταστάτης defy+


motormount
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Ψάχνω για αντικαταστάτη του defy+ μου.

 

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια,με ενδιαφέρουν λίγο οι ικανότητες στη λήψη φωτό κ βίντεο.

 

Θέλω να είναι ανθεκτικό και να δουλεύει καλά το gps κατά κύριο λόγο.

 

Το s750 της lenovo μου αρέσει και είναι στο άνω όριο του ποσού που θέλω να διαθέσω,αλλά διάβασα για προβλήματα με το gps και το calendar sync.

 

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σ'αυτά τα λεφτά,ή κάποιο πραγματικά λειτουργικό συνδιασμό λύσης θήκης και απλού κινητού (όχι καμιά ντουλάπα) σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις gps μονόδρομος συσκευή με qualcomm επεξεργαστή (έτσι απορρίπτεται το lenovo που ανέφερες και γενικος οτιδήποτε με mtk)

 

δλδ θελεις μια ανθεκτική συσκευή με qualcomm επεξεργαστή και κάπου στα 160 ευρώ? α και να έχει μια camera που βλέπετε?

 

θα σε στεναχωρήσω....... αλλα δεν υπάρχει αυτό που θέλεις ξεκινάνε από 300 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και αυτό θα είναι ντουλάπα (5 ίντσες)

 

η άλλη περίπτωση είναι να πάρεις Motorola Moto G και μια θήκη πχ σαν και αυτή

http://www.ebay.co.uk/itm/Motorola-Moto-G-Heavy-Duty-Strong-TPU-Protective-Hard-Case-Stand-Cover-Film-/301060072299?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item461894236b

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Moto G 2014 με μια καλή θήκη.

 

2014 ειναι "ντουλαπα" ειδικα με τα bezels που εχει καλυτερα προηγούμενο και καλη θήκη

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μα πάω σε κάνα public για να σου πω,απ'όσο θυμάμαι οι ίντσες,η ανάλυση και οι εξωτερικές διαστάσεις δεν είναι σε άμεση συνάρτηση,για μένα η ευκρίνεια έρχεται πρώτη,οι διαστάσεις της συσκευής μετά,και τελευταίες οι διαστάσεις της οθόνης.

Νομίζω πως κάνα 4ρι πρέπει να με καλύπτει,και με το defy έτσι κι'αλλιώς την δουλειά μου την έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μα πάω σε κάνα public για να σου πω,απ'όσο θυμάμαι οι ίντσες,η ανάλυση και οι εξωτερικές διαστάσεις δεν είναι σε άμεση συνάρτηση,για μένα η ευκρίνεια έρχεται πρώτη,οι διαστάσεις της συσκευής μετά,και τελευταίες οι διαστάσεις της οθόνης.

Νομίζω πως κάνα 4ρι πρέπει να με καλύπτει,και με το defy έτσι κι'αλλιώς την δουλειά μου την έκανα!

 

4αρι δεν θα βρεις φιλε! κοιτα την προταση του egodemis, το Moto g (ΟΧΙ το moto g 2014) εχει πολυ ωραια οθονη, και αρκετα σουλουπωμενο μεγεθος. συν οτι θα παρει και Android Lollipop.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μα πάω σε κάνα public για να σου πω,απ'όσο θυμάμαι οι ίντσες,η ανάλυση και οι εξωτερικές διαστάσεις δεν είναι σε άμεση συνάρτηση,για μένα η ευκρίνεια έρχεται πρώτη,οι διαστάσεις της συσκευής μετά,και τελευταίες οι διαστάσεις της οθόνης.

Νομίζω πως κάνα 4ρι πρέπει να με καλύπτει,και με το defy έτσι κι'αλλιώς την δουλειά μου την έκανα!

 

4 ιντσες? μόνο στο μουσείο η iphone 5/5s....... το ποιο μικρο που πρότεινα είναι το παλιότερο moto g (4,7 ιντσες ) με καλή θήκη

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μα πάω σε κάνα public για να σου πω,απ'όσο θυμάμαι οι ίντσες,η ανάλυση και οι εξωτερικές διαστάσεις δεν είναι σε άμεση συνάρτηση,για μένα η ευκρίνεια έρχεται πρώτη,οι διαστάσεις της συσκευής μετά,και τελευταίες οι διαστάσεις της οθόνης.

Νομίζω πως κάνα 4ρι πρέπει να με καλύπτει,και με το defy έτσι κι'αλλιώς την δουλειά μου την έκανα!

 

Το Lenovo S750 κοστίζει 190€ με μεταφορικά, οπότε κρατάω αυτό το budget ως μέγιστο.

 

Η ευκρίνεια αυτή τη στιγμή μετριέται σε ppi (pixels per inch) και σε τεχνολογία οθόνης (IPS>OLED>TFT).

Το Defy+ είχε 267ppi σε TFT. Κρατάω αυτήν την ευκρίνεια ως ελάχιστη.

 

Αυτή τη στιγμή το Samsung I9301 κοστίζει 179€, άρα είμαστε μέσα στο budget και έχει 306ppi σε AMOLED, οπότε είμαστε και μέσα στην ευκρίνεια.

 

Έχει άριστο GPS (4πύρηνος Snapdragon 400), 16GB εσωτερική μνήμη, 1.5GB RAM και θα τρέχει και το Nokia Drive δωρεάν γιατί είναι Samsung. Με μία πολύ καλή θήκη θα έχεις την ανθεκτικότητα που αποζητάς, και ένα υπεράριστο κινητό.

 

Υ.Σ.: Αν έχεις θέμα με το μέγεθος, η μόνη λύση είναι το Samsung S7275 στα 122€, το οποίο έχει υπεράριστο επίσης GPS (2πύρηνος Snapdragon 400) αλλά δεν έχει την ευκρίνεια που θες (233ppi TFT).

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οχι low end Samsung... Θα το πετάξει από το παράθυρο του αυτοκινήτου στα μισά της πλοήγησης....

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo S750 κοστίζει 190€ με μεταφορικά, οπότε κρατάω αυτό το budget ως μέγιστο.

 

Η ευκρίνεια αυτή τη στιγμή μετριέται σε ppi (pixels per inch) και σε τεχνολογία οθόνης (IPS>OLED>TFT).

Το Defy+ είχε 267ppi σε TFT. Κρατάω αυτήν την ευκρίνεια ως ελάχιστη.

 

Αυτή τη στιγμή το Samsung I9301 κοστίζει 179€, άρα είμαστε μέσα στο budget και έχει 306ppi σε AMOLED, οπότε είμαστε και μέσα στην ευκρίνεια.

 

Έχει άριστο GPS (4πύρηνος Snapdragon 400), 16GB εσωτερική μνήμη, 1.5GB RAM και θα τρέχει και το Nokia Drive δωρεάν γιατί είναι Samsung. Με μία πολύ καλή θήκη θα έχεις την ανθεκτικότητα που αποζητάς, και ένα υπεράριστο κινητό.

 

Υ.Σ.: Αν έχεις θέμα με το μέγεθος, η μόνη λύση είναι το Samsung S7275 στα 122€, το οποίο έχει υπεράριστο επίσης GPS (2πύρηνος Snapdragon 400) αλλά δεν έχει την ευκρίνεια που θες (233ppi TFT).

των σκοτώνεις των άνθρωπο...... low end samsung = αυτοκτονία...... θα του φανεί υποβάθμιση σε σχέση με το defy παρά αναβάθμιση........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ,ωραίο φαίνεται το moto g αλλά το θέμα της επεκτασιμότητας είναι πρόβλημα,άρα κοιτάω σε snapdragon επεξεργαστή για το θέμα της πλοήγησης-μου κάνει φοβερή εντύπωση πως ο επεξεργαστής παίζει ρόλο σ'αυτό,τα dedicatet gps τι επεγεργαστές είχανε ;- και σε απλό με θήκη!

-εκτός αν βρω κάποια σίγουρη λύση για το gps του lenovo που τα υπόλοιπα specs με καλύπτουν-

 

Ευχαριστώ ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ,ωραίο φαίνεται το moto g αλλά το θέμα της επεκτασιμότητας είναι πρόβλημα,άρα κοιτάω σε snapdragon επεξεργαστή για το θέμα της πλοήγησης-μου κάνει φοβερή εντύπωση πως ο επεξεργαστής παίζει ρόλο σ'αυτό,τα dedicatet gps τι επεγεργαστές είχανε ;- και σε απλό με θήκη!

-εκτός αν βρω κάποια σίγουρη λύση για το gps του lenovo που τα υπόλοιπα specs με καλύπτουν-

 

Ευχαριστώ ξανά!

 

Αν είσαι Αθήνα ευχαρίστως να σου δείξω το S750 με ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ σε gps και active sync με custom rom- δουλεύει άνετα και το igo και το navionics. Πήγαινε μια βόλτα στο thread και δες τι λένε οι κάτοχοι των τελευταίων παρτίδων - μεταξύ τους και εγώ, γιαυτό και ότι σου λέω στο λέω από πρώτο χέρι.

 

Το οτι όλα τα ΜΤΚ έχουν πρόβλημα με το gps είναι μια γενικότητα που δεν ισχύει πάντα, τουλάχιστόν όχι σε αξιόλογες εταιρίες όπως η Lenovo.... ακόμα και το παλιότερο Lenovo A660 (με ΜΤΚ) είχε μια χαρά gps - και αυτό είχε περάσει από τα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου το Λενοβο το βρίσκεις στα 159€ εδώ και το κατάστημα είναι φουλ αξιόπιστο! Ρώτησες στο νήμα του τηλεφώνου για το GPS του?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Τι κόλλημα φάγατε με το Lenovo S750? Κοστίζει αν το φέρεις από Κίνα τα ίδια χρήματα με το Samsung I9301, και το δεύτερο έχει επίσημη 2ετή ελληνική εγγύηση. Με μια ποιοτική θήκη είσαι αρχηγός!

 

Δεν υπάρχει σύγκριση ούτε σε CPU, oύτε σε GPU, ούτε σε RAM, ούτε σε μνήμη, ούτε σε οθόνη, ούτε πουθενά.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι κόλλημα φάγατε με το Lenovo S750? Κοστίζει αν το φέρεις απο α τα ίδια χρήματα με το Samsung I9301, και το δεύτερο έχει επίσημη 2ετή ελληνική εγγύηση. Με μια ποιοτική θήκη είσαι αρχηγός!

 

Δεν υπάρχει σύγκριση ούτε σε CPU, oύτε σε GPU, ούτε σε RAM, ούτε σε μνήμη, ούτε σε οθόνη, ούτε πουθενά.

 

Κάτι δεν κατάλαβες, ο ts ψάχνει αντικαταστάτη του defy δηλαδή αδιάβροχο - το lenovo είναι IP67 certified, καμμία σχέση με αυτό που προτείνεις

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου το Λενοβο το βρίσκεις στα 159€ εδώ και το κατάστημα είναι φουλ αξιόπιστο! Ρώτησες στο νήμα του τηλεφώνου για το GPS του?

 

Παναγιώτης

 

 

Όχι αλλά το διάβασα προσεκτικά,ακόμα κι'αν λύσεις το θέμα του gps και του καταλόγου με κάποιο apk ,για να βάζεις τις εφαρμογές στην κάρτα πρέπει να περάσεις τη ρομ του ''ιταλού''(εγώ ''ιταλό'' ήξερα αυτόν που έφερνε τα dainese στη μιχαλακοπούλου :- P ) αλλά αν δεν κάτσει,πρέπει να περάσεις τη στοκ ρομ κλπ κλπ...

 

Ευχαριστώ τον φίλο pp6210 για την πρόσκληση και όλους για το ενδιαφέρον,θα τα βάλω κάτω και θα δω τι θα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά το διάβασα προσεκτικά,ακόμα κι'αν λύσεις το θέμα του gps και του καταλόγου με κάποιο apk ,για να βάζεις τις εφαρμογές στην κάρτα πρέπει να περάσεις τη ρομ του ''ιταλού''(εγώ ''ιταλό'' ήξερα αυτόν που έφερνε τα dainese στη μιχαλακοπούλου :- P ) αλλά αν δεν κάτσει,πρέπει να περάσεις τη στοκ ρομ κλπ κλπ...

 

Ευχαριστώ τον φίλο pp6210 για την πρόσκληση και όλους για το ενδιαφέρον,θα τα βάλω κάτω και θα δω τι θα κάνω!

 

Ναι φίλε μου να στο διευκρινίσω ξανά οτι όλα παίζουν μια χαρά χάρη στην custom rom του Ιταλού, με τη ρομ της Lenovo υπάρχουν τα θεματάκια που αναφέρεις και θέλουν χειροκίνητη επίλυση - εγώ τα έλυσα πρώτα στη ρομ lenovo, αλλά μετά και εμένα δεν μου έφτανε ο χώρος και έτσι πέρασα τη ρομ του Ιταλού και είδα οτι όλα τα αρχικά προβλήματα ήταν λυμένα + η εξωτερική sd γινόταν εσωτερική για εγκατάσταση εφαρμογών!

Το οτι ο Ιταλός δίνει λύση να γυρίσεις στη μαμά ρομ αν δεν κάτσει η δική του είναι μόνο θετικό - δες λίγο και το νήμα του xda με τη ρομ του Ιταλού, ελάχιστοι έχουν πια πρόβλημα, κυρίως παλιοί κάτοχοι του Lenovo - ίσως να διαφοροποιήθηκε το hardware μεταξύ παρτίδων.

 

Κλείνω περίπου μήνα με το xperia Z1 compact και πιστεύω πραγματικά οτι το S750 είναι πολύ καλό value for money - βέβαια μπορείς να ψάξεις και για μεταχειρισμένο Z1 compact μεταξύ 250-280 ευρώ, πολλοί φίλοι που θέλουν το Ζ3 διώχνουν το Ζ1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...