Jump to content

πρόβλημα με κάρτα ethernet


Nikos_s3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και ναι , αγαπητοί συνφορουμίτες...άλλο ένα κουλό πρόβλημα εμφανίστηκε κάνοντας την ζωή μου δύσκολη...και εξηγώ...περιμένοντας από μέρα σε μέρα την dsl να μου έρθει , πήγα χτες και αγόρασα μια κάρτα ethernet για να συνδέσω το modem-router...

αφού την έβαλα σε θύρα pci αναγνωρίστηκε από το σύστημα και προχώρησα στην δήλωση του path για να βρει τους drivers ( από δισκέτα)..και εκεί αρχίσανε τα όργανα...η εγκατάσταση σταμάτάει και μου πετάει ένα κουλό μήνυμα για μη έγκυρα δεδομένα... :wacko:

τι από το δίκτυο κατέασα drivers, τι σε άλλη pci slot την έβαλα ...τίποτα.

την έδωσα σε φίλο και του τρέχει μια χαρά... :blink:

πήρα άλλη από άλλον φίλο και εκεί τα ίδια... :cry:

αποτέλεσμα: δεν μπαίνει κάρτα ethernet στο πισί μου ούτε με σφαίρες, αφήνοντάς με ξεκρέμαστο όσον αφορά την σύνδεση του dsl modem που εννοείται ότι δεν θέλω να το βάλκω σε usb... :rolleyes:

πληροφοριακά το motherboard είναι msi 845 ultra , win xp home... :worry:

δείτε και τα screenshots με τα παράθυρα διαλόγου...:blink:

help...??? :cry:

Link to comment
Share on other sites

χχχμμμ...να σας απογοητεύσω και λίγο παραπάνω...??

δοκίμασα όλες τις pci slots, έβγαλα μόντεμ εσωτερικό, απενεργοποίησα όλες τις usb , έβγαλα netmod-card reader, κατέβασα όλους τους καινούργιους drivers , μπήκα σε safe mode .....μέχρι και update στο bios και στην motherboard τόλμησα να κάνω...(πρέπει να διάβασα πάνω από 5 προειδοποιήσεις γι'αυτά τα updates)

αποτέλεσμα : Η ΚΑΡΤΑ ΔΕΝ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ (βλ. screenshots)

αποτέλεσμα 2: περιμένω το dsl χωρίς να μπορώ να συνδέσω το μόντεμ...και σε λύση της usb να καταλήξω πρέπει να αγοράσω usb 2.0 κάρτα μιας και αυτές που έχω είναι usb 1.0

αποτέλεσμα 3 : έχω φάει 7 ώρες μπροστά στο πισί, το έχω ανοιγοκλείσει τουλάχιστον 50 φορές με κάθε αλλαγή που κάνω,μπας και δουλέψει και είμαι απελπισμένος...:(

 

....και σιγά μην απαντήσει κανεις τώρα...:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr (17 Οκτ. 2004 , 22:48)

 

Δε χρειάζεται USB 2.0 για το modem.

 

Γιατί δεν κάνεις ένα format?

 

 

αν είναι να κάνω format ειλικρινά θα πάω να πάρω νέο πισί... :rolleyes:

το φορμάτ μου την δίνει πολύ ως λύση και δεν το έχω κάνει ποτέ... :)

(είπα και εγώ...είδα νέο ποστ στο θέμα μου και αναρωτήθηκα τι μου προτείνατε).. :cool: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μήν τρελαίνεσαι... :wacko:

Δώσε 10 ευράκια κ παρε μια αλλη καρτα δικτύου... :cool:

Λές :δοκίμασα όλες τις pci slots, έβγαλα μόντεμ εσωτερικό, απενεργοποίησα όλες τις usb, έβγαλα netmod-card reader , κατέβασα όλους τους καινούργιους drivers, μπήκα σε safe mode ....μέχρι και update στο bios και στην motherboard τόλμησα να κάνω...

K σε ρωτάω... γιατί ολα αυτά; :o

Link to comment
Share on other sites

Νικο, πες μας τι μαρκα ειναι η καρτα, και τι chipset φοραει.....την κληση σου την ειδα μολις τωρα ( ειχα αφησει το τηλ μεσα στο αμαξι ) θα σε παρω το πρωι να το σηζητησουμε το θεμα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος INDYJONES (17 Οκτ. 2004 , 23:27)

 

Φίλε μου μήν τρελαίνεσαι... :wacko:

Δώσε 10 ευράκια κ παρε μια αλλη καρτα δικτύου... :cool:

........

K σε ρωτάω... γιατί ολα αυτά; :o

 

 

γιατί αν διάβαζες λίγο πιο προσεχτικά θα έβλεπες ότι και η συγκεκριμένη κάρτα έπαιξε απροβλημάτιστα σε άλλα δύο pc, αλλά και άλλη μία που δοκίμασα είχε την ίδια αποτυχία... :rolleyes:

και σε ρωτάω και εγώ.: να αρχίσω να παίρνω κάρτες με την σειρά μπας και παίξει καμία..?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (17 Οκτ. 2004 , 23:41)

 

Νικο, πες μας τι μαρκα ειναι η καρτα, και τι chipset φοραει.....την κληση σου την ειδα μολις τωρα ( ειχα αφησει το τηλ μεσα στο αμαξι ) θα σε παρω το πρωι να το σηζητησουμε το θεμα

 

 

Θοδωρή ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... :)

η κάρτα που πήρα εγώ είναι Compex (περιλαμβάνεται στην λίστα συμβατότητας της micros..) και το τσιπάκι Realtek (αν θυμάμαι καλά)... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Exm. Χαζό αλλά... έχεις "κατεβάσει" τους τελευταίους drivers? Και δεύτερο, όταν περνάς τους drivers στο σύστημα, τους αντιγράφεις από δισκέτα/CD ή τους έχεις περάσει πρώτα στο σκληρό?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brutus (18 Οκτ. 2004 , 08:39)

 

Exm. Χαζό αλλά... έχεις "κατεβάσει" τους τελευταίους drivers? Και δεύτερο, όταν περνάς τους drivers στο σύστημα, τους αντιγράφεις από δισκέτα/CD ή τους έχεις περάσει πρώτα στο σκληρό?

 

 

τελευταίους drivers για την κάρτα κατέβασα και τους δοκίμασα και από δισκέτα και από την επιφάνεια εργασίας που τους είχα κάνει download... :worry:

είπαμε...μέχρι και το motherboard και το bios έκανα update... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δουλεύει σε άλλο μηχάνημα, είναι ανησυχητικό αλλά δεν λέει και πολλά (στο λέει άνθρωπος που έχει πέσει σε τριπλή ασυμβατότητα μητρικής, scsi controller και λειτουργικού). Χειρότερο είναι ότι δοκίμασες και άλλη κάρτα και δεν δούλευε. Επίσης είναι περίεργο που πρέπει να βάλεις drivers. Κάρτες με chip Realtek τις βρίσκει συνήθως μόνο του το λειτουργικό (εκτός αν είναι καμιά 10/100/1000). Είναι πιθανό να έχει εγκατασταθεί κάτι στο μηχάνημα σου που δημιουργεί το πρόβλημα και θα είναι μάλλον πολύ δύσκολο να βρεις τι είναι. Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι αρχικά να βάλεις το modem στο usb για να κάνεις τη δουλειά σου και αργότερα, όταν αποφασίσεις να στήσεις το μηχάνημα από την αρχή, να δοκιμάσεις πάλι την κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (18 Οκτ. 2004 , 12:03)

 

Το ότι δουλεύει σε άλλο μηχάνημα, είναι ανησυχητικό αλλά δεν λέει και πολλά (στο λέει άνθρωπος που έχει πέσει σε τριπλή ασυμβατότητα μητρικής, scsi controller και λειτουργικού). Χειρότερο είναι ότι δοκίμασες και άλλη κάρτα και δεν δούλευε. Επίσης είναι περίεργο που πρέπει να βάλεις drivers. Κάρτες με chip Realtek τις βρίσκει συνήθως μόνο του το λειτουργικό (εκτός αν είναι καμιά 10/100/1000). Είναι πιθανό να έχει εγκατασταθεί κάτι στο μηχάνημα σου που δημιουργεί το πρόβλημα και θα είναι μάλλον πολύ δύσκολο να βρεις τι είναι. Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι αρχικά να βάλεις το modem στο usb για να κάνεις τη δουλειά σου και αργότερα, όταν αποφασίσεις να στήσεις το μηχάνημα από την αρχή, να δοκιμάσεις πάλι την κάρτα.

 

 

Mike thanks για την απάντηση...τα XP την έβλεπαν την κάρτα...κάτω δεξιά με το άνοιγμα έβγαινε το εικονίδιο που έλεγε ''ελεγκτής ethernet''.. το πρόβλημα ήταν ότι μόλις διάλεγες την αυτόματη εγκατάσταση (αλλά και την χειροκίνητη αργότερα) πέταγε τα παράθυρα που έχω επισυνάψει...

σήμερα θα δοκιμάσω και μια τρίτη κάρτα με άλλο τσιπάκι...αν δεν δουλέψει και αυτό θα κάνω ακριβώς ότι είπες...αλήθεια τα moder-router έχουν και σύνδεση με usb ή είναι μόνο για ethernet?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (18 Οκτ. 2004 , 13:32)

 

Mike thanks για την απάντηση...τα XP την έβλεπαν την κάρτα...κάτω δεξιά με το άνοιγμα έβγαινε το εικονίδιο που έλεγε ''ελεγκτής ethernet''.. το πρόβλημα ήταν ότι μόλις διάλεγες την αυτόματη εγκατάσταση (αλλά και την χειροκίνητη αργότερα) πέταγε τα παράθυρα που έχω επισυνάψει...

σήμερα θα δοκιμάσω και μια τρίτη κάρτα με άλλο τσιπάκι...αν δεν δουλέψει και αυτό θα κάνω ακριβώς ότι είπες...αλήθεια τα moder-router έχουν και σύνδεση με usb ή είναι μόνο για ethernet?? :worry:

 

 

Δοκίμασε να την εγκαταστήσεις ως default ethernet card βάζοντας τα win να σου εμφανίσουν όλους τους drivers. Τι Service Pack έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Dokimase na mpeis sto \windows\inf

kai psakse bres .inf

pou sta periexomena tous

na exoun thn lexh realtek

meta osa apo ayta DEN einai ths M$

dhl to onoma arxeiou einai oemxx.inf SBHSTO

an exeis ton RTL 8139(pio gnwsth ylopoihsh se 10/100)

h akomh GigaBit 10/100/1000

dokimase Realtek RTL8139/810x/8169/8110 all in one NDIS Driver

katebase ayto h an apotyxeis pali AYTO

h realtek ekane unified tous driver ths gia NiC adapters

des an leitourgei twra....

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

To Thema einia oti i karta DEN PERNIETAI OYTE ME SFAIRES.......................... :down:

 

Afoy loipon doyleyei h sygekrimenh se allo mhxanaki prepei logika na'nai ok!!

 

Afoy to pci modem poy exeis doyleyei sto pc soy shmainei oti oi PCI thyres soy einai ok k den paizei kanena conflict!!

 

Ara to mono einai na pareis mia pio eponymi karta gi adokimh!!!Kai meta format an den piasei.......... :whistle: :whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ara to mono einai na pareis mia pio eponymi karta gia dokimh!!!

Kai meta format an den piasei..........

 

To palikari eipe pws HDH dokimase

me kapoia karta pou daneisthke apo to filaraki tou....

 

H COMPEX bre.......AGNWSTH?

KAI H REALTEK.....to idio.....?

Ti Pio Gnwsto, Ti Pio Certified, Ti Pio Epwnymo?

akomh k se windows ce.net anagnwrizetai xwris drivers h realtek 8139

 

eleos.....meta thn BMW ti? :wacko: :p

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sugardad (18 Οκτ. 2004 , 19:49)

 

To palikari eipe pws HDH dokimase

me kapoia karta pou daneisthke apo to filaraki tou....

 

H COMPEX bre.......AGNWSTH?

KAI H REALTEK.....to idio.....?

Ti Pio Gnwsto, Ti Pio Certified, Ti Pio Epwnymo?

akomh k se windows ce.net anagnwrizetai xwris drivers h realtek 8139

 

eleos.....meta thn BMW ti? :wacko: :p

 

 

Vasika to Realtek 8139 einai to tsipaki poy exoyn oles oi kartes diktyoy!!!!! 3com,Level 1 ,compex ktlp.......... ;) ;) ;)

 

Des mia 3com kai mia compex kai tha katalaveis thn diafora!!!BMW me LADA.......... :whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (18 Οκτ. 2004 , 13:32)

 

Mike thanks για την απάντηση...τα XP την έβλεπαν την κάρτα...κάτω δεξιά με το άνοιγμα έβγαινε το εικονίδιο που έλεγε ''ελεγκτής ethernet''.. το πρόβλημα ήταν ότι μόλις διάλεγες την αυτόματη εγκατάσταση (αλλά και την χειροκίνητη αργότερα) πέταγε τα παράθυρα που έχω επισυνάψει...

 

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Θα ήταν πιο φυσιολογικό να βρει μόνο του το λειτουργικό drivers και να μην χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (18 Οκτ. 2004 , 13:32)

 

σήμερα θα δοκιμάσω και μια τρίτη κάρτα με άλλο τσιπάκι...αν δεν δουλέψει και αυτό θα κάνω ακριβώς ότι είπες...αλήθεια τα moder-router έχουν και σύνδεση με usb ή είναι μόνο για ethernet?? :worry:

 

Τα περισσότερα (δηλαδή το Alcatel που μάλλον θα πάρεις) έχουν USB και Ethernet.
Link to comment
Share on other sites

Den 8a to synexisw Oratie,

To paraxhlwnoume to 8ema

to thread den einai RealTek vs 3COM

 

To palikari einai aplos xrhsths

thn douleia tou 8elei na kanei aproskopta

h 8139 einai apo tis KALYTERES lyseis

tis pio GNWSTES k taytoxrona tis pio STA8ERES.

k h ylopoihsh ths compex einai egyhsh

giati milame eitai gia to 8139B h to 8139D

 

Exw kanei domhmenh kalwdiwsh (diktya)

hmoun atendee dipla se ka8hghtes/texnikous diktywn/server

CISCO, M$ k HP k ema8a k eida polla.

 

Ta low end pou prosferei mia 3com einai sth kalyterh OMOIA

me ayta pou dinei mia RealTek dhl kanoun akribws ta idia

alla oi aples 3COM sou trwne k 3-5% cycles apo th CPU! ase...

 

DEN sou lew pws den symfwnw me th gnwmh sou gia thn 3COM

(To palikari den psaxnetai ti 8a agorasei, alla boh8eia, oxi knowledge showoff)

An 8es epidoseis k oxi software NiCs

Nai 8a pareis 3COM alla 8a pas gia 3COM 905B/905C k panw

aythn exw sto server sto spiti

o firewall foraei Intel (INTeL, 3COM KiCK aSS)

k ta ypoloipa Realtek 8139 k 8110.

 

Oxi omws k LADA o 8139......

kapoies ylopoihseis tou NAI! (DES THN Ylopoihsh ths SMC) ;)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sugardad (18 Οκτ. 2004 , 16:46)

 

Dokimase na mpeis sto \windows\inf

kai psakse bres .inf

pou sta periexomena tous

na exoun thn lexh realtek

meta osa apo ayta DEN einai ths M$

dhl to onoma arxeiou einai oemxx.inf SBHSTO

an exeis ton RTL 8139(pio gnwsth ylopoihsh se 10/100)

h akomh GigaBit 10/100/1000

dokimase Realtek RTL8139/810x/8169/8110 all in one NDIS Driver

katebase ayto h an apotyxeis pali AYTO

h realtek ekane unified tous driver ths gia NiC adapters

des an leitourgei twra....

 

 

σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου... :o

θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός...έτρεξα από το ''εκτέλεση'' το \windows\inf και βγήκε μια μεγάλη λίστα...σε αυτήν δεν βλέπω κάτι με όνομα realtek ή παρεμφερές... :confused:

τι κάνω..?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

tespanton den tha asxolitho me to ti eimai ,poy exo doylepsei k to ti exo kanei.To thema telionei edo!!!

 

Apla ayto poy leo einia oti i level 1 poy eixo exei to tsipaki ths realtek to 8139!!Opws kai i compex!!Idio tsipaki diaforetikes markes!!

 

Opws k na exei omws akoma k i eponymi karta den doylepse sto mixanima.........

 

Krima!!

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και ο Οράτιος, δεν δούλεψε ούτε η compaq με τσιπάκι intel (κτήνος κάρτα από server)...:(

μέχρι και το SP2 έβαλα και τίποτα...ευτυχώς κατά τα άλλα δεν δημιούργησε κανά άλλο πρόβλημα...

αποτέλεσμα : η τελευταία ελπίδα είναι η βοήθεια του sugardad, όσον αφορά τα αρχεία .inf ...... οι drivers από τα λινκ που έδωσε δεν κάναν δουλειά (τώρα που τους βλέπω ,νομίζω τους είχα κατεβάσει και εγώ από το Σάββατο ψάχνωντας σχεδόν τα πάντα για να δουλέψει η !@#$%κάρτα...)

μάλλον πάω τελικά για alcatel530i...και usb...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το και λίγο διαφορετικά. Αν βάλεις dsl με OTE, μπορείς να επιλέξεις δύο modems, το Intracom και το Alcatel. Το Intracom είναι για πέταμα, οπότε θα πάρεις το Alcatel. Aν βάλεις Vivodi θα πάρεις πάλι το Alcatel. Οπότε μπορείς μια χαρά να το βάλεις στο USB και αυτό για δύο λόγους.

1. Θα δουλεύει μια χαρα.

2. Δεν αξίζει να παιδεύεσαι τόσο για πρόβλημα που δύσκολα θα βρεις άκρη (ξαναλέω ότι κανονικά για τέτοιες κάρτες δεν χρειάζονται drivers), τη στιγμή που υπάρχει εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...