Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με flashtool το πέρασα την τελευταία που μου κατέβασε το lg phone from, αυτή δηλαδή D85520h_00.Μετά έκανα ρουτ, πέρασα twrp, φλασαρα τον κέρνελ στην υπογραφή μου και τα μοντς που έχει ο Κώστας στην δικιά του.

 

δεν είναι σαν την cm12, αλλά είναι ότι καλύτερο μπορεί να βάλει κάποιος σε stock based, μαζί με την 20p prerooted που βάλανε παραπάνω

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει καμια διαφορα απο την cloudy?αξιζει να μπει καποιος σε αυτη τη διαδικασια?τι κερδιζουμε? με λιγα λογια ας κανει καποιος που την δοκιμασε μια μικρη παρουσιαση.ευχαριστω.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

τα έχω ξαναγράψει για την cloudy, είναι μαύρο χάλι, έχει αδιανόητα bugs ειδικά στο ρολόι και το ημερολόγιο που προκαλούν battery drain.

 

μην περιμένετε να δείτε διαφορά με καμία στοκ.ξεχάστε το απλά.η 5.0.χ είναι μπαταριοφάγος. διαφορά θα δείτε μόνο με 5.1.1 που αναγκαστικά πας σε aosp.

 

είμαι με στοκ και όλα τα κόλπα με κέρνελ κλπ και έχω σε μιαμιση μέρα 78% μπαταρία με 1 ώρα οθόνη.με την ίδια ακριβώς χρήση στην cm12.1 είχα ~85% ανάλογα αν ήμουν στον ήλιο η όχι

 

 

υγ με του cloudy όλες όχι μόνο την 2.5 δεν έβγαζα ούτε 3 ώρες οθόνη.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

τα έχω ξαναγράψει για την cloudy, είναι μαύρο χάλι, έχει αδιανόητα bugs ειδικά στο ρολόι και το ημερολόγιο που προκαλούν battery drain.

 

μην περιμένετε να δείτε διαφορά με καμία στοκ.ξεχάστε το απλά.η 5.0.χ είναι μπαταριοφάγος. διαφορά θα δείτε μόνο με 5.1.1 που αναγκαστικά πας σε aosp.

 

είμαι με στοκ και όλα τα κόλπα με κέρνελ κλπ και έχω σε μιαμιση μέρα 78% μπαταρία με 1 ώρα οθόνη.με την ίδια ακριβώς χρήση στην cm12.1 είχα ~85% ανάλογα αν ήμουν στον ήλιο η όχι

 

 

υγ με του cloudy όλες όχι μόνο την 2.5 δεν έβγαζα ούτε 3 ώρες οθόνη.

εγω παλι αν και νεος στο g3,εχω cloudy και ειλικρινα δεν εχω κανενα προβλημα,απλα ρωτησα γιατι υπαρχει (και σε εμενα) η τρελλα του φλασαρισματος.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι αν και νεος στο g3,εχω cloudy και ειλικρινα δεν εχω κανενα προβλημα,απλα ρωτησα γιατι υπαρχει (και σε εμενα) η τρελλα του φλασαρισματος.

 

50 φορές την φλάσαρα.όλες όχι μόνο την νεα, το ίδιο πράγμα, χωρίς πολλές εφαρμογές μέσα και έχω θέματα.

 

πάλι σε cm12.1 θα γυρίσω, είναι δεδομένο.εκεί έβγαζα χαλαρά 4 ώρες οθόνη με χρήση στον ήλιο και σε 2 μέρες κιόλας

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά πως κάθεται στον καθένα. Εμένα οι CM και CM/AOSP based δεν κάθονται καλά. Το dt2w ή το power button έχουν καθυστέρηση στην απόκριση εμφανή, Αυτονομία δεν έχω κανένα κέρδος απολύτως σε σχέση με cloudy που εμένα μου κάθεται τέλεια. Και με αυτά χάνω και την κάμερα. Μακάρι να καθόντουσαν καλά οι CM/AOSP καθώς είμαι fan γενικώς τις όσο πιο στοκ(pure android εννοώ) εμπειρίας αλλά δυστυχώς δεν ακόμα.

Και το ότι δεν βγαίνει και CM stable κάτι μου λέει ότι υπάρχουν bugs. Μακάρι να καθόντουσαν καλά.

 

Τώρα έβαλα 20p να δω πως θα πάει. Έτσι και αλλιώς και οι mostafaz, bullet αναφέρουν ότι η Cloudy 2.2 που έχει το UI του G3 ακόμα είναι καλύτερη σε αυτονμία. Οπότε δοκιμάζω και την τελείως στοκ. Βέβαια με θέμα lollipop hybrid αλλά δεν έχει να κάνει. Μένει να δούμε!!! Πρώτη μέρα σήμερα θα δείξει. Πάντα καθαρή εγκατάσταση(wipe και της εσωτερικής μνήμης) και κατέβαμα ξανά των 75 εφαρμογών. Στήσιμο πάλι φυσικά όλων όσων έχω στην υπογραφή μου.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά πως κάθεται στον καθένα. Εμένα οι CM και CM/AOSP based δεν κάθονται καλά. Το dt2w ή το power button έχουν καθυστέρηση στην απόκριση εμφανή, Αυτονομία δεν έχω κανένα κέρδος απολύτως σε σχέση με cloudy που εμένα μου κάθεται τέλεια. Και με αυτά χάνω και την κάμερα. Μακάρι να καθόντουσαν καλά οι CM/AOSP καθώς είμαι fan γενικώς τις όσο πιο στοκ(pure android εννοώ) εμπειρίας αλλά δυστυχώς δεν ακόμα.

Και το ότι δεν βγαίνει και CM stable κάτι μου λέει ότι υπάρχουν bugs. Μακάρι να καθόντουσαν καλά.

 

Τώρα έβαλα 20p να δω πως θα πάει. Έτσι και αλλιώς και οι mostafaz, bullet αναφέρουν ότι η Cloudy 2.2 που έχει το UI του G3 ακόμα είναι καλύτερη σε αυτονμία. Οπότε δοκιμάζω και την τελείως στοκ. Βέβαια με θέμα lollipop hybrid αλλά δεν έχει να κάνει. Μένει να δούμε!!! Πρώτη μέρα σήμερα θα δείξει. Πάντα καθαρή εγκατάσταση(wipe και της εσωτερικής μνήμης) και κατέβαμα ξανά των 75 εφαρμογών. Στήσιμο πάλι φυσικά όλων όσων έχω στην υπογραφή μου.

 

Κοιτα εγω εβαλα με flashtool την 20p, αρουταριστη, και μετα με το 1click root, tin rootαρα.

εβαλα amplify+bulletmod+gabriel και αναμενω να δω απο αυριο-μεθαυριο πως θα παει.

προς το παρον, ειμαι με 40 λεπτα οθονη, 75% μπαταρια με wifi ανοιχτο. θα δειξει.

 

εχω ξαναπει, α νουμερα που λετε καποι δεν τα εχω δει ποτε.. ισως ουτε το μισο απ αυτο.. δεν εχω δει ποτε πανω απο 3ωρες οθονη. και οποιος το λεει, τον πιστευω οτι γινεται,αλλα οχι με τη δικη μου χρηση. ας εχει απ τις 9το πρωι 3g ανοιχτο, να δουμε που θα ειναι η μπαταρια μετα :P :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρώ πως είναι πως θα κάτσει, απλά του cloudy είναι ότι να ναι.τελείως ραντομ.η cm πέρα από αυτά τα 2 θεματάκια δεν έχει τίποτα άλλο αρνητικό και η απόδοση στην μπαταρία είναι χαοτικά μεγαλύτερη
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω downgrade σε κιτκατ θα διαγραφούν εφαρμογες/επαφες/κτλ;;;

 

Ναι. Τα πάντα θα διαγραφούν. Όλο το τηλέφωνο. Θα γίνει φορμάτ σε όλο το κινητό εκτός της εξωτερικής SD.

 

δεν θεωρώ πως είναι πως θα κάτσει, απλά του cloudy είναι ότι να ναι.τελείως ραντομ.η cm πέρα από αυτά τα 2 θεματάκια δεν έχει τίποτα άλλο αρνητικό και η απόδοση στην μπαταρία είναι χαοτικά μεγαλύτερη

 

Εγώ δεν έχω διαφορά στην μπαταρία Γιάννη. Ίσως και ελαφρώς χειρότερη. Επειδή πιο πολύ με ενδιαφέρει η αυτονομία, δεν έχω διαφορά με CM. Οποιαδήποτε. Έχω δοκιμάσει όλες τις major και την δική της φυσικά. Από εκεί και πέρα είναι ίσως και τι χρησιμοποιείς. Αν πχ κάνεις browsing με τον browser της εκάστοτε ρομ ίσως. Εγώ σπανίως κάνω browsing.

Πάντως εμένα δεν μου κάθεται καλά...

Βέβαια το θέμα του dt2w είναι no go για εμένα. Οπότε όσο δεν το φτιάχνουν εντελώς τότε δεν παίζει να δει ποτέ CM το κινητό μου.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά σε μένα με την ίδια χρήση είναι χαοτική.με οποιαδήποτε 5.0.χ δεν περνάω 4 ώρες με τίποτα.στην cm τις έχω για πλάκα
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό σου λέω είναι καθαρά πως κάθεται στον καθένα και προφανώς η χρήση του καθενός. Εδώ εσένα η cloudy σου έβγαζε θέματα ακόμα και μετά απο 10-20 φλασαρίσματα. Εμένα δεν έχει βγάλει ποτέ τίποτα. Ούτε ένα μικρό θεματάκι. Άριστη. Μετά στην χρήση, προφανώς οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς διαχειρίζονται καλύτερα από την CM και τους πόρους που θέλουν. Διαφορετικά δεν εξηγείται.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να το πιστέψω πως είναι ραντομ ανάλογα με τις εφαρμογές
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Βρε και μένα μου φαίνεται περίεργο αλλά εξήγησε μου πως έχουμε αυτή την τρελή διάφορα. Εγώ καλύτερα νούμερα με lg based και εσύ με CM.

Αν μου το εξηγήσεις διαφορετικά είμαι μαζί σου.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βρε και μένα μου φαίνεται περίεργο αλλά εξήγησε μου πως έχουμε αυτή την τρελή διάφορα. Εγώ καλύτερα νούμερα με lg based και εσύ με CM.

Αν μου το εξηγήσεις διαφορετικά είμαι μαζί σου.

 

εγω παντως με cm, εχω πολυ καλα αποτελεσματα σε ταχυτητα smooth κλπ αλλα χαλια μπαταρια.

ta wakelocks κανουν παρτυ! βεβαια, δεν εχω ασχοληθει να κανω disable+να παιξω μe amplify.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες οποιος γνωριζει..Αυτη την επιλογη κατα τυχη την ειχα διαθεσιμη προς παραμετροποιηση.Δεν ξερω πως εγινε κ ανοιξε.Χωρις φοντο σε transparency navbar τα πληκτρα ειναι γαλαζια οπως βλεπετε κ στο screenshot.Δεν ξερω γιατι τωρα ξαφνικα δεν μπορω να το επιλεξω για αλλαγη.Δεν μπορω καταλαβω τι γνται.Ξερει κανεις να μου πει πως νπορω να εχω την επιλογη.Αναφερομαι για οποιον δεν καταλαβε για το χρωμα που θα εχουν τα softkeys του navigation bar.
Link to comment
Share on other sites

Βρε και μένα μου φαίνεται περίεργο αλλά εξήγησε μου πως έχουμε αυτή την τρελή διάφορα. Εγώ καλύτερα νούμερα με lg based και εσύ με CM.

Αν μου το εξηγήσεις διαφορετικά είμαι μαζί σου.

 

έλα ντε, λογικά κάποια εφαρμογή είναι

εγω παντως με cm, εχω πολυ καλα αποτελεσματα σε ταχυτητα smooth κλπ αλλα χαλια μπαταρια.

ta wakelocks κανουν παρτυ! βεβαια, δεν εχω ασχοληθει να κανω disable+να παιξω μe amplify.

 

κάποια εφαρμογή έχει wakelocks λογικά

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

έλα ντε, λογικά κάποια εφαρμογή είναι

 

 

κάποια εφαρμογή έχει wakelocks λογικά

Εγώ το θεωρώ σίγουρο... Αλλιώς θα είχαμε παρόμοια αποτελέσματα!!! Προφανώς σε κάτι διαφέρει η χρήση μας που σε μένα έχει καλύτερη συμπεριφορά μία lg based rom και σε σένα η CM.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες οποιος γνωριζει..Αυτη την επιλογη κατα τυχη την ειχα διαθεσιμη προς παραμετροποιηση.Δεν ξερω πως εγινε κ ανοιξε.Χωρις φοντο σε transparency navbar τα πληκτρα ειναι γαλαζια οπως βλεπετε κ στο screenshot.Δεν ξερω γιατι τωρα ξαφνικα δεν μπορω να το επιλεξω για αλλαγη.Δεν μπορω καταλαβω τι γνται.Ξερει κανεις να μου πει πως νπορω να εχω την επιλογη.Αναφερομαι για οποιον δεν καταλαβε για το χρωμα που θα εχουν τα softkeys του navigation bar.

Με ποια εφαρμογή βάζεις όλα αυτά τα χρώματα?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

έλα ντε, λογικά κάποια εφαρμογή είναι

 

 

κάποια εφαρμογή έχει wakelocks λογικά

Ναι, του συστήματος! Γιατί δεν επαναφερω ποτέ εφαρμογές συστήματος παρά μόνο του χρήστη.. Οπότε, δεν φταιει κάποια εφαρμογή..

Έχουν wakelocks κάποια τύπου *alarm*, net scheduler και διάφορα αλλά που δεν τα θυμάμαι τώρα απ εξω!

[ATTACH]63751[/ATTACH][ATTACH]63752[/ATTACH]

Τεσπα, αυτή που έχω τώρα είναι απ τις πολύ καλές χρήσεις διαχείρησης μπαταρίας. Είμαι με 20p, και τα mods bullet και Gabriel

Κάτι καλύτερο, δεν έχω δει στο g3..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το mod για να πεσει η θερμοκρασια. Βεβαια, δεν εβαλα παστα, εβαλα απλα ενα thermal pad. Οποτε ουτε εγγυηση χανεται, ουτε τιποτα. Απλα το ανοιγεις αν χρειαστει και το βγαζεις. Μπορω να πω οτι η διαφορα στην θερμοκρασια ειναι αισθητα χαμηλοτερη.

 

Καμερα ανοιχτη πριν το mod: ~64C

Καμερα ανοιχτη μετα το mod: ~49C

 

Antutu (all cores) πριν το mod: 84C max

Antutu (all cores) μετα το mod: 74C max

 

Antutu graphics πριν το mod: 76C max

Antutu graphics μετα το mod: 58C max

 

Chrome ανοιχτος και scroll πανω κατω το m.gsmarena.com πριν το mod: ~60-62C

Chrome ανοιχτος και scroll πανω κατω το m.gsmarena.com μετα το mod: ~43C

 

Και πλεον idle (οταν το ανοιγω μετα απο κλειστη οθονη: ~38-39C

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το mod για να πεσει η θερμοκρασια. Βεβαια, δεν εβαλα παστα, εβαλα απλα ενα thermal pad. Οποτε ουτε εγγυηση χανεται, ουτε τιποτα. Απλα το ανοιγεις αν χρειαστει και το βγαζεις. Μπορω να πω οτι η διαφορα στην θερμοκρασια ειναι αισθητα χαμηλοτερη.

 

Καμερα ανοιχτη πριν το mod: ~64C

Καμερα ανοιχτη μετα το mod: ~49C

 

Antutu (all cores) πριν το mod: 84C max

Antutu (all cores) μετα το mod: 74C max

 

Antutu graphics πριν το mod: 76C max

Antutu graphics μετα το mod: 58C max

 

Chrome ανοιχτος και scroll πανω κατω το m.gsmarena.com πριν το mod: ~60-62C

Chrome ανοιχτος και scroll πανω κατω το m.gsmarena.com μετα το mod: ~43C

 

Και πλεον idle (οταν το ανοιγω μετα απο κλειστη οθονη: ~38-39C

Πως? τι εκανες ακριβως?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή βάζεις όλα αυτά τα χρώματα?

Φιλε ειναι module του xposed και λεγετε android thene engine διαθετει αρκετες επιλογες.Η μονη που δεν ανταποκρινεται ειναι αυτη με τα εικονιδια του ui κ τα themes για τα nav buttons.Η αλλη που εχω τραβηξει το screenshot ειναι η γνωστη σ'ολουε μας g3twb.Δεν εχει βγει akoma πληρης εκδοση με ολες τις επιλογες αλλα δεν παυει να δινει ωραιες επιλογες παραμετροποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, του συστήματος! Γιατί δεν επαναφερω ποτέ εφαρμογές συστήματος παρά μόνο του χρήστη.. Οπότε, δεν φταιει κάποια εφαρμογή..

Έχουν wakelocks κάποια τύπου *alarm*, net scheduler και διάφορα αλλά που δεν τα θυμάμαι τώρα απ εξω!

[ATTACH]63751[/ATTACH][ATTACH]63752[/ATTACH]

Τεσπα, αυτή που έχω τώρα είναι απ τις πολύ καλές χρήσεις διαχείρησης μπαταρίας. Είμαι με 20p, και τα mods bullet και Gabriel

Κάτι καλύτερο, δεν έχω δει στο g3..

 

αν είσαι με δεδομένα ανοιχτά λογικό είναι.κανένα κινητό δεν κρατάει μπαταρία με δεδομένα ανοιχτά.το σήμα στην ελλάδα είναι άθλιο και ψάχνει όλη την ώρα

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εννοείς 3g ή 4g. Δεδομένα και εγώ έχω ανοιχτά ΠΑΝΤΑ. Δεν κλείνουν ποτέ. Αλλά ας πούμε chat κάνεις και με 3g. Αν πάω για καφέ λοιπόν ή ποτό ή φαγητό έξω στο 70-80% δεν θα κάνω browsing ούτε θα κάτσω να κοιτάξω τι παίζει στο FB. Μόνο να απαντήσω σε κάποιο μήνυμα. Άρα άμα θέλω να κάνω browsing για να βρώ κάτι το γυρνάω σε 3g. Αλλιώς το έχω gsm only. Διαφορά??? +200% αύξηση μπαταρίας.

Για αυτό λέω ότι είναι θέμα χρήσης. Και θέμα προτεραιοτήτων. Παλιά είχα στο κινητό μου 120 εφαρμογές. Για οποιοδήποτε site εγώ το είχα σε εφαρμογή. Δεν χρειαζόταν. Ήταν υπερβολή και εν τέλει έκανε το κινητό πιο βαρύ. Ε το ίδιο είναι και με το 2g,3g,4g. Τα 3g,4g δεν τα χρειάζεσαι πουθενά εκτός εαν κάνεις browsing ή facebook και λοιπά. Για απλό online chating είναι υπέρ αρκετό το 2g.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...