Jump to content

Blackberry Z3 (Jakarta Edition)


jopilot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Μπήκε ξανά το μικρόβιο για blackberry. Μπαίνω στο θέμα γρήγορα λοιπόν. Σκέφτομαι την αγορά απο ebay του Ζ3 που προορίζεται για την αγορά της Ινδονησίας. Θα κάνω τον συμβιβασμό σε θέματα specs και ελπίζω να τρέχει απροβλημάτιστα. Γνωρίζει κάποιος περισσοτερα για την εν λόγω συσκευή όπως πχ η τύχη της σε θέματα ενημερώσεων κλπ? Γύρω στα 220 ευρώ με τα έξοδα αποστολής το έχω βρει. Αξίζει τον κόπο ή να περιμένω καμια αλλη συσκευή που είναι στα σκαρία.

 

Ευχαριστώ πολύ

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Άμα σου βγαίνει στα 220 ευρώ τότε γιατί να μην προτιμήσεις Ζ10, Q5 που είναι στην ίδια τιμή και με τα ίδια, αν όχι καλύτερα specs ;
Link to comment
Share on other sites

Άμα σου βγαίνει στα 220 ευρώ τότε γιατί να μην προτιμήσεις Ζ10, Q5 που είναι στην ίδια τιμή και με τα ίδια, αν όχι καλύτερα specs ;

 

Το Q5 λόγω φυσικού πληκτρολογίου και διαστάσεων οθόνης. Το ζ10 πάλι λόγω οθόνης. Θέλω τουλάχιστον στις 5 Inches οθόνη και all touch. ;) Βεβαια θα μου πεις γιατί όχι το Ζ30. αλλά το Ζ3 μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά και έχει πολύ λιγότερα λεφτα.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις του δεν έχουν μεγάλη διαφορά (για την ώρα) συγκριτικά με αυτές που παίρνουν τα υπόλοιπα αδερφάκια του. Υπάρχει κίνηση στη 10.2.1, υπάρχουν και leaks για τη 10.3. Στα τεχνικά υστερεί κάπως συγκριτικά με τα υπόλοιπα, αν σε καλύπτει όμως, δεν βλέπω κάποιον πρακτικό περιορισμό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις του δεν έχουν μεγάλη διαφορά (για την ώρα) συγκριτικά με αυτές που παίρνουν τα υπόλοιπα αδερφάκια του. Υπάρχει κίνηση στη 10.2.1, υπάρχουν και leaks για τη 10.3. Στα τεχνικά υστερεί κάπως συγκριτικά με τα υπόλοιπα, αν σε καλύπτει όμως, δεν βλέπω κάποιον πρακτικό περιορισμό.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το budget είναι περιορισμένο. Ο μοναδικός ενδιασμός είναι η μνήμη και αν μπορεί να τρέχει με αξιοπρέπεια το OS 10. Είμαι οριακά πριν το "buy it now":)

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα υπάρχει πρόβλημα με τη μνήμη (1,5GB έχει νομίζω), αλλά δεν το εγγυώμαι κι όλας. Μπορείς όμως να δεις και στο youtube διάφορα videos για να πάρεις μια ιδέα
.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω δει μεσω youtube δεν θα εχεις προβλημα με τη συσκευη ....Φαινεται αρκετα απροβληματιστη
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Όταν φτάσει στα χέρια μου θα γράψω εντυπώσεις.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιπόν το κινητάκι το έχω στα χέρια μου έδω και λίγες ημέρες χωρις ωστόσο να έχω πολύ χρόνο για δοκιμές. Η Πρώτη εντύπωση ότι είναι άψογο απο θέμα συναρμογής. Είναι στιβαρό και αποπνέει μία αίσθηση πολυτέλειας. Το βάρος του έιναι λίγο τσιμπημένο αλλά συνηθίζεται άμεσα. Σε σύγκριση με το S4 το Ζ3 είναι πολύ ανώτερο κατασκευαστικά και στην αίσθηση που σου αφήνει στη χρήση, βέβαια σε αυτό συμβάλλει και το καταπληκτικό λειτουργικό και όλα αυτά με 220 ευρώ νομίζω δεν υπάρχει ανταγωνιστής σε αυτήν την ποιότητα και σε αυτή την τιμή. Είχα αμφιβολίες για την ανάλυση της οθόνης αλλά τελικά κάθεται πολύ καλά στο μάτι. Ξένιζει αρχικά αν δουλευέις άλλο κινητό μεγαλύτερης ανάλυσης αλλά είναι απροβλημάτιστο στη χρήση. Οι γραμματοσειρές και τα χρώματα απεικονίζονται όμορφα. Αφήνει δακτυλιές γενικά η οθόνη αλλά λύνεται με ένα screen protector κατά προτίμηση tempered glass. Το πήρα αρχικά για δευτερο κινητό αλλά θα το χρησιμοποιήσω σαν κύρια συσκευή λόγω λειτουργικού καταρχήν - το hub είναι όλα τα λεφτά-. Γενικά με το OS 10 γίνονται όλα ήσυχα χωρίς κολλήματα. Το προτείνω ανεπιφύλΑΚΤΑ σε όποιον αναζητά σε αυτά τα λεφτά συσκευή. Το έχουν και 2 - 3 ιντερνετικά καταστήματα ( στην ουσία 1 βασικά με 3 διαφορετικές τιμές) Στο skroutz βγάζει μόνο το ένα . Το έχουν επίσης το e-shop και το plus4u.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε ικανοποίησε η αγορά. Με 10.2 το λειτουργείς, σωστά;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε ικανοποίησε η αγορά. Με 10.2 το λειτουργείς, σωστά;

 

Σε ευχαριστώ. Όντως για τα λεφτά του είμαι πολύ ικανοποιημένος. Επέστρεψα και πάλι στην blackberry....:)Ναι με 10.2 είμαι....πιστεύω όταν δώσουν επίσημα και την 10.3 να μην το ξεχάσουν:)....

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισα στα berry γιατί δεν θέλω να ασχολούμαι με customs.....προς το παρον...χιχιχι
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν θα το ξεχάσουν. Διαφορετικά δεν θα υπήρχαν leaks για το Ζ3.

 

Ακόμα και αυτή βέβαια, δεν έχει σχέση με custom. Ένα .exe τρέχεις και τελείωσε η υπόθεση. Πλησιάζει όμως η επίσημη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα. Επειδή κοιτάζω και τη συγκεκριμένη συσκευή, λόγω του budget, με τη 10.3 είναι αξιοπρεπές; Έχω το Q10, με 2GB ram και σε συνδυασμό με το BBOS10, έχω καλομάθει. :happy:

 

Edit 25/4: Χωρίς εγκατεστημένες εφαρμογές, πόσο ελεύθερο χώρο έχει η συσκευή;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή κοιτάζω και τη συγκεκριμένη συσκευή, λόγω του budget, με τη 10.3 είναι αξιοπρεπές; Έχω το Q10, με 2GB ram και σε συνδυασμό με το BBOS10, έχω καλομάθει. :happy:

 

εχει 1.5GB RAM και 1200Mhz αντι 2GB RAM & 1500 CPU του Q10 αντιστοιχα...

 

δε νομιζω να εχει καποια σημαντικη πτωση εκτος αν παιζεις βαρια παιχνιδια ισως ?

 

απο την αλλη με χαλαει η αναλυση της οθονης και τα 8GB αποθηκευτικου χωρου....

 

Στη θεση σου ομολογω θα εκανα την υπερβαση και λιγη υπομονη να χτυπησω την ΕΡΓΑΛΕΙΑΡΑ που ακουει στο ονομα Ζ30 ! :cool:

 

http://cdn.ndtv.com/tech/images/gadgets/blackberry-z30-635.jpg

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

εχει 1.5GB RAM και 1200Mhz αντι 2GB RAM & 1500 CPU του Q10 αντιστοιχα...

 

δε νομιζω να εχει καποια σημαντικη πτωση εκτος αν παιζεις βαρια παιχνιδια ισως ?

 

απο την αλλη με χαλαει η αναλυση της οθονης και τα 8GB αποθηκευτικου χωρου....

 

Στη θεση σου ομολογω θα εκανα την υπερβαση και λιγη υπομονη να χτυπησω την ΕΡΓΑΛΕΙΑΡΑ που ακουει στο ονομα Ζ30 ! :cool:

 

http://cdn.ndtv.com/tech/images/gadgets/blackberry-z30-635.jpg

 

Παιχνίδια όχι, δεν παίζω.

 

Να σου πω. Είδα κάποια videos και δε νομίζω να έχω θέμα με την ανάλυση της οθόνης. Τα 8GBs, όμως, είναι αυτά που με κάνουν να έχω τις αμφιβολίες μου. Γιατί, στο Q10, έχω τα 8 από τα 16GBs πιασμένα...

 

Καλά, το Z30 είναι το απόλυτο BB, αν δεν υπολογίσουμε το Passport. Αλλά, δε νομίζω να πέσει ~80€ σύντομα..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα να μπορείς να δεις απο κοντά τα blackberry και να τα λειτουργήσεις λίγο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα να μπορείς να δεις απο κοντά τα blackberry και να τα λειτουργήσεις λίγο;

 

Χαχα :lol: Καλό! Υπήρχε ένα Q10 μέχρι πριν 4-5 μήνες περίπου, στη vodafone, στο Mall στο Μαρούσι. Δεν έχω περάσει πιο πρόσφατα, να τσεκάρω. Φαντάζομαι, για ποιο "εξεζητημένες" συσκευές, θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις κάποια σε stand. Δεν είναι συσκευές με Android βλέπεις.. :rolleyes:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χαχα :lol: Καλό! Υπήρχε ένα Q10 μέχρι πριν 4-5 μήνες περίπου, στη vodafone, στο Mall στο Μαρούσι. Δεν έχω περάσει πιο πρόσφατα, να τσεκάρω. Φαντάζομαι, για ποιο "εξεζητημένες" συσκευές, θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις κάποια σε stand. Δεν είναι συσκευές με Android βλέπεις.. :rolleyes:

 

Εγω περιπου ενα μηνα πριν που περασα απο το Mall αμαρουσιου στην voda ειχαν το passport.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιπου ενα μηνα πριν που περασα απο το Mall αμαρουσιου στην voda ειχαν το passport.

 

Εξελίξεις η vodafone. :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

στα 177 σε προσφορα....

http://www.e-shop.gr/kinito-blackberry-z3-black-p-TEL.001443

 

στο Σκρουτζ απο 185 το βρισκω.....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, γνωριζει κανεις αν μπορω να αλλαξω το χρωμα στο hub?δλδ απο ασπρο π ειναι το μενου να γινει μαυρο (και γενικοτερα μεσα σε ρυθμισεις κλπ)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το HUB δεν αλλαζει νομιζω...το μενου των ρυθμισεων αλλαζε σε σκουρο στο Ζ30 (στο Passport παλι δεν αλλαζει) λογικα ομως στο Ζ3 αλλαζει....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...