Jump to content

HP iPAQ hx4700


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Εχω όμως το εξής πρόβλημα: ενεργοποίησα στο laptop το wifi καθώς και στο 4700, αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο, αντιλαμβάνεται την "διάθεση" σύνδεσης. Εχεις καμμιά ιδέα γιατι? εννοείται ότι έχω βάλει κάνει σωστές ρυθμίσεις δηλ. peer to peer κλπ.
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wizad (17 Νοέ. 2004 , 17:08)

 

..ρε παιδια.Καταφερε κανεις να συνδεθει με Wirelles απο το 4700 με σταθερο επιτραπεζιο PC κια βα συνδεθει σε δικτυο ετσι ωστε να μπορει να διαχειριζετια κοινοχρηστα αρχεια με το pc,αλλα και να συνδεθειι μεσω αυτου του μικρου δικτυου στο Internet...δηλαδη να γινει η συνδεση κοινη...Αν ναι πως γινεται αυτο.Ποιες ειναι οι ρυθμισεις για συνδεση Wirelles,ποιος και πως γινεται ο κοινοχρηστος φακελος.Μη μου πειτε για Bluetooph λυση.Το ξερω οτι δουλευει ετσι...

 

 

Το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι θα γράψω τις οδηγίες βήμα-βήμα όπως τις έκανα εγώ για να συνδέσω το loox με το pc μέσω wifi. Τώρα δυστυχώς δεν μπορώ γιατί είμαι στη δουλειά.

Ταλαιπωρήθηκα 1 εβδομάδα μέχρι να το καταφέρω αλλά τώρα το παίζω στα δάκτυλα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrMaslow (18 Νοέ. 2004 , 17:03)

 

Το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι θα γράψω τις οδηγίες βήμα-βήμα όπως τις έκανα εγώ για να συνδέσω το loox με το pc μέσω wifi. Τώρα δυστυχώς δεν μπορώ γιατί είμαι στη δουλειά.

Ταλαιπωρήθηκα 1 εβδομάδα μέχρι να το καταφέρω αλλά τώρα το παίζω στα δάκτυλα :p

 

 

Μην ξεχνας οτι περιμενουμε πολλοι!!

 

Α, μπορω και μέσω bt να "μοιρασω" μια συνδεση internet στο 4700 (χωρις το active sync εννοω) ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος objectref (18 Νοέ. 2004 , 15:06)

 

Α, μπορω και μέσω bt να "μοιρασω" μια συνδεση internet στο 4700 (χωρις το active sync εννοω) ??

 

objectref δες ενα παλιο δικο μου post σε ενα αλλο thread .

μπορει να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill (18 Νοέ. 2004 , 18:14)

 

objectref δες ενα παλιο δικο μου post σε ενα αλλο thread .

μπορει να σε βοηθησει.

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ, δηλ. εσυ εχεις μια π.χ. dial-up συνδεση και μεσω ενος BT dongle τη "μοιραζεις" στο ppc ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος objectref (18 Νοέ. 2004 , 16:21)

 

Σ'ευχαριστω πολυ, δηλ. εσυ εχεις μια π.χ. dial-up συνδεση και μεσω ενος BT dongle τη "μοιραζεις" στο ppc ?

 

μοιρασμα της γραμμης ουσιαστικα πετυχαινεις μονο με το "my network access profile" οπως ειδες ομως δεν μπορεις να κανεις αποσυνδεση και για μενα που χρησιμοποιω ακομα ISDN δεν λεει. με τον πρωτο τροπο ομως που περιγραφω χρησιμοποιεις την συνδεση που εχεις φτιαξει στο ppc και απλα χρησιμοποιεις για συνδεση το modem του pc.

δεν ξερω περισσοτερα για να σε βοηθησω, μου φτανει οτι δουλευει μια χαρα. εγω προσωπικα αυτον το τροπο χρησιμοποιω για να εχω internet sto ppc οταν ειμαι στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill (18 Νοέ. 2004 , 18:36)

 

μοιρασμα της γραμμης ουσιαστικα πετυχαινεις μονο με το "my network access profile" οπως ειδες ομως δεν μπορεις να κανεις αποσυνδεση και για μενα που χρησιμοποιω ακομα ISDN δεν λεει. με τον πρωτο τροπο ομως που περιγραφω χρησιμοποιεις την συνδεση που εχεις φτιαξει στο ppc και απλα χρησιμοποιεις για συνδεση το modem του pc.

δεν ξερω περισσοτερα για να σε βοηθησω, μου φτανει οτι δουλευει μια χαρα. εγω προσωπικα αυτον το τροπο χρησιμοποιω για να εχω internet sto ppc οταν ειμαι στο σπιτι.

 

 

Ναι το διαβασα το Link που μου εδωσες, εγω θα το εχω αυριο η τη Δευτερα, οποτε και θα το κανω οπως λες, μου φαινεται κι εμενα καλο αυτο.

 

Α, By the way, ποσες ωρες πρεπει να το αφησω για πρωτη φορτιση της μπαταριας ??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αρχικά να σας πω ότι στον δικό μου τον υπολογιστή έχω XP Home με SP2.

 

Έχω ήδη ένα ενσύρματο δίκτυο με άλλον ένα υπολογιστή στο δίπλα δωμάτιο. Οι υπολογιστές δεν είναι πάνω σε hub αλλά συνδέονται με αντεστραμένο καλώδιο UTP. Τα Windows, έχουν δημιουργήση μια γέφυρα δικτύου, έτσι ώστε ο δικός μου υπολογιστής (που συνδέεται στο ιντερνετ, να μπορεί να μεταβιβάσει το ιντερνετ και στον άλλο υπολογιστή) να λειτουργεί ως τοπικός διακομιστής. Έτσι, η γέφυρα δικτύου έχει ως IP το γνωστό 192.168.0.1 ενώ ο υπολογιστής μου έχει ένα άλλο, άσχετο IP, όπως και ο υπολογιστής στο δίπλα δωμάτιο.

 

Όσοι δεν ανήκουν στην ίδια περίπτωση, τότε τα πράγματα είναι πιο απλά. Αν δηλαδή δεν έχεται ένα ήδη υπάρχον ενσύρματο δίκτυο, δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Οι ρυθμίσεις που έκανα στην ασύρματη κάρτα δικτύου (802.11g) ήταν οι εξης:

 

Πρώτα απ' ολα όρισα το SSID με ένα όνομα "makis". Επέλεξα να είναι δίκτυο ad-hoc (δηλαδή υπολογιστή-με-υπολογιστή) και έβαλα "έλεγχο ταυτότητας: Ανοιχτή" και "κρυπτογράφηση δεδομένων:WEP". Έδωσα ένα κλειδί δικτύου (πχ: 2222222222). ΔΕΝ έβαλα δική μου IP αλλά άφησα τα windows να δίνουν μια ip.

 

Τέλος, όταν έκανα αυτές τις ρυθμίσεις, έβαλα αυτή την κάρτα δικτύου να την "βλέπει" η γέφυρα δικτύου του υπολογιστή μου.

 

Στο pocket pc έκανα τις εξής ρυθμίσεις:

 

Ενεργοποίησα το wifi. Μετά, Start-> Settings->Connections->Advanced-> Select networks και εκεί έβαλα και στις δύο επιλογές "My work network" μετά στο ίδιο παράθυρο πατάμε "EDIT" και στο proxy settings επιλέγουμε το "This network connects to the Internet".

 

Μετά επιστρέφουμε πίσω στο "Settings" και πατάμε στο Network Cards. Λογικά εδώ θα πρέπει να έχει βρει το δίκτυο που έχουμε κάνει στο PC με όνομα το SSID. Αν όχι, τότε πρέπει να κάνουμε "Add new" και να δημιουργήσουμε ένα δίκτυο με όνομα ίδιο με αυτό που βάλαμε στο SSID στο PC μας. Στην επιλογή που λέει "connects to:" πρέπει να βάλουμε "WORK" και από κάτω επιλέγουμε το "This is a device-to-device (ad-hoc) connection". Στον επόμενο φάκελο "Network Key" επιλέγουμε "Authentication: Open", "Data encryption:WEP", "Network key: το ίδιο νούμερο που βάλαμε και στο pc (πχ. 2222222222)" Πατάμε ΟΚ και επιστρέφουμε στο "Network Cards".

 

Πηγαίνουμε στο δεύτερο φακελάκι που λέγεται "Network adapters". Στο "My network card connects to:" επιλέγουμε το "Work" και απο κάτω στην λίστα πατάμε στην κάρτα wifi που έχει το pocket pc μας. Στο loox720 λέει: "LOOX WLAN Wireless Adapter". Μας ανήγει ένα παράθυρο που είναι για την ρύθμιση των IP. Εδώ όλα τα έχω στο αυτόματο. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ IP ADDRESS manually.

Πατάμε ΟΚ, και κάνουμε soft reset.

 

Μετά το soft reset, επιστρέφουμε στο Start-> Settings-> Connections-> Advanced και πατάμε πάλι στο "Select Networks" για να βεβαιωθούμε ότι οι ρυθμίσεις έχουν παραμείνει στο "My work network".

 

Όλα είναι έτοιμα τώρα.

===================================

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Αν έχεται κι εσείς όπως εγώ ένα ενσύρματο δίκτυο κι έχεται ρίξει το ασύρματο δίκτυο πάνω στην "γέφυρα δικτύου", όταν ενεργοποιήσεται την wifi κάρτα στο pc και κάνεται σύνδεση από το pocket pc, ή ένδειξη του ασύρματου δικτύου στο tray του PC ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΧΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ!!! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει το ασύρματο δίκτυο. Το εικονίδιο δείχνει ανενεργό γιατί την όλη διαδικασία την έχει αναλάβει η γέφυρα δικτύου!

 

Αν δεν έχεται κι εσείς ένα άλλο ενσύρματο δίκτυο κι απλά έχετε βάλει μια ασύρματη κάρτα δικτύου στο PC τότε μάλλον δεν θα έχεται "γέφυρα δικτύου". Σε αυτήν την περίπτωση η διαδικασία είναι πιο απλή, αφού μπορείται να δώσεται και χειροκίνητα μια δική σας IP στον υπολογιστή (πχ. 192.168.0.1) και μια άλλη στο pocket pc (πχ. 192.168.0.2) και να δηλώσεται ως DNS στις ρυθμίσεις του pocket pc την IP του υπολογιστή (δηλαδή την 192.168.0.1)

====================================

 

Καλό θα είναι, αν θέλετε να κάνετε manual όλες τις ρυθμίσεις, αφού γίνουν οι ρυθμίσεις στο PC μετά να απενεργοποιήσεται την ασύρματη κάρτα δικτύου μέχρι να κάνεται τις ρυθμίσεις στο pocket pc και μετά να την ενεργοποιήσετε πάλι.

 

 

Αν όλα δουλέψουν σωστά, με το που γίνει η σύνδεση, το pocket pc θα μπορεί να μπει ίντερνετ, να δει τους κοινόχρηστους σκληρούς δίσκους του υπολογιστή, και να κάνει και activesync.

Εμένα μάλιστα, βλέπει τους σκληρούς δίσκους ΚΑΙ των 2 υπολογιστών!!!!!!!!

 

Για να δουλέψει το activesync, πρέπει να γίνουν 2 απλές ρυθμίσεις. Η πρώτη είναι η εξής:

Στο εικονίδιο του activesync στο pc, πατάμε δεξί κλικ και παμε στο "connection settings". Επιλέγουμε "Allow network (Ethernet) and Remote Access Service (RAS) server connection with this desktop computer" και πατάμε ΟΚ.

 

Στο pocket pc, πατάμε Start->ActiveSync και μετά Tools->Options

Απενεργοποιούμε το "Use mobile schedule to sync with this PC" και βεβαιωνόμαστε ότι το "Use this PC" αναφέρει σωστά το όνομα του PC μας. Στην ίδια οθόνη, πατάμε Options και επιλέγουμε το "maintain connection". Μετά πατάμε OK και OK και γυρίζουμε πίσω. Τώρα, κάθε φορα που κάνουμε σύνδεση wifi, μπορούμε να πηγαίνουμε Start-> ActiveSync, να πατάμε στο Sync και να γίνεται κανονικά ο συγχρονισμός!!!!!

 

 

Αυτα τα λίγα! Ελπίζω να βοήθησα. Ουφφφφφφφφφφφφ :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος naxiand (19 Νοέ. 2004 , 00:06)

 

kalo ine na parete bluetooth pou na ipostirizi 1.2 kai 100 metra apostasi den exoun akriva afou kai to hp ipostirizi to neo protokolo

 

 

Εχεις καποιο να προτεινεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrMaslow (19 Νοέ. 2004 , 01:24)

 

Αυτα τα λίγα! Ελπίζω να βοήθησα. Ουφφφφφφφφφφφφ :wacko:

 

 

E οχι και "λιγα" !! :D Να'σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill (18 Νοέ. 2004 , 18:14)

 

objectref δες ενα παλιο δικο μου post σε ενα αλλο thread .

μπορει να σε βοηθησει.

 

 

 

πηγα στο δικο σου το παλαιοτερο post εκανα ολα οσα ειπες αλλα δυστηχως δεν τα καταφερα.Ο λογος ειναι οτι το Pc μου ουαν παω στα My Bluetooth Places και παω να ενεργοποιησω το Diai up Networking μου λεει :

...Local Service Failed-Error code no modem found...που σημαινει οτι δε βρισκει το μοντεμ στο pc μου?Επισης στα Properties το box για να θεσω ενα μοντεμ δεν μου το δινει!!! :mad: :mad: Εκανα και τα βηματα του Alexakas μεσω ActiveSyn .....ε μπορω να το συγχρονισω.....Υπαρχει τελικα καποιος τροπος και αν ναι μπορει καποιος να μου δωσει βημα βημα τις σωστες ρυθμισεις.Α και κατι ακομα.Το bluetooth που χρησιμοποιω ειναι Usb adapter της Widcomm 1.4.2.10 και δεν εχει συμβατοτητα με το SP2 γιατι απλα τα μαστορια της Microsoft ναι μεν παρεχουν με το SP2 software για να μπαινουν στο συστημα τετοιες συσκευες,αλλα γραφουν στα παλαιοτερα των υποδυματων τους ολα τα υπολοιπα software.Εγω βρηκα τροπο και τα καταφερα βαζοντας πρωτα το software που μου εδινε με το usb Bluetooth και μετα τοποθετοντας το usb στη θυρα,και μετα εβαλα αντι για τους drivers των Windows με το P2 να κανει ενη,μερωση των drivers της Widcomm...Περιμενω τα φωτα σας για ολα τα υπολοιπα παραπανω ερωτηματα μου

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχιν καλα εκανες και εβγαλες τους drivers του SP2 γιατι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι activesync, τα υπολοιπα profil δεν υποστηριζονται. και γω οταν το εβαλα, αρχισα αμεσως να ψαχνω πως θα το βγαλω....

για το αλλο προβλημα τωρα, δεν ξερω γιατι δεν τα καταφερες. μηπως αν πας πρωτα απο τα properties της συνδεσης σου να τσεκαρεις το connection sharing σου επιτρεψει να σεταρεις σωστα το " dialup networking"?? δεν εχω pc αυτες τις μερες και δεν τα θυμαμαι αν δεν τα βλεπω μπροστα μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάποιος που έχει κάνει σύνδεση Υπολογιστή με Ipaq 4700 μέσω wifi ας μου στείλει ένα ε-μαιλ το τηλέφωνο του στο hharis@otenet.gr να τον πάρω ένα τηλ κάποια στιγμή λίγο να με βοηθήσει γιατί παιδεύομαι και ΔΕΝ τα καταφέρνω... Θέλω όμως να βλέπω και ιντερνετ από το 4700.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wizad (19 Νοέ. 2004 , 17:49)

 

Εκανα και τα βηματα του Alexakas μεσω ActiveSyn .....αλλα δεν μπορω να το συγχρονισω.....Υπαρχει τελικα καποιος τροπος και αν ναι μπορει καποιος να μου δωσει βημα βημα τις σωστες ρυθμισεις για το Bluetooth και για το Pc και για το ppc?

 

:cry: :cry:

 

 

...καμια καλη ιδεεα?Εχω κανει τα παντα αλλα δεν βγαζω ακρη.Μηπως να απεγκαταστησω το Servise Pack 2?

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hharis (19 Νοέ. 2004 , 19:32)

 

Παιδιά, κάποιος που έχει κάνει σύνδεση Υπολογιστή με Ipaq 4700 μέσω wifi ας μου στείλει ένα ε-μαιλ το τηλέφωνο του στο hharis@otenet.gr να τον πάρω ένα τηλ κάποια στιγμή λίγο να με βοηθήσει γιατί παιδεύομαι και ΔΕΝ τα καταφέρνω... Θέλω όμως να βλέπω και ιντερνετ από το 4700.

Ευχαριστώ...

 

 

 

 

το ιδιο να κανει και σε μενα,ασ στειλει ενα mail virus_boy_666@yahoo.gr :alien:

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος objectref (19 Νοέ. 2004 , 11:18)

 

Εχεις καποιο να προτεινεις ?

 

 

auto pira ego simera and rocks http://www.geizhals.at/a98661.html ine poli kalo kai ftino kai 1.2 ready kai 100 metra ;)

 

kai kati asxeto off topic epidi ime vienna tora kai ixa tin eykeria na pexo ligo me arketa pda mou arese poli to HP iPAQ rx3715 itan poli mikro se sxesi kai me to acer30 kai me to toshiba 400 410 an den kano lathos ixe poli kaliteri aisthisi sto xeri mou kamia sxesi vevea kai me ena zire 2 pou itan eki kai tungesten e palm os(ixan to megethos sxedon enos hp4700 xoris omos na exoun kaliteri aisthisi sto xeri odas to hp4700 pio lepto) giati tous vlepo na grafoun sto eki forum ta dika mas pda ine pio mikra ine pio eykola stin xrisi pio grigora se PIM den ida kati tetio ayto pou exoun ine kaliteri diarkia mpatarias pou den alazi omos tipota alo.ayti tin stigmi pocket pc rulez me exeresi isos ta pda me linux os pou ine diskolo na ta vris kanis me egiisi kai ipostirixi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wizad (19 Νοέ. 2004 , 17:49)

 

πηγα στο δικο σου το παλαιοτερο post εκανα ολα οσα ειπες αλλα δυστηχως δεν τα καταφερα.Ο λογος ειναι οτι το Pc μου ουαν παω στα My Bluetooth Places και παω να ενεργοποιησω το Diai up Networking μου λεει :

...Local Service Failed-Error code no modem found...που σημαινει οτι δε βρισκει το μοντεμ στο pc μου?Επισης στα Properties το box για να θεσω ενα μοντεμ δεν μου το δινει!!! :mad: :mad: Εκανα και τα βηματα του Alexakas μεσω ActiveSyn .....ε μπορω να το συγχρονισω.....Υπαρχει τελικα καποιος τροπος και αν ναι μπορει καποιος να μου δωσει βημα βημα τις σωστες ρυθμισεις.Α και κατι ακομα.Το bluetooth που χρησιμοποιω ειναι Usb adapter της Widcomm 1.4.2.10 και δεν εχει συμβατοτητα με το SP2 γιατι απλα τα μαστορια της Microsoft ναι μεν παρεχουν με το SP2 software για να μπαινουν στο συστημα τετοιες συσκευες,αλλα γραφουν στα παλαιοτερα των υποδυματων τους ολα τα υπολοιπα software.Εγω βρηκα τροπο και τα καταφερα βαζοντας πρωτα το software που μου εδινε με το usb Bluetooth και μετα τοποθετοντας το usb στη θυρα,και μετα εβαλα αντι για τους drivers των Windows με το P2 να κανει ενη,μερωση των drivers της Widcomm...Περιμενω τα φωτα σας για ολα τα υπολοιπα παραπανω ερωτηματα μου

 

 

Φαίνεται λίγο εκτός θέματος αλλά μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει? εχω το εξής πρόβλημα: έκανα (λανθασμένα) αρχική εγκατάσταση του bluetooth με τους drivers των XP2. Κάτι φαίνεται να πήγε στραβά και για κάποιο λόγο ΔΕΝ δημιούργησε τα My Bluetooth Places (κατά τα άλλα φαίνεται να λειτουργεί σωστά). Αποφάσισα λοιπόν να εγκαταστήσω τους drivers που ήρθαν με το hardware (omnius bluetooth). Τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής: απεγκατέστησα μέσω του Device Manager το Bluethooth των XP2. Restart. Εγκατάσταση των εργοστασιακών drivers ΧΩΡΙΣ να βάλω το omnius στην θύρα, μέχρις ότου μου το ζητήσει το πρόγραμμα. Και εδώ έρχεται το πρόβλημα: μόλις βάλω το omnius στην USB, συμβαίνουν δύο πράγματα ταυτόχρονα δηλαδή, συνεχίζει η εγκατάσταση με τους drivers της omnius, αλλά τα XP2, αντιλαμβάνονται καινούργιο hardware και αρχίζουν την εγκατάσταση των δικών τους drivers. Το αποτέλεσμα είναι ότι μου εμφανίζονται δύο bluetooth εικονίδια στην μπάρα, το ένα κοκκινισμένο (ανενεργό) και το άλλο ΟΚ, αλλά κανένα δεν "παίζει".

Εάν κάνω εγκατάσταση μόνο τους drivers των XP2, το μόνο που μπορώ να κάνω με το 4700 είναι activesync.

Μήπως μπορείται να με φωτίσεται πως να κάνω σωστή και μόνο την εγκατάσταση των εργοστασιακών drivers?

Ευχαριστώ

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

για wifi υπάρχουν και εδώ οδηγίες, εμένα αυτά με βοήθησαν: http://www.pocketpcmag.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4224

 

για να μπείτε νετ μέσω AS και ΒΤ οδηγίες στο faq.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stsalkit (20 Νοέ. 2004 , 07:35)

 

Φαίνεται λίγο εκτός θέματος αλλά μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει? εχω το εξής πρόβλημα: έκανα (λανθασμένα) αρχική εγκατάσταση του bluetooth με τους drivers των XP2. Κάτι φαίνεται να πήγε στραβά και για κάποιο λόγο ΔΕΝ δημιούργησε τα My Bluetooth Places (κατά τα άλλα φαίνεται να λειτουργεί σωστά). Αποφάσισα λοιπόν να εγκαταστήσω τους drivers που ήρθαν με το hardware (omnius bluetooth). Τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής: απεγκατέστησα μέσω του Device Manager το Bluethooth των XP2. Restart. Εγκατάσταση των εργοστασιακών drivers ΧΩΡΙΣ να βάλω το omnius στην θύρα, μέχρις ότου μου το ζητήσει το πρόγραμμα. Και εδώ έρχεται το πρόβλημα: μόλις βάλω το omnius στην USB, συμβαίνουν δύο πράγματα ταυτόχρονα δηλαδή, συνεχίζει η εγκατάσταση με τους drivers της omnius, αλλά τα XP2, αντιλαμβάνονται καινούργιο hardware και αρχίζουν την εγκατάσταση των δικών τους drivers. Το αποτέλεσμα είναι ότι μου εμφανίζονται δύο bluetooth εικονίδια στην μπάρα, το ένα κοκκινισμένο (ανενεργό) και το άλλο ΟΚ, αλλά κανένα δεν "παίζει".

Εάν κάνω εγκατάσταση μόνο τους drivers των XP2, το μόνο που μπορώ να κάνω με το 4700 είναι activesync.

Μήπως μπορείται να με φωτίσεται πως να κάνω σωστή και μόνο την εγκατάσταση των εργοστασιακών drivers?

Ευχαριστώ

 

 

Εγω εκανα τα εξης

 

Εγω βρηκα τροπο και τα καταφερα βαζοντας πρωτα το software που μου εδινε με το usb Bluetooth και μετα τοποθετοντας το usb στη θυρα,και μετα εβαλα αντι για τους drivers των Windows με το P2 να κανει ενη,μερωση των drivers της Widcomm..

 

In the Service Pack 2, Microsoft included a generic Bluetooth driver, naturally being WHQL-certified. The WIDCOMM Bluetooth driver however is not WHQL-certified, so Windows XP continues using the generic driver. This interferes with the WIDCOMM Bluetooth software resulting in the above error. To force Windows XP to use the WIDCOMM driver, perform the following steps:

• Don't plug in the Bluetooth device yet.

• If you have any Bluetooth software apart from the included Windows drivers installed, deinstall them and reboot.

• Install the WIDCOMM BTW 1.4.2.10 Bluetooth software. When it asks you to plug in the Bluetooth device and click OK, don't, and click Cancel instead.

• When the WIDCOMM setup has finished, plug in your Bluetooth device and let Windows install the driver (there should be two Bluetooth icons in the system tray; one blue-white: this is the Windows driver - and one blue-red: this is the WIDCOMM driver which is deactivated).

• Now go to the Device Manager, right click on the "Generic Bluetooth Radio" and select "Update driver". Don't let Windows XP connect to the Internet, then select "Choose software from a list or specified location". In the next window, select "Don't search, but select the driver to install".

• In the next window, activate "Show compatible hardware" (if it isn't activated already) and select your manufacturer's driver instead of the "Generic Bluetooth Radio" driver. Click next until the new driver is installed. Now the WIDCOMM system tray icon should be blue-white as well, activated and ready to use. If you now double click on "My Bluetooth Places" (e.g. on the desktop), the WIDCOMM software installation will be continued and finished.

This should solve any compatibility issues with the WIDCOMM Bluetooth software and Microsoft Windows XP SP2.

 

κανε ακριβως τα ιδια για τους δικου σου drivers

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Σε αυχαριστώ πολύ - θα το δοκιμάσω. Μήπως μπορείς να μου δώσεις την διεύθυνση από την οποία πήρες το κείμενο?
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Πειτε ενα καλοριζοκο και για μενα, μολις μου ηρθε με Fedex.

 

Ποση ωρα πρεπει να το φορτισω την πρωτη φορα ?

 

 

 

Edit: Ρε παιδια, ο φορτιστης που εχιε μεσα δεν ειναι για ευρωπαικο ρευμα, εχει τα 3 ποδαρακια επανω του. Τι κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος objectref (22 Νοέ. 2004 , 11:19)

 

Edit: Ρε παιδια, ο φορτιστης που εχιε μεσα δεν ειναι για ευρωπαικο ρευμα, εχει τα 3 ποδαρακια επανω του. Τι κανω ??

 

 

...ο φορτιστής είναι για 100V-240V input.. άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί παντού..

..όσο αφορά τα 3 ποδαράκια.. αυτό που πρέπει να κάνεις.. είναι να επισκευτείς ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά είδη και να προμηθευτείς το κατάλληλο adaptor για μπορείς να τον βάλεις στις μπρίζες τις δικές μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georgehnv (22 Νοέ. 2004 , 12:45)

 

...ο φορτιστής είναι για 100V-240V input.. άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί παντού..

..όσο αφορά τα 3 ποδαράκια.. αυτό που πρέπει να κάνεις.. είναι να επισκευτείς ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά είδη και να προμηθευτείς το κατάλληλο adaptor για μπορείς να τον βάλεις στις μπρίζες τις δικές μας ;)

 

 

 

i just did, thanks ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...