Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για της εως τωρα απαντησεις

Αρα αφου εγινε 180 μερες μεσω paypal να το επιχειρησω?? πια η σωστη διαδικασια που πρεπεινα ακολουθησω τελικα ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για της εως τωρα απαντησεις

Αρα αφου εγινε 180 μερες μεσω paypal να το επιχειρησω?? πια η σωστη διαδικασια που πρεπεινα ακολουθησω τελικα ??

Aν εισαι μεσα στις 180μερες ξεκινα απο το resolution centre του paypal, και κανε dispute transaction, ζητα ολο το ποσο πισω και στειλε το κινητο πισω, μην δεχεσαι κανενα negotiation απο τον πωλητη γιατι αυτο το κινητο μονο για πισω ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω αν μπορει να γίνει αυτό στο zero αλλά στο topic του inew V3 (το παλιό μου τηλ.) ο γίγαντας batsilos έφτιαξε αυτό:

 

Επίσης για όσους έχουν προβλημα με το GPS , κάντε backup το gps.conf σας , που βρίσκεται στο /system/etc και περάστε τα παρακάτω μέσα του με ένα editor.

 

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

 

# DEBUG LEVELS: 0 - none, 1 - Error, 2 - Warning, 3 - Info

# 4 - Debug, 5 - Verbose

DEBUG_LEVEL = 0

 

# Intermediate position report, 1=enable, 0=disable

INTERMEDIATE_POS=1

 

# Accuracy threshold for intermediate positions

# less accurate positions are ignored, 0 for passing all positions

ACCURACY_THRES=0

 

################################

##### AGPS server settings #####

################################

 

# FOR SUPL SUPPORT, set the following

SUPL_HOST=suplcn.sirf.com

SUPL_HOST=supl.nokia.com

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

SUPL_NO_SECURE_PORT=7276

SUPL_SECURE_PORT=7276

 

# FOR C2K PDE SUPPORT, set the following

# C2K_HOST=c2k.pde.com or IP

# C2K_PORT=1234

 

################################

# EXTRA SETTINGS

################################

 

CURRENT_CARRIER=common

DEFAULT_AGPS_ENABLE=TRUE

DEFAULT_SSL_ENABLE=FALSE

 

# TRUE for "User Plane", FALSE for "Control Plane"

DEFAULT_USER_PLANE=TRUE

 

 

Στο δικο μου τηλ. ειχε αποτέλεσμα...

 

οταν λες αποτελεσμα? ποση ωρα για να κλειδωσει? ποσους δορυφορους? με τι αποκλιση?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας πάντα για το inew V3, εννοώ ότι ενω εβλεπε δορυφόρους δεν κλείδωνε κανέναν. Μετά απο αυτη την αλλαγή, κλείδωνε σε cold start περίπου 6-7 δορυφόρους σε 1,5-2 λεπτά. Εννοείται χωρίς το wifi και τα data ανοικτά. Σκέτο το GPS. Απόκλιση περίπου 4-6 μέτρα. Οπως βλέπετε πρόκειται για εισαγωγή στο gps.conf των παραμετρων που χρειάζονται για την Ελλάδα καθως το "μαμα" είχε σημειο αναφοράς μια τοποθεσία στην Κίνα. Δεν ξερω τις ρυθμίσεις του UMI αλλά δεν εχει να χάσει τιποτα κανείς, αν δεν κλειδώνει το gps του...
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας πάντα για το inew V3, εννοώ ότι ενω εβλεπε δορυφόρους δεν κλείδωνε κανέναν. Μετά απο αυτη την αλλαγή, κλείδωνε σε cold start περίπου 6-7 δορυφόρους σε 1,5-2 λεπτά. Εννοείται χωρίς το wifi και τα data ανοικτά. Σκέτο το GPS. Απόκλιση περίπου 4-6 μέτρα. Οπως βλέπετε πρόκειται για εισαγωγή στο gps.conf των παραμετρων που χρειάζονται για την Ελλάδα καθως το "μαμα" είχε σημειο αναφοράς μια τοποθεσία στην Κίνα. Δεν ξερω τις ρυθμίσεις του UMI αλλά δεν εχει να χάσει τιποτα κανείς, αν δεν κλειδώνει το gps του...

εμενα το v3 μου κλειδωνει σε 20" το πολυ, ολα τα ασυρματα κλειστα. Να ανεβασω το gps.conf μου????

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ανεβασω το gps.conf μου????

 

Δεν είναι κακό... Και αν έχει αποτελέσματα, ίσως είναι καλό (αυτό ή το προηγούμενο) να μπει και στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

180 μέρες;; Σίγουρα; Στις 30 Μάρτη μου απάντησε το paypal ότι τα dispute είναι για 45 μέρες!! Και από δω και πέρα αυτό μπορούμε να κάνουμε όλοι ΜΑΖΙΚΑ.

 

Although we cannot investigate this transaction, I would like to advise you to open a buyer dispute. Your dispute will be noted on the seller's records. This may encourage your seller to communicate with you and try to reach a resolution in this matter. In some exceptional cases, we may be able to investigate the claim at a later time. This normally only occurs if we receive a large volume of complaints against the seller.

Edited by trtr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Πρώτες εντυπ'ωσεις απο τη Lollipop rom της UMI.

wifi: εξαιρετικό -οπως και πρίν.

σήμα τηλεφωνίας: καμπάνα.

Gps: Σε cold start μόνο gps, εκανε 1-1,5 λεπτά για να κλειδώσει. Τωρα κλείδωσε σε 30-40" και χωρίς να εχει reference position.

Battery drain: Φυσιολογικό. Μάλλον πρέπει να διορθώθηκαν κι αυτά τα ανεβοκατεβάσματα που έδειχνε στην εκφόρτιση της μπαταρίας. Ειναι λίγο νωρίς ακόμα για να είμαι σίγουρος.

Αλλα bugs: μεχρι τώρα κανένα.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έβαλα και τον Smart Launcer και το τηλ. είναι χάρμα οφθαλμών!:D Ωραίο interface,καθόλου lag και πολύ smooth σε όλες του τις λειτουργίες.

Με την MIUI V6 είχα κάποια μιροπροβληματάκια. Μ' αυτην εδώ κανένα:X

Για όσους θελήσουν να την δοκιμάσουν: όταν εγκαταστάθηκε και πήγα να γαψω κωδικο για το wifi δεν εβγαζε πληκτρολόγιο αλλά το Google voice typing:wacko: Πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις να επιλεξετε μεθοδο εισαγωγής το Pinyin πληκτρολόγιο (κινεζιά αλλά εχει αγγλικά) και μετά να κανετε δουλειά... Δυσκολευτηκα λιγο με αυτό γιατί του εγραφα αγγλικα κι αυτό τα χωριζε ανα τρια τα γράμματα -οπως στην κινέζικη γλώσσα. Μετα είδα ότι παρόλο που το πληκτρολόγιο έδειχνε αγγλικά γράμματα έκανε word prediction στα κινέζικα. Εχει ένα κουμπάκι ακριβως αριστερα πάνω απο τα πλήκτρα με ενα κινεζικο γράμμα. Το πατας και γυρίζει σε κανονικά αγγλικα. Μου 'σπασε τα νεύρα. Τέλος πάνρων... Αμέσως μετα κατεβασα το Google keyboard και το εσβησα το ρημάδοκινέζικο...

 

ΥΓ: Τώρα μόλις ειδα ότι βάλανε και την EMUI V3 ΤΗς Huawei! Δεν μπορω να πω... Σ' αυτό τουλάχιστον άσκισε η UMI... Να προσέχανε και λίγο στην αρχή τα τηλέφωνά τους! Κρίμα... Αυτό το τηλ. με τέτοιες επιλογές σε rom και με το Rootjoy, αν δεν ειχε προβλήματα θα έκανε πάταγο

Edited by konstapa
Link to comment
Share on other sites

Από μέιλ του paypal παραθέτω:

 

PayPal has extended the dispute filing deadline globally from 45 to 180 days. And now all purchases after 29-Jan-2015 are covered by 180 days protection.

 

Καλά το lollipop δεν είναι rooted; πώς το κάνουμε root;;;

Τελικά είναι root αλλά κανά δυο φορές δεν το έβλεπαν οι εφαρμογες...

Edited by trtr
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ ωραία πάει το Λόλιποπ στό Zero.

Τελικά κυκλοφορει ότι μαλλον δεν είναι γνησια Λολιποπ αλλα κιτκατ customized... Οτι και να 'ναι, είναι αψογη...

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε αρκετά και το ηχείο του η Λόλιποπ. Όσο για το άλλο οτι ειναι 4.4.2 μεταμφιεσμένο, μου φαίνεται μεγάλη αρβύλα. Αφού πατάς μερικές φορές την έκδοση 5 στο about phone menu και βγαίνει κανονικά lollipop με κινούμενα συννεφάκια. Ποιος να κάτσει να κάνει όλη αυτή την δουλειά να μεταμφιέσει 4.4.2 άψογα. Θα μπορούσε ένα πειραγμένο 5 να κοροιδεύει αδήλωτους επεξεργαστές ότι είναι 4.4.2 πιο εύκολο το φαντάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Nα τολμησω να ρωτησω κατι....να το παραγγειλω ξανα? το πρωτο το πουλησα κ ολα καλα μεχρι τωρα, ειναι πολυ ομορφο το ατιμο ομως και μου το ζητανε, να τολμησω λετε? η θα μου ερθει κανενα δικο σας επισκευασμενο???????? :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι κακό... Και αν έχει αποτελέσματα, ίσως είναι καλό (αυτό ή το προηγούμενο) να μπει και στο πρώτο post.

να το ανεβασω στο mediafire? η εχουμε αλλο τροπο εδω στο forum?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Nα τολμησω να ρωτησω κατι....να το παραγγειλω ξανα? το πρωτο το πουλησα κ ολα καλα μεχρι τωρα, ειναι πολυ ομορφο το ατιμο ομως και μου το ζητανε, να τολμησω λετε? η θα μου ερθει κανενα δικο σας επισκευασμενο???????? :lol:

 

Με τις 180 μέρες Paypal τώρα, άν ξεκαθαρίσεις σε κανα καλό μαγαζί σαν το Vickmall πριν πληρώσεις, οτι θα το πάρουν πίσω αναγκαστικά σε κάθε περίπτωση, μπορεί και να μην αποτολμήσουν εν γνώση ανακυκλωμένη μούφα. Αλλά UMI = extreme sport γενικά. Τι κατάλαβε ο Γιαποκινέζος απο διόρθωση παραγωγής νέων παρτίδων παλι η νεκροψία θα το δείξει. Πάντως σοφτγουερικά ξηγηθήκανε πολύ και καλό πράμα τον τελευταίο καιρό. Ακόμα και αυτή η περίεργου DNA λέγεται Λόλιποπ συμπεριφέρεται κανονικά. Το κάνανε χωρίς libraries να δουλεύει σωστά το ΜΤΚ ή κλέψανε librarieς και λένε άλλα, το αποτελεσμα μετράει. Πάντως άν το ξαναδοκιμάσεις, μην βάλεις τον δικό του φορτιστή, εκτός από ύποπτος για έλεγχο ροής ρεύματος, μού φαίνεται επικίνδυνος. Ένα USB light 1W του έβαλα να εξυπηρετήσει αφού δεν το έβαζα ποτέ στο τηλέφωνο, τίναξε τα πέταλα και έριξε και το ρελέ.:grin:

Link to comment
Share on other sites

Με τις 180 μέρες Paypal τώρα, άν ξεκαθαρίσεις σε κανα καλό μαγαζί σαν το Vickmall πριν πληρώσεις, οτι θα το πάρουν πίσω αναγκαστικά σε κάθε περίπτωση, μπορεί και να μην αποτολμήσουν εν γνώση ανακυκλωμένη μούφα. Αλλά UMI = extreme sport γενικά. Τι κατάλαβε ο Γιαποκινέζος απο διόρθωση παραγωγής νέων παρτίδων παλι η νεκροψία θα το δείξει. Πάντως σοφτγουερικά ξηγηθήκανε πολύ και καλό πράμα τον τελευταίο καιρό. Ακόμα και αυτή η περίεργου DNA λέγεται Λόλιποπ συμπεριφέρεται κανονικά. Το κάνανε χωρίς libraries να δουλεύει σωστά το ΜΤΚ ή κλέψανε librarieς και λένε άλλα, το αποτελεσμα μετράει. Πάντως άν το ξαναδοκιμάσεις, μην βάλεις τον δικό του φορτιστή, εκτός από ύποπτος για έλεγχο ροής ρεύματος, μού φαίνεται επικίνδυνος. Ένα USB light 1W του έβαλα να εξυπηρετήσει αφού δεν το έβαζα ποτέ στο τηλέφωνο, τίναξε τα πέταλα και έριξε και το ρελέ.:grin:

Σωστος! πρεπει να κανω ξηγα στον κινεζο οτι εαν τυχον κανει "τσικ" το κινητο η εαν δω σημαδια επισκευης θα το στειλω απο κει που ηρθε

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ένα USB light 1W του έβαλα να εξυπηρετήσει αφού δεν το έβαζα ποτέ στο τηλέφωνο, τίναξε τα πέταλα και έριξε και το ρελέ.:grin:

 

:lol::lol: Άρχοντας! Αυτη ειναι η χρηση που του ταιριάζει! Ο δικος μου ειναι πεταμενος σ' ένα συρτάρι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δοκίμασα την lolipop και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Απλά μια ερώτηση πάω να το συνδέσω με το rootjoy και μου λέει ότι πρέπει να κάνω εγκατάσταση UMI CONNECTION SERVICES έχει κανείς καμιά ιδέα? Στο κινητό έχω επιλεγμένο το Media device??

Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

εάν μπορώ να βοηθήσω με την εμπειρία μου από το tinydeal, στο umi zero που είχα αγοράσει φούσκωσε η κοιλίτσα του (ανεμογκάστρι μάλλον) και αχρηστεύτηκε εντελώς (άχρηστο ήταν από τη μαμά του...)

 

η πρώτη επικοινωνία με το tinydeal, ήταν απογοητευτική καθώς αρνήθηκαν το refund και η μόνη επιλογή ήταν η αποστολή της χαλασμένης συσκευής και επισκευή

 

κατόπιν τους έστειλα το Link από το forum της umi που αναφέρει με σαφήνεια την δυνατότητα refund από τον retailer και άμεσα προθυμοποιήθηκαν να το κάνουν με τη προϋπόθεση να αγορασθεί κάτι άλλο από το κατάστημά τους (λογικό το βλέπω) με τα χρήματα

 

τέλος καλό όλα καλά... τουλάχιστον έχω να πω για την Umi ότι αν και φτιάξανε τηλέφωνο μηχανολογική πατάτα (απαράδεκτο είναι, μόνο καλό σασί έχει), τουλάχιστον είναι τίμιοι και προσφέρουν δημόσια υποστήριξη για να ζητήσεις refund

 

τελικά αγόρασα ένα Kolina 100+ και είναι πραγματικό αστέρι

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε αρκετά και το ηχείο του η Λόλιποπ. Όσο για το άλλο οτι ειναι 4.4.2 μεταμφιεσμένο, μου φαίνεται μεγάλη αρβύλα. Αφού πατάς μερικές φορές την έκδοση 5 στο about phone menu και βγαίνει κανονικά lollipop με κινούμενα συννεφάκια. Ποιος να κάτσει να κάνει όλη αυτή την δουλειά να μεταμφιέσει 4.4.2 άψογα. Θα μπορούσε ένα πειραγμένο 5 να κοροιδεύει αδήλωτους επεξεργαστές ότι είναι 4.4.2 πιο εύκολο το φαντάζομαι.

Και η s5 Rom του coolpad f1 αυτό κάνει, αλλά είναι jellybean.

 

Στην περίπτωση της umi μιλάμε ίσως για υβριδικό κερνελ. Δηλαδή ο κώδικας της συσκευής να είναι και από τις 2 εκδόσεις, γιατί δεν έχει αρκετό κώδικα από την Lollipop από όλα τα εξαρτήματα της συσκευής.

Κάτι παρόμοιο είχε κάνει η oppo με το oppo n1...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μα τι είναι αυτά τα κινεζάκια!! Και μούφα Lollipop μας έδωσαν!

Α custom rom based on Android 4.4.4 with the look and feel of Lollipop has been released.

Τα reboots συνεχίζονται όπως και πιο πριν που είχα miui 6. Τι άλλο θα δούμε με αυτή τη Umi...

Edited by trtr
Link to comment
Share on other sites

Hardware θέμα πρεπει να είναι τα reboot.

 

Αραιά κενά μου βγάζει στα Ελληνικά της font η "lollipop" αυτή. Ξέρεται αν αλλάζουν απο τον χρήστη fonts και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτη η γραμματοσειρα της δηθεν Lollipop για τα ελληνικα σκοτωνει....μεγαλυτερη μ@λ....κια δεν εχω ξαναδει.......
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Έλυσα το θέμα με την εφαρμογή Fonter που έχει Ελληνικά, διάλεξα & κατέβασα την γραμματοσειρά Arevlt. Δείχνει ωραία και στο σύστημα και σε πλοήγηση. Edited by Instek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...