Jump to content

Προβλημα με διαφημίσεις σε browser


kamunias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να βγάλω τις διαφημίσεις από όλους τους browser; Οποία σελιδα κ αν ανοίξω μου βγάζει ενα σορό διαφημίσεις!!!!! Χρησιμοποιώ και το ad block αλλά δεν κανει τίποτα ούτε στο Firefox ούτε στο Google ούτε στον opera ούτε στο Safari
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς από την προσθαφαίρεση. Απεγκατέστησε τα πάντα που έχουν σχέση με ask toolbar, plugins, game bars, tv - radio bars, game bars. Στην συνέχεια σε κάθε browser που έχεις εγκατεστημένο πήγαινε στην κατάλληλη ενότητα και σβήσε τα πρόσθετα που έχεις. :happy: Επόμενο βήμα η επανεκκίνηση. Στην συνέχεια βάλε το ccleaner και τσεκάρισε τα εξής. Τσεκάροντας στην καρτέλα Windows τα πάντα εκτός από Καθαρισμός Ελεύθερου Χώρου και τα πάντα στην καρτέλα Εφαρμογές κάνε καθαρισμό. Θα εκπλαγείς από το μέγεθος των δεδομένων. Πρόσεχε διότι αν έχεις κωδικούς που δεν θυμάσαι απλά θα σβηστούν. Στην συνέχεια στην καρτέλα Εργαλεία - Εκκίνηση θα δεις καρτέλες με τους browsers που έχεις. Άνοιξε την κάθε μια και σβήσε τα πάντα !..... Επόμενο βήμα είναι να ρυθμίσεις τον-τους browser/s να μην κρατούν ιστορικό. Σ αυτό το σημείο κάνε έλεγχο για την αρχική σελίδα του καθενός. Αφού το κάνεις κάνε restart. Το επόμενο βήμα είναι να τσεκάρεις τον υπολογιστή σου για ανεπιθύμητα αρχεία που αφήνουν τέτοιου είδους adaware, trojan, malware, spyware. Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τα εξής με την σειρά

1. Adware-Removal-Tool-v3.8 από εδώ > http://www.techsupportall.com/Adware-Removal-Tool-V3.7.exe < Βάλτο να ψάξει. Κάνε ότι σου λέει.

2. Πρώτα απενεργοποίησε το antivirus και στη συνέχεια από εδώ > http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ < εγκατέστησε το combofix. Με απενεργοποιημένο antivirus τρέξτο και απόλαυσε .............

3. Κάνε Restart και τρέξε τώρα τους browsers που έχεις. Στον Firefox κάνε εγκατάσταση το πρόσθετο Ad Block Plus. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ BROWSER ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ......

4. Βάλε το antivirus που έχεις να ψάξει τον υπολογιστή σου.

5. Επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος. ! :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Στον Firefox κάνε εγκατάσταση το πρόσθετο Ad Block Plus. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ BROWSER ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ......

Γιατί όχι και στον Chrome;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι και στον Chrome;

 

Μόνο αυτό εδω κάνει δουλειά https://adblockplus.org/en/chrome στον Chrome

Ολα τα άλλα είναι το ακριβώς αντίθετο, και επειδή για μένα ο chrome είναι σαν το Microsoft Antivirus (για τον π****). Δεν το προτείνω.

Μόνο και μόνο βάζοντας τον στις Προγραμματισμένες εργασίες θα σου κατεβάσει τουλάχιστον 4 φορές να κάνει ενημερώσεις και ξαφνικά θα έχεις όλη την Google στο μηχάνημά σου ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΝ.

Προσωπική άποψη :confused::rolleyes:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό εδω κάνει δουλειά https://adblockplus.org/en/chrome στον Chrome

Ολα τα άλλα είναι το ακριβώς αντίθετο, και επειδή για μένα ο chrome είναι σαν το Microsoft Antivirus (για τον π****). Δεν το προτείνω.

Μόνο και μόνο βάζοντας τον στις Προγραμματισμένες εργασίες θα σου κατεβάσει τουλάχιστον 4 φορές να κάνει ενημερώσεις και ξαφνικά θα έχεις όλη την Google στο μηχάνημά σου ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΝ.

Προσωπική άποψη :confused::rolleyes:

Δεν διαφωνώ ότι ο Chrome είναι κακός browser, όμως από τη στιγμή που κάποιος τον έχει, δεν είναι κακό να βάλει το AdBlock Plus, κάτι το οποίο στο αρχικό σου μήνυμα προέτρεψες να μην το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν κατεβάζετε freeware προγράμματα, να προσέχετε τι μπαίνει κατά την εγκατάσταση. Όλες αυτές οι toolbars και οι αλλαγές στην home page και στo search στους browsers συνήθως είναι αποτέλεσμα τέτοιων εγκαταστάσεων. Δείτε προσεκτικά τι γράφουν τα μηνύματα που εμφανίζονται κατά την εγκατάσταση.

 

2. Θα παρακαλούσα να προσέχουμε περισσότερο τι γράφουμε.

2. Πρώτα απενεργοποίησε το antivirus και στη συνέχεια από εδώ > http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ < εγκατέστησε το combofix. Με απενεργοποιημένο antivirus τρέξτο και απόλαυσε .............
Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το combofix που προτείνεις, αλλά γενικά το να προτείνεις να απερνεργοποιήσει κάποιος το antivirus είναι κακή περίπτωση.

3. Κάνε Restart και τρέξε τώρα τους browsers που έχεις. Στον Firefox κάνε εγκατάσταση το πρόσθετο Ad Block Plus. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ BROWSER ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ......
Στο εξής σε παρακαλώ να μην είσαι απόλυτος σε τέτοια θέματα. Προφανώς και δεν ισχύει αυτό που γράφεις, έχω βάλει το adblock/adblockplus σε firefox και chrome και δουλεύουν μια χαρά.

 

3. Ο Chrome δεν είναι κακός browser, είναι, δυστυχώς όμως, απαιτητικός σε RAM (ειδικά με addons) κι αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα κυρίως σε παλιότερα μηχανήματα. Για όσους χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google είναι μια χαρά επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν κατεβάζετε freeware προγράμματα, να προσέχετε τι μπαίνει κατά την εγκατάσταση. Όλες αυτές οι toolbars και οι αλλαγές στην home page και στo search στους browsers συνήθως είναι αποτέλεσμα τέτοιων εγκαταστάσεων. Δείτε προσεκτικά τι γράφουν τα μηνύματα που εμφανίζονται κατά την εγκατάσταση.

 

2. Θα παρακαλούσα να προσέχουμε περισσότερο τι γράφουμε.

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το combofix που προτείνεις, αλλά γενικά το να προτείνεις να απερνεργοποιήσει κάποιος το antivirus είναι κακή περίπτωση.

Στο εξής σε παρακαλώ να μην είσαι απόλυτος σε τέτοια θέματα. Προφανώς και δεν ισχύει αυτό που γράφεις, έχω βάλει το adblock/adblockplus σε firefox και chrome και δουλεύουν μια χαρά.

 

3. Ο Chrome δεν είναι κακός browser, είναι, δυστυχώς όμως, απαιτητικός σε RAM (ειδικά με addons) κι αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα κυρίως σε παλιότερα μηχανήματα. Για όσους χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google είναι μια χαρά επιλογή.

 

Διαφωνώ σε ότι γράφεις. Προφανώς και δεν έχεις δοκιμάσει το Combofix και κατά συνέπεια δεν γνωρίζεις τι και πως το κάνει. Επιμένω σε ότι λέω με τον Chrome. Ο καθένας από την εμπειρία του έχει βγάλει συμπεράσματα για το ποια προγράμματα κάνουν τι και πως. Περιμένω την πρότασή σου στο θέμα του φίλου σχετικά με τις διαφημίσεις.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπω στη διαδικασία να σου εξηγήσω ότι το X freeware utility κατά την εγκατάσταση του έχει και ένα μικρό checkbox που γράφει "install the Y toolbar/home/search" και πολλοί δεν το βλέπουν καν. Ούτε ότι πολλές φορές οι λύσεις all-in-one για αφαίρεση adware/malware δεν λειτουργούν και πιθανώς να χρειάζεται συγκεκριμένη διαδικασία για να αφαιρεθεί επίμονο adware/malware. Υπάρχουν κάποιες καλές περιπτώσεις software που διορθώνει τέτοια προβλήματα, όπως για παράδειγμα το Anti-malware της Malwarebytes, αλλά δεν είδα να το αναφέρεις (και έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum).

 

Κυρίως, όμως, το να γράφεις αφοριστικές γενικεύσεις που είναι αποκλειστικά και μόνο η άποψη σου δεν βοηθούν κανέναν και σε παρακαλώ να λείπουν στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το MalwareBytes. Αυτά, που επαναλαμβάνω και πάλι λόγω εμπειρίας κάνουν δουλειά είναι ότι προτείνω, με τον τρόπο που το προτείνω, εύκολα και ακούραστα. Για το antivirus που αναφέρθηκα θέλει απενεργοποίηση κατά την ώρα του ελέγχου. Λάθος μου αν δεν το ανέφερα. Δεν θα ανοίξω κουβέντα για το ''αφοριστικές γενικεύσεις που είναι αποκλειστικά και μόνο η άποψη σου δεν βοηθούν κανέναν και σε παρακαλώ να λείπουν στο εξής'', καθώς πρέπει να δουλεύω σε κάποια εταιρεία για να κάνω προτάσεις? Γίνομαι κουραστικός, εκνευριστικός κτλπ. Η γνώμη μου για τα συγκεκριμένα προγράμματα και ο τρόπος χρήσης τους δεν αλλάζει, εαν έχεις θέμα σβήσε το θέμα, και απάντησε με προσωπικό μήνυμα στον χρήστη που το άνοιξε. Ετσι θα είναι λιγότερο ''αφοριστικό''. Μάλλον μπλε οθόνη από την χρήση του malwarebytes δεν σου έχει παρουσιαστεί. Ανάμεσα στα 500.000.000 χρήστς που το χρησιμοποιούν είναι άλλοι τόσοι με προβλήματα. Προφανώς και δεν διάβασες στο αρχικό ποστ ότι ο χρήστης ήδη χρησιμοποιούσε το Adblock. Αραγε να είναι ΟΚ ο υπολογιστής του τώρα? Αυτό είναι το βασικό.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην φαγώνεστε, το παιδί ας βάλει το adw cleaner και είναι jet.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...