Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα περάσω με ODIN

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759,,,. Κοίταξε τον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω τελικα την αισθηση οτι τα restart μου τα κανει οταν εχω κκειδωμα με δαχτυλικο αποτυπωμα. Καποιος αλλος με το ιδιο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από το πρωί τα είχε παίξει το note4 !!! Έκανε 5 restart και η μπαταρία άδειασε δύο φορές . Επιστρέφοντας σπίτι έκανα την αναβάθμιση 363mb δεν έχει κάνει restart αλλά τρώει κάτι σκαλωματα! !!! Πως δεν το έχω σουτάρει ακόμη , ο Θεός το ξέρει μόνο ...
Link to comment
Share on other sites

Ειχε γρ. α

Ειχε γραψει, καποιος απο το site, ΑΝ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ τερματισει, το κινητο κανει restart. Αληθεια,,, η,,, λαθος, Δεν ξερω. Εγω ,στην θεση σου, το πρωτο πραγμα που θα εκανα, θα ελεγχα την μπαταρια. Ο ιδιος ειχε γραψει, πως με προγραμμα, η μπαταρια εδειχνε νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

Η μία από τις δύο μπαταρίες μου είναι χαλασμένη. Λοιπόν, κλείνω το κινητό πχ με την μπαταρία στο 40% και το πρωί όταν πάω να το ανοίξω, το κινητό κάνει συνεχή restart, οπότε αυτή μου φαίνεται λογική συμπεριφορά.

Αλλά τί κακό και αυτό, μπαταρία 18 μηνών, με προσεκτικό χειρισμό και τα έπαιξε. Ευτέλεια παντού.

Link to comment
Share on other sites

Η μία από τις δύο μπαταρίες μου είναι χαλασμένη. Λοιπόν, κλείνω το κινητό πχ με την μπαταρία στο 40% και το πρωί όταν πάω να το ανοίξω, το κινητό κάνει συνεχή restart, οπότε αυτή μου φαίνεται λογική συμπεριφορά.

Αλλά τί κακό και αυτό, μπαταρία 18 μηνών, με προσεκτικό χειρισμό και τα έπαιξε. Ευτέλεια παντού.

 

Και μένα μου μοιάζει λογική συμπεριφορά. Φαντάζομαι πως όταν βάζεις τη δεύτερη που είναι υγιείς, όλα είναι φυσιολογικά.

Το δικό μου Note 4, το πήρα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση (9 μηνών ήταν) απο έναν συνάδελφο. Τον εμπιστευόμουν γιατί ήξερα πως προσέχει πολύ τις συσκευές του (εξ αρχής σε θήκη και με tempered glass) και φαινόταν και οπτικά άριστο. Μόνο που η καλή συμπεριφορά στην συσκευή δεν αφορούσε την μπαταρία. Αφού μετά απο 2 μήνες χρήσης τα παιξε η μπαταρία και απορούσα πως είναι δυνατόν, συζητώντας μαζί του, έμαθα πως την φόρτιζε όποτε και όπως να ναι (για να χει πάντα ενέργεια) και πάντα σε ταχεία φόρτιση για να ξεμπερδεύει και γρήγορα. Αφού έβαλα καινούργια γνήσια (αγορασμένη απ το σέρβις της Samsung), απενεργοποίησα οριστικά την ταχεία φόρτιση και το φορτίζω πάντα όταν πέσει κάτω απο 20%. Έχουν περάσει 6 μήνες απο τότε (είναι νωρίς ακόμη για να δείξει) και περιμένω να δω αν θα επιβεβαιωθεί το κακό που λένε οτι κάνει η ταχεία φόρτιση.

 

Παρεμπιπτόντως πριν είχα iPhone 4 το οποίο πούλησα μετά απο 5 χρόνια συνεχούς χρήσης (φόρτιση πάντα κάτω απο 20%) και ακόμη μαθαίνω πως δουλεύει σωστά η μπαταρία του. Και αν αυτό ακούγεται αφύσικο, η γυναίκα μου έχει και αυτή iPhone 4 το οποίο δουλεύει 4,5 χρόνια ανελλιπώς, χωρίς επίσης κανένα θέμα με την μπαταρία του.

Τι παίζει εδώ παιδιά; Τόσο καλές μπαταρίες έχουν τα iPhone η μήπως έχει να κάνει και με το λογισμικό και την διαχείριση της φόρτισης ?

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου μοιάζει λογική συμπεριφορά. Φαντάζομαι πως όταν βάζεις τη δεύτερη που είναι υγιείς, όλα είναι φυσιολογικά.

Το δικό μου Note 4, το πήρα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση (9 μηνών ήταν) απο έναν συνάδελφο. Τον εμπιστευόμουν γιατί ήξερα πως προσέχει πολύ τις συσκευές του (εξ αρχής σε θήκη και με tempered glass) και φαινόταν και οπτικά άριστο. Μόνο που η καλή συμπεριφορά στην συσκευή δεν αφορούσε την μπαταρία. Αφού μετά απο 2 μήνες χρήσης τα παιξε η μπαταρία και απορούσα πως είναι δυνατόν, συζητώντας μαζί του, έμαθα πως την φόρτιζε όποτε και όπως να ναι (για να χει πάντα ενέργεια) και πάντα σε ταχεία φόρτιση για να ξεμπερδεύει και γρήγορα. Αφού έβαλα καινούργια γνήσια (αγορασμένη απ το σέρβις της Samsung), απενεργοποίησα οριστικά την ταχεία φόρτιση και το φορτίζω πάντα όταν πέσει κάτω απο 20%. Έχουν περάσει 6 μήνες απο τότε (είναι νωρίς ακόμη για να δείξει) και περιμένω να δω αν θα επιβεβαιωθεί το κακό που λένε οτι κάνει η ταχεία φόρτιση.

 

Παρεμπιπτόντως πριν είχα iPhone 4 το οποίο πούλησα μετά απο 5 χρόνια συνεχούς χρήσης (φόρτιση πάντα κάτω απο 20%) και ακόμη μαθαίνω πως δουλεύει σωστά η μπαταρία του. Και αν αυτό ακούγεται αφύσικο, η γυναίκα μου έχει και αυτή iPhone 4 το οποίο δουλεύει 4,5 χρόνια ανελλιπώς, χωρίς επίσης κανένα θέμα με την μπαταρία του.

Τι παίζει εδώ παιδιά; Τόσο καλές μπαταρίες έχουν τα iPhone η μήπως έχει να κάνει και με το λογισμικό και την διαχείριση της φόρτισης ?

 

Ναι, σχετικά φυσιολογικά. Το λέω αυτό, γιατί και το κινητό και το battery kit τα πήρα μεταχειρισμένα (πόσο καρμοίρης να είμαι; :) ) και κάνει και εκείνη η μπαταρία (του battery kit) κάτι νερά, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Υποπτεύομαι λοιπόν πως και οι δύο φόρτιζαν τις μπαταρίες όποτε να'ναι, όπως να'ναι, κάτι που κάνει η συντριπτική πλειοψηφία. Εγώ ακόμη και την εφεδρική την φόρτιζα σε αργή φόρτιση (με 1Α φορτιστή), άλλωστε για αυτό έχουμε δεύτερη μπαταρία, για να μην έχουμε ποτέ άμεση και πιεστική ανάγκη για ενέργεια. Πάντως. όλα αυτά δεν κατάφεραν να διορθώσουν τα ατοπήματα των προηγουμένων! Αυτός όμως ήταν και ένας από τους λόγους που πήρα Note 4, θα δώσω €20 και θα έχω καινούργια μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου μοιάζει λογική συμπεριφορά. Φαντάζομαι πως όταν βάζεις τη δεύτερη που είναι υγιείς, όλα είναι φυσιολογικά.

Το δικό μου Note 4, το πήρα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση (9 μηνών ήταν) απο έναν συνάδελφο. Τον εμπιστευόμουν γιατί ήξερα πως προσέχει πολύ τις συσκευές του (εξ αρχής σε θήκη και με tempered glass) και φαινόταν και οπτικά άριστο. Μόνο που η καλή συμπεριφορά στην συσκευή δεν αφορούσε την μπαταρία. Αφού μετά απο 2 μήνες χρήσης τα παιξε η μπαταρία και απορούσα πως είναι δυνατόν, συζητώντας μαζί του, έμαθα πως την φόρτιζε όποτε και όπως να ναι (για να χει πάντα ενέργεια) και πάντα σε ταχεία φόρτιση για να ξεμπερδεύει και γρήγορα. Αφού έβαλα καινούργια γνήσια (αγορασμένη απ το σέρβις της Samsung), απενεργοποίησα οριστικά την ταχεία φόρτιση και το φορτίζω πάντα όταν πέσει κάτω απο 20%. Έχουν περάσει 6 μήνες απο τότε (είναι νωρίς ακόμη για να δείξει) και περιμένω να δω αν θα επιβεβαιωθεί το κακό που λένε οτι κάνει η ταχεία φόρτιση.

 

Παρεμπιπτόντως πριν είχα iPhone 4 το οποίο πούλησα μετά απο 5 χρόνια συνεχούς χρήσης (φόρτιση πάντα κάτω απο 20%) και ακόμη μαθαίνω πως δουλεύει σωστά η μπαταρία του. Και αν αυτό ακούγεται αφύσικο, η γυναίκα μου έχει και αυτή iPhone 4 το οποίο δουλεύει 4,5 χρόνια ανελλιπώς, χωρίς επίσης κανένα θέμα με την μπαταρία του.

Τι παίζει εδώ παιδιά; Τόσο καλές μπαταρίες έχουν τα iPhone η μήπως έχει να κάνει και με το λογισμικό και την διαχείριση της φόρτισης ?

 

Η δικη μου μπαταρια τα επαιξε στους 14 μηνες.

Παντα το φορτιζα ευλαβικα στο 10% και παντα το αφηνα να φορτισει πληρως.Τις μισες φορες το φορτιζα με παλιο φορτιστη samsung απο αce 2 (5βολτο) και τις αλλες φορες με τον δικο του με ταχεια φορτιση.

Παραξενο που τα επαιξε πριν την 2ετια η μπαταρια...οποτε λογικα ειναι θεμα της ταχειας φορτισης!

Link to comment
Share on other sites

Καλά σήμερα εχει δώσει ρεσιτάλ το note 4 !!! Απίστευτο πρόβλημα αφού κλείσει η οθόνη για να ξανά μπω στο μενού !!!! Μεγάλη καθυστέρηση στην ανταπόκριση ειτε αυτό αφορά ξεκλείδωμα οθονης (όχι δαχτυλικο αποτύπωμα αλλά pattern ) είτε αφού κατορθωσω να μπω στο μενού αφορά οποιαδήποτε εφαρμογή !!!! Άλλος με τα ίδια προβλήματα ? Καλά για την μπαταρία δεν το συζητώ , απίστευτο drain !!! Σήμερα το έχω φορτίσει 3 φορές !!! Apple και πάλι Apple , τουλάχιστο τέτοια προβλήματα δεν είχα ούτε με το 3G , ούτε με το 3GS , ούτε με το 4S, ουτε με το 5S !!! Έχω την ναυ-αρχι@α ,υποτίθεται το note 4 , 1.5 χρόνο τώρα και μου έχει βγάλει την πίστη το τελευταίο 4μηνο !!! Έλεος ρε παιδια...
Link to comment
Share on other sites

Μηπως η μπαταρια σου ειναι στα τελευταια της? Δυστυχως εχει αναφερθει απο πολλους με νοτε4 1μιση ετους.

Δες και τα παραπανω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Αξιοπιστία ΜΗΔΈΝ !!! Τα έχω πάρει απίστευτα, διότι σήμερα ήταν η γιορτή στο σχολείο των παιδιών μου . Εεεεεε είτε το πιστεύετε είτε όχι καταφερα να τραβηξω 3 φωτογραφίες και 2 βίντεο ΌΛΗ την υπόλοιπη ώρα κόλλαγε και έβγαζα την μπαταρία !!! Η σύζυγός μου δίπλα με το παλιό μου Apple 5S ΚΑΝΈΝΑ ΠΡΌΒΛΗΜΑ, ευτυχώς δηλαδή !!!!! SAMSUNG ΤΈΛΟΣ 4ME !!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλά σήμερα εχει δώσει ρεσιτάλ το note 4 !!! Απίστευτο πρόβλημα αφού κλείσει η οθόνη για να ξανά μπω στο μενού !!!! Μεγάλη καθυστέρηση στην ανταπόκριση ειτε αυτό αφορά ξεκλείδωμα οθονης (όχι δαχτυλικο αποτύπωμα αλλά pattern ) είτε αφού κατορθωσω να μπω στο μενού αφορά οποιαδήποτε εφαρμογή !!!! Άλλος με τα ίδια προβλήματα ? Καλά για την μπαταρία δεν το συζητώ , απίστευτο drain !!! Σήμερα το έχω φορτίσει 3 φορές !!! Apple και πάλι Apple , τουλάχιστο τέτοια προβλήματα δεν είχα ούτε με το 3G , ούτε με το 3GS , ούτε με το 4S, ουτε με το 5S !!! Έχω την ναυ-αρχι@α ,υποτίθεται το note 4 , 1.5 χρόνο τώρα και μου έχει βγάλει την πίστη το τελευταίο 4μηνο !!! Έλεος ρε παιδια...

 

Κι ' εγώ 1,5 χρόνο έχω την συσκευή φίλε και ΔΕΝ έχω το παραμικρό πρόβλημα…Κοίταξες μήπως πέρασες κάποια εφαρμογή τελευταία που να άλλαξε την συμπεριφορά της συσκευής; Πολλές φορές είναι η αιτία για διάφορες δυσλειτουργίες… Μετά μήπως η μπαταρία είναι στο τέλος της;Έχεις αλλάξει καθόλου; Αν τα έχεις δει όλα αυτά η επόμενη "λύση ανάγκης" λίγο πριν την αποστολή της συσκευής στο service είναι επαναφoρά εργοστασιακών ρυθμίσεων και παρακολουθείς την συσκευή βάζοντας λίγες λίγες τις εφαρμογές για να δεις τι φταίει…Αν το έχεις κάνει και αυτό και συνεχίζονται τα προβλήματα τότε η αποστολή στο service με όλα αυτά που αναφέρεις είναι αναπόφεκτη…

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ με note 4 18 μηνών περίπου, με μαμά μπαταρία, κανένα πρόβλημα και από τότε που πήρα marshmallow, το κινητό κάνει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας (με ανοιχτό Bluetooth και wifi όλη μέρα , βγάζει άνετα 15 με 16 ώρες (και πολύ χρήση εννοείται ). Οπότε τσεκάρεις αυτά τα 2 που αναφέρει το παιδί.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε η μπαταρία σας να κρατήσει αρκετά, μην χρησιμοποιείτε την ταχεία φόρτιση και να το φορτίζετε όχι κάτω από το 30%.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τέσσερις ημέρες με την ΜΜ έχω βγάλει μία ασφαλή άποψη για το αν τη θεωρώ καλύτερη από την ΚΚ. Δεν είχα περάσει την Lolli γιατί διάβαζα πολλά παράπονα (όχι μόνο για την υλοποίηση της Samsung) και μετά από τα καλά λόγια για την ΜΜ αλλά και το ότι έπρεπε κάποια στιγμή να κάνω ένα reset και να το ξαναστήσω, είπα να περάσω την MM. Την φλάσαρα με odin, έκανα factory reset, μου βρήκε ΟΤΑ μία 600MB και μετά μία 300ΜΒ. Σε όλες έκανα factory reset για να "κάτσουν" καλά.

Με σιγουριά, λοιπόν, μπορώ να πω ότι η ΜΜ ΔΕΝ έχει καλύτερη μπαταρία από την KK. Με λιγότερες εφαρμογές αλλά όλες τις ενεργοβόρες που είχα και στην προηγούμενη έκδοση (συν root, ξήλωμα, απενεργοποιήσεις, greenify και λοιπά) η αυτονομία είναι χειρότερη. Δεν ξέρω πραγματικά αυτό το doze που μας είχε πρήξει η Google, τι ακριβώς κάνει. Ακόμα και σε αναμονή έχω ελαφρώς περισσότερη κατανάλωση από την ΚΚ. Εντάξει δεν είναι τρελές οι διαφορές, ίσως ένα 15λεπτο λιγότερο SOT που για μένα, όμως, είναι σημαντικό. Όταν η χρήση είναι αποκλειστικά με WIFI τότε τα πράγματα είναι όπως στην ΚΚ. Όταν η χρήση είναι μικτή, τα data καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία από την ΚΚ! Ακόμα και με κλειστή οθόνη και ενεργοποιημένα data, η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη. Για μένα το doze είναι μια χαζομάρα της Google που κάθε χρόνο υπόσχεται καλύτερη διαχείριση και αυτονομία.

Αυτά όσον αφορά στη μπαταρία. Στα υπόλοιπα η ΜΜ είναι μάλλον καλύτερη από ΚΚ. Όχι από άποψη ταχύτητας μιας και οι δύο εκδόσεις είναι πάρα πολύ καλές, χωρίς lag και κολλήματα αλλά από άποψη animation και προσθηκών. Οι σημειώσεις ανοίγουν ακαριαία όπως και η πλαϊνή μπάρα με παρατεταμένο back ανοίγει στο μισό χρόνο. Τα recent apps έχουν βελτιωθεί τρομερά αφού με το που το πατάς ανοίγουν. Σε αυτά τα τρία μόνο υπήρχε θέμα με την ΚΚ. Συν τις ομορφιές που πήραμε από το Νote 5.

Εν κατακλείδι, η ΜΜ θα ήταν η κορυφαία έκδοση αν είχε την μπαταρία της ΚΚ. Δυστυχώς για μένα η μπαταρία είναι πιο σημαντική από το αν ανοίγει γρηγορότερα το SNote ή αν μπαίνει με εφέ στο facebook. Παρόλα αυτά θα την κρατήσω γιατί την έχω στήσει στα μέτρα μου πάλι και δεν αντέχω την ίδια διαδικασία.

 

Εγω με την βελτιστοποιηση των εφαρμογων "DOZE" και καλα εχω περισσοτερη καταναλωση παρα οταν την εχω κλειστει..... Αυξημενει πολυ καταναλωση ειχα τις πρωτες 4 μερες μετα εστρωσε παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε αν παιζει ρολο να περναμε και τις δυο φορες το δαχτυλικο μας αποτυπωμα οπως μας το ζηταει, η αρκει η μια?
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε αν παιζει ρολο να περναμε και τις δυο φορες το δαχτυλικο μας αποτυπωμα οπως μας το ζηταει, η αρκει η μια?

 

Με την δεύτερη αποκτά μεγαλύτερη ακρίβεια. Εγώ για ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια έχω περάσει το ίδιο δάχτυλο και στα 3 διαθέσιμα, από δύο φορές στο καθένα!

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by xtatty
Link to comment
Share on other sites

Φίλου μου τηλέφωνο που μέχρι πρότινος δεν έιχε κανένα πρόβλημα, με την 6.0.1 παρόλο που έγινε clean install είχε πάρα πολλά θέματα με επανεκκινησεις, κολλήματα μέχρι που έπεσε σε bootloop. Software bootloop μεν καθώς με reset και setup up as new επανήλθε αλλα δεν παύει να είναι είναι θέμα η απώλεια δεδομένων

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλου μου τηλέφωνο που μέχρι πρότινος δεν έιχε κανένα πρόβλημα, με την 6.0.1 παρόλο που έγινε clean install είχε πάρα πολλά θέματα με επανεκκινησεις, κολλήματα μέχρι που έπεσε σε bootloop. Software bootloop μεν καθώς με reset και setup up as new επανήλθε αλλα δεν παύει να είναι είναι θέμα η απώλεια δεδομένων

 

Bootloop σε Note 4;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε πριν λίγο ενημέρωση 323 mb σε Ελληνικό.

Βελτίωση μπαταρίας έλεγε και βελτιστοποιηση χρήσης νομίζω το δεύτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Bootloop σε Note 4;

Γιάννη κάνει συνέχεια restart και μένει σε αυτή την οθόνη

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160619/95bce1f6a86419c99651f069c65e4df1.jpg

 

Δεν το συσχετιζω με του g4 αλλά δεν είναι και αμελητέο

 

Και μερικές φορές φτάνει εκεί που λέει αναβάθμιση εφαρμογων κάτι τέτοιο

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ιταλική rom, αναβάθμισα μέσω Kies σε 6.0.1 με την γνωστή διαδικασία factory reset, upgrade, factory reset. Ένα restore στον nova launcher μόνο, όλα τ' άλλα τα ξανατράβηξε από το google play. Εγκατάσταση κάπου 90 εφαρμογών, όλα άψογα, η μπαταρία επίσης στην παλιά καλή της φόρμα :D
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: προσπαθώ να ανεβασω φωτό, από το κινητό, πώς γίνεται; Την διαδικασία εννοώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...