Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γιατι δεν κανεις καταγγελια στην ηλεκτρονικη διωξη? Αυτοι ειναι οι αρμοδιοι, και πιστευω ενα απο τα δυνατα χαρτια σε αυτη τη χωρα, να σε συμβουλεψουν

Φυσικά και έχω μιλήσει με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να κανουν τίποτα,εχω μιλήσει ακόμα και με εισαγγελέα και έχω δείξει αρκετά στοιχεία αλλά και σε αυτήν την περίπτωση πρέπει λέει να υπάρχει σοβαρός λόγος όπως εκβιασμός, παιδεραστια, έγκλημα και αλλα τέτοια, δίνοντάς έτσι τη δυνατότητα σε οποιον θέλει να παραιμβαινει στις ζωές μας χωρίς καμία ποινή, ακόμα και με Google και Facebook έχω μιλήσει και μου ειπαν πως μπορεί να γίνει αυτο που τους έχω πει (το να παραβιάσει κάποιος τον λογαριασμό μου) λόγο διαφορετικής νομοθεσίας στην Αμερική δεν μπορούν να βοηθήσουν...

 

Πραγματικά απορώ πως είναι ποτε δυνατόν να ξερεις οτι σε παρακολουθούν. Ειναι σχεδον αδύνατο να το ξερεις οποτε 99.9% απλά το πιστευεις για καποιο λογο.

Ενα factory reset ή επανεγκατασταση του λειτουργικού θα διεγραφε παντως καθε υποπτη εφαρμογή παρακολούθησης. Εκτος και αν παρακολουθεις καποιον με αλλους τροπους, οποτε δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα. Το τελευταίο ομως προϋποθέτει ή πολυ ακριβο εξοπλισμό (η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τοσο ακριβο πλεον), ή καποια κρατικη ή υπερεθνικη υπηρεσια. Ειναι γνωστο οτι η Αμερικη παραμολουθει παρα πολλούς, ακομα και κοινούς ανθρώπους. Μεσω υπολογιστων και λεξεων κλειδια ομως. Δεν κάθεται καποιος ανθρωπος ποτε να ακούσει. Για τρομοκρατία ψαχνουν, και καλα κανουν κιολας.

Λοιπόν φίλε μου όχι μονο είναι σχεδόν αδύνατο να το ξέρω, αλλά κατά 99,9% όπως λες κι εσύ είμαι σίγουρος,

Υπάρχει "κάποιος" που μου στέλνει email, και που ξέρει τα πάντα, όπως συνομιλίες στο Facebook, κλήσεις, συνομιλίες, ακόμα και που είμαι και με ποιον και αλλα πολλά, δεν έχω να κρύψω η να φοβηθώ κάτι απλά κατά καιρούς εχει χρησιμοποιήσει διάφορα εναντίον μου είτε στην εργασια μου και ακόμα χειρότερα στα ιδια μου τα παιδιά (ναι είμαι χωρισμένος) και δυστυχώς με όσους αρμόδιους έχω μιλήσει δεν μπορει να κάνει κανένας τίποτα, με λίγα λόγια όσο καθαρός και να είναι κάποιος σκέψου να μη μπορει να έχει καθόλου "ιδιωτική" ζωή , ξέρω πως είναι λίγο μπερδεμένα όλα αυτά και τη λύση θα την έβρισκα μονο αν κατάφερνα να ξεσκεπασω αυτόν που είναι πίσω από όλα αυτά, υποψίες??? Σίγουρα έχω, αποδείξεις δεν έχω οπότε προς το παρόν προσπαθώ να προστατέψω τουλάχιστον λίγο τον εαυτό μου και τα μικρά...

Και πάλι ευχαριστώ για τις προσπάθειες και ίσως ακόμα ακομα για κάποιους το θέμα να φαίνεται αστείο, μα πιστέψτε με, είναι πολυ σοβαρό...

Και πάλι ευχαριστώ....

 

Και κάτι από το 2013 για να καταλάβαιτε ποσο εύκολο είναι αυτο που σας λέω... http://ellinonea.blogspot.gr/2013/10/blog-post_925.html

Edited by rs3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά και έχω μιλήσει με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να κανουν τίποτα,εχω μιλήσει ακόμα και με εισαγγελέα και έχω δείξει αρκετά στοιχεία αλλά και σε αυτήν την περίπτωση πρέπει λέει να υπάρχει σοβαρός λόγος όπως εκβιασμός, παιδεραστια, έγκλημα και αλλα τέτοια, δίνοντάς έτσι τη δυνατότητα σε οποιον θέλει να παραιμβαινει στις ζωές μας χωρίς καμία ποινή, ακόμα και με Google και Facebook έχω μιλήσει και μου ειπαν πως μπορεί να γίνει αυτο που τους έχω πει (το να παραβιάσει κάποιος τον λογαριασμό μου) λόγο διαφορετικής νομοθεσίας στην Αμερική δεν μπορούν να βοηθήσουν...

 

 

Λοιπόν φίλε μου όχι μονο είναι σχεδόν αδύνατο να το ξέρω, αλλά κατά 99,9% όπως λες κι εσύ είμαι σίγουρος,

Υπάρχει "κάποιος" που μου στέλνει email, και που ξέρει τα πάντα, όπως συνομιλίες στο Facebook, κλήσεις, συνομιλίες, ακόμα και που είμαι και με ποιον και αλλα πολλά, δεν έχω να κρύψω η να φοβηθώ κάτι απλά κατά καιρούς εχει χρησιμοποιήσει διάφορα εναντίον μου είτε στην εργασια μου και ακόμα χειρότερα στα ιδια μου τα παιδιά (ναι είμαι χωρισμένος) και δυστυχώς με όσους αρμόδιους έχω μιλήσει δεν μπορει να κάνει κανένας τίποτα, με λίγα λόγια όσο καθαρός και να είναι κάποιος σκέψου να μη μπορει να έχει καθόλου "ιδιωτική" ζωή , ξέρω πως είναι λίγο μπερδεμένα όλα αυτά και τη λύση θα την έβρισκα μονο αν κατάφερνα να ξεσκεπασω αυτόν που είναι πίσω από όλα αυτά, υποψίες??? Σίγουρα έχω, αποδείξεις δεν έχω οπότε προς το παρόν προσπαθώ να προστατέψω τουλάχιστον λίγο τον εαυτό μου και τα μικρά...

Και πάλι ευχαριστώ για τις προσπάθειες και ίσως ακόμα ακομα για κάποιους το θέμα να φαίνεται αστείο, μα πιστέψτε με, είναι πολυ σοβαρό...

Και πάλι ευχαριστώ....

 

Και κάτι από το 2013 για να καταλάβαιτε ποσο εύκολο είναι αυτο που σας λέω... http://ellinonea.blogspot.gr/2013/10/blog-post_925.html

Φιλε μου, αν είναι έτσι τα πράγματα, τοτε εχεις δικιο. Απλά πιστευα οτι το υποπτευοσουν.

Εγω στην περίπτωση σου, θα εκανα ροοτ χάνοντας την εγγυηση. Και θα εβαζα Custom rom. Οσο και να φαίνεται περίεργο είναι η ποιο σίγουρη λυση. Αλλά αν δεν ασχολησαι με το άθλημα, επειδή εχει τη δυσκολία του, κανε τουλάχιστον επανεγκατασταση λειτουργικού. Ουτε καν factory reset που είναι ποιο εύκολη λυση, γιατι αν σου εχουν βαλει εφαρμογή παρακουλουθησης, υπάρχει τροπος (αν αυτος που στην εβαλε ειναι πολυ ψαγμενος) να ξαναμπει παλι.

Ίσως επισης θα έπρεπε για ενα διάστημα να βγαλεις την καρτα και να την βάλεις σε ενα απλο κινητο. Να μιλας για λιγο καιρο απο το παλιό και εχε το νοτε 4 για ολα τα υπολοιπα.

Αν παρατηρήσεις οτι εξακολουθούν να γνωριζουν τι λες, τοτε σε παρακολουθουν με αλλο τροπο. Μια βαλιτσα με εξοπλισμό, μεσα σε ενα αμαξι, ειναι υπεραρκετη πλεον για να υποκλεψει και να αποκοδεικοποιησει την επικοινωνία σου, χωρις να φαίνεται πουθενα.

Ειναι παρανομο αλλά πιστευεται οτι αρκετοι ντετέκτιβ παρέχουν πλεον τετοιες υπηρεσίες.

Απλα πρέπει να πληρωθουν αρκετα καλα για κατι τετοιο οποτε δεν πολύ συνηθίζεται. Σε αυτη την περίπτωση δεν μπορεις να κανεις απολύτως τίποτα.

Το λογικο και φτηνο σαν λυση φυσικά ειναι η περίπτωση της εφαρμογής.

Και αφου κανεις επανεγκατασταση, βαλε το σενσορα δαχτυλου ωστε να μη μπορει κανενας να πειράξει το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αν είναι έτσι τα πράγματα, τοτε εχεις δικιο. Απλά πιστευα οτι το υποπτευοσουν.

Εγω στην περίπτωση σου, θα εκανα ροοτ χάνοντας την εγγυηση. Και θα εβαζα Custom rom. Οσο και να φαίνεται περίεργο είναι η ποιο σίγουρη λυση. Αλλά αν δεν ασχολησαι με το άθλημα, επειδή εχει τη δυσκολία του, κανε τουλάχιστον επανεγκατασταση λειτουργικού. Ουτε καν factory reset που είναι ποιο εύκολη λυση, γιατι αν σου εχουν βαλει εφαρμογή παρακουλουθησης, υπάρχει τροπος (αν αυτος που στην εβαλε ειναι πολυ ψαγμενος) να ξαναμπει παλι.

Ίσως επισης θα έπρεπε για ενα διάστημα να βγαλεις την καρτα και να την βάλεις σε ενα απλο κινητο. Να μιλας για λιγο καιρο απο το παλιό και εχε το νοτε 4 για ολα τα υπολοιπα.

Αν παρατηρήσεις οτι εξακολουθούν να γνωριζουν τι λες, τοτε σε παρακολουθουν με αλλο τροπο. Μια βαλιτσα με εξοπλισμό, μεσα σε ενα αμαξι, ειναι υπεραρκετη πλεον για να υποκλεψει και να αποκοδεικοποιησει την επικοινωνία σου, χωρις να φαίνεται πουθενα.

Ειναι παρανομο αλλά πιστευεται οτι αρκετοι ντετέκτιβ παρέχουν πλεον τετοιες υπηρεσίες.

Απλα πρέπει να πληρωθουν αρκετα καλα για κατι τετοιο οποτε δεν πολύ συνηθίζεται. Σε αυτη την περίπτωση δεν μπορεις να κανεις απολύτως τίποτα.

Το λογικο και φτηνο σαν λυση φυσικά ειναι η περίπτωση της εφαρμογής.

Και αφου κανεις επανεγκατασταση, βαλε το σενσορα δαχτυλου ωστε να μη μπορει κανενας να πειράξει το κινητο σου.

Ναι κάπως έτσι, αν και αν διαβασες το άρθρο κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται μια περιουσία πια παρα μονο 20€ έχω κανει ρουτ σε ενα Motorola που έχω μα στο note δεν θέλω να κάνω έχω δοκιμάσει αυτο με την κάρτα που λες σε αλλο τηλέφωνο και ναι έχασε τις συνομιλίες μου και τις κλήσεις για λίγο όπως και αν ήθελα να πάω κάπου που να μη γνωρίζει κανείς εβγαζα τελείως την μπαταρία και δεν μου ανέφεραν ποτε κάτι για εκείνο το διάστημα, όμως δεν είναι δυνατόν να έχω μια τέτοια συσκευή-εργαλείο και να "παίζω" με αυτά, απλά προσπαθώ να βρω μια όσον το δυνατόν καλυτερη -ασφαλέστερη λύση για μένα και ίσως να βρω με ποιον τροπο είναι αυτος πίσω από τα email πάντως κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη...

Και πάλι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπως έτσι, αν και αν διαβασες το άρθρο κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται μια περιουσία πια παρα μονο 20€ έχω κανει ρουτ σε ενα Motorola που έχω μα στο note δεν θέλω να κάνω έχω δοκιμάσει αυτο με την κάρτα που λες σε αλλο τηλέφωνο και ναι έχασε τις συνομιλίες μου και τις κλήσεις για λίγο όπως και αν ήθελα να πάω κάπου που να μη γνωρίζει κανείς εβγαζα τελείως την μπαταρία και δεν μου ανέφεραν ποτε κάτι για εκείνο το διάστημα, όμως δεν είναι δυνατόν να έχω μια τέτοια συσκευή-εργαλείο και να "παίζω" με αυτά, απλά προσπαθώ να βρω μια όσον το δυνατόν καλυτερη -ασφαλέστερη λύση για μένα και ίσως να βρω με ποιον τροπο είναι αυτος πίσω από τα email πάντως κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη...

Και πάλι ευχαριστώ...

 

κανε μια καθαρη εγκατασταση της ρομ και ολων τον εφαρμογων για αρχη.αν εχεις το ιδιο προβλημα στειλε pm

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα κατευθείαν σε custom romνα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά χάνεις εγγύηση οπότε άστο καλύτερα! Αλλά και πάλι άμα γίνεται με κάποια εφαρμογή κλπ δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα σε ξανά παρακολουθούν πάλι! Επίσης μπορείς να μας πεις πως αντιληφθεικες ότι σε παρακολουθούν α το κοιτάξουμε και εμείς μην τυχόν.....
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα κατευθείαν σε custom romνα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά χάνεις εγγύηση οπότε άστο καλύτερα! Αλλά και πάλι άμα γίνεται με κάποια εφαρμογή κλπ δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα σε ξανά παρακολουθούν πάλι! Επίσης μπορείς να μας πεις πως αντιληφθεικες ότι σε παρακολουθούν α το κοιτάξουμε και εμείς μην τυχόν.....

Γραφει παραπανω ρε, οτι του στελνουν email οπου φαίνεται οτι ο αλλος ξερει που ηταν, τι ελεγε στο τηλ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γραφει παραπανω ρε, οτι του στελνουν email οπου φαίνεται οτι ο αλλος ξερει που ηταν, τι ελεγε στο τηλ κλπ

 

Και ακόμα έχω προσέξει κάτι ασυνήθιστους ήχους κατά την διάρκεια της κλήσης όπως όταν πιέζεται ενα πλήκτρο για παράδειγμα και ακόμα και σε απλή πλοηγηση στο Facebook η στο internet ακούω συχνά σαν να εχει μια μεμβράνη η οθόνη που εχει ξεκολλήσει και κανει αυτο το παράξενο ηχο κάτι που φυσικά δεν συμβαίνει, δύσκολο να σας περιγράψω ήχους αλλα ναι τα έχω προσέξει και αυτά αλλα σας ξαναλέω μου το επιβαιβαιωνει αυτος που μου στέλνει τα mail, πριν λίγες μέρες πχ κανόνισα με την πρώην (τηλεφωνικά)ραντεβού για να δω τα μικρά και δεν το ήξερε κανένας άλλος και πριν καλά καλά κλείσω το τηλέφωνο μου ήρθε email που έλεγε ακριβώς που θα πάω και πως θα δω τα παιδια, δυστυχώς έχω πολλά παραδείγματα να σας δώσω μα το τελευταίο που θέλω είναι να σας κουράσω, εύχομαι μονο μέσα από τη δικη μου περιπτώσει να ψάχτουμε όλοι λίγο περισσότερο και να καταφέρουμε να βρούμε κάτι τύπους σαν αυτούς που κάνουν ότι θέλουν χωρίς να υπάρχει ούτε καν ο νόμος εναντίον τους...

Link to comment
Share on other sites

Γραφει παραπανω ρε, οτι του στελνουν email οπου φαίνεται οτι ο αλλος ξερει που ηταν, τι ελεγε στο τηλ κλπ

 

Σρ δεν το ειδα ημουν βιαστικος! ξανα περασε την ρομ μεσω odin θα ελεγα εγω και αμα δεις οτι εχεις παλι τα ιδια μετα πας σε custom rom αλλα χανεις εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές, καρτέλα Όλα και ψάξε για τυχόν εφαρμογή με όνομα System framework. Επίσης ψάξε στο μενού της ασφάλειας ποιές εφαρμογές έχουν δικαιώματα διαχειριστή. Αν δεις κάτι περίεργο ενημέρωσε εδώ, αν όχι σε πρώτη φάση άλλαξε τους κωδικούς σου σε κάθε γνωστή εταιρεία και ως επιβεβαίωση βάλε παντού τον αριθμό του κινητού σου και όχι email.

Τέλος άλλαξε κωδικό στο WiFi σου, κάνε έναν έλεγχο ποιοι έχουν πρόσβαση μέσω του router και κάνε ένα scan στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Θες εύκολη λύση και σίγουρη; πούλησε το τηλέφωνο σου και αγόρασε άλλο. Ξαναπάρε το ίδιο στο κάτω κάτω. Πόσο θα σου κοστίσει; και στο κάτω κάτω από ότι καταλαβαίνω θα είναι το τελευταίο που θα σε νοιάζει
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές, καρτέλα Όλα και ψάξε για τυχόν εφαρμογή με όνομα System framework. Επίσης ψάξε στο μενού της ασφάλειας ποιές εφαρμογές έχουν δικαιώματα διαχειριστή. Αν δεις κάτι περίεργο ενημέρωσε εδώ, αν όχι σε πρώτη φάση άλλαξε τους κωδικούς σου σε κάθε γνωστή εταιρεία και ως επιβεβαίωση βάλε παντού τον αριθμό του κινητού σου και όχι email.

Τέλος άλλαξε κωδικό στο WiFi σου, κάνε έναν έλεγχο ποιοι έχουν πρόσβαση μέσω του router και κάνε ένα scan στο pc σου.

 

Όχι φίλε μου τέτοια εφαρμογή δεν βρήκα βρηκα μια που λέει εντοπισμός κινητού αλλα μάλλον είναι της Samsung, έχω αλλάξει κωδικούς έχω βάλει το κινητο όπως λες κι εσύ αλλα και πάλι αφού με κάποιο τροπο εχει πρόσβαση στη συσκευή μου ότι μήνυμα και να μου έρθει πάλι μπορει να το δει, όσο για το wi fi δεν έχω δικό μου και παίρνω από γονείς γείτονες και λοιπά γειτονικά σπίτια (με την άδεια τους φυσικά) αν και τον περισσοτερο χρόνο δεν είμαι καν σε κάποιο ασύρματο δίκτυο αλλα με το ίντερνετ της Vodafone,

Υπολογιστή δεν έχω παρα μονο ενα tabletκαι το έχω συνδέσει με ενα τελείως διαφορετικο λογαριασμο και δεν μπαίνω Facebook emails και αλλα, ακόμα στο note έχω δοκιμάσει διαφορες εφαρμογές όπως antivirus malware κ.α. χωρίς αποτέλεσμα όμως, σίγουρα αυτος που το εχει κανει ξέρει αρκετά και για να παρακολουθήσει αλλα και για να προστατευτεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θες εύκολη λύση και σίγουρη; πούλησε το τηλέφωνο σου και αγόρασε άλλο. Ξαναπάρε το ίδιο στο κάτω κάτω. Πόσο θα σου κοστίσει; και στο κάτω κάτω από ότι καταλαβαίνω θα είναι το τελευταίο που θα σε νοιάζει

 

Ναι ήταν το πρωτο που σκέφτηκα όμως δυστυχώς αυτή την περίοδο τα οικονομικά μου δεν είναι καθόλου καλά και δεν έχω την δύναμη να δώσω τη διαφορά και να παρω πάλι καινούριο και αν παρω κάποιο αλλο στα λεφτά που θα το πουλήσω σίγουρα δεν θα έχει τις λειτουργίες της συσκευής μας, βέβαια θα φτάσω ακόμα κι εκεί αν δεν βρω αλλη άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Άμα το πουλήσεις και το πάρεις πάλι μεταχειρισμένο δε θα σου κοστίσει κάτι. Και όπως το περιγράφεις είναι πολύ σοβαρά ο το πρόβλημα για να το βάλεις ως προτεραιότητα να βρεις λύση
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω μιλήσει με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να κανουν τίποτα,εχω μιλήσει ακόμα και με εισαγγελέα και έχω δείξει αρκετά στοιχεία αλλά και σε αυτήν την περίπτωση πρέπει λέει να υπάρχει σοβαρός λόγος όπως εκβιασμός, παιδεραστια, έγκλημα και αλλα τέτοια, δίνοντάς έτσι τη δυνατότητα σε οποιον θέλει να παραιμβαινει στις ζωές μας χωρίς καμία ποινή, ακόμα και με Google και Facebook έχω μιλήσει και μου ειπαν πως μπορεί να γίνει αυτο που τους έχω πει (το να παραβιάσει κάποιος τον λογαριασμό μου) λόγο διαφορετικής νομοθεσίας στην Αμερική δεν μπορούν να βοηθήσουν...

 

 

Λοιπόν φίλε μου όχι μονο είναι σχεδόν αδύνατο να το ξέρω, αλλά κατά 99,9% όπως λες κι εσύ είμαι σίγουρος,

Υπάρχει "κάποιος" που μου στέλνει email, και που ξέρει τα πάντα, όπως συνομιλίες στο Facebook, κλήσεις, συνομιλίες, ακόμα και που είμαι και με ποιον και αλλα πολλά, δεν έχω να κρύψω η να φοβηθώ κάτι απλά κατά καιρούς εχει χρησιμοποιήσει διάφορα εναντίον μου είτε στην εργασια μου και ακόμα χειρότερα στα ιδια μου τα παιδιά (ναι είμαι χωρισμένος) και δυστυχώς με όσους αρμόδιους έχω μιλήσει δεν μπορει να κάνει κανένας τίποτα, με λίγα λόγια όσο καθαρός και να είναι κάποιος σκέψου να μη μπορει να έχει καθόλου "ιδιωτική" ζωή , ξέρω πως είναι λίγο μπερδεμένα όλα αυτά και τη λύση θα την έβρισκα μονο αν κατάφερνα να ξεσκεπασω αυτόν που είναι πίσω από όλα αυτά, υποψίες??? Σίγουρα έχω, αποδείξεις δεν έχω οπότε προς το παρόν προσπαθώ να προστατέψω τουλάχιστον λίγο τον εαυτό μου και τα μικρά...

Και πάλι ευχαριστώ για τις προσπάθειες και ίσως ακόμα ακομα για κάποιους το θέμα να φαίνεται αστείο, μα πιστέψτε με, είναι πολυ σοβαρό...

Και πάλι ευχαριστώ....

 

Και κάτι από το 2013 για να καταλάβαιτε ποσο εύκολο είναι αυτο που σας λέω... http://ellinonea.blogspot.gr/2013/10/blog-post_925.html

 

ριξε μια ματια στο evilzone

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές, καρτέλα Όλα και ψάξε για τυχόν εφαρμογή με όνομα System framework. Επίσης ψάξε στο μενού της ασφάλειας ποιές εφαρμογές έχουν δικαιώματα διαχειριστή. Αν δεις κάτι περίεργο ενημέρωσε εδώ, αν όχι σε πρώτη φάση άλλαξε τους κωδικούς σου σε κάθε γνωστή εταιρεία και ως επιβεβαίωση βάλε παντού τον αριθμό του κινητού σου και όχι email.

Τέλος άλλαξε κωδικό στο WiFi σου, κάνε έναν έλεγχο ποιοι έχουν πρόσβαση μέσω του router και κάνε ένα scan στο pc σου.

Λάζαρε, σα να μου μυρίζει cerberus. Εσύ που το έχεις δοκιμάσει, όταν το κάνεις κρυφό φαίνεται στην ασφάλεια και στην προσβασιμότητα;

Πάντως νομίζω ότι ένα καθαρό πέρασμα της ρομ χωρίς να περάσει τρίτες εφαρμογές, συν αυτά που του είπες για τους κωδικούς και θα εξαλειφθεί το θέμα.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα έχω προσέξει κάτι ασυνήθιστους ήχους κατά την διάρκεια της κλήσης όπως όταν πιέζεται ενα πλήκτρο για παράδειγμα και ακόμα και σε απλή πλοηγηση στο Facebook η στο internet ακούω συχνά σαν να εχει μια μεμβράνη η οθόνη που εχει ξεκολλήσει και κανει αυτο το παράξενο ηχο κάτι που φυσικά δεν συμβαίνει, δύσκολο να σας περιγράψω ήχους αλλα ναι τα έχω προσέξει και αυτά αλλα σας ξαναλέω μου το επιβαιβαιωνει αυτος που μου στέλνει τα mail, πριν λίγες μέρες πχ κανόνισα με την πρώην (τηλεφωνικά)ραντεβού για να δω τα μικρά και δεν το ήξερε κανένας άλλος και πριν καλά καλά κλείσω το τηλέφωνο μου ήρθε email που έλεγε ακριβώς που θα πάω και πως θα δω τα παιδια, δυστυχώς έχω πολλά παραδείγματα να σας δώσω μα το τελευταίο που θέλω είναι να σας κουράσω, εύχομαι μονο μέσα από τη δικη μου περιπτώσει να ψάχτουμε όλοι λίγο περισσότερο και να καταφέρουμε να βρούμε κάτι τύπους σαν αυτούς που κάνουν ότι θέλουν χωρίς να υπάρχει ούτε καν ο νόμος εναντίον τους...

 

Μου χει σηκωθεί η τρίχα ρε φίλε με την ιστορία σου, τι να πω.!! Αναγκαστικά θα γίνω λίγο (έως πολύ) off topic, αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Αν οι διαχειριστές θεωρούν άκυρο αυτό το post ας το διαγράψουν.

 

Έχω ταυτιστεί πολύ μαζί σου, οχι μόνο επειδή είμαι και εγώ χρήστης Note 4 και ανησυχώ για την ασφάλεια που μου παρέχει η συσκευή, αλλά γιατί είμαι και εγώ πατέρας δυο παιδιών και έχω και γνωστό που έχει πάθει κάτι παρόμοιο..!! Επίσης δεν θα θελα σε καμία περίπτωση να μου συμβεί κάτι τέτοιο. Και είμαι σίγουρος πως όλοι όσοι έχουν διαβάσει τα post σου, έχουν πάθει κάτι, αν οχι το ίδιο.

 

Θα επικεντρωθώ λοιπόν στην ψυχολογική η στην ανθρώπινη αν θες, πλευρά του θέματος και σκόπιμα θα υποβαθμίσω την τεχνολογική (που αφορά και τη λειτουργία αυτού του site). Και αν αναρωτιέστε γιατί δεν το κάνω αυτό με ένα personal message, η απάντηση είναι πολύ απλή. Πρόκειται για το θέμα της ιδιωτικότητας και της διαρροής η υποκλοπής προσωπικών δεδομένων και μας αφορά όλους. Και στην δική σου περίπτωση, σε αυτήν την "τεχνολογική" βοήθεια που ζητάς, εγώ ακούω έναν άνθρωπο που εκφράζει περισσότερο τον προβληματισμό του για κάτι που του συμβαίνει μέσω της συσκευής του ναι μεν, αλλά μοιάζει περισσότερο όχι με εκβιασμό, αλλά με ξεκάθαρη τρομοκρατία. Δεν σου ζητάει κάτι αυτός που σου στέλνει τα mail απ ότι λες, απλά θέλει να σου πει "Κοίτα, ξέρω τα πάντα για σένα γιατί σε παρακολουθώ". Εκφοβισμός λέγεται αυτό και είναι ποινικό αδίκημα (ανεξαρτήτως της υποκλοπής των δεδομένων και της προσωπικής σου ζωής). Νομίζω ότι πιο σημαντικό για σένα είναι να βρεις όχι μόνο το παράνομο λογισμικό η οποιαδήποτε μέθοδο υποκλέπτει τα δεδομένα σου και να απαλλαγείς απ αυτό, αλλά αυτόν που είναι πίσω του. Άλλωστε, όπως έχει ήδη ειπωθεί, αν η υποκλοπή γίνεται όχι με λογισμικό απο μέσα, αλλά με τα "βαλιτσάκια" των ιδιωτικών ντετέκτιβ η άλλων υπηρεσιών απ έξω, ότι συσκευή και να χρησιμοποιήσεις και ότι και να κάνεις με αυτήν, πάλι τα δεδομένα σου θα κλέβονται.

 

Υπάρχει ένα ψυχολογικό θρίλερ του 2005 ονόματι "Κρυμμένος" (Caché) του Αυστριακού Μικαέλ Χάνεκε, που μοιάζει με τη δική σου ιστορία. Αν δεν την έχεις δει ψάξε την. Εκεί, ο "Κρυμμένος" δεν στέλνει mail στο θύμα, αλλά βιντεοκασέτες με λήψεις απο την έξω πλευρά του σπιτιού του..!! Καμία άλλη απειλή, μόνο αυτό: "Σε παρακολουθώ, έχε το νου σου".

 

Όσο για τον γνωστό μου, έχω να σου πω πως μετά από πολύ κόπο και απίστευτη ταλαιπωρία, διαπίστωσε πως πίσω απ τις παρακολουθήσεις κρυβόταν η πρώην γυναίκα του (σε συνεργασία με τον πατέρα της). Ο εκφοβισμός που του έκαναν, ήταν μια μορφή τιμωρίας για το κακό που προκάλεσε στην κόρη (και στον ίδιο) ο χωρισμός τους που ο ίδιος θέλησε. Δεν μπορούσαν να δεχτούν οτι απλά η σχέση τους έκλεισε τον κύκλο της και δεν είχαν να πουν τίποτα πια μεταξύ τους. Και για να θέλει αυτός να χωρίσουν, κάποιο τρίτο πρόσωπο θα υπάρχει. Οπότε του έκαναν τη ζωή κόλαση για να το βρουν. Δεν υπήρχε :lol:

 

Καλή τύχη φίλε μου και να θυμάσαι πως είναι ποινικό αδίκημα αυτό που σου κάνει, όποιος κι αν το κάνει και με οποιονδήποτε τρόπο.

 

Και συγγνώμη για το off topic τεράστιο post.

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε, σα να μου μυρίζει cerberus. Εσύ που το έχεις δοκιμάσει, όταν το κάνεις κρυφό φαίνεται στην ασφάλεια και στην προσβασιμότητα;

Πάντως νομίζω ότι ένα καθαρό πέρασμα της ρομ χωρίς να περάσει τρίτες εφαρμογές, συν αυτά που του είπες για τους κωδικούς και θα εξαλειφθεί το θέμα.

 

Πάρη διάνα έπεσες, το πρώτο που σκέφτηκα μιας και αυτά είναι απλά ένα δείγμα των δυνατοτήτων του! Αλλά φαίνεται στις εφαρμογές διαχειριστή και για να περάσει ως εφαρμογή συστήματος απαιτεί root.

Συμφωνώ με καθαρό πέρασμα ρομ και αλλαγή κωδικών, εκτός και αν υπάρχει πρόσβαση μέσω υπολογιστή ή άλλης συσκευής..

 

@johnphone @sosimple2 άφησα το πρώτο μήνυμα και αφήσαμε γενικά τη συζήτηση περισσότερο για την υπενθύμιση του τί διακυβεύεται μέσα στη τόση τεχνολογία που μας κατακλύζει πλέον στην καθημερινότητα μας.. αλλά έσβησα τα υπόλοιπα για να μην ξεκινήσει μια συζήτηση δίχως τέλος, στη λάθος ενότητα!

 

Πάντως υπάρχουν τρόποι για να ελέγξετε τι μπαίνει και τι βγαίνει απ'τις συσκευές σας (κινητό, tablet, pc), απλά απαιτεί χρόνο και λίγο διάβασμα.

Σε πρώτη φάση πάντως θα συμβούλευα τον φίλο μακρυά από WiFi, ασχέτως αν είναι γνωστών ή φίλων, δοκιμαστικά για μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση να κάνω λίγο χαζή. .. όταν έχετε 4G και 4G+ πώς σας το δείχνει επάνω στην μπάρα? ?

Η & H+ ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση να κάνω λίγο χαζή. .. όταν έχετε 4G και 4G+ πώς σας το δείχνει επάνω στην μπάρα? ?

Η & H+ ??

 

Οχι οπως τα ειπες. 4G δειχνει στο 4G και H+ στο 3G(στην ουσια δεν ειναι 3G αλλα τεσπα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση να κάνω λίγο χαζή. .. όταν έχετε 4G και 4G+ πώς σας το δείχνει επάνω στην μπάρα? ?

Η & H+ ??

 

Για το C που μπορώ να εκφέρω γνώμη με ενεργοποιημένα τα δεδομένα έχω στην καλύτερη ένδειξη "4G" όπου είναι εφικτό..

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι οπως τα ειπες. 4G δειχνει στο 4G και H+ στο 3G(στην ουσια δεν ειναι 3G αλλα τεσπα)

 

Κατάλαβα καλά;........Όταν μου δείχνει H η H+ έχω 3G; Και μόνο όταν δω 4G είναι πραγματικό 4G;

Link to comment
Share on other sites

για το H+ ετσι

https://www.dropbox.com/s/pykl22mwrpbca85/Screenshot_2016-01-28-12-36-22.png?dl=0&preview=Screenshot_2016-01-28-12-36-22.png

 

για το 4G ετσι

https://www.dropbox.com/s/owgmoka82afxzb2/Screenshot_2016-01-28-12-37-23.png?dl=0&preview=Screenshot_2016-01-28-12-37-23.png

 

και εδω το μαξ που εχω πιασει ποτε με 4G και το επιασα εδω στα Γρεβενα που ειναι χαλια το σημα βγαινει συχνα εκτος δικτυου και αναγκαζομαι να το βαζω στο 3G δικτυο (να πω οτι εχω το C μοντελο εγω και οχι το F)

https://www.dropbox.com/s/vlsm35kbcnjzt5b/Screenshot_2016-01-20-10-01-33.png?dl=0&preview=Screenshot_2016-01-20-10-01-33.png

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...