Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guys να αρχισω να ανησυχω που ειναι με μολις 4,5 ωρες μπαταρια? Ειμαι στην δευτερη φορτιση!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να αγοράσεις την έκδοση F ή C για δίκτυα 4G. Φυσικά για εγγύηση θα πρέπει να πηγαίνει στον Καναδά.

 

Λογικά θα πάρω την έκδοση με τον Snapdragon... Βασικά δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη έκδοση.

 

Δεν είναι region locked όπως και το Note 3?

Link to comment
Share on other sites

Απλά για την ιστορία: όλα σωστά μόνο που το F έχει μόντεμ της qualcomm lte cat6 στα 28nm, το U είναι που έχει το intel lte cat6 στα 20nm. :)

 

Ναι οντος εκανα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που δε βλεπω κανενα να γραφει για το κινητο.

Βαλτε το διπλα διπλα με οποιοδηποτε συγχρονο κινητο με lcd οθονη. Δειτε το λευκο στις 2 περιπτωσεις. Το νοτε εχει το χρωμα των... ουρων.

Αν προβαλλετε το επιχειρημα της super amoled, σας προτεινω να βαλετε διπλα διπλα ενα Galaxy S5 και το Note 4. Παλι χαλι στην αποδοση του λευκου συγκριτικα.

Δυστυχως, παιδια, η οθονη του νοτε εχει μια υπερυψηλη αναλυση (η οποια ελαχιστα ξεχωριζει απο μια ποιοτικη full hd), αλλα η αποδοση του λευκου (που για μενα ειναι πολυ σημαντικη) ειναι για τα πανηγυρια. Ολα αυτα σε 5-6 note 4 που ειχα τη δυνατοτητα να δω, φυσικα, οχι σε μια μονο συσκευη.

Ποσο δυσκολο ειναι για τη σαμμυ να βαλει ενα white balance setting?

Link to comment
Share on other sites

Guys να αρχισω να ανησυχω που ειναι με μολις 4,5 ωρες μπαταρια? Ειμαι στην δευτερη φορτιση!

 

Δε τσεκαρεις απο το Ρυθμισεις - Γενικες - Μπαταρια ΤΙ σου τρωει την ενεργεια τοσο γρηγορα?

ΑΝ δεις παντως κανα "mm-qcamera-daemon" αρχισε να κανεις απεγκατασταση τις τελευταιες εφαρμογες που εβαλες. Μια μια και restart!

Στο S5 παντως τωρα τελευταια ολο με αυτο το bug ειμαστε. Αν το βρεις και το βγαλεις θα εισαι μια χαρα.

Τωρα σν λες κατι διαφορετικο και δεν καταλαβα, θα σου πουν οι ειδικοι! :rolleyes:

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις μπήκα για πρώτη φορά στο thread. Προτείνετε snapdragon ή τον exynos? Κάπου διάβασα πως ο exynos έχει θέματα με τα δίκτυα σε μερικές χώρες. Πέρα από αυτό, έχουν διαφορές στην απόδοση?

 

Από την δική μου σκοπιά, ο snapdragon θα έχει υποστήριξη και από την κοινότητα μελλοντικά, για αυτό το σκέφτομαι..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που έχει σχέση με την QHD..Έβαλα δίπλα δίπλα to NOTE 4 με το Μ8 με ανοικτούς τον Chrome και στα δύο και στο Νοτε 4 ,πέρα ότι το scrolling έκανε σκαλοπάτια,όταν κυλούσες γρήγορα τη σελίδα, στις παρυφές της δεν προλάβαινε και την σχεδίαζε αργότερα.

Συμπέρασμα ,αυτή η ανοησία με τις QHD ,έχει γονατίσει τα κινητά χωρίς λόγο ,όπως συνέβη και με το LG G3.

Τσάμπα επεξεργαστικός φόρτος.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που έχει σχέση με την QHD..Έβαλα δίπλα δίπλα to NOTE 4 με το Μ8 με ανοικτούς τον Chrome και στα δύο και στο Νοτε 4 ,πέρα ότι το scrolling έκανε σκαλοπάτια,όταν κυλούσες γρήγορα τη σελίδα, στις παρυφές της δεν προλάβαινε και την σχεδίαζε αργότερα.

Συμπέρασμα ,αυτή η ανοησία με τις QHD ,έχει γονατίσει τα κινητά χωρίς λόγο ,όπως συνέβη και με το LG G3.

Τσάμπα επεξεργαστικός φόρτος.

 

Ευτυχως το χαλι του g3 εδω δεν παιζει, αλλα εννοειται πως η συσκευη ειναι πιο αργη απο πολλες συσκευες της αγορας.

Εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου note 4, Ascend mate 7, Meizu MX4.

Περιττο να πω πως τα 2 τελευταια (που ειναι πολυ φθηνοτερα) κανουν πλακα σε ταχυτητα στο νοτε (ανοιγμα εφαρμογων, scrolling στο internet, εγκατασταση εφαρμογων και δε συμμαζευεται). Αμα βαλεις και την κατουρο QHD η σαμμυ εγκληματισε. Αυτα για να λεμε και πραγματα που δε γραφονται γιατι μονο διθυραμβοι δεν ωφελησαν κανενα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Κατι που δε βλεπω κανενα να γραφει για το κινητο.

Βαλτε το διπλα διπλα με οποιοδηποτε συγχρονο κινητο με lcd οθονη. Δειτε το λευκο στις 2 περιπτωσεις. Το νοτε εχει το χρωμα των... ουρων.

Αν προβαλλετε το επιχειρημα της super amoled, σας προτεινω να βαλετε διπλα διπλα ενα Galaxy S5 και το Note 4. Παλι χαλι στην αποδοση του λευκου συγκριτικα.

Δυστυχως, παιδια, η οθονη του νοτε εχει μια υπερυψηλη αναλυση (η οποια ελαχιστα ξεχωριζει απο μια ποιοτικη full hd), αλλα η αποδοση του λευκου (που για μενα ειναι πολυ σημαντικη) ειναι για τα πανηγυρια. Ολα αυτα σε 5-6 note 4 που ειχα τη δυνατοτητα να δω, φυσικα, οχι σε μια μονο συσκευη.

Ποσο δυσκολο ειναι για τη σαμμυ να βαλει ενα white balance setting?

 

Τωρα εαν σου πω οτι εβαλα 2 διαφορετικα 4ρια διπλα διπλα και ειχαν ψιλοδιαφορε μεταξυ τους...το ενα Αγγλικο,το αλλο Ελληνικο....βεβαια δυσκολα το διακρινεις.Και μονο ενα εμπειρο ματι θα το καταλαβει αμεσως.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εαν σου πω οτι εβαλα 2 διαφορετικα 4ρια διπλα διπλα και ειχαν ψιλοδιαφορε μεταξυ τους...το ενα Αγγλικο,το αλλο Ελληνικο....βεβαια δυσκολα το διακρινεις.Και μονο ενα εμπειρο ματι θα το καταλαβει αμεσως.

 

Προφανως θα εχουν διαφορες, μεταξυ τους μικρες, αλλα για κανε ενα κοπο να το βαλεις διπλα διπλα με οποιαδηποτε lcd, θα παθεις πλακα με την αποδοση του λευκου. Ακομα και με το Galaxy S5 να συγκρινεις (που υποτιθεται ειναι ιδια τεχνολογια) η διαφορα ειναι τεραστια υπερ του τελευταιου...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα εχουν διαφορες, μεταξυ τους μικρες, αλλα για κανε ενα κοπο να το βαλεις διπλα διπλα με οποιαδηποτε lcd, θα παθεις πλακα με την αποδοση του λευκου. Ακομα και με το Galaxy S5 να συγκρινεις (που υποτιθεται ειναι ιδια τεχνολογια) η διαφορα ειναι τεραστια υπερ του τελευταιου...

 

Θα το βαλω διπλα και σε ενα g3.S5 εχω στο γραφειο,αλλα δεν εχω λογο να αμφιβαλω,εχει οντως εξαιρετικη οθονη το 5αρι.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θα το βαλω διπλα και σε ενα g3.S5 εχω στο γραφειο,αλλα δεν εχω λογο να αμφιβαλω,εχει οντως εξαιρετικη οθονη το 5αρι.:)

Βρηκες κι εσυ συσκευη να συγκρινεις το λευκο (το τζεζελι εχει λευκο για κλαματα στη συντριπτικη πλειοψηφια των συσκευων) :) . Διαλεξε οποιο αλλο συγχρονο θες. M8, z3 (εκει ειναι ο ορισμος του λευκου), s5 (κι ας ειναι super amoled), meizu MX4, mate 7 κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δε τσεκαρεις απο το Ρυθμισεις - Γενικες - Μπαταρια ΤΙ σου τρωει την ενεργεια τοσο γρηγορα?

ΑΝ δεις παντως κανα "mm-qcamera-daemon" αρχισε να κανεις απεγκατασταση τις τελευταιες εφαρμογες που εβαλες. Μια μια και restart!

Στο S5 παντως τωρα τελευταια ολο με αυτο το bug ειμαστε. Αν το βρεις και το βγαλεις θα εισαι μια χαρα.

Τωρα σν λες κατι διαφορετικο και δεν καταλαβα, θα σου πουν οι ειδικοι! :rolleyes:

 

4,5 ωρες οθονη ηθελα να πω. Ειναι φυσιολογικο?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες κι εσυ συσκευη να συγκρινεις το λευκο (το τζεζελι εχει λευκο για κλαματα στη συντριπτικη πλειοψηφια των συσκευων) :) . Διαλεξε οποιο αλλο συγχρονο θες. M8, z3 (εκει ειναι ο ορισμος του λευκου), s5 (κι ας ειναι super amoled), meizu MX4, mate 7 κλπ κλπ...

Ναι βρε "χαριτολογώντας" εγραψα για το lg.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες κι εσυ συσκευη να συγκρινεις το λευκο (το τζεζελι εχει λευκο για κλαματα στη συντριπτικη πλειοψηφια των συσκευων) :) . Διαλεξε οποιο αλλο συγχρονο θες. M8, z3 (εκει ειναι ο ορισμος του λευκου), s5 (κι ας ειναι super amoled), meizu MX4, mate 7 κλπ κλπ...

 

Βαγγέλη εγώ πιστεύω ότι είναι ρυθμίσεων. Δοκίμασε την εφαρμογή filter your screen από το μάρκετ και πές μας τα συμπεράσματα.

Βελτιώνεται κατά πολύ το λευκό πιστεύω. Τωρα γιατί δεν έβαλε η samy ρυθμίσεις θερμοκρασίας όπως έχει το mate 7 δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως το χαλι του g3 εδω δεν παιζει, αλλα εννοειται πως η συσκευη ειναι πιο αργη απο πολλες συσκευες της αγορας.

Εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου note 4, Ascend mate 7, Meizu MX4.

Περιττο να πω πως τα 2 τελευταια (που ειναι πολυ φθηνοτερα) κανουν πλακα σε ταχυτητα στο νοτε (ανοιγμα εφαρμογων, scrolling στο internet, εγκατασταση εφαρμογων και δε συμμαζευεται). Αμα βαλεις και την κατουρο QHD η σαμμυ εγκληματισε. Αυτα για να λεμε και πραγματα που δε γραφονται γιατι μονο διθυραμβοι δεν ωφελησαν κανενα...

 

Όντως το χαλι του g3 δεν το έχει αλλά είναι κριμα γιατί είναι Νοτε και τα Νοτε τα έχουμε συνηθίσει να είναι καλύτερα σε όλα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εγώ πιστεύω ότι είναι ρυθμίσεων. Δοκίμασε την εφαρμογή filter your screen από το μάρκετ και πές μας τα συμπεράσματα.

Βελτιώνεται κατά πολύ το λευκό πιστεύω. Τωρα γιατί δεν έβαλε η samy ρυθμίσεις θερμοκρασίας όπως έχει το mate 7 δεν ξέρω.

 

Θαναση άλλο η μαμά ρύθμιση για τη θερμοκρασία χρώματος κι αλλο οι αστείες εφαρμογές από το μαρκετ. Εννοείται πως δοκίμασα 3-4 εφαρμογές τέτοια είδους, αλλά αυτές απλά ρίχνουν ένα φίλτρο και αλλοιωνουν την τελική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις μπήκα για πρώτη φορά στο thread. Προτείνετε snapdragon ή τον exynos? Κάπου διάβασα πως ο exynos έχει θέματα με τα δίκτυα σε μερικές χώρες. Πέρα από αυτό, έχουν διαφορές στην απόδοση?

 

Από την δική μου σκοπιά, ο snapdragon θα έχει υποστήριξη και από την κοινότητα μελλοντικά, για αυτό το σκέφτομαι..

 

καλο θα ηταν να διαβαζουμε και τις προηγουμενες σελιδες μια και εχουν χιλιουποθει ! μονο το U εχει προβλημα που δεν ειναι καν Ευρωπαικο ή Ελληνικο! το C (exynos) & F (snap) παιζουν κανονικα χωρις προβλημα ! το C εχει καλυτερες επιδοσεις μιας και ειναι octa με λιθογραφια επεξεργστη στα 20Nm ενω το F στα 28Nm και μαλιστα τετραπυρινο! η μονη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο ειναι ειναι το μοντεμ αναφερθεκη επισης για πολλοστη φορα μια-τρεις σελιδες πιο πισω !

Link to comment
Share on other sites

Θαναση άλλο η μαμά ρύθμιση για τη θερμοκρασία χρώματος κι αλλο οι αστείες εφαρμογές από το μαρκετ. Εννοείται πως δοκίμασα 3-4 εφαρμογές τέτοια είδους, αλλά αυτές απλά ρίχνουν ένα φίλτρο και αλλοιωνουν την τελική εικόνα.

 

Βαγγέλη δεν διαφωνώ με αυτά που λές αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα περισσότερο ρυθμίσεων της θερμοκρασίας των χρωμάτων και όχι ποιότητας της οθόνης. Για κάποιο λόγο η samy θέλει αυτή την κιτρινωπή χροιά στο λευκό, δηλαδή σαν να ήθελε να το φτιάξει έτσι. Και το mate 7 δεν έχει by default το ψυχρό λευκό αλλά κάπου στο ενδιάμεσο. Δεν την δικαιολογώ πάντως την samy γιατί να μην έχει εργοστασιακή ρύθμιση θερμοκρασίας χρωμάτων.

Edited by gpx
Link to comment
Share on other sites

Μια και σας έχω πει πως είμαι νέος με τα Android και τα μαθαίνω τώρα θα ήθελα να ρωτήσω ξανά για κάτι άλλο. .. κατέβασα ένα τραγούδι από το Google play μέχρι εδώ όλα οκ. Εγώ θέλω τώρα να το ρυθμίσω να παίζει σαν ringtone...πάω στους ήχους κτλ κτλ και μου βγάζει να διαλέξω τραγούδι από τον επιλογέα ήχου ή το Dropbox

 

 

Πηγαίνοντας στο πρώτο " επιλογές ηχου" δεν μου βγάζει το τραγούδι που αγόρασα για να το επιλέξω σαν ringtone , το βλέπω μόνο να υπάρχει στην εφαρμογή αυτή "μουσικη play "

 

Πώς μπορώ να μεταφέρω το τραγούδι που αγόρασα στην εφαρμογή "μουσικη" ώστε να επιλέξω το τραγούδι για ringtone??

Sorry που σας ζαλίζω αλλά αν δεν ρωτήσω δεν θα μάθω. ..

Link to comment
Share on other sites

Για να πάει το τραγούδι στην εφαρμογή "μουσικη" ..αυτό που έκανα εγώ και ξενέρωσα γιατί θα έπρεπε να γίνεται άμεσα ενημέρωση στην εφαρμογή "μουσική" ήταν να το βρω από τα έγγραφα το τραγούδι και να το μετακινήσω στην κάρτα μνήμης εκεί που έχω βάλει όλα τα υπόλοιπα τραγούδια που τα έκανα συγχρονισμό από το pc τα οποία είναι με τις φωτογραφίες των άλμπουμ τους κανονικα. Το θέμα ειναι ότι μου το δείχνει χωρίς φώτο του αλπουμ και χωρίς το όνομα του τραγουδιού. ..με λίγα λόγια δεν συγχρονίζει τα αγορασμένα τραγούδια από την "μουσική play" με την εφαρμογή του note "μουσικη" πάρα μόνο εάν το περάσω χειροκίνητα με τον τρόπο που έγραψα πιο πάνω και χωρίς λεπτομέρειες πχ όνομα τραγουδιού κτλ, το έχει με την ονομασία άγνωστο.

Υπάρχει τρόπος να γίνει και να μπούνε τα τραγούδια με την ονομασία και την φώτο που έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Περιττο να πω πως τα 2 τελευταια (που ειναι πολυ φθηνοτερα) κανουν πλακα σε ταχυτητα στο νοτε (ανοιγμα εφαρμογων, scrolling στο internet, εγκατασταση εφαρμογων και δε συμμαζευεται). Αμα βαλεις και την κατουρο QHD η σαμμυ εγκληματισε. Αυτα για να λεμε και πραγματα που δε γραφονται γιατι μονο διθυραμβοι δεν ωφελησαν κανενα...

 

 

1)

Δες απο το 5:50 και μετα που λεει για οθονες...δεν ισχυουν αυτα που λεει;

 

2) Επειδη ειμαι χρονια με Amoled οθονες εχω συνηθισει το φουλ μαυρο...και αυτο δε φαινεται τις περισσοτερες φορες την μερα, αλλα τα βραδια που χαζευω ξαπλωμενος μεχρι να κοιμηθω στο σκοταδι...το mate 7 ειναι εξισου καλο στο μαυρο ή χειροτερο απο το Note 4.

 

3) Την ταχυτητα που συγκρινες την τσεκαρες και με το Mate 7 κοντρα σε Note Exynos ή μονο στο Snap;

 

4) Επειδη πολυ καλα λογια λες για το Mate 7 και ακομα το ψαχνω πριν αγορασω...εδω Ελλαδα λενε θα φερουν μονο το 16gb με τα 2gb Ram, αυτο δε σε φοβιζει καθολου...υπαρχει φυσικα και το 32gb με τα 3gb Ram αλλα δεν παιζει εγγυηση εδω!

 

5) Για καμερες που τις θεωρω πολυ βασικο στα 2 κινητα δεν μας ειπες τιποτα..........για δωσε μια εικονα.

 

6) Τελος γιατι σε τρελανα...ο Kirin 925 του Mate 7 ειναι τοσο σφερατος οσο λες που βαζει κατω το Note κυριος στο browsing με πολλα tabs ανοιχτα και σελιδες παντα με flash.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Κατι που δε βλεπω κανενα να γραφει για το κινητο.

Βαλτε το διπλα διπλα με οποιοδηποτε συγχρονο κινητο με lcd οθονη. Δειτε το λευκο στις 2 περιπτωσεις. Το νοτε εχει το χρωμα των... ουρων.

Αν προβαλλετε το επιχειρημα της super amoled, σας προτεινω να βαλετε διπλα διπλα ενα Galaxy S5 και το Note 4. Παλι χαλι στην αποδοση του λευκου συγκριτικα.

Δυστυχως, παιδια, η οθονη του νοτε εχει μια υπερυψηλη αναλυση (η οποια ελαχιστα ξεχωριζει απο μια ποιοτικη full hd), αλλα η αποδοση του λευκου (που για μενα ειναι πολυ σημαντικη) ειναι για τα πανηγυρια. Ολα αυτα σε 5-6 note 4 που ειχα τη δυνατοτητα να δω, φυσικα, οχι σε μια μονο συσκευη.

Ποσο δυσκολο ειναι για τη σαμμυ να βαλει ενα white balance setting?

 

Αν εννοεις οτι το λευκο του Νοτε ειναι αρκετο ζεστο και κιτρινιζει, στο δικο μου διπλα στο iPhone 6 δεν εχει τρομακτικη διαφορά.

Οσο αφορα γενικα τη θερμοκρασια του λευκου, το m8 εχει αρκετα ψυχρο λευκο πραγμα το οποιο δεν ειναι καλο. Αν θυμαμαι καλα η ιδανικη θερμοκρασια του λευκου ειναι καπου στους 6500 βαθμους και το Νοτε καπου εκει βρισκεται ενω του m8 ειναι αρκετα ψηλα.

Το μονο κακο ειναι η αλλοιωση των χρωματων οταν κοιτας λογα την οθονη.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...