Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση για το θέμα της μπαταρίας που συζητάτε. Το θεωρώ απίθανο μια μπαταρία των 11€ να είναι γνήσια.

 

Το είχαμε ξανασυζητήσει η εδώ η στο νήμα του Note4 C, δεν θυμάμαι. Στην Κίνα υπάρχουν ολόκληρα εργοστάσια που ειδικεύονται στις αντιγραφές γνήσιων προϊόντων. Είναι σε θέση να αντιγράψουν με απόλυτη ακρίβεια και αδιάκριτη λεπτομέρεια, ακόμη και το ιριδίζον αυτοκόλλητο γνησιότητας που έχει κάποια μπαταρία η η συσκευασία οποιουδήποτε προϊόντος.

Εννοείται οτι τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα (αν οχι όλα) πουλάνε αυτά τα προϊόντα ως Bulk (γνήσια δηλαδή αλλά χωρίς συσκευασία) ενώ στην πραγματικότητα είναι κινέζικες μαιμουδιές-αντίγραφα. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα δουλέψουν η οτι και καλά και sony είναι επικίνδυνα. Δεν έχουν όμως την εγγύηση-πιστοποίηση της μαμάς εταιρίας και αυτό είναι κάτι.

Για μένα προσωπικά, είναι πολύ σοβαρό θέμα το ζεύγος φορτιστής-μπαταρία και φροντίζω πάντα να κάνω ότι είναι δυνατόν για να προμηθευτώ γνήσια, με το κάτι παραπάνω φυσικά. Και οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο, γιατί ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος, αυξάνονται αν αγοράζουμε απο εξουσιοδοτημένους πωλητές η σέρβις. Δυστυχώς η Samsung δεν έχει στο επίσημο site της η κάπου αλλού σύστημα πιστοποίησης γνησιότητας των αξεσουάρ της με serial number, κωδικους, bar codes κλπ. Οπότε πάντα θα υπάρχει ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση για το θέμα της μπαταρίας που συζητάτε. Το θεωρώ απίθανο μια μπαταρία των 11€ να είναι γνήσια.

 

Το είχαμε ξανασυζητήσει η εδώ η στο νήμα του Note4 C, δεν θυμάμαι. Στην Κίνα υπάρχουν ολόκληρα εργοστάσια που ειδικεύονται στις αντιγραφές γνήσιων προϊόντων. Είναι σε θέση να αντιγράψουν με απόλυτη ακρίβεια και αδιάκριτη λεπτομέρεια, ακόμη και το ιριδίζον αυτοκόλλητο γνησιότητας που έχει κάποια μπαταρία η η συσκευασία οποιουδήποτε προϊόντος.

Εννοείται οτι τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα (αν οχι όλα) πουλάνε αυτά τα προϊόντα ως Bulk (γνήσια δηλαδή αλλά χωρίς συσκευασία) ενώ στην πραγματικότητα είναι κινέζικες μαιμουδιές-αντίγραφα. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα δουλέψουν η οτι και καλά και sony είναι επικίνδυνα. Δεν έχουν όμως την εγγύηση-πιστοποίηση της μαμάς εταιρίας και αυτό είναι κάτι.

Για μένα προσωπικά, είναι πολύ σοβαρό θέμα το ζεύγος φορτιστής-μπαταρία και φροντίζω πάντα να κάνω ότι είναι δυνατόν για να προμηθευτώ γνήσια, με το κάτι παραπάνω φυσικά. Και οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο, γιατί ποτέ δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος, αυξάνονται αν αγοράζουμε απο εξουσιοδοτημένους πωλητές η σέρβις. Δυστυχώς η Samsung δεν έχει στο επίσημο site της η κάπου αλλού σύστημα πιστοποίησης γνησιότητας των αξεσουάρ της με serial number, κωδικους, bar codes κλπ. Οπότε πάντα θα υπάρχει ρίσκο.

 

Επειδη κ εγω φοβαμαι την φορτιση με μπαταρια που δεν θα ειναι γνησια.Μην καει κ το κινητο μαζι η εχω τιποτα πιο χειροτερα μου φαινεται πολυ παραξενο να κοστιζει μονο 11 ευρω.Οποτε να φανταστω μια γνησια μονο απο σμαρτεκ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ακομα και η σμαρτεκ, bulk συσκευασιες πουλαει. Δεν υπαρχει τροπος πιστοποιησης της αυθεντικοτητας ουτε βασει συσκευασιας. Μονο η χρηση σου δειχνει αν ειναι γνησια.

Εχω παρει μπαταρια των €10 για το νοτε2 κι εμαθα. Δεν εκλεινε η συσκευη στο 20-30% αλλα δεν ειχε τη διαρκεια της αυθεντικης.

Για το φορτιστη η εμπειρια μου λεει οτι οποιοσδηποτε βγαζει 2Α και 5V ειναι αρκετος, και η μπαταρια φορτιζεται σωστα. Αν βγαζει παραπανω (πχ 5,5V, οπως οι φορτιστες ταμπλετ) η μπαταρια δεν θα φορτιστει σωστα. Θα δειξει 100% αλλα στην πραγματικοτητα θα εχει φορτιστει λογοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κ εγω φοβαμαι την φορτιση με μπαταρια που δεν θα ειναι γνησια.Μην καει κ το κινητο μαζι η εχω τιποτα πιο χειροτερα μου φαινεται πολυ παραξενο να κοστιζει μονο 11 ευρω.Οποτε να φανταστω μια γνησια μονο απο σμαρτεκ?:confused:

 

Ε, ναι. Απο Smartec έχω πάρει, σε τσιμπημένες τιμές φυσικά, δεύτερο S-Pen (εκεί να δεις μαιμουδιές στα σκρουτζομάγαζα), πίσω κάλυμμα και εννοείται μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Δυστυχως ακομα και η σμαρτεκ, bulk συσκευασιες πουλαει. Δεν υπαρχει τροπος πιστοποιησης της αυθεντικοτητας ουτε βασει συσκευασιας. Μονο η χρηση σου δειχνει αν ειναι γνησια.

Εχω παρει μπαταρια των €10 για το νοτε2 κι εμαθα. Δεν εκλεινε η συσκευη στο 20-30% αλλα δεν ειχε τη διαρκεια της αυθεντικης.

Για το φορτιστη η εμπειρια μου λεει οτι οποιοσδηποτε βγαζει 2Α και 5V ειναι αρκετος, και η μπαταρια φορτιζεται σωστα. Αν βγαζει παραπανω (πχ 5,5V, οπως οι φορτιστες ταμπλετ) η μπαταρια δεν θα φορτιστει σωστα. Θα δειξει 100% αλλα στην πραγματικοτητα θα εχει φορτιστει λογοτερο.

αν βγαζει 1Α να υποθεσω οτι η μονη διαφορα ειναι οτι κανει πιο αργη φορτιση;
Link to comment
Share on other sites

αν βγαζει 1Α να υποθεσω οτι η μονη διαφορα ειναι οτι κανει πιο αργη φορτιση;

Ακριβως. Το διπλασιο χρονο. Καμμια επιπτωση στη μπαταρια. Ισως μαλιστα να φορτιζεται και λιγο πληρεστερα.

Προσοχη παντως στα usb καλωδια. Χαλανε σχετικα ευκολα και γρηγορα. Αν δειτε λοιπον καθυστερηση στη φορτιση, ειναι η πιο συχνη αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση ασφαλείας (Φεβρουαρίου) σε γερμανική unbranded rom..εντύπωση μου κάνει πάντως που παίρνουμε ακόμα ενημερώσεις σε τόσο παλιά συσκευή...

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πειτε κανα καλο tempered glass κ απο που μπορω να το προμηθευτω στην Ελλαδα.Εχω αλλαξει 2-3 μεχρι τωρα κ δεν εμεινα ικανοοιημενος.Επισης στο ενα απο αυτο που εχω τωρα επανω αν χρησιμοποιησω το πενακι τοτε αφηνει ¨γρατζουνιες¨ κατα καποιο τροπο:(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πειτε κανα καλο tempered glass κ απο που μπορω να το προμηθευτω στην Ελλαδα.Εχω αλλαξει 2-3 μεχρι τωρα κ δεν εμεινα ικανοοιημενος.Επισης στο ενα απο αυτο που εχω τωρα επανω αν χρησιμοποιησω το πενακι τοτε αφηνει ¨γρατζουνιες¨ κατα καποιο τροπο:(

 

Της Nillkin που εχω παρει απο ebay είναι τέλειο, με 7-8 €. Δες αν μπορεις να το βρεις Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Της Nillkin που εχω παρει απο ebay είναι τέλειο, με 7-8 €. Δες αν μπορεις να το βρεις Ελλαδα

 

 

Καλημερα,

 

Σε ευχαριστω πολυ! Θα το κοιταξω αμεσα:)

Link to comment
Share on other sites

Τα tempered glass είναι πλέον ξεπερασμένα. Liquid glass. Το έχω 6 μήνες περασμένο και είναι κορυφή. Δεν φαίνεται και κάνει όντος δουλειά.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα tempered glass είναι πλέον ξεπερασμένα. Liquid glass. Το έχω 6 μήνες περασμένο και είναι κορυφή. Δεν φαίνεται και κάνει όντος δουλειά.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Καλησπερα,

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για αυτο αν θελεις:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ακομα και η σμαρτεκ, bulk συσκευασιες πουλαει. Δεν υπαρχει τροπος πιστοποιησης της αυθεντικοτητας ουτε βασει συσκευασιας. Μονο η χρηση σου δειχνει αν ειναι γνησια.

Εχω παρει μπαταρια των €10 για το νοτε2 κι εμαθα. Δεν εκλεινε η συσκευη στο 20-30% αλλα δεν ειχε τη διαρκεια της αυθεντικης.

Για το φορτιστη η εμπειρια μου λεει οτι οποιοσδηποτε βγαζει 2Α και 5V ειναι αρκετος, και η μπαταρια φορτιζεται σωστα. Αν βγαζει παραπανω (πχ 5,5V, οπως οι φορτιστες ταμπλετ) η μπαταρια δεν θα φορτιστει σωστα. Θα δειξει 100% αλλα στην πραγματικοτητα θα εχει φορτιστει λογοτερο.

Οπότε αν θα βρούμε γνήσια μπαταρία είναι λαχείο; Το BATTERY KIT (το οποίο ήδη έχω) το δίνουν κάπου στα 32 ευρώ. Αυτό είναι γνήσιο ή και εκεί έχει πέσει μαϊμουδιά;

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν θα βρούμε γνήσια μπαταρία είναι λαχείο; Το BATTERY KIT (το οποίο ήδη έχω) το δίνουν κάπου στα 32 ευρώ. Αυτό είναι γνήσιο ή και εκεί έχει πέσει μαϊμουδιά;

 

Λαχειο μαλλον οχι, ισως περισσοτερο επιλογη του αγοραστη θα ελεγα, η οποια θα κατευθηνει την τυχη του. Επιλεγει δηλαδη, η τουλαχιστον προσπαθει, να αγορασει μπαταρια (η φορτιστη) απο εξουσιοδοτημενους-επισημους πωλητες η κανει οτι μπορει τελος παντων για να σιγουρευτει οτι ειναι γνησιο το προιον που προκειται να αγορασει.

Ετσι αυξανει τις πιθανοτητες στο μεγιστο.

Θα πρεπει να ξεπερασει ομως δυο βασικα προβληματα. Το ενα και σημαντικοτερο ειναι το κοστος του γνησιου που μπορει να ειναι και τριπλασιο (αδυνατο για μενα να ειναι γνησια μια μπαταρια αγορασμενη απο ali πχ και κανει 7€ η απο skroutz 11€ που φυσικα την παρουσιαζουν ως bulk) και το αλλο ειναι ο χρονος και ο κοπος που θα χρειαστει για την ερευνα αγορας του γνησιου.

 

Το Battery Kit το πιο πιθανο ειναι να ειναι γνησιο, γιατι εμπεριεχει πολλα απο τα βασικα χαρακτηριστικα γνησιοτητας της μαμας. Οπως, πληρη περιποιημενη συσκευασια με ολα τα απαραιτητα συνοδευτικα εντυπα εγγυησης η manual και ωραιοτατη θηκη αποθηκευσης της μπαταριας :D

Οπως εχουμε ξαναπει, δυστυχως η Samsung δεν εχει serial number check γνησιοτητας των προιοντων της.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν θα βρούμε γνήσια μπαταρία είναι λαχείο; Το BATTERY KIT (το οποίο ήδη έχω) το δίνουν κάπου στα 32 ευρώ. Αυτό είναι γνήσιο ή και εκεί έχει πέσει μαϊμουδιά;

 

Για τη bulk συσκευασια, το εγραψα ως απαντηση σε καποιον που ανεφερε οτι η bulk ειναι αποδειξη μαϊμουδιας. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, αφου ακομη κι η σμαρτεκ τις πουλα bulk, δεν υπαρχει δηλαδη επισημη συσκευασια μπαταριας.

Η αγορα λοιπον απο αντιπροσωπεια ειναι ο μονος τροπος να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Οχι μονο σε θεωρητικο αλλα και σε πρακτικο επιπεδο, αφου οχι μονο εχω μεγαλυτερη διαρκεια αλλα το κυριοτερο η συσκευη εχει παντα το σωστο ρευμα χωρις σκαμπανεβασματα. Ετσι (συμπεριλαμβανομενης και της τυχης βεβαια) δεν εχω καψει πλακετα σε καμμια συσκευη μου ως τωρα.

Για το battery kit, βασιζομαι καταρχην στη συσκευασια με τη σταμπα γνησιοτητας και στο οτι η τιμη του στο σκρουτζ εχει σχεδον μηδενικο ευρος τιμης, κι ετσι συμπεραινω οτι ολα οσα κυκλοφορουν ειναι γνησια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Πριν λιγο κοιταζα τις ενημερωσεις του κινητου κ μου ηρθε μια καινουργια ασφαλειας να υποθεσω..

 

Να την κανω μεσω υπολογιστη καλυτερα η οχι?

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Πριν λιγο κοιταζα τις ενημερωσεις του κινητου κ μου ηρθε μια καινουργια ασφαλειας να υποθεσω..

 

Να την κανω μεσω υπολογιστη καλυτερα η οχι?

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

 

Κάνε την από το κινητό, δεν έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα μετα την αλαγη πλακετας και οθονης προσπαθω να συνδεθω μεσω bluetooth με ακουστηκα ασυρματα και δεν βρισκει το κινητο καμια συσκευη για συνδεση τι γινεται γνωριζει κανεις,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα εγω το εχω ακομα το τηλεφωνακι μ σε ασπρο χρωμα και κανω την δουλεια μ θαυμασια με Lollipop 5.1.1 εννοειται για να μην εχω προβλημα με το marshmallow αλλα σε ολο το πληκτρολογιο μου βγαινουν τονισμοι πως το φευγω αυτο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα εγω το εχω ακομα το τηλεφωνακι μ σε ασπρο χρωμα και κανω την δουλεια μ θαυμασια με Lollipop 5.1.1 εννοειται για να μην εχω προβλημα με το marshmallow αλλα σε ολο το πληκτρολογιο μου βγαινουν τονισμοι πως το φευγω αυτο ;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170305/b8595806568af08655910a7b4059e38c.jpg

 

Edit:

Παντως θα σου προτεινα να κανεις τη μεταβαση στην ΜΜ. Ειδικα το τελευταιο update εχει βελτιωσει σημαντικα και τη μπαταρια. Εχω πετυχει τρια συνεχη 8ωρα sot οταν με την 5.1.1 δεν ειχα φτασει καν τις 7 με τη χρηση που κανω. Το συνιστω σε οσους φοβουνταν (δικαιολογημενα λογω αυξημενης καταναλωσης). Πλεον η συσκευη δεν καιει σχεδον τιποτα!!!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170306/bea8ce565e66bafa6a1072928dcfbf85.jpg

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για αυτο αν θελεις:)

Προφανώς εννοεί αυτήν την σταγόνα που απλώνουν πάνω στο γυαλί της οθόνης και την προστατεύει από σκόνη, δαχτυλιές κλπ, πλην όμως δεν την προστατεύει και από σπάσιμο, γι' αυτό προσοχή
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν το θεμα βλαβης της μητρικης ειναι τελικα συνηθες.Το μηνυμα "emmc read fail".Το εχει παρουσιασει σε κανεναν σας εδω?

Το παρουσιασε σε φιλο μου προσφατα με συνεχεις επανεκκινησεις και lag παντου.Πολλες φορες εμπαινε μονο του σε download mode και νεκρωνε!Πανω πανω στην οθονη στο download mode εμφανιζε το μηνυμα "emmc read fail", το οποιο μετα απο ψαξιμο ειδα οτι ειναι ο εσωτερικος χωρος αποθηκευσης που ειναι ενσωματωμενος(κολλημενος) πανω στην πλακετα , οποτε παει για αλλαγη ολοκληρης μητρικης.

 

Το πηγε στο σερβις; το παιδι και ο τυπος ειχε αλλα 4 note 4 εκει με την ιδια ακριβως βλαβη.Του ειπε οτι και τις 5 συσκευες του τις φερανε μεσα στην βδομαδα που περασε!!!

Τι παιζει ρε παιδια??Να αρχισω τα συνομοσιακα του τυπου "ειναι φτιαγμενα να χαλανε μετα την παροδο της 2ετιας ή ειναι τυχαιο λετε???

Το παιδι το εχει το κινητο περιπου 2μιση χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν το θεμα βλαβης της μητρικης ειναι τελικα συνηθες.Το μηνυμα "emmc read fail".Το εχει παρουσιασει σε κανεναν σας εδω?

Το παρουσιασε σε φιλο μου προσφατα με συνεχεις επανεκκινησεις και lag παντου.Πολλες φορες εμπαινε μονο του σε download mode και νεκρωνε!Πανω πανω στην οθονη στο download mode εμφανιζε το μηνυμα "emmc read fail", το οποιο μετα απο ψαξιμο ειδα οτι ειναι ο εσωτερικος χωρος αποθηκευσης που ειναι ενσωματωμενος(κολλημενος) πανω στην πλακετα , οποτε παει για αλλαγη ολοκληρης μητρικης.

 

Το πηγε στο σερβις; το παιδι και ο τυπος ειχε αλλα 4 note 4 εκει με την ιδια ακριβως βλαβη.Του ειπε οτι και τις 5 συσκευες του τις φερανε μεσα στην βδομαδα που περασε!!!

Τι παιζει ρε παιδια??Να αρχισω τα συνομοσιακα του τυπου "ειναι φτιαγμενα να χαλανε μετα την παροδο της 2ετιας ή ειναι τυχαιο λετε???

Το παιδι το εχει το κινητο περιπου 2μιση χρονια.

 

Και σε εμενα το ιδιο συνεβη πριν απο 3 εβδομαδες περιπου. Για μενα παντως δεν είναι τυχαιο και πιστευω οτι προκαλειται επιτηδες απο την samsung για να ανανεωνει ο κοσμος τις συσκευες του. Οπως τυχαιο δεν είναι και το γεγονος με την διαρκεια της μπαταριας. Οταν αγορασα το κινητο με android 4.4... πριν 2,5 χρόνια αν θυμαμαι καλα έβγαζε 2 μέρες τουλάχιστον και τον τελευταιο χρόνο μου έβγαζε 24 ώρες με το ζόρι και με καινουρια μπαταρία (και να μην μιλησω για lag). Πήρα ενα J7 για αντικαταστατη του note 4 και μου βγάζει με την ίδια χρήση τουλάχιστον 2 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...