Jump to content

Lenovo A328


mlojim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να γράψω αναλυτικά πως θα κάνουμε το root γιατί με τις 10 σελίδες του thread κάπου χάθηκα ....

Ευχαριστώ !

Για να κανεις root το πιο ευκολο ειναι με kingroot .. http://androidxda.com/download-kingroot-application

Επισης λενε και για το ding dong root , σ'εμενα δε δουλεψε ομως ενω το kingroot δουλεψε με τη μια.

 

Προσωπικα , παρ'οτι το ροοταρα με kingroot το τηλ.. , δεν μου αρεσε καθολου η εφαρμογη και ο τροπος που κανει ροοτ.

 

Ο πιο ασφαλης και ο πιο ΣΩΣΤΟΣ τροπος για root , για να παρεις backup του τηλ.. και για να εισαι ετοιμος και για το service ειναι με mtk droid tools και sp flash tool , οπως περιγραφω στο ποστ #142.

Αν δε σ'ενδιαφερει να τα κανεις ολα οπως πρεπει , η αποφαση ειναι δικια σου και να πραξεις οπως νομιζεις εσυ καλυτερα , δικο σου το τηλ... και η αποφαση , οι επιλογες σου ειναι αυτες που λεω , εσυ αποφασιζεις τωρα .....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα gkalen, ευχαριστώ (προσωπικά) για τον κόπο και τη δουλειά που έκανες. Επειδή με τρώει η περιέργεια, πέρασα την MIUI:

 

  • Boot σε TWRP 2.8.1.0

  • Έκανα backup καλού κακού!

  • Επιλογή Wipe και μετά Factory Reset.

  • Εγκατάσταση του zip σου (προτείνω να βάλεις κανένα text μήνυμα να φαίνεται στο τερματικό (πως-το-λεν) το τηλέφωνο απλώς παραμένει στατικό για λίγη ώρα και δεν ξέρω αν προχωρά κανονικά ή όχι. Σε recovery Samsung, άλλες ROM έδειχναν κείμενο Welcome κ.λπ.)

  • Αμέσως μετά την εγκατάσταση του zip, το ίδιο το TWRP βγάζει κουμπί που λέει Wipe cache/Davlik και έπραξα αναλόγως.

  • Μετά, με παραπέμπει σε επανεκκίνηση με κουμπί Reboot system.

  • Το τηλέφωνο επανεκκίνησε στο λογότυπο της Mi.com και φάνηκε πως τουλάχιστον φλάσαρε εντάξει.

  • Μετά από 2-3-4 λεπτά, εμφανίστηκε ο οδηγός εγκατάστασης. Είδε και τις 2 SIM!

  • Προχώρησα μερικά βήματα, αυτό ήταν. Βρίσκομαι στο desktop.

Βλακεία μου, δεν σημείωσα κάπου το IMEI όσο είχα το αρχικό ROM, να το συγκρίνω με αυτό που εμφανίζεται με το MIUI--δεν νομίζω να άλλαξε... (το αναφέρω γιατί διαβάζω κάπου για IMEI fix για το εν λόγω τηλέφωνο όταν root-άρεται)

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

  • Η ROM αυτή είναι deoxed; Είναι ελαφριά; Φαίνεται "snappy", όπως λένε.

  • Αυτά που θα δοκιμάσω είναι απόδοση και σωστή προβολή battery health, δηλαδή να μην είναι στα 50% και ξαφνικά να σβήνει το κινητό. Εσύ είδες χαμηλά ποσοστά δηλ. σωστή ένδειξη της μπαταρίας μέχρι αποφόρτιση;

  • Γιατί η έκδοση MIUI αναφέρει "Developer"; Υπολείπεται σε κάτι;

  • Στο "Σχετικά" με πολλαπλό tap στη CPU που εμφανίζει κάτι ιερογλυφικά ή ρώσικα στο τέλος του Quad Core 1.3 (μάλλον τα MHz) λέει ότι έχει σταλεί αναφορά bug :)
    -Εξίσου κρυφό menu με πολλαπλό tap στον "Εσωτερικό χώρο" και Kernel (μου λέει κάτι για είσοδο CIT?)

  • Πώς εμφανίζεις το task/app list ώστε να κλείσεις μια και καλή τις εφαρμογές μία-μία; Το διπλό tap στο κεντρικό κουμπί δεν βγάζει κάποια λίστα.

  • Το font των ελληνικών είναι διαφορετικό από αυτό των λατινικών χαρακτήρων; Μου φαίνεται "κάπως"!

  • Μήπως να απενεργοποιούσες εξαρχής το Ανεβάστε debug log στο μενού "Ασφάλεια & Απόρρητο" κάτω-κάτω;

  • Το εικονίδιο "Λειτουργία με το ένα χέρι" στο μενού Πρόσθετες ρυθμίσεις είναι εντελώς λευκό...

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ;

  • Όταν πληκτρολογώ, η μεγέθυνση του πλήκτρου έχει διαφάνεια από πίσω (από το γράμμα) και δεν είναι αδιάφανο όπως περίμενε κανείς. Το ανακάλυψα μόλις τώρα, που έβαλα mail/password να συνδεθώ στο PlayStore.

  • Λίγο στην επαφή στα κουμπιά, δεν ξέρω αν φταίει κάτι άλλο, δεν "πιάνει" αμέσως το δάχτυλό μου, θέλει κανά-δύο φορές να πατήσεις.

  • Δεν ακούω ήχο όταν πληκτρολογώ κείμενο (keyboard) εσύ ακούς; Οι εντάσεις είναι ΟΚ

 

Θα επανέλθω, ευχαριστώ και πάλι μου άνοιξες την όρεξη για σκάλισμα! :D Έχω εντυπωσιαστεί, όπως λες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα gkalen, ευχαριστώ (προσωπικά) για τον κόπο και τη δουλειά που έκανες. Επειδή με τρώει η περιέργεια, πέρασα την MIUI:

 

  • Boot σε TWRP 2.8.1.0

  • Έκανα backup καλού κακού!

  • Επιλογή Wipe και μετά Factory Reset.

  • Εγκατάσταση του zip σου (προτείνω να βάλεις κανένα text μήνυμα να φαίνεται στο τερματικό (πως-το-λεν) το τηλέφωνο απλώς παραμένει στατικό για λίγη ώρα και δεν ξέρω αν προχωρά κανονικά ή όχι. Σε recovery Samsung, άλλες ROM έδειχναν κείμενο Welcome κ.λπ.)

  • Αμέσως μετά την εγκατάσταση του zip, το ίδιο το TWRP βγάζει κουμπί που λέει Wipe cache/Davlik και έπραξα αναλόγως.

  • Μετά, με παραπέμπει σε επανεκκίνηση με κουμπί Reboot system.

  • Το τηλέφωνο επανεκκίνησε στο λογότυπο της Mi.com και φάνηκε πως τουλάχιστον φλάσαρε εντάξει.

  • Μετά από 2-3-4 λεπτά, εμφανίστηκε ο οδηγός εγκατάστασης. Είδε και τις 2 SIM!

  • Προχώρησα μερικά βήματα, αυτό ήταν. Βρίσκομαι στο desktop.

Βλακεία μου, δεν σημείωσα κάπου το IMEI όσο είχα το αρχικό ROM, να το συγκρίνω με αυτό που εμφανίζεται με το MIUI--δεν νομίζω να άλλαξε... (το αναφέρω γιατί διαβάζω κάπου για IMEI fix για το εν λόγω τηλέφωνο όταν root-άρεται)

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

  • Η ROM αυτή είναι deoxed; Είναι ελαφριά; Φαίνεται "snappy", όπως λένε.

  • Αυτά που θα δοκιμάσω είναι απόδοση και σωστή προβολή battery health, δηλαδή να μην είναι στα 50% και ξαφνικά να σβήνει το κινητό. Εσύ είδες χαμηλά ποσοστά δηλ. σωστή ένδειξη της μπαταρίας μέχρι αποφόρτιση;

  • Γιατί η έκδοση MIUI αναφέρει "Developer"; Υπολείπεται σε κάτι;

  • Στο "Σχετικά" με πολλαπλό tap στη CPU που εμφανίζει κάτι ιερογλυφικά ή ρώσικα στο τέλος του Quad Core 1.3 (μάλλον τα MHz) λέει ότι έχει σταλεί αναφορά bug :)
    -Εξίσου κρυφό menu με πολλαπλό tap στον "Εσωτερικό χώρο" και Kernel (μου λέει κάτι για είσοδο CIT?)

  • Πώς εμφανίζεις το task/app list ώστε να κλείσεις μια και καλή τις εφαρμογές μία-μία; Το διπλό tap στο κεντρικό κουμπί δεν βγάζει κάποια λίστα.

  • Το font των ελληνικών είναι διαφορετικό από αυτό των λατινικών χαρακτήρων; Μου φαίνεται "κάπως"!

  • Μήπως να απενεργοποιούσες εξαρχής το Ανεβάστε debug log στο μενού "Ασφάλεια & Απόρρητο" κάτω-κάτω;

  • Το εικονίδιο "Λειτουργία με το ένα χέρι" στο μενού Πρόσθετες ρυθμίσεις είναι εντελώς λευκό...

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ;

  • Όταν πληκτρολογώ, η μεγέθυνση του πλήκτρου έχει διαφάνεια από πίσω (από το γράμμα) και δεν είναι αδιάφανο όπως περίμενε κανείς. Το ανακάλυψα μόλις τώρα, που έβαλα mail/password να συνδεθώ στο PlayStore.

  • Λίγο στην επαφή στα κουμπιά, δεν ξέρω αν φταίει κάτι άλλο, δεν "πιάνει" αμέσως το δάχτυλό μου, θέλει κανά-δύο φορές να πατήσεις.

  • Δεν ακούω ήχο όταν πληκτρολογώ κείμενο (keyboard) εσύ ακούς; Οι εντάσεις είναι ΟΚ

 

Θα επανέλθω, ευχαριστώ και πάλι μου άνοιξες την όρεξη για σκάλισμα! :D Έχω εντυπωσιαστεί, όπως λες!

 

Μπραβο , πολυ καλα εκανες και φλασαρες για να εχω και μια αλλη γνωμη για το ρομ.

 

Για το imei , μην αγχωνεσαι , ολα ειναι ρολοι , ποτε δεν θα εβαζα καποιο ρομ για φλασαρισμα αν υπηρχε καποιο σοβαρο προβλημα οπως το imei ας πουμε , βαζω μονο δοκιμασμενα ρομ , εγγυημενα 100% , μικροπροβληματα μπορει να υπαρχουν αλλα ποτε σοβαρα προβληματα σαν αυτο με το imei , ολα καλα λοιπον με το imei και μην ασχολεισαι μ'αυτο αλλο πια.

Μπορεις παντα βεβαια να παρεις και backup των imei με το mtk droid tools για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Το φλασαρισμα γινεται κανονικα κι ας σου φαινεται οτι κολλαει , δεν κολλαει τιποτα , απλα αργει λογω του οτι ειναι μεγαλο το ζιπ , η διαδικασια ειναι ακριβως οπως την περιγραφεις.

 

Η ρομ ειναι deodexed , αλλα οχι και ελαφρια , οπως εχω ηδη πει , η miui τρωει παραπανω ραμ αλλα ειναι φυσιολογικο αυτο εχει πολλες περισσοτερες επιλογες απο αλλα ρομ.

 

Η μπαταρια ειναι μπομπα , δε χρειαζεται να κανεις τιποτα θα ευχαριστηθεις αρκετα με το battery life ..

 

Για να εμφανισεις το task/app list πατας μια φορα το αριστερο πληκτρο και κανεις εκκαθαρισση μια-μια εφαρμογη η ολες μαζι με το x στη μεση.

 

Η διαφανεια στο keyboard οφειλεται στο θεμα , αυτα θ'αλλαχτουν σε νεα version.

 

Για τους ηχους που λες , πρεπει να υπαρχουν ρυθμισεις γι'αυτο , δεν το'χω ψαξει αυτο , οπως βλεπεις οι ρυθμισεις ειναι πολλες και θελει ψαξιμο αρκετο , ισως και λιγο googling να χρειαστει για τις ρυθμισεις κ.λ.π. σε miui 6.

 

Για τα κρυφα μενου , δεν τα'χω προσεξει καθολου.

 

Το λευκο εικονιδιο στο μενου που λες στη λειτουργια με ενα χερι , απλα θελει αλλαγη το εικονιδιο με ενα σκουρο , κι αυτο οφειλεται στο θεμα .

Καποια προβληματα του θεματος και ισως καποια αλλα θα διορθωθουν στην επομενη miui rom.

 

Για τα fonts , ειναι καπως μικρα , αλλα υπαρχει ρυθμιση για αλλαγη μεγεθους στα fonts , εμενα μ'αρεσουν κι ετσι μικρα αλλα γουστα ειναι αυτα.

 

Χθες εφτιαξα ενα ρομ βασισμενο στην τελευταια αναβαθμιση 150429 και σε λιγες μερες θα το ανεβασω κι αυτο , το καθαριζω λιγο και θα το ανεβασω.

 

Ευχαριστω για το feedback , να'σαι καλα !!!!!!!!!!

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Πτήση android , έτοιμη για αναχώρηση ....

 

Σας ομιλεί ο κυβερνήτης του αεροσκάφους , δεστε τις ζώνες σας και ετοιμαστειτε για μια υπεροχή πτήση με το lenovo A328...

 

FLIGHT A328

Changelog

Βασισμένο στη τελευταια αναβάθμιση 150429.

Rooted

Deodexed

Busybox

Zipaligned

Κερνελ , unsecured και με init.d support

Διαγραφη ολων των άχρηστων εφαρμογών ( κατ'εμε βέβαια ).

Διαγραφή και του updater , οποτε δεν θα μπορεί να γίνει αναβάθμιση απο την lenovo γι'αυτο το Ρομ , αλλά θα γίνει μονο απο μένα.

Όπως καταλαβαινεται το Ρομ είναι εξαιρετικά light , εξοπλισμενο μονο με τα απαραίτητα.

Build.prop και init.d tweaks.

Προστέθηκε , flash player και root explorer.

Λειτουργικό και γρήγορο gps , με η χωρίς ίντερνετ ( είμαι πολύ σίγουρος οτι σε κανένα απο τα μέχρι στιγμής Ρομ που κυκλοφορούν ΔΕΝ δουλεύει το gps ).

 

DOWNLOAD

FLIGHT A328

http://www.mediafire.com/download/6hej9xtraz1ezm0/Flight_A328.zip

 

INSTALATION

Μπαίνουμε σε twrp recovery

Επιλέγουμε wipe , και κανουμε το factory reset

Επιλέγουμε install , και φλασαρουμε το Flight_A328.zip

Όταν τελειώσει , επιλέγουμε wipe cache and dalvik

Μετα επιλέγουμε , reboot system

Αυτό ηταν , έτοιμοι για αναχωρηση...

Enjoy , Flight A328!!!!

 

Screenshots

[ATTACH]62216[/ATTACH] [ATTACH]62217[/ATTACH] [ATTACH]62218[/ATTACH] [ATTACH]62219[/ATTACH] [ATTACH]62220[/ATTACH]

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα "καπετάνιε" σας ομιλεί ο πύργος ελέγχου, καλή πτήση με το Α328 και τη νέα ROM (ευχαριστούμε) και φόρτισε καλά το τηλέφωνο ώστε να έχεις καλή "πτήση" και αρκετά καύσιμα! :D

 

Τα μικρο-προβληματάκια που σου ανέφερα, μήπως κατάφερες να τα λύσεις;

 

Ερώτηση επίσης: Χρειαζόμαστε να εγκαταστήσουμε το SU Super User, πλέον; Το να επιτρέψουμε σε 1 εφαρμογή να έχει root access θέλει καμιά 10ριά επιβεβαιώσεις στο κινητό :-) (τύπου ναι, δέχομαι την ευθύνη κλπ.) ενώ με το SU έχουμε εύχρηστο management (των όποιων εφαρμογών θέλουν root access). Στην αρχική σου ROM το εγκατέστησα και ήταν το μόνο που το επέτρεψα δια του συστήματος επίσημα, να έχει root access...

 

EDIT: Με τη μέθοδο εγκατάστασης που προτέινεις, χάνουμε οτιδήποτε έχουμε ήδη εγκαταστήσει; (εφαρμογές/ρυθμίσεις) ή δεν μπορούμε να κάνουμε flash on-top ώστε να διατηρήσουμε το τηλέφωνο με τα δεδομένα του; Δεν γίνεται να το φλασάρουμε αυτό από πάνω μόνο, και να κάνουμε στο τέλος wipe cache/davlik;

 

Βλέπω αυτό το zip σου είναι ακόμα πιο μικρό από το αρχικό προηγούμενο! Πολύ πράμα αφαίρεσες φαίνεται!

 

ΕΠΕΙΓΟΝ: Φίλε φλάσαρα 2 φορές το zip που μοιράστηκες μαζί μας (με factory reset κλπ.) αλλά και στις 2 φορές, μου ανεβάζει το UI της Lenovo! Σίγουρα είναι το σωστό zip; Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Μήπως είναι light ROM της Lenovo και όχι MUI;

 

ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ LENOVO, μπήκα στα στοιχεία τηλεφώνου και γράφει "Αριθμός έκδοσης: Flight by gkalen" άρα η Light Stock ROM! Δεν υπήρχαν στοιχεία στο post σου και μπερδεύτηκα, gkalen :D Τσάμπα το φλασάρισμα, τα είχα όλα σενιάρει με το MiUi.. :p

Edited by Konsti
Link to comment
Share on other sites

Πύργος ελέγχου , μάλλον είναι λίγο απροσεκτος , χαχα . .

Αφού το λέω , βασισμένη στην τελευταια αναβάθμιση 150429 εχω βάλει και screenshot , είναι ξεκάθαρο οτι είναι μια light version του στοκ Ρομ.

 

Για τη miui , είναι λίγο μπελαλιδικη στο root access , αλλά εντάξει δεν είναι κι όλες οι εφαρμογές για root οποτε θα το υποφέρουμε για 2-3 εφαρμογές.

Απο αύριο θ'ασχοληθω με μια νέα miui 6 version 5.5.29 και θα ενημερωσω μόλις τελειώσει.

Στη miui δεν υπάρχει επιλογή για move to sd.

Όπως σου είπα , η miui θέλει και οδηγό , αρα το google είναι ο καλύτερος φίλος για να βρούμε tips , tricks και οτι άλλο θέλουμε για τη miui 6 , μη νομίζεις οτι ξέρω τα παντα για τις λειτουργίες της miui 6 , κι εγώ πολλές φορες συμβουλευομαι το google.

Για ηχους κλήσης κ.λ.π. , θα πατάς πανω-πανω στα κινέζικα , ειναι οι κατηγορίες και θα δεις τους ηχους που θες.

 

To Flight A328 , να πληροφόρησω οτι ανεβηκε και στο xda ...

Τώρα που έχω καλύτερη εικόνα απο το τηλ... θα ξεκινησω τα πορτ κ.λ.π. και ελπίζω οτι θα ετοιμασω κι αλλά ρομ για το Α328.

 

EDIT

Το περίεργο είναι οτι έχουν γίνει 6 λήψεις της miui 6 , που σημαίνει οτι το'χουν κατεβάσει κι άλλοι το Ρομ εκτός απο σένα , αλλά δε βλέπω κάποιο ποστ εκτός απο τα δικά σου , κανονικά θα'πρεπε κι άλλος να ποσταρει , το Ρομ της miui είναι ανεβασμένο μονο εδώ στο myphone , αποκλειεται να το κατέβασε κάποιος άλλος εκτός των παιδιών του myphone.

Τεςπα , θα δουμε αν ξεμυτισει και κάποιος άλλος να μας πει κατι.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

SOS !!!

Προσπάθησα να ακολουθήσω τα βήματα του post 142...

Μετά το spflash και αφού κάνω πρώτα download το boot.img και μετά το recovery το τηλέφωνο δεν ανοίγει για να προχωρήσω.

Βγάζει lenovo powered by android μετά η οθόνη γίνεται άσπρη και μετά πάλι από την αρχή. restart - lenovo - λευκή οθόνη - restart ....

Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει είναι ν βγάλω την μπαταρία.

Το spflash γίνεται κανονικά και βγάζει ΟΚ.

Μπορώ να ξαναπερασω τα boot και recovery αλλά το ίδιο...

Παιδιά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει....

Edited by gascp
Link to comment
Share on other sites

SOS !!!

Προσπάθησα να ακολουθήσω τα βήματα του post 142...

Μετά το spflash και αφού κάνω πρώτα download το boot.img και μετά το recovery το τηλέφωνο δεν ανοίγει για να προχωρήσω.

Βγάζει lenovo powered by android μετά η οθόνη γίνεται άσπρη και μετά πάλι από την αρχή. restart - lenovo - λευκή οθόνη - restart ....

Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει είναι ν βγάλω την μπαταρία.

Το spflash γίνεται κανονικά και βγάζει ΟΚ.

Μπορώ να ξαναπερασω τα boot και recovery αλλά το ίδιο...

Παιδιά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει....

Δεν ακούγεται καλό αυτό ....

Μπορείς να δεις αν μπαινεις σε twrp recovery , εφόσον λες οτι το πέρασες ????

Κρατας πατημενα και τα δυο πλήκτρα φωνής και το power για δέκα δλπ , μετα αφήνεις το power και συνεχίσεις να κρατας τα πλήκτρα φωνής για μερικά δλπ ακόμα μέχρι να μπεις σε recovery και μετα τ'αφηνεις.

Δοκίμασε το , αν μπαινεις σε recovery θα το σώσουμε φλασαρωντας το Flight A328 .

Link to comment
Share on other sites

τπτ...

μια από τα ίδια.

Μπορείς έστω και τώρα να γράψεις αναλυτικά τα βήματα του post 142 ?

Έκανα ότι έγραφε.

Γιατί συνέβη αυτό ?

Το spflash το βλέπει. Το scatter file το δικό του το έχω.

Link to comment
Share on other sites

τπτ...

μια από τα ίδια.

Μπορείς έστω και τώρα να γράψεις αναλυτικά τα βήματα του post 142 ?

Έκανα ότι έγραφε.

Γιατί συνέβη αυτό ?

Το spflash το βλέπει. Το scatter file το δικό του το έχω.

Δεν ξέρω γιατί στο κανει αυτό , κανονικά έπρεπε να δουλευει .

Θ'ανεβασω το βράδυ το backup μου απο mtk droid tools και θα στο στείλω .

Αν θες , κατέβασε απο δω ... http://www.needrom.com/download/lenovo-a328/ .. είναι πιο παλιό firmware αλλά δεν έχει σημασια .

Θα το κατεβάσεις και θα μου πεις η βάλε screenshot με τα αρχεία που εχει μέσα το ζιπ και θα σου πω τι θα κανεις.

Πρεπει να έχει μέσα κανονικά κάποιο αρχείο system.ext4 img , θα το βάλεις μέσα στο φάκελο του mtk droid tools και θα το φλασαρεις όπως έκανες με το recovery και το boot.img , θα πάρει περισσότερο χρονο να τελειώσει αλλά μετα λογικά θ'ανοιξει το τηλ..

Link to comment
Share on other sites

To ΜΤΚ tools που δημιούργησα το scatter δεν το βλέπει γιατί απλά το τηλ δεν κάνει boot.

To spflash δείχνει να δουλεύει.

Το φαινόμενο λέγετε boot loop και λογικά φτιάχνετε. (ελπίζω....)

Με το spflash αφου κάνω download το boot.img μετά αποσυνδέω το τηλ και μετά επιλέγω μόνο το recovery και συνδέω πάλι.

Έτσι το έκανα, πάντα λέει ΟΚ αλλά το τηλ είναι σε bootloop.

Μπορώ να περάσω ολόκληρο image με το spflash ?

 

upd να τα αρχεία

 

http://s18.postimg.org/6nxqhj2t1/image.gif

 

http://s18.postimg.org/3v4ixi2gl/image.gif

 

μπορώ να το περάσω με spflash ολόκληρο ώς έχει ?

Edited by gascp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι , τέτοιο backup έχω κι εγω , όπως το δεύτερο screenshot.

Θα βάλεις αυτό το φάκελο στο mtk droid tools , και θα επιλέξεις τα παντα , ΕΚΤΟΣ απο τα δυο πρωτα ( preloader και το επόμενο ).

Θα επιλέξεις όλα τα υπολοιπα και θα φλασαρεις με το sp flash tool .

Θα πάρει λιγη ωρα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ποιο αναλυτικές οδηγίες ? πως που θα τα επιλέξω ?

πως θα φλασάρω ?

sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Οπώς έκανες με το boot.img και το recovery , αλλά όχι ενα ενα αυτή τη φορά , αλλά όλα μαζί .

Ανοίξε το scatter , και επέλεξε τα όλα , εκτός απο τα δυο πρωτα , αυτά δεν θα τα τικαρεις , απο κει κάτω επέλεξε ενα-ενα όπως έκανες με το boot.img και αφου τα επιλέξεις όλα , τα φλασαρεις όπως έκανες και πριν.

 

Edit

Τσεκαρε εδώ .... http://www.mtkroms.com/2015/02/how-to-backup-and-restore-your-mtk.html?m=1

Ευκολο είναι , απλα τα επιλεγεις όλα ενα-ενα , ΕΚΤΟΣ απο τα δυο πρωτα , ΟΧΙ το preloader βασικό .

Εγώ θα τσεκαρα , τα ΕΒR 1 και 2 , το system , το data , το boot.img και το recovery.img .

 

Επίσης , δε χρειαζεται να φρικαρεις , εχεις και εγγύηση , δε θα'χεις πρόβλημα.

Δοκίμασε αν μπορείς να μπεις σε recovery .

Με το τηλ.. σβηστο , κρατας πατημενα και τα δυο πλήκτρα φωνής , μετα κρατας και το power on πατημένο και μετρα μέχρι το δέκα , μετα άφησε το power on και συνέχισε να κρατας τα πλήκτρα φωνής για δέκα δευτερόλεπτα επίσης .

Λογικά θα εχεις μαύρη οθόνη μέχρι τη στιγμη που θ'ανοιξει το lenovo logo .

Αν δε μπεις σε recovery , τοτε κάνε το φλασαρισμα με το sp flash tool.

 

EDIT2

Ξέχασα να σου πω , να δοκιμασεις να φλασαρεις το boot.img και το recovery.img απο το stock ρομ που κατεβασες , ίσως καθαρίσεις και μ'αυτο τον τροπο.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

:w00t::w00t::w00t:

Το τηλέφωνο αναστήθηκε !!!

Πειραματιστείτε άφοβα μαζί του. Με τον παραπάνω τρόπο επανήρθε σε κατάσταση "μαμά".

ΟΛΑ τα αρχεία ΕΚΤΟΣ απο τα δύο πρώτα. (PRELOADER και MBR)

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή το screenshot του spflash για να μην το ξανά ψάξει κάποιος.

Πρός το παρών κατεβάστε το αρχείου του post #160 να το έχετε εύκαιρο και επανέρχομαι με οδηγίες.

Προφανώς το πρόβλημα δημιουργήθηκε γιατί είχα κάνει update το τηλέφωνο από τη "μαμά" ενώ τα boot & recovery είναι από το αρχικό (άλλο) firmware. (Ελπίζω αυτό του Post).

Θα συνεχίσω τους πειραματισμούς μου με αυτό το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τηλεφωνάκι και θα επανέλθω και εγώ.

gkalen ευχαριστώ !

Edited by gascp
Link to comment
Share on other sites

:w00t::w00t::w00t:

Το τηλέφωνο αναστήθηκε !!!

Πειραματιστείτε άφοβα μαζί του. Με τον παραπάνω τρόπο επανήρθε σε κατάσταση "μαμά".

ΟΛΑ τα αρχεία ΕΚΤΟΣ απο τα δύο πρώτα. (PRELOADER και MBR)

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή το screenshot του spflash για να μην το ξανά ψάξει κάποιος.

Πρός το παρών κατεβάστε το αρχείου του post #160 να το έχετε εύκαιρο και επανέρχομαι με οδηγίες.

Προφανώς το πρόβλημα δημιουργήθηκε γιατί είχα κάνει update το τηλέφωνο από τη "μαμά" ενώ τα boot & recovery είναι από το αρχικό (άλλο) firmware. (Ελπίζω αυτό του Post).

Θα συνεχίσω τους πειραματισμούς μου με αυτό το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τηλεφωνάκι και θα επανέλθω και εγώ.

gkalen ευχαριστώ !

 

Χαίρομαι που τα καταφερες !!!!!!!!

Μάλλον δε φταίει το boot.img η το recovery.img.

Ισως θέλει να το κανεις root πρωτα και μετα ν'αλλαξεις recovery και boot.

Είναι λίγο περίεργο αυτό που επαθες , εγώ είχα κανει ροοτ με kingroot , αλλά ειχα σβήσει το αρχείο "recovery from boot" απο το system γιατί δεν μπορουσα να μπω σε recovery και νόμιζα οτι αυτό εφταιγε.

Μετα , είδα οτι το kingroot , έβαζε το king user apk , μέσα στο system/app , τοτε το μετακινησα στο data/app και μετα εκανα απεγκατασταση το kinguser , παρ'οτι έγινε η απεγκατασταση , προσεξα οτι η εφαρμογή άφηνε αρκετά κατάλοιπα σε system/xbin , system/etc , και δεν γινόταν να διαγράφουν , επίσης δε με άφηνε να βάλω super user όσο υπηρχαν τα κατάλοιπα του kingroot μέσα στο συστημα , το μονο που μπορούσα να κάνω ηταν να ξαναβαλω το kingroot.

Ετσι λοιπον , αφού απεγκατεστησα το kinguser , αλλαξα το boot.img με το flash tool και μου επέτρεψε να πάρω backup της συσκευής με το mtk droid tools , μετα έβαλα το recovery και μπήκε και σε twrp και όλα καλά απο κει και περα.

Γι'αυτο ίσως χρειαζεται πρωτα ροοτ και μετα αλλαγή boot.img και recovery.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για κάτι άλλο τώρα...

 

A328 MiUiV6 5.6.25 multilang ( latest ).

Changelog

Root

Busybox

Kernel unsecured με init.d support

Build.prop και init.d tweaks

Port απο το Redmi1S TD της MiuiPro team απο τη Λευκορωσσια ... http://miuipro.ru/rommgr/device_view/327/

 

DOWNLOAD

A328 MiUiV6 5.6.25

http://www.mediafire.com/download/k27h1hutfho9k17/A328_MiUiV6_5.6.25.zip

 

INSTALLATION

Μπαίνουμε twrp recovery

Wipe / factory reset / ... back

Install / διαλεγουμε το ζιπ και αφού τελειώσει ..

Wipe cache and dalvik cache / ... back

Reboot system

Περιμένουμε 4-6 λεπτα μέχρι ν'ανοιξει το τηλ..

Enjoy Miui V6 !!!!

 

Screenshots

[ATTACH]62568[/ATTACH] [ATTACH]62569[/ATTACH] [ATTACH]62570[/ATTACH] [ATTACH]62571[/ATTACH] [ATTACH]62572[/ATTACH]

 

NOTE

Θα δείτε οτι υπάρχει ενα μικρο πρόβλημα όταν ανοίξει το τηλ... , φαίνεται οτι όλα τα εικονίδια είναι ενα κλικ κάτω και πέφτουν μέσα στο dock , όπως βλέπετε στο πρωτο screenshot.

Απλα θα τα μετακινησετε όλα ενα κλίκ επανω και όλα θα είναι ρολοι.

Ψάχνω να βρω μια λύση γι'αυτο αλλά δεν έχει κάτσει ακόμα.

Ισως υπαρχουν κάποια προβληματακια ακόμα αλλά δεν έχω προλάβει να τα τσεκαρω όλα , όπως φαίνεται μέχρι τώρα όλα δουλεύουν κανονικά , το μονο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα είναι το ραδιοφωνο .

 

NΟΤΕ 2

Αναβάθμιση του ρομ θα γινεται μονο απο μένα , ΔΕΝ θ'αναβαθμισεται όταν βγει η νέα εκδοση γιατί θα χαλάσει το τηλ.. λόγω του οτι η αναβάθμιση θα είναι για το Redmi1S TD.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gkalen σε ευχαριστώ/-ούμε για τον κόπο και την καλή διάθεση να βγάλεις νέα αναβάθμιση στο Mi, μόλις προσωπικά βρω χρόνο (και διάθεση...) θα σβήσω πάλι την μαμίσια light ROM σου που κατά λάθος έβαλα και θα τη δοκιμάσω. Αναφορικά με την αναβάθμιση που λες, αφαίρεσες το πακέτο apk να μην γίνεται αναβάθμιση ή να μην μας ειδοποιεί; Μπορείς να επιβεβαιώσεις πως ενσωμάτωσες το SD Card Fix που είχαμε συζητήσει; Διορθώθηκε το ζήτημα του theme που στο πληκτρολόγιο είχε διαφανή πλήκτρα (όταν πατούσαμε);

Απλώς γράφω ό,τι θυμάμαι από την προηγούμενη...

 

Τέλος, να αναφέρω πως στην light μαμίσια ROM που πόσταρες πρόσφατα, το app κρασάρει αν πάμε στο "Σχετικά" των Ρυθμίσεων και πατήσουμε αναζήτηση αναβάθμισης. Λογικό, αφού την ξήλωσες, οπότε, μπορείς να επέμβεις και στα μενού να μην φαίνεται αυτή η επιλογή, κάτω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Nα'σαι καλά Κώστα !!!

Τελικα το updater apk δεν μπορεί ν'αφαιρεθει στη Miui 6 , το τηλ.. πέφτει σε bootloop αν το αφαιρέσεις.

Το platform.xml ξέχασα να τ'αλλαξω σ'αυτη τη Ρομ , θ'αλλαχτει στην επόμενη version 5.7.2 , μάλλον την πεμπτη θα βγει και την παρασκευή θα την ανεβασω.

Διορθώθηκαν αρκετά πραγματα και το πληκτρολόγιο και το εικονίδιο στην επιλογή με ενα χερι και το μέγεθος των fonts και γενικότερα το μέγεθος ολων και μπήκε reboot recovery επιλογή.

Τεςπα , θα δεις ......

 

Στη Flight A328 , ναι μπορω να διωξω την επιλογή αναβάθμισης στο τελος , θα δουμε όμως γιατί ξεκιναω κάποια πορτ τώρα.

Χθες εφτιαξα ενα EMUI 3 , αλλά έχω προβλήματα ακόμα , ουτε sim αναγνωρίζει και έχω πολλά FC , θα δουμε ....

Η Miui 6 , είναι και στο xda πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Το platform.xml ξέχασα να τ'αλλαξω σ'αυτη τη Ρομ , θ'αλλαχτει στην επόμενη version 5.7.2 , μάλλον την πεμπτη θα βγει και την παρασκευή θα την ανεβασω.

 

Αγαπητέ, τότε να περιμένω αφού το ξέχασες, είναι σημαντική αυτή η χακεριά και προτείνω να την έχεις πάντα υπόψη. Μιας και δεν θέλω να μπλέκω με τέτοια system edits, θα περιμένω τη νέα MiUI έκδοση σου! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ , όπως θες ...

Το'χα στο νου μου αλλά τελικά το ξεχασα.

Θα μπορουσα να σου στείλω ενα ζιπ fix , αλλά η miui αναβαθμίζεται κάθε βδομάδα , οποτε σε δυο μέρες θα μπει το νεο Ρομ και θα το βάλω μεσα αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για την ερώτηση ενός νιούφη :wacko: , αλλά όταν φλασάρουμε νέα ρομ οι εγκατεστημένες εφαρμογές τι γίνονται? Επίσης να πώ ότι έχω κάνει τη διαδικασία με το link2sd για τις εφαρμογές μου μετά το ρουτάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για την ερώτηση ενός νιούφη :wacko: , αλλά όταν φλασάρουμε νέα ρομ οι εγκατεστημένες εφαρμογές τι γίνονται? Επίσης να πώ ότι έχω κάνει τη διαδικασία με το link2sd για τις εφαρμογές μου μετά το ρουτάρισμα.

 

Χάνονται όλα , εκτός απ'οτι εχεις στην κάρτα sd.

Οτάν φλασαρεις νέα Ρομ , το τηλ... ξεκινάει απ'την αρχή δεν θα'χει τίποτα μέσα εκτός απο τις εφαρμογές που θα'χει το ρομ.

 

Η διαδικασία για το link2sd γίνεται στην κάρτα sd , απο τη στιγμη που εχεις κανει partition στην κάρτα sd δεν έχει να κανει τίποτα με το Ρομ , οτι Ρομ και να βάλεις θα δουλεύει το link2sd.

 

Edit

2 Νέα Ρομ , μπήκαν στο xda ...

1.A328 EMUI V3 , port απο το honor 3c.

2.A328 MiUiV6 5.7.2 , port απο το redmi1std.

Enjoy !!!!

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Help!!!! Το τηλέφωνο δεν ανοίγει... δείχνει τα σήματα της LENOVO και μένει εκεί, μετά σβήνει και η οθόνη και ... τέλος! :worry:

 

εχω το ιδιο προβλημα τι εκανεσ

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο προβλημα τι εκανεσ

Mtk droid tools και sp flash tool είναι η λύση , διάβασε μια σελιδα πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...