Jump to content

IUNI U3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 562
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έλεγα μήπως υπήρχε επιλογή ενεργοποίησης ή απενεργοποίησης εμφάνισης αριθμού μέσα από το μενού. Με το #31# γίνεται κανονικά

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Όντως, κι εγώ το έβαλα να κατέβει, ελπίζω να μην έχει θέματα και να προσθέτει και κάτι επιπλέον. Το ότι δεν έχουν εικονίδιο για το ραδιόφωνο με εκπλήσσει ακόμη. Επίσης, άρχισαν σιγά σιγά να μιλάνε για λολιποπ οι άλλοι κατασκευαστες. Να δούμε τι θα κάνει η iuni.
Τόσα χρόνια βαρελάς, τέτοιον πάτο δεν ξανάδα!
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι διάβασα στο changelog κάτι βλακειες πάλι αλλάξανε. Ερωτηση, τα gapps τα έβαλες πάλι μέσω iuni store;
Τόσα χρόνια βαρελάς, τέτοιον πάτο δεν ξανάδα!
Link to comment
Share on other sites

να τονίσουμε για τους υπόλοιπους οτι για να περάσεις τα gapps απο το iuni store πρεπει η συσκευή να είναι rooted γιατι αλλιώς πατάς το κόκκινο κουμπί και δεν βγάζει κάτι. λίγοι είμαστε, δίνουμε βοήθεια ο ένας στον άλλον, ας είμαστε σαφείς.
Τόσα χρόνια βαρελάς, τέτοιον πάτο δεν ξανάδα!
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση χρειάστηκε να περάσω πάλι google services, google play και επίσης root δεν μπορώ να κάνω με ότι και αν δοκίμασα.

 

UPDATE: Τελικά τα κατάφερα με την εφαρμογή vroot μέσω υπολογιστή

Edited by aggelos74

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το έχουν δυσκολέψει λιγάκι το όλο θέμα. Εγώ ξαναπερασα την έκδοση που είχα από τις αρχές Φλεβάρη. Την τελευταία που επέτρεπε την εύκολη εγκατάσταση των gapps. Έκανα απλά επαναφορα εργοστασιακων για να σβήσει όλους τους φακέλους και την σαβούρα που είχε μαζευτεί και θα περιμένω να κάνω ξανά αναβάθμιση αν δώσουν κάτι έξτρα, που λείπει αυτήν τη στιγμή. Δεν είδα κάτι ουσιωδες άλλωστε στις τελευταίες εκδόσεις. Τα κάνω όλα με το flashify και το root το έκανα με το superuser που είχα στην μνημη της συσκευής και το εγκατέστησα με το recovery της iuni. Λιγότερο πρακτικό από των Ρώσων αλλά για να δουλέψει το flashify καλό είναι. Για τις νεότερες εκδόσεις δεν έχω εικόνα.
Link to comment
Share on other sites

πως διέγραψες τους φακέλους ; γιατί με την επαναφορά δεν σβήνεται τίποτα παρά μόνο με φορμάτ της sd. πάντως έχεις δίκιο. πλέον τα gapps, τουλάχιστον εγώ, δεν μπορώ να τα βάλω μέσω recovery αφού μου βγάζει unsufficient space ή κάτι τέτοιο στις 2 τελευταίες εκδόσεις. Το "θετικό" είναι οτι πλέον και αφού ρουτάρεις το τηλέφωνο (το οποίο το κατάφερα, μετά απο δοκιμή πολλών εφαρμογών, με το vroot (iroot) αφού το supersu δεν το εγκαθιστά) μπορείς να περάσεις google play και google services μέσα απο το store της iuni. όλες οι εφαρμογές της google δουλεύουν κανονικά εκτός απο το google+ και επίσης κάποιες εφαρμογές όπως το foursquare δεν εμφανίζονται καν στο play store για εγκατάσταση και αν πας να τις κάνεις εγκατάσταση σαν αρχεία απλά δεν τις κάνει. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι προσπαθούν να βγάλουν μια ρομ στην οποία να μπορείς να βάλεις τα gapps μέσα απο το store τους και ακόμα βρίσκονται στο στάδιο στο να το εφαρμόσουν. σύμφωνα με τις πρόσφατες εξελίξεις η ομάδα των developers της iuni os ανέλαβε να δημιουργήσει την νέα ρομ του νέου one plus και αυτό αφήνει ελπίδες σε αυτό ή ακόμα και να βγάλουν μία ρομ με προεγκατεστημένα τα gapps. τέλος πάντων βλέπουμε

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Settings - advanced - backup and reset Και τα εσβησε όλα. Άφησε μόνο το root και το playstore. Ότι δεν εγκαθιστά το superuser δεν το ξερα. Εγώ έβαλα, αφού έκανα αναβάθμιση, το App του iuni store για την εγκατάσταση των gapps και ενώ πέρασε το framework και το Google play λειτουργούσε, δεν μου περνούσε τις επαφές (προφανώς ο συγχρονισμός δεν λειτουργουσε) και δεν έβλεπε καμία εφαρμογή που είχα αγορασμένη ως purchased. Όλες έπρεπε να τις ξαναγορασω. Οπότε στην δική μου περίπτωση, "θετικο" ακόμα δεν βρίσκω στην αλλαγή των rom. Με εκνευρίζει που δεν υπάρχει δυνατότητα για feedback με τους κατασκευαστες. After sales policy μηδέν. Αυτο με κάποιες εφαρμογές που δεν τις εγκαθιστά, δεν το είχαμε ξαναπεί. Δεν το ανέφερε κανεις. Επίσης ενοχλητικό πολύ. Όχι ότι δεν ζω χωρίς foursquare αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι μόνο αυτό που δεν θα εμφανίζεται αλλά και πολλά άλλα. Πολύ μικρά τα βήματα τους όμως, πολύ. Ακόμη ακόμη δεν έχουν μεταφράσει το ρημάδι το ραδιόφωνο να το δώσουν και στις συσκευές εκτός Ασίας. Να δούμε τι θα γίνει. Θα πρέπει επίσης σιγά σιγά να κάνουν και κάτι με το lollipop. Ιδωμεν!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα είμαι με την 3.0.03 της 16/03. Πάντως δεν το ήξερα οτι απο εκεί μπορείς να τα σβήσεις όλα. Νόμιζα οτι απλά σου επανέφερε το τηλ χωρίς να σβήνει τον εσωτερικό χώρο. θα το κάνω μόλις βγάλουν την επόμενη stable ή αν μου την δώσει νωρίτερα και θελήσω ένα clean install. Για τις αγορασμένες εφαρμογές το είχα διαβάσει παλιά οτι δεν τις αναγνώριζε αλλά νόμιζα πως το είχαν λύσει το θέμα όπως είχε ανέφερε και ο sotsirx εδώ. Υπάρχει ένα κάποιο feedback στo forum του iuni os αλλά πρέπει να έχεις μεταφραστή γιατί οι περισσότεροι δεν σκαμπάζουν απο αγγλικά. Αλλά βλέπω πολλούς developers να απαντάνε μέσα εκεί. Αυτό που με έκανε εντύπωση είναι ότι με την αναβάθμιση το supersu μου έλεγε οτι δεν είχε τα binaries και όταν πήγα να το εγκαταστήσω μέσω recovery το έβγαλε τελείως!! εντάξει μιλάμε για τρέλα! απο κει και πέρα δεν είναι μόνο to foursquare αλλά και άλλες εφαρμογές που δεν τις βρίσκω καν στο play.

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε εμενα εκανε αναβάθμιση χωρίς να χαθει τιποτα εκτος απο το root και google services τα οποια εγκατεστησα μεσα απο το κινεζικο μαρκετ.
Petrotech
Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή τα Google services σου δούλευαν κανονικά; συγχρονισμός επαφών, έβλεπε όλα τα αγορασμένα σου apps κλπ; μου κάνει εντύπωση.
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58377[/ATTACH] νομίζω είναι το ίδιο κι εμένα. Δεν πρόσεξα ακριβώς.

Πως έχεις κάνει τη μπάρα ειδοποιησεων λευκή; εμένα είναι μαύρη. Γιατί;

Edited by csfiatkos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έγινε με την τελευταία αναβάθμιση! Την ενσωμάτωσαν στο μενού της συσκευής. Τελικά το δικό σου τελειώνει σε 030. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο άλλα είμαι περίεργος να δω τις εκδόσεις που έχετε

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Για να δω τι θα κάνω το σκ, ίσως να το σκαλισω πάλι. Θα δω.

 

Για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων, έχετε κάνει αναβάθμιση στο τελευταίο λογισμικό, έχετε ρουταρει τη συσκευή (vroot και οι δύο?) και μετά όλα τα άλλα από το iuni store; και σας συγχρονίζει τα πάντα, δουλεύουν τα πάντα και έχετε και όλες σας τις εφαρμογές ή ακόμη δεν βρίσκεις ορισμένες στο App store συν το ότι δεν λειτουργεί πχ το Google+?

Edited by csfiatkos
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Για να δω τι θα κάνω το σκ, ίσως να το σκαλισω πάλι. Θα δω.

 

Για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων, έχετε κάνει αναβάθμιση στο τελευταίο λογισμικό, έχετε ρουταρει τη συσκευή (vroot και οι δύο?) και μετά όλα τα άλλα από το iuni store; και σας συγχρονίζει τα πάντα, δουλεύουν τα πάντα και έχετε και όλες σας τις εφαρμογές ή ακόμη δεν βρίσκεις ορισμένες στο App store συν το ότι δεν λειτουργεί πχ το Google+?

 

Θα σου πω πως το έκανα εγώ.

Aντιγραφή της ρομ στη συσκευή χύμα. Μέσα από το recovery κάνεις wipe και μετά φλασάρεις την ρομ. Επανεκκίνηση και κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή το vroot. Συνδέεις το κιν με τον υπολογιστή ανοίγεις το vroot πατάς root και σε λίγα λεπτά σου λέει οτι είναι ρουταρισμένο. Μετά:

1)Μέσα απο το iuni store ψάχνεις για google play και google services και θα χρειαστείς και το google sync contacts αν έχεις τις επαφές σου αποθηκευμένες στη google. Σε αυτό το σημείο μπορεί να παιδευτείς και απ ότι κατάλαβα και αν δεν κάνω λάθος πρώτα κάνε εγκατάσταση το play και μετά το services.

2) Βρίσκεις το google installer το οποίο δεν μπόρεσα να βρω στο iuni store αυτή τη φορά το οποίο είναι στα κινέζικα. πατάς το κουμπί μόλις ανοίξει κάνει ένα τσεκάρισμα σου βγάζει κόκκινη οθόνη πατάς πάλι στο κάτω μέρος κατεβάζει κάτι και κάνει επανεκκίνηση. Έτσι περνάει το play και το services από μόνο του αν θυμάμαι καλά. Αλλά θα χρειαστεί πάλι να βρεις το google sync contacts για να κάνεις συγχρονισμό τις επαφές αν τις έχεις στο google.

 

TIP: Γράψε ή απομνημόνευσε το μενού για να αλλάξεις τη γλώσσα σε αγγλικά και αν θέλεις να δοκιμάσεις τα pico gapps πέρνα τα χύμα στο τηλ και φλάσαρε τα μετά τη ρομ. Επίσης το οτι δεν βρίσκω εφαρμογές το είδα μόνο σε αυτές τις δύο που σου ανέφερα και δεν ξέρω γιατί αλλά όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά.

Τις επαφές τις έκανα αντιγραφή στο τηλ και έτσι δεν έχω θέμα με το συγχρονισμό από google αφού η ρομ σου δίνει backup της iuni και δεν χάνονται και επιπλέον μπορώ να προσθέτω επαφές κανονικά.

Αν έχεις δυσκολία εδώ είμαστε.

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο google, βρήκα ένα ρωσικο site οπου την ημέρα της αναβάθμισης (16/3) έβγαλαν κι εκείνοι τη νεα rom αλλά με ρώσικα + το deafult keyboard της google μέσα. Tην κατεβασα (http://multirom.me/2015/03/16/iuni-betav3-0-03/) την έτρεξα με το flashify και προς το παρον φαίνεται να πηγαίνει καλά. Έκανε αναβάθμιση μέσω iuni store στο play services και στο play store, είναι rooted και με τα gapps μεσα. Όλα όπως πρέπει.

 

Τελικά δεν ήταν rooted αλλά πέρασα το flashify, εγκατεστησα το supersu και όλα τελεια. αυτήν τη μέθοδο θα χρησιμοποιώ παίδες, ούτε εφαρμογες περιεργες ούτε κάτι δύσκολο.

Edited by sotsirx
Τόσα χρόνια βαρελάς, τέτοιον πάτο δεν ξανάδα!
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά τα έκανες αφού διέγραψες όλα τα αρχεία και τους φακέλους; ή την πέρασες απλά πάνω από την προηγούμενη;

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...