Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μία γκρίζα τελεία πάνω στην notification bar αριστερά αυτό δεν εννοείς?

 

Ε? σε χανω... Το smart touch που ενεργοποιειτε στο notification bar, εκει στα εικονίδια. νομιζω αυτο φέρνει η αναβάθμιση μιας και αυτο έδειχνε στο video οταν την έκανα. Δες κανα βιντεακι του pro και θα καταλάβεις. Αν κανεις double tap ας πουμε πανω στη τελεια κατεβάζει ολη την οθονη ποιο κατω να φτάνεις κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω update με τιποτα...συνεχεια μου δινει firmware corrupt....κ οταν παταω system upgrade το επιλεγω επιλεγω και clear data...και μου παιρναει την προηγουμενη εκδοση..πως γινεται αυτο...???με αφηνει στην 4.1.1Α ενω λεει συνγχαρητηρια για update,,,τι να κανω??

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες απο recovery? δες επισης αν τα md5 ειναι ιδια και αν υπαρχει κανα παλιο update.zip στο ριζικο φακελο της αποθηκευσης.

μαλλον θα εφταγε οτι μεσα στο documents υπυρχε το update απο την πρωτη,δοκιμασα να το κανω απο το μενου του κινητου κ το εκανε ,αλλα μου μοιαζει καποως περιεργο καθως το εκανα μεσα σε 5 λεπτα κ το αρχειο ηταν γυρω στο 132 mb...απο τι ελεγε...το θεμα ειναι τωρα οτι δεν εχω 3g ενω μου δειχνει οτι ειναι ανοιχτο πανω δεξια δεν βγαζει τιποτα και δεν μπαινει στο νετ... αντελ ρεκοβερυ ενωεις pwer+volume up ..αν ναι το εκανα αυτο κ πανω ελεγε ρεσταρτ η και το firmware currupt

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει αν τελικά το έβαλες το 4.1.2 ή όχι καθώς και το αν είσαι root ή όχι.

 

Αν είσαι root τότε δεν μπορείς να κάνεις ΟΤΑ. Επίσης 132 mb αποκλείεται να είναι το πλήρες firmware (είναι 728mb περίπου).

Οπότε αν είσαι root μπαίνεις στο recovery (ναι αυτό με vol+ & power) και κατά τα γνωστά αντιγράφεις το πλήρες firmware και το εγκαθιστάς (χωρίς clear data). Αν κάτι πάλι δεν δουλεύει καλά επαναλαμβάνεις με clear data.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει αν τελικά το έβαλες το 4.1.2 ή όχι καθώς και το αν είσαι root ή όχι.

 

Αν είσαι root τότε δεν μπορείς να κάνεις ΟΤΑ. Επίσης 132 mb αποκλείεται να είναι το πλήρες firmware (είναι 728mb περίπου).

Οπότε αν είσαι root μπαίνεις στο recovery (ναι αυτό με vol+ & power) και κατά τα γνωστά αντιγράφεις το πλήρες firmware και το εγκαθιστάς (χωρίς clear data). Αν κάτι πάλι δεν δουλεύει καλά επαναλαμβάνεις με clear data.

 

δωσε μου ενα λινκ να το καυεβασω κ να τα ξανα κανω απο την αρχη...ας το παμε απο την αρχη ειμουνα ροοτ..κ το εκανα ξανα κανονικο με clear data..πριν κανω οτι δοιποτε..θα κατεβασω την εκδοση απο κει που θα μου δωσεις μολις κατεβει θα την βαλω μεσα στο documen...κ απο κει ποια διδικασια θα τρεξω...για να σιγουρευτω οτι δεν ειμαι ροοτ που τ βλεπω μεσα στης ρυθμισεις παντως λεει λογισμικο κλειστω...με τα 3g τι παιζει κ δεν εχω .??

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

δωσε μου ενα λινκ να το καυεβασω κ να τα ξανα κανω απο την αρχη...ας το παμε απο την αρχη ειμουνα ροοτ..κ το εκανα ξανα κανονικο με clear data..πριν κανω οτι δοιποτε..θα κατεβασω την εκδοση απο κει που θα μου δωσεις μολις κατεβει θα την βαλω μεσα στο documen...κ απο κει ποια διδικασια θα τρεξω...για να σιγουρευτω οτι δεν ειμαι ροοτ που τ βλεπω μεσα στης ρυθμισεις παντως λεει λογισμικο κλειστω...με τα 3g τι παιζει κ δεν εχω .??

 

Το 4.1.2 firmware είναι εδώ: http://downloads.meizufans.eu/mx4/firmware/4.1.2/update.zip

Για να δείς αν είσαι root πάνε στις ρυθμίσεις -> accounts -> more -> open system privileges και αν σου βγάλει προειδοποιητικό μήνυμα σημαίνει ότι δεν είσαι root.

 

Εν πάσει περιπτώσει για να είμαστε σίγουροι ακολούθα τις οδηγίες του .pik και ξαναβάλε (είτε από recovery είτε από τα documents) το παραπάνω firmware με clear data (αφού πάρεις backup τα δεδομένα σου).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5699553#post5699553

 

Αν με όλα τα παραπάνω δεν φτιάξει το 3g δεν ξέρω τι φταίει (και αν φταίει η συσκευή ή κάτι άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να μην ταλαιπωρειστε κατεβάζετε απευθείας από εδώ http://downloads.meizufans.eu/mx4/firmware/4.1.2/update.zip το update. Zip και απλά πατάτε να ανοίξει. Η διαδικασία είναι απλή, εσείς μόνο διαλέγετε αν θέλετε να κάνετε και clear data. Εγώ ήμουνα root μέσα από τη συσκευή και μου έκανε κανονικά αναβάθμιση. Απλά μετά έπρεπε να ξανά ενεργοποιήσω μέσα από το συσκευή το root. Όλα πολύ απλά
Link to comment
Share on other sites

εκανα 4 φορες clean ..και τιποτα το προβλημα παραμενει ενω μου δειχνει πανω οτι εχει 3g αλλα δεν μου δινει δυκτιο..δεν μπορω να μπω ενεργοποιημενα δεδομενα..αλλα ιντερνετ τζιφος,μπορω να ξανα βαλω την 4.1.1.Α γινεται??

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

εκανα 4 φορες clean ..και τιποτα το προβλημα παραμενει ενω μου δειχνει πανω οτι εχει 3g αλλα δεν μου δινει δυκτιο..δεν μπορω να μπω ενεργοποιημενα δεδομενα..αλλα ιντερνετ τζιφος,μπορω να ξανα βαλω την 4.1.1.Α γινεται??

 

εχεις APN;

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ειναι το Apn???γυρισα κ μια εκδοση πισω σε αυτην που ειμουνα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει...ενω στο σημα μου δειχνει κανονικα 3g..οταν βαζω τα δεδομενα δεν δινει ιντερνετ...το πρωι δουλευε κανονικα...hadji πως να προχωρησω...απ οτι ειδα εχει της vodafone..4 πραγματα γραμμενα vodafone .internet mms και τετοια Edited by panagiotisspu

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ειναι το Apn???γυρισα κ μια εκδοση πισω σε αυτην που ειμουνα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει...ενω στο σημα μου δειχνει κανονικα 3g..οταν βαζω τα δεδομενα δεν δινει ιντερνετ...το πρωι δουλευε κανονικα...hadji πως να προχωρησω

 

Είναι μια πιθανότητα να έχουν χαθεί οι ρυθμίσεις APN...το έχω πάθει και εγώ σε άλλη συσκευή.

πάνε ρυθμίσεις->Networks ->APNs και ανάλογα τον πάροχο θα πρέπει να συμπληρώσεις τα πεδία (όχι όλα).

Δες εδώ http://techmaniacs.gr/lg-g2-apn-configuration/

ή εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6523-%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-internet-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-mms/

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ειναι το Apn???γυρισα κ μια εκδοση πισω σε αυτην που ειμουνα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει...ενω στο σημα μου δειχνει κανονικα 3g..οταν βαζω τα δεδομενα δεν δινει ιντερνετ...το πρωι δουλευε κανονικα...hadji πως να προχωρησω

 

ρυθμίσεις --> δίκτυα κιν. τηλ. --> APN --> add APN

 

βρες τις ρυθμίσεις του παροχέα σου και συμπλήρωσε τα απαιτούμενα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα update απευθείας μέσα από το updater της συσκευής μου έβγαλε ότι η νέα έκδοση ήταν μόνο 132MB. Στις πληροφορίες της συσκευής μου βγάζει ότι έχω κανονικά 4.1.2Α firmware και όλα δείχνουν να δουλεύουν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις --> δίκτυα κιν. τηλ. --> APN --> add APN

 

βρες τις ρυθμίσεις του παροχέα σου και συμπλήρωσε τα απαιτούμενα...

 

Που μπορω να βρω αυτες της ρυθμισεις εχω vodafone...

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω αυτες της ρυθμισεις εχω vodafone...

 

google it!!!

 

ή δοκίμασε

ΟΝΟΜΑ: vodafone internet

APN: internet

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Internet

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να μην ταλαιπωρειστε κατεβάζετε απευθείας από εδώ http://downloads.meizufans.eu/mx4/firmware/4.1.2/update.zip το update. Zip και απλά πατάτε να ανοίξει. Η διαδικασία είναι απλή, εσείς μόνο διαλέγετε αν θέλετε να κάνετε και clear data. Εγώ ήμουνα root μέσα από τη συσκευή και μου έκανε κανονικά αναβάθμιση. Απλά μετά έπρεπε να ξανά ενεργοποιήσω μέσα από το συσκευή το root. Όλα πολύ απλά

 

Και εγώ το ίδιο.Απλά το άνοιξα με τον explorer που έχει μέσα το κινητό και μου το έκανε κανονικά.Επίσης δεν άντεξα και επειδή μου έμοιαζε λίγο ανεπαρκής η ένταση της μουσικής μέσω ακουστικών το έκανα modify μέσα από το engineer mode που έχει μέσα η mediatek και το άλλαξα από 124 στο 160 που είναι το μέγιστο και τώρα παίζουν σούπερ :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα update απευθείας μέσα από το updater της συσκευής μου έβγαλε ότι η νέα έκδοση ήταν μόνο 132MB. Στις πληροφορίες της συσκευής μου βγάζει ότι έχω κανονικά 4.1.2Α firmware και όλα δείχνουν να δουλεύουν κανονικά.

 

Ναι αλλά άλλο η αναβάθμιση ΟΤΑ και άλλο η πλήρης αναβάθμιση μέσω του (πολύ μεγαλύτερου) αρχείου upgrade.zip που κατεβάζουμε εμείς.

Είσαι root ;

 

@panagiotisspu

αν δυσκολεύεσαι δοκίμασε και κάποιο app στο playstore, νομίζω apn settings ή κάπως έτσι λέγεται (αν φυσικά φταίνε οι ρυθμίσεις APN που δεν δουλεύει το 3g)

Link to comment
Share on other sites

google it!!!

 

ή δοκίμασε

ΟΝΟΜΑ: vodafone internet

APN: internet

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Internet

 

Δυστηχως εκανα τα παντα απο αυτα που μου ειπατε..δεν βγαζει 3g με τιποτα..τωρα δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω...θα εποικηνωνησω με κινα μαλλον..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως εκανα τα παντα απο αυτα που μου ειπατε..δεν βγαζει 3g με τιποτα..τωρα δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω...θα εποικηνωνησω με κινα μαλλον..

 

καρτοκινητη ή συμβόλαιο;

 

δοκίμασε και...

 

Όνομα: Internet

APN: internet.vodafone.gr ή webonly.vodafone.gr (για καρτοκινητή είναι: webkarta.vodafone.gr)

Όνομα Χρήστη: user

Κωδικός Πρόσβαση: pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Default

 

ή

 

Όνομα: Internet

APN: internet.vodafone.gr ή webonly.vodafone.gr (για καρτοκινητή είναι: webkarta.vodafone.gr)

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Default

 

αλλη λύση, κάποιος απο εδω που εχει τον ιδιο παροχέα να σου πει ή πάρε τηλ στην βοτα αύριο

Edited by hadjis
Link to comment
Share on other sites

τα δοκιμασα κ αυτα ακομα να γινει τιποτα..καρτοκινητο εχω.μεθαυριο θα παω απο κειι..ειναι ενα περιργο πραγμα ν τρελενεσαι...ολα αυτα εγιναν μετα απο το ροοτ...παρολλου που επεστρεψα στην αρχικη του μορφη.

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...