Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλήματά σχετικά με οθόνη η κάτι άλλο hardware έχει παρουσιάσει?

Επίσης η κάμερα τι λέει?

 

προσωπικα εγω που εχω πιασει στα χερια μου 5 κομματια δεν εχω δει κανενα προβλημα.

 

;)

 

σε φωτογραφια φιλου,κοιταξτε για τι λεπτομερεια μιλαμε..

http://i.imgur.com/ProATN5.jpg

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη η καμερα του κινητου ειναι εκτεθημενη παρολο που του εχω θηκη υπαρχει θεμα η πρεπει να βρω καμια θηκη που να καλυπτει και την καμερα ???
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χρησιμοποιω εκδοση 4.0.3u. Εχει καποια σημεια στα settings που εχουν κινεζικα. Για τη μπαταρια που με ρωτας η χρηση του ηταν σχεδον ασταματητη. Πολυ μικρες παυσεις για νερο, κατουρημα και λοιπα. Δυστυχως σημερα εντοπισα και ενα νεκρο πιξελ κατω αριστερα της οθονης. Ουτε καν το αντιλαμβανεσαι αλλα οσο να ναι σαν νεα συσκευη με χαλαει. Τι εγγυηση δινει η meizu για νεκρα πιξελ?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χρησιμοποιω εκδοση 4.0.3u. Εχει καποια σημεια στα settings που εχουν κινεζικα.

 

 

 

μηπως εχεις καταφερει να διαγραψεις κανα κινεζικο ??? αν ναι θα χρειαστω τη βοηθεια σου. εχω την ιδια εκδοση με σενα. 4.0.3u

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-High-Quality-Back-Cover-Replacement-Battery-Door-Case-Cover-Housing-for-Meizu-MX4-back/32227258974.html Αυτα εδω γλυκοκοιτάζω εγω.... Ρώτησα κιόλας τον πωλητή αν ειναι αληθινό μεταλλο ή βαμμενο πλαστικό και μου ειπε πως ειναι αλουμίνιο........!!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χρησιμοποιω εκδοση 4.0.3u. Εχει καποια σημεια στα settings που εχουν κινεζικα.

 

 

 

μηπως εχεις καταφερει να διαγραψεις κανα κινεζικο ??? αν ναι θα χρειαστω τη βοηθεια σου. εχω την ιδια εκδοση με σενα. 4.0.3u

 

Εχω διαγράψει όλες τις κινέζικες (με κινέζικα) εφαρμογές απλά σέρνοντας τες στο πάνω μέρος της οθόνης που εμφανίζεται ο κάδος σκουπιδιών. Του περνάω μετά και ένα clean master και τέλειωσα με τις κινεζιές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χρησιμοποιω εκδοση 4.0.3u. Εχει καποια σημεια στα settings που εχουν κινεζικα. Για τη μπαταρια που με ρωτας η χρηση του ηταν σχεδον ασταματητη. Πολυ μικρες παυσεις για νερο, κατουρημα και λοιπα. Δυστυχως σημερα εντοπισα και ενα νεκρο πιξελ κατω αριστερα της οθονης. Ουτε καν το αντιλαμβανεσαι αλλα οσο να ναι σαν νεα συσκευη με χαλαει. Τι εγγυηση δινει η meizu για νεκρα πιξελ?

 

Για τα dead pixels το είχα ψάξει και εγώ παλαιότερα...από αναφορές σε forum κατάλαβα ότι δικαιολογεί αντικατάσταση για αυτόν τον λόγο αναλόγως τον αριθμό των καμμένων πιξελ (νομίζω από 3 και πάνω). Επειδή όμως η αγορά έγινε από μεταπωλητή δεν ξέρω τι ισχύει, οπότε στείλε email στο mzcs@meizu.com και επίσης στο κατάστημα από όπου το πήρες. Αν και για ένα μόνο πιξελ που ούτε καν φαίνεται όπως λες, δεν αξίζει η ταλαιπωρία ακόμα και αν δεχτούν να στο αλλάξουν. Επίσης υπάρχουν κάποια προγραμματάκια που μπορεί να βοηθήσουν να "ξεκολλήσει" αν πρόκειται για stuck pixel πχ:

Dead Pixel Detect and Fix κτλ αν και χλωμό...

 

Για τα κινέζικα και τις κινέζικες εφαρμογές του παρόχου που δεν βγαίνουν βάλτε την Α

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω διαγράψει όλες τις κινέζικες (με κινέζικα) εφαρμογές απλά σέρνοντας τες στο πάνω μέρος της οθόνης που εμφανίζεται ο κάδος σκουπιδιών. Του περνάω μετά και ένα clean master και τέλειωσα με τις κινεζιές.

 

 

 

εχω διαγραψει και εγω καποιες. εφαρμογες ομως, οπως το reader και η αναζητηση καιρου (η κινεζικη) δεν μου δινουν την επιλογη της απεγκαταστασης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τα κινέζικα και τις κινέζικες εφαρμογές του παρόχου που δεν βγαίνουν βάλτε την Α

 

 

 

 

 

επειδη δεν εχω την γνωση του να βαλω αλλη εκδοση προς το παρον λεω να μεινω με την u για να μην μεινω χωρις κινητο !! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για τα dead pixels το είχα ψάξει και εγώ παλαιότερα...από αναφορές σε forum κατάλαβα ότι δικαιολογεί αντικατάσταση για αυτόν τον λόγο αναλόγως τον αριθμό των καμμένων πιξελ (νομίζω από 3 και πάνω). Επειδή όμως η αγορά έγινε από μεταπωλητή δεν ξέρω τι ισχύει, οπότε στείλε email στο mzcs@meizu.com και επίσης στο κατάστημα από όπου το πήρες. Αν και για ένα μόνο πιξελ που ούτε καν φαίνεται όπως λες, δεν αξίζει η ταλαιπωρία ακόμα και αν δεχτούν να στο αλλάξουν. Επίσης υπάρχουν κάποια προγραμματάκια που μπορεί να βοηθήσουν να "ξεκολλήσει" αν πρόκειται για stuck pixel πχ:

Dead Pixel Detect and Fix κτλ αν και χλωμό...

 

Για τα κινέζικα και τις κινέζικες εφαρμογές του παρόχου που δεν βγαίνουν βάλτε την Α

 

Πως γίνεται να περάσουμε την Α; Υπάρχει αριθμός πόστ για τη διαδικασία ή πρέπει να μπλέκω με root;

 

Κατά τα άλλα και εγώ δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει ένα τέτοιο πρόγραμμα για dead pixel. Αν είναι νεκρό τότε θα παραμείνει νεκρό. Πάντως ναι έχεις δίκιο, στο σημείο που είναι δεν προκαλεί κάποια ενόχληση (φαντάσου σήμερα το πήρα πρέφα) και για μόνο ένα πράγματι δεν νομίζω ότι αξίζει η όλη ταλαιπωρία και το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

@donkynhotis και @chris946

 

Το να περάσει κάποιος την A είναι σχεδόν τόσο εύκολο όσο το να βάλει εφαρμογή από το Playstore, δείτε στην πρώτη σελίδα το πρώτο πόστ του νήματος όπου έχει λινκ για οδηγίες από τον Δημήτρη(pik.). Δεν χρειάζεται root.

 

Δοκιμάστε το, δεν θα πάθει τίποτα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορω να βρω κατι σχετικα με το πως να πςρασω το Α ???

 

Μόλις την πέρασα. Απλά πας στο φόρουμ της σελίδας meizufans και βρίσκεις την ενότητα firwares. Κατεβάζεις την έκδοση 4.0.3A στον υπολογιστή σου όπως είναι (σε μορφή zip δηλαδή) και μετά συνδέεις και το τηλέφωνο σου στο PC σου. Με το που ανοίξεις το φάκελο του τηλεφώνου πετάς χύμα και όχι σε κάποιο φάκελο το αρχείο που κατέβασες (το οποίο είναι περίπου 700MB). Μετά μέσα από το τηλέφωνο σου πας στο file manager και βρίσκεις το αρχείο που πέταξες και απλά το επιλέγεις και θα σου πεί μόνο του να κάνει update. Ε το κάνεις και τέλος.

 

Πάλι όμως δεν εξαφανίζονται τα κινέζικα εντελώς. Υπάρχουν ακόμα στο widget του καιρού και στα settings στην επιλογή που είναι για language and time κάτω από το system keyboard. Με την πρώτη ματιά δεν είδα κάποια διαφορά από την έκδοση U αλλά μπορεί να έχει αρκετές περισσότερες επιλογές που δεν υπάρχουν στην U. Δουλεύοντας λοιπόν και βλέποντας.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή καιρού δεν είναι δυστυχώς ακόμα διαθέσιμη σε άλλη γλώσσα :mad: κρίμα γιατί είναι ωραία...οπότε βάζουμε άλλη εφαρμογή πχ EZ Weather ή καθόλου για να μην τρώμε μπαταρία άσκοπα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα. Απλά πας στο φόρουμ της σελίδας meizufans και βρίσκεις την ενότητα firwares. Κατεβάζεις την έκδοση 4.0.3A στον υπολογιστή σου όπως είναι (σε μορφή zip δηλαδή) και μετά συνδέεις και το τηλέφωνο σου στο PC σου. Με το που ανοίξεις το φάκελο του τηλεφώνου πετάς χύμα και όχι σε κάποιο φάκελο το αρχείο που κατέβασες (το οποίο είναι περίπου 700MB). Μετά μέσα από το τηλέφωνο σου πας στο file manager και βρίσκεις το αρχείο που πέταξες και απλά το επιλέγεις και θα σου πεί μόνο του να κάνει update. Ε το κάνεις και τέλος.

 

Πάλι όμως δεν εξαφανίζονται τα κινέζικα εντελώς. Υπάρχουν ακόμα στο widget του καιρού και στα settings στην επιλογή που είναι για language and time κάτω από το system keyboard. Με την πρώτη ματιά δεν είδα κάποια διαφορά από την έκδοση U αλλά μπορεί να έχει αρκετές περισσότερες επιλογές που δεν υπάρχουν στην U. Δουλεύοντας λοιπόν και βλέποντας.

 

 

 

μολις το περασα 4.0.2Α βαζω και το google play αλλα δεν μου το ανοιγει!! καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γιατί πέρασες το 4.0.2A και όχι το 4.0.3Α; Κάνε μέσα από το μενού του τηλεφώνου ένα firmware update να δούμε να σε πάει στην 4.0.3 έκδοση και ξαναδοκίμασε το playstore.

 

Edit: Του έχω πετάξει πάνω ένα κάρο από διάφορους τύπους βίντεο και ταινιών και παίζουν άψογα όλα μέχρι τώρα (χρησιμοποιώ BSPlayer) καθώς επίσης και η άψογη μουσική ακρόαση με μορφές FLAC. Πράγματι καθώς φορτίζει μην την χρησιμοποιείτε την συσκευή γιατί νιώθεις τη ζέστη πάνω του. Δεν είναι μεγαλύτερη από κάποια συσκευή όπως το LG G3 αλλά σε σχέση με την θερμοκρασία που αναπτύσει εκτός φόρτισης είναι αρκετά αυξημένη κατά τη διάρκεια αυτής.

Edited by donkyxotis
Link to comment
Share on other sites

μολις το περασα 4.0.2Α βαζω και το google play αλλα δεν μου το ανοιγει!! καμια ιδεα???

 

 

λοιπον περασα το 4.0.2Α εκανα update στο 4.0.3Α . Περασα το google play το οποιο και εκανα update και παρολα αυτα δεν μου ανοιγει το store

. οταν εκανα εγκατασταση μου εβγαζε ενα μηνυμα. FIRMWARE CORRUPT

το οποιο μου εδινε δυο επιλογες. restart και retry ειτε εκανα το ενα ειτε το αλλο παλι το store δεν λειτουργουσε.

Edited by chris946
Link to comment
Share on other sites

εκανα την προσπαθεια μου αλλα τιποτα . τα πραγματα εχουν ως εξης. αφου περασα την 4.0.3Α και το google installer 3.1 δεν μου ανοιγε το play. μετα απο πολυ προσπαθεια δεν καταφερα να κανω τιποτα. οποτε ξανα εβαλα την 4.0.3U πιστευοντας οτι ολα θα στρωσουν. αλλα τωρα εχω θεμε και στην u εκδοδη. το μηνυμα που μου βγαζει ειναι το εξης.

 

FIRWARE CORRUPT. με επιλογη system upgrade και clear data

 

και με επιλογη RESTART η RETRY.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό νομίζω ότι είναι καλύτερη ιδέα να περάσεις από το forum των meizufans και να ζητήσεις βοήθεια. Προφανώς κάποιο λάθος έγινε στο λογισμικό την ώρα της αναβάθμισης ή έκανες κάτι που δεν έπρεπε, δεν ξέρω να σου πω.

 

Edit: Με το recovery console έχεις ααχοληθεί; Και μετά απλά να περάσεις μέσω recovery disk τα όποια updates αφού πρώτα το γυρίσεις σε τελείως εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Edited by donkyxotis
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό νομίζω ότι είναι καλύτερη ιδέα να περάσεις από το forum των meizufans και να ζητήσεις βοήθεια. Προφανώς κάποιο λάθος έγινε στο λογισμικό την ώρα της αναβάθμισης ή έκανες κάτι που δεν έπρεπε, δεν ξέρω να σου πω.

 

 

ξανα κατεβαζω 4.0.3Α και μαλλον θα πρεπει να το κοιταξω στην meizu. αν μπορει να βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα :)

Link to comment
Share on other sites

ξανα κατεβαζω 4.0.3Α και μαλλον θα πρεπει να το κοιταξω στην meizu. αν μπορει να βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα :)

 

σου εχω στειλει ΠΜ εδω και πολυ ωρα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εκανα το εξης:

Στα Documents απλα ψαχνοντας αριστερα που ειχε τα εικονιδια,ειχε και καποιο που ηταν οπως ειναι το εικονιδιο του landscape στις φωτογραφιες (απλα προσπαθω να το περιγραψω)...κατι σαν τετραγωνακι με βουνα ας πουμε...πατωντας λοιπον πανω σε αυτο μου εβγαλε την εξης επιλογη:delete corrupted links? και εγω πατησα οκ.Αλλα τωρα το εικονιδιο εχει εξαφανιστει απο την λιστα...ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα...ας μοθ πουν αυτοι που γνωριζουν

ευχαριστω

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εκανα το εξης:

Στα Documents απλα ψαχνοντας αριστερα που ειχε τα εικονιδια,ειχε και καποιο που ηταν οπως ειναι το εικονιδιο του landscape στις φωτογραφιες (απλα προσπαθω να το περιγραψω)...κατι σαν τετραγωνακι με βουνα ας πουμε...πατωντας λοιπον πανω σε αυτο μου εβγαλε την εξης επιλογη:delete corrupted links? και εγω πατησα οκ.Αλλα τωρα το εικονιδιο εχει εξαφανιστει απο την λιστα...ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα...ας μοθ πουν αυτοι που γνωριζουν

ευχαριστω

 

και δεν ξαναπερνας το fw απο την αρχη;

θα το ειχα ηδη κανει...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το δικο μου τεστ αν και δεν ειμαι αριθμολαγνος. Απλα ετσι για το σκορ με την τελευταια εκδοση του προγραμματος.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη κατεβαζω παλι το fw και θα το περασω...

Εχω μια αλλη ερωτηση..Τι sensors εχει το κινητο?Γιατι οταν μιλαω σε μια κληση αν απενεργοποιηθει η οθονη αναλογα με τον χρονο που εχει βαλει ο καθενας 1λεπτο...κλπ για να ξανανοιξει η οθονη ενω συνεχιζω να μιλαω γινεται μονο με το power button ουτε με διπλο tap η κατι αλλο...δεν εχει αισθητηρα αναγνωρισης προσωπου η οπως αλλιως λεγεται?

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...