Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν την έβαλα και την δούλεψα για λίγη ώρα. Πράγματι χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία για να ξανακάνεις allow τις υπηρεσίες που είχες πριν και ορισμένα app χρειάζεται να τα ξανακατεβάσεις από το playstore καθώς έχουν ένδειξη "does not support lollipop yet". Ανοιξα μια μια όλες τις κλασσικές εφαρμογές μου και δουλεύουν όλες κανονικότατα (εκτός φυσικά από αυτές που έπρεπε να κατεβάσω πάλι σαν lollipop version).

 

Ετρεξα και antutu και νομίζω πως κάτι έχουν αλλάξει στις μετρήσεις τους καθώς σε balanced mode βγάζω περίπου στα 35κ και σε performance mode βγάζω γύρω στα 40κ. Προφανώς κάτι έχει αλλάξει είτε στην ίδια τη συσκευή είτε στον τρόπο που γίνεται η μέτρηση στο antutu. Επειδή όμως αυτά είναι φανφάρες μπορώ να πω ότι αισθάνομαι τη συσκευή πιο σβέλτη από πριν και ακόμα πιο smooth οπότε τα νούμερα δεν λένε πάντα αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μολις την περασα (στο pro) αυτοι οι κινεζοι μας δουλευουν. Μιση ωρα να καταφερω να δουλεψω το google play. Το εκανα νομιζω..

Αλλα το σημαντικοτερο ειναι πως δεν μπορω να διαβασω μηνυματα, email να πατησω λιστα μουσικης...με πεταει κατευθειαν εξω. Ο,τι να ναι (αυτο το ειχα δει και σε μια προηγουμενη εκδοση, αλλα ΑΥΤΗ ειναι η stable και καλα)

επισης προχειρα που ειδα εφαρμογες απο πειραιως/εθνικη ενω τις τρεχει δεν μπορει να κανεις log in

 

και τα ελληνικα ενω ηταν πολυ καλα πριν,τωρα τα περισσοτερα ειναι στα αγγλικα

 

Να θεωρήσω ότι έχεις κάνει το παρακάτω.....

!WARNING! Clear data when upgrading from non 4.5.X versions!

Φιλικά

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

Να θεωρήσω ότι έχεις κάνει το παρακάτω.....

!WARNING! Clear data when upgrading from non 4.5.X versions!

 

Ναι, πάντα κάνω αφού πρώτα πάρω ένα back up. Και σε ένα forum που διαβάζω γράφονται τα χειρότερα. Stable και λείπουν αρκετές γλώσσες. Τι τη βγάζουν ήθελα να ξερα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάφερες να λειτουργήσεις το playstore? Το κατεβάζω από το appstore, γίνεται install, αλλά όταν πάω να το τρέξω, φλασάρει η οθόνη και με επιστρέφει πίσω.

 

Επίσης, δεν μπορώ να κάνω add account για να βάλω τον βασικό account (google account) με τα contacts, μου βγάζει μόνο για email. Ή κάνω κάτι λάθος, ή έχω καιρό να κάνω upgrade..

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μπηκα κι εγω στην παρεα μολις πηρα στα χερια μου ενα 32αρι απο Γερμανο.Εχω παθει πλακα με την ποιοτητα κατασκευης και το ποσο ωραια καθεται στο χερι.Το εχω λιγες ωρες και το ψιλοσυνηθισα δεν ξερω τι εκδοση φοραει το μονο που θελω αν μπορει καποιος να μου πει ειναι που βρισκουμε απο Ελλαδα οικονομικες θηκες και κανενα gsprotector γιατι απ εξω λιγο δυσκολα.:D
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την τελευταία εκδοση, 4.5.4Α αλλά πολλές εφαρμογές μου βγάζουν δεν διαθέσιμες με την έκδοση του κινητού μου, τι να κάνω? Κάποιες απο αυτές είναι σημαντικές..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μπηκα κι εγω στην παρεα μολις πηρα στα χερια μου ενα 32αρι απο Γερμανο.Εχω παθει πλακα με την ποιοτητα κατασκευης και το ποσο ωραια καθεται στο χερι.Το εχω λιγες ωρες και το ψιλοσυνηθισα δεν ξερω τι εκδοση φοραει το μονο που θελω αν μπορει καποιος να μου πει ειναι που βρισκουμε απο Ελλαδα οικονομικες θηκες και κανενα gsprotector γιατι απ εξω λιγο δυσκολα.:D

και εγω το πήρα από γερμανό αλλα απαίτησα να μου δώσουν θήκη flip ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει πρόβλημα με τα Ελληνικά η 4.5.4;

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς κατάφερες να λειτουργήσεις το playstore? Το κατεβάζω από το appstore, γίνεται install, αλλά όταν πάω να το τρέξω, φλασάρει η οθόνη και με επιστρέφει πίσω.

 

Επίσης, δεν μπορώ να κάνω add account για να βάλω τον βασικό account (google account) με τα contacts, μου βγάζει μόνο για email. Ή κάνω κάτι λάθος, ή έχω καιρό να κάνω upgrade..

 

Δεν θα το βάλεις από το App Store. Θα μπεις στο κινέζικο store και θα κατεβάσεις το google installer.

Edited by palavas1986
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και εγω την 4.5.4Α δεν εχει ελληνικα αλλα κ η 4.2.8.2Α που ειχε δεν ηταν σωστα περασμένη σαν γλωσσα οποτε δεν με απασχολεί και πολυ, βεβαια στο ρολοι εντόπισα κατι κινεζικα δυστυχώς που δεν τα ειχε πριν αλλα κατα τα αλλα δεν βλεπω διαφορες στην λειτουργία προς το παρον ουτε τοσο μεγαλο θεμα με την μπαταρια... βεβαια ολοκληρωμενες εντυπώσεις μετα απο κανα 2 μερες...
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και εγω την 4.5.4Α δεν εχει ελληνικα αλλα κ η 4.2.8.2Α που ειχε δεν ηταν σωστα περασμένη σαν γλωσσα οποτε δεν με απασχολεί και πολυ, βεβαια στο ρολοι εντόπισα κατι κινεζικα δυστυχώς που δεν τα ειχε πριν αλλα κατα τα αλλα δεν βλεπω διαφορες στην λειτουργία προς το παρον ουτε τοσο μεγαλο θεμα με την μπαταρια... βεβαια ολοκληρωμενες εντυπώσεις μετα απο κανα 2 μερες...

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις όλες τις εφαρμογές από το Google Play Store?

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάφερες να λειτουργήσεις το playstore? Το κατεβάζω από το appstore, γίνεται install, αλλά όταν πάω να το τρέξω, φλασάρει η οθόνη και με επιστρέφει πίσω.

 

Επίσης, δεν μπορώ να κάνω add account για να βάλω τον βασικό account (google account) με τα contacts, μου βγάζει μόνο για email. Ή κάνω κάτι λάθος, ή έχω καιρό να κάνω upgrade..

 

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Απλά κατέβασα το firmware και το έτρεξα απευθείας μέσα από τη συσκευή. Οταν τέλειωσε αυτόματα έκανε όλα τα sync που χρειαζόταν χωρίς να μου ζητήσει κάτι από μέρους μου εκτός από τις άδειες. Ηταν πανεύκολη διαδικασία αλλά κάπως χρονοβόρα.

 

Δουλεύοντας λίγο μαζί της με χαλάει που έφυγε ο μετρητής παραθύρων από το chrome και πλέον πρέπει να πηγαίνω και να κοιτάω ιστορικό για να αλλάζω μεταξύ tabs. Για κάποιο λόγο δεν έχει (ή δεν βρίσκω) επιλογή για να απενεργοποιήσω τον κωδικό μετά από κλείδωμα της οθόνης. Μου αρέσει που το app των κλήσεων είναι πλέον αστραπιαίο, πραγματικά εύγε σε αυτό το πράγμα και επίσης σαν να παρατηρώ βελτιωμένη μπαταρία αλλά είναι νωρίς ακόμα για να κρίνω. Πρώτες εντυπώσεις με 42% μπαταρία (αμέσως μετά το update) είχα σχεδόν 2 ώρες οθόνη και να σκεφτείς ότι ταυτόχρονα γινόντουσαν και update πάνω στο update.

 

Σε κάνα δυο μέρες θα βγάλω πιο ολοκληρωμένο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε WhatsApp και shaman για αρχη, έτσι για δοκιμή...

 

Ευχαριστώ!! :)

Μόλις πέρασα το whatsapp, κανένα πρόβλημα.

Shaman εννοείς shazam? Το έχω και αυτό περασμένο και λειτουργεί άψογα.

Μάλλον πας για ξαναπέρασμα του firmware με clear data

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξαν;Δουλεύουν και οι 8 πυρήνες;

 

Και εμένα δουλεύουν όλα τα παραπάνω apps. Οσο για το performance mode ναι λειτουργεί αλλά όπως είπα μάλλον έγιναν κάποιες αλλαγές/ ρυθμίσεις και σε antutu δεν βλέπεις πλέον τα 50Κ που έβλεπες προηγουμένως, βρίσκόμαστε γύρω στα 40Κ. Απλά σκέψου ότι ο νεότερος (και αρκετά γρηγορότερος) επεξεργαστής του ΜΧ5 δεν ξεπερνάει τα 48Κ στο antutu. Οπως είπα όμως δεν λένε οι αριθμοί την αλήθεια καθώς την αισθάνομαι τη συσκευή πιο σβέλτη και περισσότερο smooth.

 

Κατά τα άλλα πρώτη παρατήρηση με τη μπαταρία είναι ότι βελτιώθηκε απίστευτα η αναμονή που προηγουμένως είχαμε θέμα. Παράτησα τη συσκευή χθες το βράδυ στο 97% (γύρω στις 3 τα χαράματα), ξύπνησα στις 10:20 και παραμένει στο 97%. Τώρα που παίζω λίγο έπεσε στο 96%. Συνεχίζει να μην είναι τέρας αναμονής αλλά έχει βελτιωθεί κάτι παραπάνω από αισθητά. Δεν ξέρω όμως τι παίζει με την ίδια την αυτονομία γιατί έχω ακούσει ότι ΟΛΕΣ οι συσκευές με γλυφιτζούρι έχουν χάσει καμιά 20% αυτονομία, συγκεκριμένα κάτι sony Z3 που προηγουμένως έβγαζαν με άνεση 6 ώρες οθόνη με το που έβαλαν γλυφιτζούρι με το ζόρι φτάνουν τις 4 ώρες OST. Ελπίζω να μην έχουμε τέτοιο θέμα και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

σε γενικες γραμμες μεχρι τωρα δεν εχω παράπονο απο το νεο firmware αλλα κατι πολυ βασικο για ολους πιστευω πως ειναι η μπαταρια και το δικο μου απο τις 4:30 το πρωι που ηταν στο 100% με 10 λεπτα wifi χωρις δεδομενα ανοιχτα και χωρις τηλεφώνημα εχει πεσει στο 57% ενω με την kitkat ημουν τετοια ωρα με παρόμοια χρηση στα 85+%. Θα το κρατησω αλλη μια μερα με την 4.5.4 αλλα δεν βλεπω να μενει και για 3η μερα...επιστροφη στην kitkat μεχρι να κανουν αλλαγες! Εκτος αν υπαρχει καμια πιο παλια και πιο stable απο την 4.2.8.2Α...???

 

(δεν θα εβαζα την 4.5.4 αλλα οπως ειχα αναφέρει και πιο πισω ειχα παλι προβλημα με τις επαφες...αργούσε πολυ να μου τις εμφανίσει οπως και στην αναγνώριση κλησης ειχα μεγαααααλη καθυστέρηση... ειχε διορθωθεί με reinstall και clean data αλλα χωρις να κανω καποια αλλαγη η να εγκαταστησω καποιο app που να τις επηρεάζει επανεμφανιστηκε το ιδιο προβλημα το οποιο ειναι πολυ κουραστικο!!!)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...κακό αυτό. Αρα ούτε εμείς τη γλυτώσαμε από το ενεργοβόρο γλυφιτζούρι. Και καλά είχε καλύτερη διαχείριση μπαταρίας το L αλλά τα μέχρι τώρα στοιχεία μέσα από όλες τις συσκευές δείχνουν το αντίθετο. Αν καταφέρνω να έχω γύρω στις 4 ώρες πάντως ευχαριστημένος θα είμαι και θα παραμείνω.

 

Αν ξέρει κάποιος πως απενεργοποιούμε το password στο lock screen ας μου πει και εμένα γιατί η επιλογή μέσα από τα settings είναι στο yes χωρίς επιλογή για no (μα τόσο δεν το βρίσκω;).

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εκτίμηση για τις καθυστερήσεις στο software σε συνδιασμό και με τη συνεχόμενη δημιουργία νέων προϊόντων (σήμερα έβγαλαν το m2 ) είναι η μύνηση που είχε κάνει η ZTE στη meizu και την κέρδισε κιόλας, λόγω του κυκλικού κουμπιού που είχε η meizu στα προϊόντα της, μιας και αυτό ήταν πατέντα της ZTE. Πλέον έχει αντικαταστήσει όλα της τα μοντέλα με το κουμπί σε σχήμα φασολιού ( mx4 με mx5, m1 note με m2 note και με m1 με το m2 που έβγαλε σήμερα ) από εδώ και στο εξής πιστεύω πως θα επικεντρωθούν αρκετά στο software με συνεχόμενα updates και πολύ πιθανό σύντομα να να βγάλουν το Flyme 5.
Link to comment
Share on other sites

Dafaq? Αλήθεια; Εγώ έχω μέχρι τώρα 1 ώρα OST και είμαι στο 80%. Βέβαια εγώ έχω ανοιχτά και τα πάντα όλα (δεδομένα, wi-fi, GPS, facebook-messenger, viber κτλ κτλ) αλλά πάνω από 5.5 ώρες OST...πως διάολο το κατάφερες;

 

Edit: Βρήκα πως βγαίνει και το lock screen password και όλα καλά. Μέχρι στιγμής πάντως δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά της συσκευής. Δούλεψα τα πάντα στο τηλέφωνο και όλα λειτούργησαν σβέλτα και άψογα. Από τη μεριά μου είμαι σίγουρα πλήρως καλυμμένος για τη χρήση που του κάνω.

 

Παρατήρησα ότι μας έβαλαν στα settings επιλογή για ψυχρό ή θερμό χρώμα. Πολύ καλή κίνηση, γυρνάμε σε θερμό τις νύχτες και για θέαση βίντεο και ψυχρό για παιχνίδι. Στη μέση για γενικότερη και καθημερινή χρήση.

Edited by donkyxotis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία για μια λειτουργία του κινητού.. Όταν το κάνω hot spot για να συνδέομαι στο ίντερνετ από το κινητό στο λαπτοπ, μου ζητάει έναν κωδικό. Μου λέει να πάω στις ρυθμίσεις εάν Θέλω να το αλλάξω, αλλά δεν βλέπω κάποια τέτοια επιλογή.. Είχε ποτέ κάποιος ανάλογη εμπειρία ή ξέρει γενικά τί παίζει μ'αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...