Jump to content

Μαθήματα κιθάρας! Να ξεκινήσω ή έχασα το τρένο;


Exposed_Bone
 Κοινοποίηση

Να ξεκινήσω;  

25 members have voted

  1. 1. Να ξεκινήσω;

    • Ναι
      20
    • Όχι
      5


Recommended Posts

16 χρονών, 2α Λυκείου, αρκετός ελεύθερος χρόνος στην διάθεσή μου και θέλω να ξεκινήσω με κλασική και έπειτα ηλεκτρική(βασικά ήθελα ηλεκτρική αλλά μου είπαν αρκετοί ότι είναι καλύτερα να μάθω πρώτα ακουστική για να μου είναι πιο εύκολη η ηλεκτρική και έτσι θα ξέρω και τα 2)..Θα τα καταφέρω:worry: ? Μήπως ξέρετε πόσο καιρό θα μου πάρει περίπου να μάθω "καλά" να παίζω? thnx:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισως ειναι καλυτερα να περιμενεις να τελιωσεις με το λυκιο γιατι ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει απο οτι μου λενε.

Παντος πρωσοπικη μου γνωμη ειναι ν απας κατευθιαν σε ηλεκτρικη αν αυτο θες, και αμα ξερεις να παιζεις ηλεκτρικη θα ξερεις και ακουστικη, αρκει να κανεις θεωρια

Αναλογα με τον χρονο που θα διαθεσεις. Μπορει σε 2 χρονια μπορει και ποτε. Παντος με ταμπλατουρες αμα ασχολιθεις πολυ θα μπορεις να βγαλεις αρκετα γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

16 χρονών, 2α Λυκείου, αρκετός ελεύθερος χρόνος στην διάθεσή μου και θέλω να ξεκινήσω με κλασική και έπειτα ηλεκτρική(βασικά ήθελα ηλεκτρική αλλά μου είπαν αρκετοί ότι είναι καλύτερα να μάθω πρώτα ακουστική για να μου είναι πιο εύκολη η ηλεκτρική και έτσι θα ξέρω και τα 2)..Θα τα καταφέρω:worry: ? Μήπως ξέρετε πόσο καιρό θα μου πάρει περίπου να μάθω "καλά" να παίζω? thnx:O

Οταν λες "κλασικη" εννοεις Bach , Brower κτλ. ή απλα ακορντα? Γιατι αν μαθεις κλασικη τοτε η ηλεκτρικη ειναι παιχνιδακι.

 

Αν σε ενδιαφερουν μονο οι "φασολαδες" τοτε ξεκινα κατευθειαν ηλεκτρικη. Δεν εχει νοημα να ταλαιπωρησεις τα δαχτυλα σου με τις σκληρες χορδες της ακουστικης απο τωρα. ή να ζοριστεις με την κλασικη κιθαρα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι καλυτερα να περιμενεις να τελιωσεις με το λυκιο γιατι ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει απο οτι μου λενε.

Παντος πρωσοπικη μου γνωμη ειναι ν απας κατευθιαν σε ηλεκτρικη αν αυτο θες, και αμα ξερεις να παιζεις ηλεκτρικη θα ξερεις και ακουστικη, αρκει να κανεις θεωρια

Αναλογα με τον χρονο που θα διαθεσεις. Μπορει σε 2 χρονια μπορει και ποτε. Παντος με ταμπλατουρες αμα ασχολιθεις πολυ θα μπορεις να βγαλεις αρκετα γρηγορα

 

Οταν λες "κλασικη" εννοεις Bach , Brower κτλ. ή απλα ακορντα? Γιατι αν μαθεις κλασικη τοτε η ηλεκτρικη ειναι παιχνιδακι.

 

Αν σε ενδιαφερουν μονο οι "φασολαδες" τοτε ξεκινα κατευθειαν ηλεκτρικη. Δεν εχει νοημα να ταλαιπωρησεις τα δαχτυλα σου με τις σκληρες χορδες της ακουστικης απο τωρα. ή να ζοριστεις με την κλασικη κιθαρα.

 

thnx guys για τις συμβουλές ;) ! Μου φαίνεται πως θα ξεκινήσω μαθήματα ηλεκτρικής :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κατι φιλοι μου αρχισαν να μαθαινουν κιθαρα απο μονοι τους. οχι τιποτα το σπουδαιο, απλα κατεβαζουν tabs τραγουδιων και προσπαθουν να τα παιξουν. μερικα tabs που βλεπω δεν βγαινουν στην κιθαρα, και παρατηρησα οτι για ενα τραγουδι υπαρχουν πολλα διαφορετικα tabs! επειδη βλεπω κυριως τα tabs των iron maiden να υποθεσω οτι δεν παιζονται με την κλασσικη, ετσι; για αυτο θελω να μου προτεινετε μια ηλεκτρικη κιθαρα για να αγορασω. καταρχας ειμαι τελειως αρχαριος. θα μπορεσω να μαθω να παιζω ευκολα; ειναι πιο ευκολη στην χρηση απο την κλασσικη;
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις καλή κλασσική δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την ηλεκτρική.Απλά τα δάχτυλα να είναι καλοδουλεμένα.Για μένα θα ήταν καλύτερα να κάνεις κάποια μαθήματα με μια κλασσική ή ακουστική κιθάρα (από κανέναν φίλο σου) ώστε να έχεις λίγη εμπειρία προτού αγοράσεις ηλεκτρική (πόσα λεφτά θα δώσεις?)

 

Οι Iron Maiden έχουν 3 διαφορετικές κιθάρες...

 

EDIT :Την ακουστική δεν στην συνιστώ ιδιαίτερα για εξάσκηση γιατί ζορίζεις πάρα πολύ τα δάχτυλα σου...

 

EDIT 2 :Η καταλληλότερη περιοχή είναι το My Music,αν και υπάρχει σχετικό θέμα με τίτλο Μαθήματα κιθάρας:Να ξεκινήσω ή το έχασα το τραίνο? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=44313&page=6&highlight=%CC%E1%E8%DE%EC%E1%F4%E1+%EA%E9%E8%DC%F1%E1%F2

Link to comment
Share on other sites

Guitar pro.. Η επανάσταση για τους μουσικούς..

Μπορείς να βρεις εύκολα στο νετ τις λεγόμενες power tabs που ανοίγει το πρόγραμμα αυτό.

Σε οποιοδήποτε τραγούδι έχει γραμμένα ¨ΟΛΑ(!) τα όργανα και τα αναπαράγει σε μορφή μιντι. Τα δείχνει είτε σε παρτιτούρα πιάνου είτε σε ταμπς.

Είναι τόσο ακριβές οι παρτιτούρες του που εντόπισα λαθάκια(μικρά) του malmsteen σε live τα οποία ακούγονται και στο cd.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτο το προγραμμα ειναι φοβερο.

 

Παρολο που πιανω πρωτη φορα κιθαρα στην ζωη μου, τα κομματια φαινονται αρκετα ευκολα, αλλα σε αργη ταχυτητα. Μεχρι και το σολο απο το smells like a teen spirit εβγαλα :p

 

Βασικα, Lux αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις σοβαρα με την ηλεκτρικη παρε μια αξιοπρεπη των 300 - 400 ευρω. Φυσικα χρειαζεσαι και ενα καλο ενισχυτη, βρισκεις μερικους καλους με 200-250 ευρω.

 

Αν παλι θες απλα να περνας την ωρα σου (οπως εγω) παρε μια φτηνη κιθαρα (η δικια μου εκανε 270 αλλα μου την εδωσε 220 ο μαγαζατορας), ή μια μεταχειρισμενη.

 

Υπαρχουν πολλοι τυποι κιθαρων, η πιο γνωστη ειναι η stratocaster (ή αλλιως strat), μετα εχουμε τις telecaster ( ή tele) τις les paul (οπως η δικια μου) και τα ταυρακια (sg). Φυσικα καθε κιθαρα παιζει διαφορετικο ειδος τραγουδιων και διαφορετικο αριθμο (οι strat παιζουν σχεδον τα παντα, ενω οι tele ειναι πιο περιορισμενες οσων αφορα τον ηχο τους).

 

Τωρα για το αν θα μαθεις ευκολα αυτο εξαρταται απο σενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξαφνικα βρεθηκα με μια Fender Squier κ κολλησα!Ξερετε κανενα καλο βιβλιο για αυτοδιδακτα μαθηματα ηλεκτρ. κιθαρας?(Για αρχαριους)!Eυχαριστω.:)
http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/100/NEWS/Akrapovic_logo.jpg Ban Me I'm Famous
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....Im new in here,Γουστάρω άγρια την ROCK μουσική και θέλω να μάθω ηλεκτρική.Είμαι 16 απο την Θεσσαλονίκη και σιγουρα δεν εχασα το τρένο αλλα έχω ένα πρόβλημα...θελω να βρώ ενα δάσκαλο να έρχεται στην "Σπιταρονα" να μου κάνει μαθηματα.Αν καποιος ξέρει κανέναν εδώ στη θεσσαλονίκη θα με βοηθησει πολυ. Ευχαριστώ ! !:D

 

contact with me in:sta8akos@yahoo.com OR writte back.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ωπ perfect timing!

 

Well, εγώ και αν έχω χάσει το τρένο! Fact is, πάντα ήθελα να ασχοληθώ και μου τη βάρεσε καλοκαιριάτικα. Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω σαν hobby, ο κολλητός μου παίζει εδώ και χρόνια και μπορεί να μου δείξει κάποια πράγματα μέχρις ότου αποφασίσω να κάνω κανένα μάθημα :)

 

Λόγω περιορισμένου budget κατέληξα σε μια Ibanez GXA70, μου αρέσει ίσως περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη βρήκα στο συγκεκριμένο εύρος τιμής, και μαζί με έναν 10ρι ενισχυτή, ένα απλό κουρδιστήρι και διάφορα παρελκόμενα, έρχομαι ακριβώς στο budget μου.

 

Κανένα σχόλιο-συμβουλή; :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

οχι μαλλον,να τα αρχισεις φιλε μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Λοιπόν σε αυτούς που ρωτάνε... Ρο προηγούμενο κτόμβρη άρχισα να παίζω κλασική και το πάσχα πήρα ηλεκτρική. Βσκ ηλεκτρική δεν έχω κάνει ούτε ένα μάθημα και μέσα σε 5-7 μήνες βγάζω τραγούδια όπω; το tears don't fall, fear off the dark, are you dead yet. Αυτό που έχω να πώ από προσωπική εμπειρία είναι ότι αν θέλετε να μάθετε ηλεκτρική να ξεκινήσετε κατευθείαν και μην πάτε κλασσική κτλπ πρώτα. Αυτές είανι οι γνωστές βλακείες των ωδείων για να βγάλουν λεφτά. όσο για κιθάρες... http://www.thomann.de έχει τα καλύτερα πράγματα για να διαλέξετε φοβερά αξιόπιστο κατάστημα. Να μην πάρετε μια πάνω από 250-300 γιατί αν βαρεθήτε να μην πάνε τσάμπα τα λεφτά. Tab κ videos από lessons στο youtube βοηθάνε πολύ. Χρόνος κ θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται. Επίσης στην αρχή να πάρετε ενισχυτή με παραμόρφωση, να πάιζετε σαν άνρωποι τουλάχιστον

 

Κ για να θυμόμαστε, ΑΛΛΟ πράγμα η κλασική και άλλο η ηλεκτρική!

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα site με πολλά tabs & chords από πολλάααα τραγούδια!!! Είχα να παίξω κιθάρα 7-8 χρόνια και με βοήθησε πολύ στο να τα ξαναθυμηθώ!!

http://www.ultimate-guitar.com/

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βρήκα ένα site με πολλά tabs & chords από πολλάααα τραγούδια!!! Είχα να παίξω κιθάρα 7-8 χρόνια και με βοήθησε πολύ στο να τα ξαναθυμηθώ!!

http://www.ultimate-guitar.com/

 

Η για ακομα περισσοτερα, http://www.911tabs.com . Μηχανη αναζητισεις Tabs που ψαχνει στης μεγαλητερες σελιδες, μεταξυ των οπιον και το ultimate guitar

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 23, και θελω να μαθω ηλ κιθαρα (ειμαι αρχαριος aka noobas :P) εχω χασει το train? Ορεξη να μαθω εχω πολυ...

Currently Using: Apple iPhone 6s 64GB, HTC One Silver

Πέρασαν...: Nokia 3120, Siemens C55, Siemens SX1, Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson W800i, Qtek S200, HTC TyTN II, Nokia 2680, Nokia 6500 Slide (Silver), Nokia E72, Apple iPad 2 32GB WiFi, Apple iPhone 4S White 16GB, HTC Desire (R.I.P.), Samsung Galaxy S4 Black, Apple iPad 3 32GB Cellular, HTC Desire 310

Link to comment
Share on other sites

hello.k ego sta idia me ton red alert alla xeirotera.ntrepomai pou to leo alla eimai 25 k thelo na kano ayto pou den mporesa tosa xronia!na matho ilektiki kithara.eimai asxetos me mousiki k notes.alla exo mia tasi na dimiourgo melodies k epidi akouo metal mia zoh ithela gia hobby bebea pleon na asxolitho me ti kithara.xronos den iparxei polis.oreksi enoite.na tolmiso???mono mi me brisete:)mono mia simbouli..
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μην λετε οτι θελετε. Η κλασσικη κιθαρα δεν ειναι χασιμο χρονου. Ανοιγουν τα δαχτυλα και για οποιον θελει να παιξει καποια πραγματα παραπανω απο τα κλασσικα Rockακια και Heavy Metal κομματια. Προσπαθησε να παιξεις Accept χωρις να εχεις τις βασικες γνωσεις και θα καταλαβεται τη λεω. Στο κατω κατω της γραφης μικροι ειστε και εχετε πολλα χρονια μπροστα σας. Οσοι ψαχνεται για βιβλια παρτε τα βιβλια του Berkley βοηθουν παρα πολυ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΊΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΒΈΒΑΙΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΟ-ΩΔΕΙΟ ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΡΥΘΜΟ.ΒΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟ ΠΥΞ ΛΑΞ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΑΊΖΩ 2ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΈΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΊΡΝΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΣΕΙΣ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ ΒΡΕΣ ΜΙΑ ΠΕΞΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500Ε ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΕΤΗΣΕΙΣ.ΜΠΕΣ YOUTUBE ΚΑΙ ΠΑΤΑ GLOMPOS21 ΕΧΩ ΑΝΑΙΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ VIDEO ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΒΩ ΟΤΙ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΝ
Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια....απο οπου θες ξεκινας...ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ προβλημα

εγω και ΤΟΣΟΙ αλλοι απευθειας με ηλεκτρικη αρχισαμε...ΚΑΝΕΝΑ προβλημα

Link to comment
Share on other sites

...δεν ξερω ποσο αργα φθανει το μηνημα μου , αλλα σχετικα με τα μαθηματα κιθαρας [ χωρις δασκαλο] , οταν ξεκινησα να ασχολουμαι καπως σοβαροτερα , μου εδοσε πολλες ευκολες λυσεις η πρακτικη μεθοδος του ΤΑΚΗ ΜΩΡΑΚΗ .

ειναι αρκετα φτηνη , ευκολοδιαβαστη και λιγη.

θα την βρεις στα καταστηματα του ΝΑΚΑΣ [ σκουφα κεντρο αθηνας] ή στο MARLIRFON , [χαριλαου τρικουπη , κεντρο αθηνας].

φιλικα , JANNISVAS_.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μια καινούρια κιθάρα, με γύρω στα €150! Μού άρεσε αυτή η Fender που είναι και σε καλή τιμή!

Μήπως ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποια άλλη?

 

ευχαριστώ και Καλή Χρονιά!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...