Jump to content

DSL και δίκτυο οπτικών ινών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (16 Νοέ. 2004 , 12:39)

 

Δες τι γράφω πιο πάνω. Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, το ότι οι οπτικές ίνες καλύπτουν πολύ λίγα σπίτια.

 

 

yeap το ξέρω.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην περιοχή που αναφερόμαστε σε μερικές πολυκατοικίες το τελευταίο μίλι και μόνο (δηλαδή το τμήμα που καταλήγει στο κουτί τους) είναι οπτική ίνα αντί για χαλκό.
Δηλαδή υπάρχουν πολυκατοικίες στην Ελλάδα που συνδέονται με οπτική ίνα;;;; :blink: Και έχει εγκατασταθεί σε αυτές μηχάνημα που να μετατρέπει οπτικό-->αναλογικό; :blink:

 

Πάντως αυτό που είχα πει πριν μερικές μέρες οτι η dsl περνάει μόνο πάνω από χαλκό, το είχα ακούσει στην Αγγλία που από ότι καταλαβαίνω απλά έχουν αποκλείσει την περίπτωση να πάρεις dsl αν έχεις οπτική ίνα...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (17 Νοέ. 2004 , 00:30)

 

Δηλαδή υπάρχουν πολυκατοικίες στην Ελλάδα που συνδέονται με οπτική ίνα;;;; :blink: Και έχει εγκατασταθεί σε αυτές μηχάνημα που να μετατρέπει οπτικό-->αναλογικό; :blink:

Στο πρώτο ναι.

Για το τι μηχάνημα ακριβώς έχουν δεν γνωρίζω.

Πάντως αυτό που είχα πει πριν μερικές μέρες οτι η dsl περνάει μόνο πάνω από χαλκό, το είχα ακούσει στην Αγγλία που από ότι καταλαβαίνω απλά έχουν αποκλείσει την περίπτωση να πάρεις dsl αν έχεις οπτική ίνα...

 

Θεωρητικά ADSL περνάει πάνω από χαλκό, αλλά έχουν φτιαχτεί DSLAMs για οπτικές ίνες (αυτά περιμένουν όσοι είναι σε οπτικές ίνες).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απανταχού ΟΠΤΙΚΟΪΝΙΤΕΣ καλημέρα!!! Έχουμε ευχάριστα νέα. Δέχτηκα σήμερα τηλεφώνημα από ΟΤΕ και με ενημέρωσαν ότι λύθηκε το πρόβλημα και ότι μπορούμε επιτέλους να έχουμε κι εμείς οι κακόμοιροι DSL παρόλο που είμαστε πάνω σε οπτικές ίνες. Έκανα ήδη επιτόπια αίτηση τηλεφωνική. :) :)
Link to comment
Share on other sites

Δέχονται πλέον αιτήσεις πελατών που πέφτουν σε οπτικές ίνες και η διάθεση θα ξεκινήσει από 15 Ιανουαρίου! Σπεύσατε! :)
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά μόνο εμένα ενημέρωσαν για τις οπτικές ίνες; :p

Κανένα νέο από κάποιον άλλο; Πάντως όσον αφορά εδώ την περιοχή μου (Αμπελόκηποι-Γουδί) φαίνεται να λύνεται το θέμα και προμηθεύτηκαν εξοπλισμό οι ΟΤΕδες. Όσοι είστε σε αυτήν την περιοχή και επιθυμείτε DSL κάντε μια αίτηση και από τις 15 Γενάρη θα έχετε κι εσείς DSL.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά όχι μόνο διατίθεται DSL σε αυτούς που περνάνε από οπτικές ίνες αλλά αυτό γίνεται και με ταχύτατες διαδικασίες! Ένας φίλος που μένει στο αστικό κέντρο Ακροπόλεως και είχε αυτό το πρόβλημα μέσα σε 3 μέρες απέκτησε DSL!! Είναι θέμα ελάχιστων ημερών να αποκτήσουμε όλοι πλέον... Μέχρι τις 15 Ιανουαρίου θα έχουν ενεργοποιηθεί όλοι όσοι έχουν κάνει αίτηση. :)
Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και σε αλλο thread. Το πιθανοτερο ειναι οτι στο φιλο που ενεργοποιηθηκε, εβγαλαν τη γραμμη του απο την οπτικη και γι' αυτο επαιξε.

Τα διασημα miniDSLAM που λυνουν το προβλημα των οπτικων κεντρων, δεν εχουν μπει ακομη. Τωρα ασχολουνται με το προβλημα των Siemens. Εχουν σκοπο αυτες τις μερες να τελειωσουν με αυτο το προβλημα. Αν ολα πανε καλα τοτε χρειαζονται περιπου 15 μερες για να ενεργοποιησουν και τα miniDSLAM (αν δεν παρουσιασουν προβλημα κι αυτα).

Μεχρι τοτε παιρνουν αιτησεις (που μπαινουν ομως στο συρταρι και οχι στο πληροφοριακο συστημα, αρα δεν υπαρχει και σειρα προτεραιοτητας).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρκετοί πλέον έχουν DSL που βρίσκονται πάνω σε οπτικές ίνες. Καθημερινά δίδονται νέες προσβάσεις. Τουλάχιστον για Αθήνα εντός αυτής της εβδομάδας θα ικανοποιηθούν σχεδόν όλες οι αιτήσεις μου είπαν από ΟΤΕ. Εγώ βέβαια ακόμα την περιμένω... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου γραμμή είναι πλέον έτοιμη και παρόλο που βρίσκομαι σε οπτικές ίνες έχω κι εγώ DSL... Το θρεντ έχει ατονίσει βλέπω, από δω και πέρα πλέον όμως δεν έχει και λόγο ύπαρξης... (θετικό αυτό! :) )
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως αν και εχω κανει την αιτηση πολυ πριν τα Χριστουγεννα, δεν....

Πηρα σημερα τηλ και μου ειπαν οτι κατζχωρηθηκε στο συστημα η αιτηση αλλα να παρω τελος της αλλης εβδομαδας να μου πουν αν γινεται :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος azeppos ( 4 Ιαν. 2005 , 20:55)

 

Εμενα παντως αν και εχω κανει την αιτηση πολυ πριν τα Χριστουγεννα, δεν....

Πηρα σημερα τηλ και μου ειπαν οτι κατζχωρηθηκε στο συστημα η αιτηση αλλα να παρω τελος της αλλης εβδομαδας να μου πουν αν γινεται :(

 

 

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος azeppos ( 5 Ιαν. 2005 , 09:08)

 

Μενω στο Συνταγμα :mad:

 

Λίγη υπομονή φίλε μέχρι την άλλη εβδομάδα...Πλέον οι αιτήσεις και ημών των οπτικών ινών περνιούνται κανονικά στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΟΤΕ και όχι χειρόγραφα. Μπορούμε να πούμε με σχετική σιγουριά τώρα ότι θα είμαστε περισσότερο προνομιούχοι από αυτούς που βρίσκονται σε χαλκό, με μεγαλύτερες ταχύτητες και λιγότερο traffic... (Καλά και το Σύνταγμα οπτικές ίνες; Φαντάζομαι πόσες εταιρείες θα θέλανε εκεί DSL τόσο καιρό και δεν θα μπορούσαν να έχουν... :whistle: )

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι του ΟΤΕ μας διαβαζουν :p

Πριν 5 λεπτα με πηρε μια υπαλληλος και μου ειπε οτι απο 12 Ιανουαριου θα εχει ενεργοποιηθει το aDSL στην γραμμη μου και να φροντισω να προμηθευτω τον καταλληλο εξοπλισμο :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος azeppos ( 5 Ιαν. 2005 , 12:40)

 

Μηπως οι του ΟΤΕ μας διαβαζουν :p

Πριν 5 λεπτα με πηρε μια υπαλληλος και μου ειπε οτι απο 12 Ιανουαριου θα εχει ενεργοποιηθει το aDSL στην γραμμη μου και να φροντισω να προμηθευτω τον καταλληλο εξοπλισμο :D

 

Άντε καλορίζικο και σε σένα λοιπόν!Αραιώνουμε σιγά-σιγά από δω βλέπω... :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήραν απο τον ΟΤΕ, απο το ΟΤΕshop και μου είπαν σε 5 μέρες αδσλ σε οπτικη ίνα. Ρωτησα και μου είπαν οτι απο το τηλεμαρκετινγκ του οτε ειδαν ποσοι εχουν αρκετα ηψηλο ΕΠΑΚ και τους τηλεφωνουν καθώς αυτοί θα έιναι οι πιο πιθανοι υποψηφιοι πελάτες.

 

Εξυπνη κίνηση ομολογουμένως που είναι ενάντια στην τσέπη του ΟΤΕ. Μπράβο τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dream_GR ( 6 Ιαν. 2005 , 00:58)

 

Εμένα με πήραν απο τον ΟΤΕ, απο το ΟΤΕshop και μου είπαν σε 5 μέρες αδσλ σε οπτικη ίνα. Ρωτησα και μου είπαν οτι απο το τηλεμαρκετινγκ του οτε ειδαν ποσοι εχουν αρκετα ηψηλο ΕΠΑΚ και τους τηλεφωνουν καθώς αυτοί θα έιναι οι πιο πιθανοι υποψηφιοι πελάτες.

 

Εξυπνη κίνηση ομολογουμένως που είναι ενάντια στην τσέπη του ΟΤΕ. Μπράβο τους.

 

Α έτσι εξηγείται λοιπόν... Με ρουφιανιά μας βρήκαν! :p

Εγώ όμως το ήθελα και καλά κάνανε που με βρήκαν! Τελικά φίλε πείστηκες να βάλεις ADSL; Προφανώς υποθέτω ότι τώρα που οι οπτικές μπαίνουν στο δίκτυο δεν θα υπερφορτωθούν τα κέντρα και να γίνεται πανικός στις ταχύτητες... Ελπίζω δηλαδή να έχουν προνοήσει σε αυτό... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ρουφιανιά ή όχι, η ουσία είναι ότι είχα κάνει αιτηση απο τον Σεπ 2003 και λόγω ΟΝΟΥ δεν γινόταν τιποτε. Γραμματα στην ΕΕΤΤ στα υπουργεία και πάλι τίποτε φυσικά.

 

Η αλήθεια έιναι ότι εχω λογαριασμό ΕΠΑΚ €300 τον μήνα για δυο 64άρες ISDN συνδέσεις που είναι ΟΝ 12 ώρες την ημέρα. Φυσικά και πειστηκα να βάλω ADSL και μάλιστα 1000άρα αφού από ότι μου έιπαν απο τον σχεδιασμό του ADSL οι χιλιάρες και οι 500άρες έχουν λιγότερο συνοστισμό, καθώς αποτελούν το 20% του συνόλου και έχουν αλλο VP (Virtual Path) στα BBRAS. Οχι οτι δεν πιττάρουν και αυτά αλλά αν μή τι άλλο είναι σε λίγο καλίτερη μοιρα απο τις 384 και 256άρες.

 

Απο Τετάρτη της Αλλης Εβδομάδας θα ξέρω τελικά πόσο αποτελεσματική είναι η ADSL over ISDN over Fiber optic network!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dream_GR ( 6 Ιαν. 2005 , 02:26)

 

Ρουφιανιά ή όχι, η ουσία είναι ότι είχα κάνει αιτηση απο τον Σεπ 2003 και λόγω ΟΝΟΥ δεν γινόταν τιποτε. Γραμματα στην ΕΕΤΤ στα υπουργεία και πάλι τίποτε φυσικά.

 

Η αλήθεια έιναι ότι εχω λογαριασμό ΕΠΑΚ €300 τον μήνα για δυο 64άρες ISDN συνδέσεις που είναι ΟΝ 12 ώρες την ημέρα. Φυσικά και πειστηκα να βάλω ADSL και μάλιστα 1000άρα αφού από ότι μου έιπαν απο τον σχεδιασμό του ADSL οι χιλιάρες και οι 500άρες έχουν λιγότερο συνοστισμό, καθώς αποτελούν το 20% του συνόλου και έχουν αλλο VP (Virtual Path) στα BBRAS. Οχι οτι δεν πιττάρουν και αυτά αλλά αν μή τι άλλο είναι σε λίγο καλίτερη μοιρα απο τις 384 και 256άρες.

 

Απο Τετάρτη της Αλλης Εβδομάδας θα ξέρω τελικά πόσο αποτελεσματική είναι η ADSL over ISDN over Fiber optic network!!!!

 

Τι έγινε τελικά;Ήρθε η DSL; Εμένα όλα οκ. :) Από την Κυριακή συνδέθηκα κανονικότατα κι εγώ στο δίκτυο με το Alcatel 530i με ΟΤΕ πρόσβαση και Forthnet 256... Μια χαρά όλα. Μετά από 1 χρόνο υπομονής, ήρθαν τα ευχάριστα. :cool:

 

Κανένας άλλος σε οπτικές που ενεργοποίησε τη γραμμή του;

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιηθηκε και εμενα απο την Δευτερα, αλλα μολις σημερα βρηκα χρονο να κατσω να το συνδεσω :o

Λοιπον συνδεση 512 με Hol και Level One Wireless Modem-Router WBR-3407!

Εγκατασταση γρηγορη και απροβληματιστη, τοσο σε Lan οσο και σε Wlan :)

Το μονο που με χαλαει για την ωρα ειναι οτι δεν μου δουλευει το splitter που αγορασα απο το Πλαισιο :(

Δηλαδη οταν συνδεω το modem ολα καλα και ωραια, αλλα δεν εχω τηλ μεσω του netmod!

Απο ταχυτητα πεταει :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε, δεν πηρα κανενα εξοπλισμο απο τον ΟΤΕ, παρα μονο την γραμμη.

Εξοπλισμο, αν δεν κανω λαθος δινει μονο αν αγορασεις και το modem :o

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ναι έχεις δίκιο. Αν δεν αγοράσεις modem/router δεν σου δίνει σπλιτεράκι ο πΟΤΕ. Ποιο είναι το πρόβλημά σου τώρα φίλε azeppos;
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι οταν βαζω το splitter δουλευει το DSL αλλα οχι το netmod :(

Δεν φερνει καθολου σημα στα τηλεφωνα , αλλα το router σφαιρα :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...