Jump to content

LG G3 ή Sony Xperia Z2;


panoso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέψου τα smartphones σαν τους υπολογιστές. Όσο καλύτερες προδιαγραφές , επομένως και ακριβότερο, έχει κάποιο, τόσο καλύτερα και απροβλημάτιστα τρέχει το Android και οι εφαρμογές. Πόσο μάλλον που όσο περνάει ο καιρός , οι εφαρμογές γίνονται όλο και πιο βαριές , όλο και πιο απαιτητικές... Κάτω από αυτό το πρίσμα πρέπει να το σκεφτείς. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ταυτόχρονα το p , το SP και το Z1c . Για αυτά που θέλω να κάνω με το καθένα από αυτά, δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Το Z1c τρέχει απροβλημάτιστα και χωρίς κολλήματα τα πάντα, το SP τώρα πλέον με την τελευταία αναβάθμιση για τα λεφτά του είναι vfm. Το P αγκομαχάει λίγο.

Ανάλογα με τη χρήση που θέλει κάποιος το smartphone, παίρνει και ανάλογη με ανάλογα λεφτά συσκευή. Πάντως εγώ δεν θα έπαιρνα φθηνή συσκευή για Android οποιασδήποτε μάρκας.

Για αυτό που σου λένε οι φίλοι σου νομίζω ότι όλα τα φθηνά Android καθυστερούν και εννοείται κολλάνε ανεξαρτήτως μάρκας.

 

δηλαδη εως 200 ευρω μου προτεινεις wp phone Και οχι android Phone? Καποια συγκεκριμενη συσκευη εχεις στο νου σου να την εχω υποψη ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβως μονο συναρτηση hw. Απόδειξη τα moto g, nexus, galaxy sx.... Επίσης το θέμα με το wifi του sp δεν είχε να κάνει με την εκδοση του android ουτε με τον επεξεργαστή και την gpu...

Το έφτιαξαν όμως και αυτό δεν είναι καθαρά κόλλημα (με την έννοια που το έλεγε ο φίλος) της συσκευής, bug είναι του software της Sony. Μην μου πεις όμως ότι και σε άλλες μάρκες δεν υπάρχουν bugs και μάλιστα τεράστια ώστε να φτάσουν οι εταιρίες στο σημείο να αποσύρουν την αναβάθμιση μέχρι να τη στρώσουν. Και μιλάω για Samsung, ακόμα και η ίδια η Google με τα nexus. Για LG και για HTC , δεν έχω γνώμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δηλαδη εως 200 ευρω μου προτεινεις wp phone Και οχι android Phone? Καποια συγκεκριμενη συσκευη εχεις στο νου σου να την εχω υποψη ???

Δεν έχω άποψη για wp phones. Θα σου πω όμως πως αν παίρνεις για πρώτη φορά smartphone Android και θέλεις μια πρώτη επαφή με το λειτουργικό και ήπια χρήση με μερικά προγράμματακια στην αρχή, πάρε ένα φθηνό. Να ξέρεις όμως ότι όσο περνάει ο καιρός και θα επεκτείνεται η γνώση σου στο Android, θα γίνεσαι όλο και πιο απαιτητικός από το τηλέφωνο και κάποια στιγμή θα σταματήσει να ανταποκρινεται όπως εσύ θέλεις.

Αν από την άλλη έχεις επαφή με το Android και θέλεις να επεκταθείς , πάρε κάτι πιο ακριβό...

Από την άλλη όμως είναι και ο καθένας τι θέλει, πχ έχω φίλο που δεν τον πειράζει να πάτα ένα κουμπί στο κινητό του και να περιμένει να εκτελεστεί η οποία εντολή μετά από 3 δευτερόλεπτα! Εμένα από την άλλη θα με τρελαίνε αυτό! :D

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξαν όμως και αυτό δεν είναι καθαρά κόλλημα (με την έννοια που το έλεγε ο φίλος) της συσκευής, bug είναι του software της Sony. Μην μου πεις όμως ότι και σε άλλες μάρκες δεν υπάρχουν bugs και μάλιστα τεράστια ώστε να φτάσουν οι εταιρίες στο σημείο να αποσύρουν την αναβάθμιση μέχρι να τη στρώσουν. Και μιλάω για Samsung, ακόμα και η ίδια η Google με τα nexus. Για LG και για HTC , δεν έχω γνώμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω άποψη για wp phones. Θα σου πω όμως πως αν παίρνεις για πρώτη φορά smartphone Android και θέλεις μια πρώτη επαφή με το λειτουργικό και ήπια χρήση με μερικά προγράμματακια στην αρχή, πάρε ένα φθηνό. Να ξέρεις όμως ότι όσο περνάει ο καιρός και θα επεκτείνεται η γνώση σου στο Android, θα γίνεσαι όλο και πιο απαιτητικός από το τηλέφωνο και κάποια στιγμή θα σταματήσει να ανταποκρινεται όπως εσύ θέλεις.

Αν από την άλλη έχεις επαφή με το Android και θέλεις να επεκταθείς , πάρε κάτι πιο ακριβό...

Από την άλλη όμως είναι και ο καθένας τι θέλει, πχ έχω φίλο που δεν τον πειράζει να πάτα ένα κουμπί στο κινητό του και να περιμένει να εκτελεστεί η οποία εντολή μετά από 3 δευτερόλεπτα! Εμένα από την άλλη θα με τρελαίνε αυτό! :D

 

εχω εμπειρια με το samsung galaxy y το πρωτο κινητο smartphone και android . παρολο την κακη αξιολογηση με πειραζει που αργει στο facebook και κολλαει. ολα τα αλλα τα θεωρω πολυ καλα. και παρολο που με νομιζα για απαιτητικο χρηστη αρκουμε στα απλα αλλα βεβαιως θελω φλας καλη καμερα μπροστινη καμερα να μην κολλαει στο φβ και γενικα και μπορω να διαθεσω εως 200 ευρω. ειχα σκευτει για το sony xperia m2 Καποιο αλλο που θα βγει στο μεταξυ ή nokia lumia 830 ή 730 ή καποιο αλλο (θα περιμενω να βγουν τα 830 και 730)

Link to comment
Share on other sites

Αν το φλας όπως το θέτεις είναι must για σένα κοίτα κανένα lumia... Για τα άλλα δεν θα έχεις πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μεχρι 200 ευρω το μονο που αξιζει ειναι nexus και τιποτα αλλο? βεβαια το νεξους ειναι λιγο πιο ακριβο.

 

Lg L9ii και Moto g ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...