Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά θα έρθει ο θείος μου από Αμερική για τα Χριστούγεννα..Άμα μου φέρει το IPHONE 6 θα λειτουργεί εδώ κανονικά;;θα υπάρχει κανένα πρόβλημα πλην της εγγύησης;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάνε δες τα λίγο από κοντά...Ναι Μετά από κοντά 3μήνες διορθώθηκαν όλα τα θέματά εκτός από την οθόνη..εκεί έχει ακόμη τα χαλιά της σε σχέση με το 2..από την άλλη το 2 Δεν απέχει σε hardware πολύ από το 3...αντιθέτως το 2 πάσχει σε οθόνη και μπαταρία

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

αν το λιώνεις πάρε το F1 , αν θες απλά να τρέχει σωστά και να είναι πανέμορφο , λεπτό, ελαφρύ και με την καλύτερη οθόνη εκεί έξω πήγαινε στο idol X
Link to comment
Share on other sites

Επι ενα πεντάμηνο κάτοχος του z2 τα θετικά της συςκευης ειναι.

1.Οθονη

2.Αυτονομια

3.Ποιοτητα/υλικά κατασκευής

4.Απροβληματιστη συσκευη που δεν θα σε προδώσει ποτε και δεν εχει αναφερθει κανένα αρνητικό με εξαίρεση την εγγραφή σε 4k που απο την υπερθέρμανση μετα απο 6-8 λεπτά θα σου κλείσει η εφαρμογή της κάμερας.(αυτο ειναι το μοναδικό αρνητικό της συςκευης)

5.Τα 3gb ram.

 

Για το s5 δεν εχω προσωπική άποψη παρά απο όσα εχουν δηλώσει κάτοχοι του οτι εχει εξαιρετικη οθονη και κάμερα.

Τίποτα αλλο δεν ξερω,μιας και προςωπικα δεν μου αρέσει η συσκευη σε σχεση με το z2 μιας και υπολείπεται σε ποιότητα/υλικά κατασκευής,εχει μικρότερη μπαταρία,εχει 2gb ram έναντι 3gb του xperia,το home button το βριςκω αναχρονιστικό στο s5 εξιςου και ούτε με ενδιαφέρουν δακτυλικά αποτυπώματα και ενα σωρό αλλες περιττές λειτουργίες που επιβαρύνουν τη συσκευη.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αν το λιώνεις πάρε το F1 , αν θες απλά να τρέχει σωστά και να είναι πανέμορφο , λεπτό, ελαφρύ και με την καλύτερη οθόνη εκεί έξω πήγαινε στο idol X

 

Η χρηση του θα ειναι τα κλασικα τηλεφωνα μηνυματα, αρκετο σερφαρισμα και κανενα παιχνιδι οταν θα βαριεμαι. Να μπορει να δουλευει το facebook και το messenger οοως τα εχουν κανει, viber και κανενα gps σαν το sygic

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

αρα f1 €125

αν ανεβαινεις δες και a806 €140 vickmall.com

 

το Α806 το αποκλειω δυστυχως γιατι ειναι με μια καρτα. Το F1 εχει μεγαλη διαφορα στην οθονη απο το Idol x; Εχω το one touch star με amoled οθονη και μου αρεσει παρα πολυ... αν παω σε κατι χειροτερο σε οθονη πιθανο να ξενερωσω...

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα αν ειναι network unlocked (δλδ το πλήρωσε κανονικά κάνα 700 δολάρια) τότε ναι αν εχει αγοραστεί με κάποιο συμβόλαιο τότε όχι (θα είναι κλειδωμένο στο δίκτυο που έχει το συμβόλαιο)
Link to comment
Share on other sites

ειναι και το δικαρτο zenfone 5. βγαινει σε διαφορες εκδοσεις.

το minideal.net εχει εκδοση με 2ram, 16rom, μπαταρια 2400mah στα €147.

 

επισης αν εισαι οκ με το μεγεθος 5.5" και δε βιαζεσαι, αναμενεται αυτο το μηνα το coolpad f2 (δικαρτο).

Link to comment
Share on other sites

το Α806 το αποκλειω δυστυχως γιατι ειναι με μια καρτα. Το F1 εχει μεγαλη διαφορα στην οθονη απο το Idol x; Εχω το one touch star με amoled οθονη και μου αρεσει παρα πολυ... αν παω σε κατι χειροτερο σε οθονη πιθανο να ξενερωσω...

 

ναι και λογικό , το idol X ήταν η περσινή ναυαρχίδα της Alcatel/TCL , θα κάνει όλα αυτά που λες, το θέμα είναι ότι θα σου κρατάει μία μέρα. Είναι όπως το nexus 5 σε θέμα μπαταρίας (αν έχεις διαβάσει καθόλου )...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το κατάστημα αν είναι αξιόπιστο. Το best price μηχανή αναζήτησης τιμών είναι σαν το σκρουτζ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Είμαι ήδη κάτοχος του μήλου iphone 4 s και θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση. Θα ήθελα να κάνω την αναβάθμιση σε κάποιο απο τα δύο και όχι σε plus. Αναφέρω τα συγκεκριμένα γιατί και τα δύο μου αρέσουν απο design αλλα κάπως σαν να είδα ότι δεν έχουν και πολύ μεγάλες διαφορές τα δύο κινητά και απο την άλλη φοβάμαι για την μπαταρία του 6 ότι τα 1810 mah είναι λίγα για την οθόνη που έχει. To iphone 5s είναι πιο compact κινητό και ωραίο . Mπορείτε να με βοηθήσετε ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Είμαι ήδη κάτοχος του μήλου iphone 4 s και θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση. Θα ήθελα να κάνω την αναβάθμιση σε κάποιο απο τα δύο και όχι σε plus. Αναφέρω τα συγκεκριμένα γιατί και τα δύο μου αρέσουν απο design αλλα κάπως σαν να είδα ότι δεν έχουν και πολύ μεγάλες διαφορές τα δύο κινητά και απο την άλλη φοβάμαι για την μπαταρία του 6 ότι τα 1810 mah είναι λίγα για την οθόνη που έχει. To iphone 5s είναι πιο compact κινητό και ωραίο . Mπορείτε να με βοηθήσετε ?

 

Στην θεση σου θα περίμενα να πάω στο iphone 6. Καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη, επεξεργαστής γενικά τα πάντα. Το κυριότερο είναι ότι 4,7 είναι ένα καλό μέγεθος για να έχεις τόσο την ευκολία της μετακίνησης όσο και την απόλαυση της οθόνης. Πχ σε μένα που έχω το 5s δεν μου αρέσει κάποιες φορές όταν βλέπω φωτογραφίες γιατί μου φαίνονται σχετικά μικρές. Η αυτονομία και των δυο είναι πολύ καλή. Ιδιαίτερα σε wifi, 4g είναι από τις καλύτερες συσκευές. Αντίθετα σε κλήσεις και 3g browsing υστερούν αρκετά. Το βασικό είναι βεβαια και τα χρήματα που θα θέλεις να δώσεις και ποσο καιρο έχεις σκοπο να την κρατήσεις την συσκευή. Άμα έχεις τα χρήματα και θέλεις για καιρο την συσκευή θα σου πρότεινα το iphone 6 με τα 64gb. Καλές αγορές !

Link to comment
Share on other sites

iPhone 6 φυσικά.

 

Πάρε και ένα παράδειγμα του σήμερα.

Εάν είχες τώρα iPhone 4, θα είχες μείνει στην απ' έξω για iOS 8. Και αυτό που μόλις σου είπα, σε 3 χρόνια θα το βρεις μπροστά σου αν πάρεις σήμερα το iPhone 5S.

 

Αναφέρεσαι στη μπαταρία, όλοι αναφέρονται στη μπαταρία του iPhone 5S που κρατά μόλις 6 ώρες.

Είναι δυνατόν;

Εμένα γιατί το iPhone 5 κρατά 1μιση ημέρα το τρίτο έτος λειτουργίας του στα χέρια μου;

 

iPhone 6, αν μπορείς από Αμερική χωρίς συμβόλαιο (για να βάλεις τη δική σου sim μέσα), αλλιώς από Ευρώπη επέλεξε Αγγλία που έχει 685 ευρώ ή Γερμανία που έχει 699 ευρώ. Ενώ Ιταλία έχει 729, όπως φαντάζομαι τόσο θα έχει σε λίγο καιρό και στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

XIAOMI HONGMI REDMI 1S MSM8228 1.6GHz 4.7 Inch HD Screen MIUI V5 - 152€ τελική από επίσης πολύ αξιόλογο μαγαζί

Το θέμα στο φόρουμ είναι εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391805

Και σίγουρα μετά θα χρειαστεί να περάσεις και μία βόλτα από την ελληνική κοινότητα της miui για να περάσεις την πιο τελευταία ελληνική έκδοση

Link to comment
Share on other sites

@maddoctor

Ρωτάω για 2GB και μου στέλνεις για 1GB? :P

Επίσης ρώτησα για το Xiaomi Redmi Note.. γιατί κάποια παιδιά λέγανε πως περιμένουν! :)

Όπως και να χει σε ευχαριστώ για το χρόνο σου..

 

Γενικά.. καλύτερα quad core με 2gb ram ή octa core με 1gb ram ???

Link to comment
Share on other sites

@maddoctor

Ρωτάω για 2GB και μου στέλνεις για 1GB? :P

Επίσης ρώτησα για το Xiaomi Redmi Note.. γιατί κάποια παιδιά λέγανε πως περιμένουν! :)

Όπως και να χει σε ευχαριστώ για το χρόνο σου..

 

Γενικά.. καλύτερα quad core με 2gb ram ή octa core με 1gb ram ???

Είδα ότι ρωτούσες πιο πανω γι' αυτό....

2giga ram καλύτερα. Δες το s860 της lenovo που κυκλοφορεί ελλάδα. Ψάξτο στην κατηγορία lenovo, ένα θέμα για την παρουσίαση κινητων εδω στην ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό για τη γυναίκα κι έχω καταλήξει στα παραπάνω. Μου φαίνονται ίδια, αν και το όνομα thl έχει βαρύτητα... Επίσης, αν και στην περιγραφή του landvo αναφέρεται ως dual sim, στις φωτό βλέπω μια θέση. Κάποιος που έχει το Landvo ή γενικότερα κάποια γνώμη?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 εκδοσεις για το Landvo.Μια μονοκαρτη 4G και μια 2καρτη 3G.Προσωπικα παρηγγειλα την 2η απο το gearbest στα 87$ με κουπονι.Τo THL εχει ηδη πολλους κατοχους αρα και μεγαλυτερη υποστηριξη.Η Landvo,την οποια θεωρω αρκετα ποιοτικη για τα λεφτα της δεν εχει ιδιαιτερη υποστηριξη (απο κατοχους) στα μεχρι τωρα μοντελα της.

Πιο σιγουρη επιλογη,αφου ειναι και για γυναικα το T6S.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site ή εργαλείο που μπορείς να βάζεις διάφορες παραμέτρους (όπως έχει το skroutz) και να σου εμφανίζει τα κινέζικα κινητά που υπάρχουν μέσα σε αυτές τις παραμέτρους;

Π.χ octa-core, 3000mah, 2gb Ram, τιμή μέχρι 250 ευρώ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Επίσης στα site αυτά βλέπω πως ζητάνε να σημανθεί το πακετό ως δώρο για την αποφυγή φορολόγησης. Τι ακριβώς "παίζει" με αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...