Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!

τα κοίταξα όλα και μάλλον πάω για Huawei honor 4x γιατί 'μ'άρεσε' πιο πολύ απ' όλα. :p

ελπίζω να μη το μετανιώσω! :)

το meizu ξεφεύγει λίγο από τον προυπολογισμό μου.

 

για το lenovo s90 καμμιά γνώμη;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!

τα κοίταξα όλα και μάλλον πάω για Huawei honor 4x γιατί 'μ'άρεσε' πιο πολύ απ' όλα. :p

ελπίζω να μη το μετανιώσω! :)

το meizu ξεφεύγει λίγο από τον προυπολογισμό μου.

 

για το lenovo s90 καμμιά γνώμη;;

 

Το έχω το honor 4Χ, απροβληματιστο κινητο ευρωπαϊκών προδιαγραφών, καλη κάμερα (για 199 ευρώ).Amazon it θα το πάρεις;

Καλοδουλευτο

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως το τι θες να κανεις. Το εχω δει απο εναν γνωστο μου, απο τα ΠΟΛΥ καλα κινεζικα. Απλα απευθυνεται σε λιγο πιο απαιτητικο κοινο. Αν κανεις καθημερινη χρηση(ιντερνετ,viber,messenger,κανα παιχνιδι) σε καλυπτουν απολυτα τα παραπανω. Εκτος αν σου αρεσει τοσο πολυ εμφανισιακα το huawei.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτίμησα ένα ZTE v220 που βρήκα σε πολύ καλή τιμή από αγγελία σαν καινούριο.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ψαχνω tablet περιπου 8 ιντσες λογω φορητοτητας android κατα προτιμηση και με 32gb εσωτερικη αν ειναι εφικτο γιατι δε θελω να ασχοληθω με root..Θελω να σηκωνει βαριες εφαρμογες τυπου gaming απροβληματιστα και το ποσο που διαθετω ειναι 350-400..Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες! Γράφω εκ μέρους της κοπέλας μου καταρχήν που βρίσκεται σε απόγνωση μη μπορώντας να αποφασίσει που να καταλήξει. Εδώ και μήνες ήθελε να πάρει το samsung A5 (ασχετο με αυτα που κοιτάει τώρα προφανώς) αλλά όταν εγώ πήρα ένα Oppo find 7a ξαφνικά ξεκόλλησε από τα συνηθισμένα και είπε ότι θέλει να πάρει κάτι άλλο. Απαραίτητη προϋπόθεση ειναι η καλή κάμερα (για φωτογραφίες περισσότερο, όχι βίντεο) και από ότι κατάλαβα ειναι αρκετά ικανοποιημένη από του find 7. Παιχνιδακια, σερφαρισμα, χαζομαρουλες κλπ να παιζουν οκ (και 2 γιγα ραμ ειναι αρκετα νομιζω), ραδιοφωνο καλό θα ήταν αν υπαρχει. Δε μας νοιάζει για δίκαρτο.

 

Είδα παράλληλα ότι η τιμή του Xiaomi Mi4 έπεσε κατακόρυφα τις τελευταίες μέρες και τις το έδειξα (άνετα θα το έπαιρνα κι εγώ αντί του oppo) αλλά χαζεύοντας είδαμε και το ZTE Nubia Z9 mini. Κλείνει περισσότερο προς το ΖΤΕ βεβαια και εδώ που τα λέμε το αν ο snapdragon 615 ειναι λίγο κατώτερος από τον 801 δεν νομίζω πως την απασχολεί και πολύ. Εξάλλου και οι δύο σηκώνουν άνετα παιχνιδάκια.

Απλά θα θέλαμε να πάρουμε κι άλλες γνώμες πάνω σε αυτά τα δυο μοντέλα ή αν αξίζει να παμε σε κάτι άλλο που ίσως δεν ξέρω καν γιατι δε το εχω ανακαλύψει ακόμα :p

 

Ευχαριστούμε :happy:

 

ΥΓ: Το Mi4 FDD LTE ειναι αυτό που παίζει και 4G στην Ελλάδα; Από ότι είδα παίζει στις μπάντες 1 και 3 ενώ στην Ελλάδα έχουμε την 3 και την 7. Θα υπάρχει πρόβλημα; Δεν ειναι μείον αυτό;

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη ότι αυτά τα δύο δεν συγκρίνονται. πήγαινε στο Moto x με κλειστά μάτια. όντως είναι μικρογραφία του Nexus με κάποιες έξτρα εφαρμογές. θα αναβαθμίζεται για καιρό ακόμα ενώ το μέλλον του sony σύμφωνα και με το ιστορικό αυτής της εταιρείας είναι αβέβαιο. το μόνο αρνητικό στο moto είναι η χαμηλή επίδοση της μπαταρίας του.

 

Βέβαια αν σου είναι τόσο σημαντικά η sd και το dual sim το m4 είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες! Γράφω εκ μέρους της κοπέλας μου καταρχήν που βρίσκεται σε απόγνωση μη μπορώντας να αποφασίσει που να καταλήξει. Εδώ και μήνες ήθελε να πάρει το samsung A5 (ασχετο με αυτα που κοιτάει τώρα προφανώς) αλλά όταν εγώ πήρα ένα Oppo find 7a ξαφνικά ξεκόλλησε από τα συνηθισμένα και είπε ότι θέλει να πάρει κάτι άλλο. Απαραίτητη προϋπόθεση ειναι η καλή κάμερα (για φωτογραφίες περισσότερο, όχι βίντεο) και από ότι κατάλαβα ειναι αρκετά ικανοποιημένη από του find 7. Παιχνιδακια, σερφαρισμα, χαζομαρουλες κλπ να παιζουν οκ (και 2 γιγα ραμ ειναι αρκετα νομιζω), ραδιοφωνο καλό θα ήταν αν υπαρχει. Δε μας νοιάζει για δίκαρτο.

 

Είδα παράλληλα ότι η τιμή του Xiaomi Mi4 έπεσε κατακόρυφα τις τελευταίες μέρες και τις το έδειξα (άνετα θα το έπαιρνα κι εγώ αντί του oppo) αλλά χαζεύοντας είδαμε και το ZTE Nubia Z9 mini. Κλείνει περισσότερο προς το ΖΤΕ βεβαια και εδώ που τα λέμε το αν ο snapdragon 615 ειναι λίγο κατώτερος από τον 801 δεν νομίζω πως την απασχολεί και πολύ. Εξάλλου και οι δύο σηκώνουν άνετα παιχνιδάκια.

Απλά θα θέλαμε να πάρουμε κι άλλες γνώμες πάνω σε αυτά τα δυο μοντέλα ή αν αξίζει να παμε σε κάτι άλλο που ίσως δεν ξέρω καν γιατι δε το εχω ανακαλύψει ακόμα :p

 

Ευχαριστούμε :happy:

 

ΥΓ: Το Mi4 FDD LTE ειναι αυτό που παίζει και 4G στην Ελλάδα; Από ότι είδα παίζει στις μπάντες 1 και 3 ενώ στην Ελλάδα έχουμε την 3 και την 7. Θα υπάρχει πρόβλημα; Δεν ειναι μείον αυτό;

Αφού έχει μια από τις 2 μπάντες θα κάνει τη δουλειά με 4G προς το παρών ..είναι ανάλογα και την εταιρία που έχει cosmote, vodefone κτλ ..Και αν κάποια στιγμή καταργήσουν παράδειγμα τη μπάντα B3 και πάνε αποκλειστικά στη B7 2600 τότε θα έχει θέμα ..Μπορεί να γίνει σε 2 χρόνια ,σε 5 ,κανείς δεν ξέρει (εγώ πάντως δεν το έχω ψάξει αυτό) πάντα για 4G μιλάμε ..Σε 3G δεν θα έχει θέμα ..

Τώρα για συκευή με καλή κάμερα που υποστηρίζει όλες τις μπάντες για την Ελλάδα είναι το nubia z7 mini ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το Ε4 να εχει ίσως καλύτερο επεξεργαστη κ 4g που το moto δν εχει(σε αυτη τη τιμη στα 200 περιπου υπαρχει 4g)! Απο τν αλλη μερια το moto εχει καλύτερη οθονη, στερεοφωνικά ηχεία, ισως καλύτερη καμερα κ σιγουρα ειναι πιο δοκιμασμένη λύση. γενικα στις επειδωσεις δν θα δεις διαφορα σε καθημερινή χρήση. Δν μας ειπες για τι χρήση το θες ομως.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη διαδικασία επιλογής συσκευής με ένα μέγιστο μπάτζετ της τάξεως των 100 ευρώ. Ανάμεσα σε Xperia M και Huawei Y550 ποιά είναι η καλύτερη επιλογή? Κάποια άλλη android συσκευή σε αυτά τα χρήματα?
Link to comment
Share on other sites

Κινητο που λεγεται νουμπια εγω δεν θα το επελεγα ποτε :P περα απο την πλακα το Mi-4 απλα πεταει. το εχει ο κολλητος μου και σε συγκριση με το Alpha το δικο μου τα παει καλυτερα. Απλα επικο κινητο αν και ειναι λιγο ακριβο
Link to comment
Share on other sites

Πιο απο τα 2; Το mx4 μου αρεσει πιο πολυ. Αξιξει τα παραπανω χρηματα; Το ενα ειναι 64bit και το αλλο 32 ομως σωστα; Εχει καποια διαφορα;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα και μπαίνω στο ψητό.

 

Αφού έχω ψάξει όλα τα 'δοκιμασμένα' κινεζομάγαζα και διάβασα βουνά κριτικές νομίζω ότι θα πάω στο

XIAOMI Redmi 2/Red Rice 2 4G FDD LTE

 

Δεν έχει και την καλύτερη κάμερα αλλά ο συνδυασμός αξιοπιστίας-κάμερας το βάζει 1ο στις επιλογές μου.

Υπάρχει κάτι καλύτερο μήπως?

Κοίταξα και τις προτάσεις από Ελλάδα που έκανε ο χρήστης adversus, τα οποία ξεπερνάνε για λίγο τα 150$, με χαλάει όμως ελαφρώς το 1GB RAM.

 

ZTE Blade L3 Plus

Leagoo Lead 7

BlackView Ultra

 

Εκτός από τα βασικά (αξιοπιστία και κάμερα) τα άλλα χαρακτηριστικά που ψάνω αλλά δεν καίγομαι κι όλας, είναι με σειρά προτεραιότητας:

- Χρήση ως gps navigator

- Οθόνη 4,5" ως 5"

- RAM 2GB

- Μπαταρία 2000+ mAh

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ψαχνω tablet περιπου 8 ιντσες λογω φορητοτητας android κατα προτιμηση και με 32gb εσωτερικη αν ειναι εφικτο γιατι δε θελω να ασχοληθω με root..Θελω να σηκωνει βαριες εφαρμογες τυπου gaming απροβληματιστα και το ποσο που διαθετω ειναι 350-400..Ευχαριστω

Z3 compact tablet.

Το πληρέστερο android tablet της κατηγορίας του.

http://www.skroutz.gr/s/5686882/Sony-Xperia-Z3-Compact-Tablet-WiFi-32GB.html

 

Εδώ reviews της συσκευής.

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z3-Tablet-Compact-Review.133637.0.html

http://www.androidauthority.com/sony-xperia-z3-tablet-compact-review-570210/

Το είχα επί ένα τρίμηνο και επιβεβαιώνω τις εντυπώσεις των reviews

 

Το έδωσα απλά διότι προτιμώ iPad και windows tablet.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστεις οτι κι εγω ξερω πολλα απο το 4G απλα ειδα στην wikipedia οτι η cosmote και η vodafone εχουν τις μπαντες 3 και 7 και δε ξερω αν καποια στιγμη καταργησουν την 3 και μεινουν μονο στην 7 θα υπαρχει θεμα με το xiaomi.

anyway, οσον αφορα το ZTE, εδω που τα λεμε το z9 ειναι πολυ πιο ομορφο, ναι κατωτερο σε CPU αλλά μηπως φοραει καλυτερη καμερα; Νομιζω φοραει τον IMX234 που εχει και το LG G4 (απο οτι διαβασα εχει μια απο τις πιο τοπ καμερες το G4)

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστεις οτι κι εγω ξερω πολλα απο το 4G απλα ειδα στην wikipedia οτι η cosmote και η vodafone εχουν τις μπαντες 3 και 7 και δε ξερω αν καποια στιγμη καταργησουν την 3 και μεινουν μονο στην 7 θα υπαρχει θεμα με το xiaomi.

anyway, οσον αφορα το ZTE, εδω που τα λεμε το z9 ειναι πολυ πιο ομορφο, ναι κατωτερο σε CPU αλλά μηπως φοραει καλυτερη καμερα; Νομιζω φοραει τον IMX234 που εχει και το LG G4 (απο οτι διαβασα εχει μια απο τις πιο τοπ καμερες το G4)

Δεν θα δεις διάφορες μετά του nubia z7 mini σε lollipop με το z9 mini ..Εγώ έχω το z7 mini και έχω δει και δείγματα από το z9 mini .. δεν καταλαβαίνεις διάφορες ..ειδικά ένας απλός χρήστης που βγάζει φωτογραφίες ..Οι πιο έμπειροι που ασχολούνται περί φωτογραφίες λεπτομερείς , όπως άμα έχει θορύβο κτλ , μπορεί να καταλάβουν..Στα χαρτιά του z9 mini είναι ανώτερη από το z7 mini , αλλά στη πράξη μετράει το θέμα :)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Μακραν καλυτερο το huawei. Το sony μη το κοιτα καν, με αυτα τα χαρακτηριστικα θα αρχισει να κολλαει πριν καν το καταλαβεις. Αν θες sony κοιτα το e3 ή πιο ακριβο αλλα πολυ καλυτερο το e4g. Αλλιως υπαρχει και το leon της lg, και παλι πιο ακριβο το l90.
Link to comment
Share on other sites

τελικά αγόρασα το p8 lite. παρακαλώ να προσθέσετε τοπικ ώστε να γράφουμε τις εμπειρίες μας.

ευχαριστώ

Siemens S25-Nokia 8310-Nokia5210-Sony Ericsson W810-HTC Touch Pro2-Iphone 3GS- Lenovo A820 - Huawei P8 Lite - Iphone 7 plus - Iphone XR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια πουλαει ενας φιλος το ipad 3 16gb 250€, μπορει και λιγο χαμηλοτερα...αξιζει η αγορα του η ειναι πολυ παλιο; απο οτι βλεπω γενικα ειναι του 12 μοντελο αλλα αυτος το αγορασε απο οτι λεει πριν κανενα 6μηνο...τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλημέρα

Μπορείτε εσείς σαν ποιο έμπειροι που είστε, να με βοηθήσετε??

 

Ποιο κινητό έχει την καλύτερη κάμερα (για φωτογραφίες περισσότερο, δεν με νοιάζει και πολύ το βίντεο)

 

Και που υπερτερεί το ένα έναντι του άλλου??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ στα 85€ το lg f60, στα 75 το moto e(1st gen) και περιπου στα 115 το moto e 4g(2nd gen).αυτα πιστευω με τα leon και Ε4g ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βρεις. f60 - moto e(2nd gen) - leon - E4g εχουν σχεδον τα ιδια specs.οποιο απο αυτα κ να παρεις δν θα δεις διαφορα!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα να εχει χειροτερη το z9 απο του z7 δε νομιζω πως παιζει περιπτωση. Οποτε γιατι να μην παμε στο 9 που ειναι και πιο ομορφο; Εκτος απο chipset τι αλλο εχει να ζηλεψει απο το z7? Ασε που και το z7 mini τρεχει στα 2GHz που για 801 μου φαινονται πολυ χαμηλα!
Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια παιδιά. Αν δε κάνω λάθος είναι και τα δυο περίπου στα ίδια χρήματα τώρα πια. Κάθε άποψη δεκτή. Ποιο και γιατί ;

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...