Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από περιέργεια και μόνο τι καλύτερο έχει το s5 από το g3;; Βασικά το S5 που το έχω δει δεν μαρεσει και ας έχει καλύτερη κάμερα συν ότι θα το σκεφτώ πολύ να πάω πολύ σε Samsung γιατί όταν βγάζει καινούργιο τηλέφωνο σου δίνει μια αναβάθμιση και πας ακλαυτος! Συν ότι το S5 κάνει 350 και εγώ αν δώσω αυτά τα 30 με το ζόρι θα τα δώσω!! Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ήρθε ο καιρός για αλλαγή του ZTE 967s. Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια για επιλογή συσκευής με τα εξής χαρακτηριστικά :

 

Όσο το δυνατόν καλύτερο σήμα και ποιότητα ομιλίας, πάνω από όλα είναι τηλέφωνο.

Πολύ καλό GPS

Καλή αυτονομία μπαταρίας. Να αντέχει πάνω από 24ωρες.

Μέγεθος ως 5 ίντσες

4G

Dual sim

 

Η χρήση θα είναι κυρίως τηλεφωνήματα, GPS συχνά, email καθημερινά και λίγο browsing.

Κάμερες, videos, παιχνίδια κλπ είναι αδιάφορα.

 

Budget ως 250 ευρώ. Εννοείται ότι με αυτά τα χαρακτηριστικά και το budget κοιτάζουμε κυρίως αγορα από Κίνα, αλλά κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια :)

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω dual sim κινητό με δυνατότητα 4G και κάτω από 5.5 ίντσες. Έχω ξεχωρίσει αυτά τα 3 κινητά και θα ήθελα τη γνώμη σας. Ξέρω ότι είναι αρκετά καινούρια μοντέλα και δεν έχω βρει περισσότερες πληροφορίες. Πιστεύω ότι είναι οι καλύτερες επιλογές για αυτά που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα δυσκολο θεμα..αναζητω κινητο για δωρο σε γυναικα και αδερφη 2 κινητα δλδ το μπατζετ ειναι αρκετα περιορισμενο και δεν ζητω τρελα πραγματα 160-180€ (αν υπαρχει κατι βεβαια σε αυτο το μπατζετ)και για τα δυο κινητα με αυτες τις τιμες λογικα παω για κινα μερια ...θα εκτιμουσα πολυ τις γνωμες σας
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το budget είναι και για τα δύο κινητά μαζί? Αν είναι έτσι τότε δες από Ελλάδα το LG F60 και το Huawei Ascend Y550. Από Κίνα νομίζω το Ulefone Be X είναι καλή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά όπως αναφέρομαι και στο θέμα ενδιαφέρομαι για κινητό με πολύ καλή κάμερα και μπαταρία πάνω ααπό όλα με 300€ από σκρουτζ η Bestprice πάντα μιλάμε με το πολυ 330.. Έχω δει το LG G3 32GB το οποίο με ψήνει πολύ και λόγο του 3GB Ram για καλύτερο multitasking αλλά μαρεσει και σαν κινητό δεν ξέρω τίποτα άλλο από αυτό καλο! Επίσης έχω δει τα galaxy alpha αλλά ξενερωνω και μόνο στην ιδέα ότι με μια αναβάθμιση αρχίζει το πέταγμα στο τοίχο (βλέπε S4 με Lollipop)!! Εννοείται ότι δεν το θέλω μόνο για κάμερα ααλλά και για ίντερνετ Facebook instagram κτλ... Παιχνίδια ελάχιστα παίζω αλλά δεν θα με χάλαγε αν είχα χώρο για ένα καλό game!! Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό άλλο ευπρόσδεκτο!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

δεν υπάρχει αυτό φίλε μου στο alpha

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από περιέργεια και μόνο τι καλύτερο έχει το s5 από το g3;; Βασικά το S5 που το έχω δει δεν μαρεσει και ας έχει καλύτερη κάμερα συν ότι θα το σκεφτώ πολύ να πάω πολύ σε Samsung γιατί όταν βγάζει καινούργιο τηλέφωνο σου δίνει μια αναβάθμιση και πας ακλαυτος! Συν ότι το S5 κάνει 350 και εγώ αν δώσω αυτά τα 30 με το ζόρι θα τα δώσω!!

 

αν δεν σε πειράζει το μέγεθος του g3 πας σε αυτό,αν πάλι οι 5.5 ίντσες είναι πολλές το alpha είναι μια χαρά κινητό,είχα το g3 και πήγα στο alpha καθαρά λόγο μεγέθους,το s5 δεν θα το πρότεινα και με μια βόλτα απο το θέμα του στο myphone θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ψαχνω να βρω κινεζικο κινητο μεχρι 200 ευρω που να εχει λολιποπ και καλη καμερα μιας το χρειαζωμαι για τη δουλεια μου.

εχω βρει το elephone p7000, αλλα σε ολα τα κινεζικομαγαζα ακομα το εχουν out of stock.

καμια ιδεα για καποιο παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το μπατζετ μου δυστηχως ειναι και για τα δυο...που μαλον καταληγω στο ulefone με τα λεφτα που διαθετω ειναι η καλυτερη επιλογη ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει αυτό φίλε μου στο alpha

 

Δεν εννοουσα ακριβως αυτη την στιγμη οτι θα κολλανε αλλα μελλοντικα oti θα γινουν οπως το S4 με τις αναβαθμισεις που δινει η Samsung!

 

αν δεν σε πειράζει το μέγεθος του g3 πας σε αυτό,αν πάλι οι 5.5 ίντσες είναι πολλές το alpha είναι μια χαρά κινητό,είχα το g3 και πήγα στο alpha καθαρά λόγο μεγέθους,το s5 δεν θα το πρότεινα και με μια βόλτα απο το θέμα του στο myphone θα καταλάβεις

 

 

Ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο το S3 mini και για καμια εβδομαδα το S4 ενως φιλου το κρατουσα με το ενα χρι και με το αλλο εκανα δουλεια θα εχω προβλημα πιστευεις;; Να παω σε μικροτερο;;

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα ακριβως αυτη την στιγμη οτι θα κολλανε αλλα μελλοντικα oti θα γινουν οπως το S4 με τις αναβαθμισεις που δινει η Samsung!

 

 

 

 

Ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο το S3 mini και για καμια εβδομαδα το S4 ενως φιλου το κρατουσα με το ενα χρι και με το αλλο εκανα δουλεια θα εχω προβλημα πιστευεις;; Να παω σε μικροτερο;;

 

εγώ πριν το g3 είχα g2 αν και δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά το g3 δεν με βόλεψε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ψαχνω να βρω κινεζικο κινητο μεχρι 200 ευρω που να εχει λολιποπ και καλη καμερα μιας το χρειαζωμαι για τη δουλεια μου.

εχω βρει το elephone p7000, αλλα σε ολα τα κινεζικομαγαζα ακομα το εχουν out of stock.

καμια ιδεα για καποιο παρομοιο?

 

Το καλή είναι σχετικό με το τι ακριβώς θες από τη φωτογραφία.

Xiaomi & Meizu έχουν "καλή" κάμερα για τις περισσότερες ανάγκες και είναι πάνω από όλα αξιόπιστες μάρκες.

Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει γιατί εδώ και κανά 2 μήνες κάτι ανάλογο ψάχνω και εγώ (και έχω καταλήξει λίγο πιο πάνω από τα 200, στο Meizu MX4)...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το Ulefone είναι η καλύτερη επιλογή αλλά... Υπάρχει αυτό το αλλά που έχει να κάνει στο ότι θα κάνεις κάποιες μέρες μέχρι να το παραλάβεις (μπορεί και μήνα+) και το θέμα με την εγγύηση είναι κάπως πολύπλοκο. Και για να μην παρεξηγηθώ, εγγύηση έχεις αλλά αν στραβώσει κάτι με μια συσκευή τότε το μπλέξιμο είναι συνήθως κάπως επίπονο και χρονοβόρο. Προσωπικά δε νομίζω πως οι διαφορές είναι τόσο μεγάλες για να πάρεις το ρίσκο. 4GB εσωτερικής μνήμης που καλύπτονται ως ένα βαθμό με μια SD και 4 πυρήνες επιπλέον που ίσως να μην τους χρειάζεσαι με βάση τη χρήση που θα κάνουν. Αυτή είναι άποψη δική μου βέβαια... :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ψαχνω να βρω κινεζικο κινητο μεχρι 200 ευρω που να εχει λολιποπ και καλη καμερα μιας το χρειαζωμαι για τη δουλεια μου.

εχω βρει το elephone p7000, αλλα σε ολα τα κινεζικομαγαζα ακομα το εχουν out of stock.

καμια ιδεα για καποιο παρομοιο?

 

Εάν σε ενδιαφέρει πάνω απο όλα η κάμερα μονόδρομος το GiONEE Elife e7 με πολύ λιγότερα απο 200Ευρώ. Το κινητό αυτό είναι και αρκετά γρήγορο και έχει καλό GPS και δεν έχει θέματα εκτός απο ότι χρειάζεται καθάρισμα όταν το πάρεις απο τις προεγκατεστημένες εφαρμογές. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383747

Εάν θέλεις όμως καλύτερη αξιοπιστία και μεγαλύτερο community υποστήριξης μπορείς να πας στα meizo note - meizu mx4.

Link to comment
Share on other sites

το meizu το γνωρίζω αλλά ξεπερνάει τα 200 οπότε έχει ήδη αποκλειστη gionnee εχει καλα χαρακτηριστικα αλλα απο διαφορα φορα βλεπω προβληματακια.

θα χρησιμοποιηθει απο κοπελα οποτε και αυτο αποκλειεται.

Link to comment
Share on other sites

το meizu το γνωρίζω αλλά ξεπερνάει τα 200 οπότε έχει ήδη αποκλειστη gionnee εχει καλα χαρακτηριστικα αλλα απο διαφορα φορα βλεπω προβληματακια.

θα χρησιμοποιηθει απο κοπελα οποτε και αυτο αποκλειεται.

 

Meizu Μ1 Note

κάτω από 200€

http://www.vickmall.com/meizu-m1-note-4g-lte-smartphone-16gb-flyme-4-1-octa-core-1-7ghz-dual-sim-5-5-inch-fhd-5-13mp-smartphone.html

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ποιον αισθητήρα έχει το Meizu M1 Note?

 

Κατά πάσα πιθανότητα Samsung...τώρα ποιον i don;t know....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.

 

Δεν εχω απαιτηση για πολυ καλη ποιοτητα του εξωτερικου περιβληματος,καθως σιγουρα θα αγορασω και καλη θηκη για το tablet.

 

Εκανα ενα μικρο update.

Αυτο που δεν ξερω βασικα ειναι αν υπαρχουν καποιες μαρκες κινεζικες "επωνυμες" (οπως πχ huawei,zte κτλ..) για τα tablets..

Επισης υπαρχει περιπτωση να μπορει να γινει ενα android ή windows tablet dual boot η δεν αξιζει καν τον κοπο?

 

Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα. Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από την αγορά των tablets, απαντάω με βάση ότι ξέρω, μιας και δεν έχει απαντήσει ακόμα κάποιος που τα ξέρει καλύτερα....

Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής που ανέφερα, αν μιλάμε μόνο για τα υλικά οκ μπορείς να το προστατέψεις με ένα case όπως λες... Απλά ποιότητα κατασκευής, δεν είναι μόνο τα υλικά και πχ μεταξύ ενός πλαστικού Samsung (τυχαίο όνομα) και του πλαστικού Chuwi που είπα παραπάνω, υποθέτω το Samsung είναι ανώτερο...

Για το αν οι Κινέζικες μάρκες που ανέφερες (προσθέτω και την Lenovo), βγάζουν tablets, η απάντηση είναι ναι... Ωστόσο δεν έχω υπόψιν μου κάποιο dual boot με τα χαρακτηριστικά που ζητάς, αλλά και να υπάρχει φαντάζομαι θα είναι αρκετά ακριβότερο από τα 150 που έχεις όριο...

Σχετικά τώρα με την τελευταία ερώτηση, ειλικρινά δεν έχω ιδέα... Υποθέτω ότι και να γίνεται δε θα αξίζει τον κόπο... Επίσης η συγκεκριμένη κατηγορία tablets (dual boot) είναι ακόμα στα πρώτα στάδια απ΄ ότι έχω καταλάβει, για αυτό και δεν υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές...

Τέλος όσον αφορά το update στα χαρακτηριστικά που ζητάς βρήκα κάτι που ενδεχομένως σε καλύπτει ωστόσο είναι κατάτι ακριβότερο από 150 και υποστηρίζει μόνο 3G... Όπως και να έχει φαίνεται πλήρες και VFM, για αυτά που ζητάει... Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=414279

και αν σε ενδιαφέρει ρώτα κάποιον κάτοχο εκεί για περισσότερες πληροφορίες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, αφού ρωτάς για αιφον να το πάρεις και θα σε κάνει ευτυχισμένο, τα κριτήρια μετά παίζουν ρόλο, μικρή οθόνη κλπ κλπ
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...