Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

 

ποιο απο τα 2 κινητα(LG L90 vs LG Optimus L9 IΙ) ειναι πιο αξιοπιστο?

τα χαρακτηριστικα τους ειναι πανομοιοτυπα.

 

http://www.phonearena.com/phones/compare/LG-L90,LG-Optimus-L9-II/phones/8416,7878

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ποιο απο τα 2 κινητα(LG L90 vs LG Optimus L9 IΙ) ειναι πιο αξιοπιστο?

τα χαρακτηριστικα τους ειναι πανομοιοτυπα.

 

http://www.phonearena.com/phones/compare/LG-L90,LG-Optimus-L9-II/phones/8416,7878

 

Τα είχα και τα δυο και θα σου προτείνω το L90.

Το L9ii έχει βγάλει αρκετά προβλήματα (χαμένες κλήσεις και μηνύματα) που δεν λύθηκαν ούτε με αναβαθμίσεις ( διάβασε το επίσημο τοπικ του κινητού και θα καταλάβεις)

Link to comment
Share on other sites

To L9 II είναι πιο παλιό, πιο μικρό, πιο ελαφρύ, μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης, μεγαλύτερο "pixel density", μικρότερη μπαταρία, ασθενέστερο επεξεργαστή.

Συνολικά μάλλον καλύτερο είναι από το νεώτερο L90, αλλά επειδή είμαι κάτοχος του L9 II έχει τύχει και δεν μου χουν έρθει κάποια μηνύματα και κάποιες κλήσεις, το οποίο είναι γενικότερο θέμα της συγκεκριμένης συσκευής.

Αν μπορείς ανέβα λίγο στα 170 ευρώ και κοίτα το ΜΟΤΟ G 2014, μιλάνε για εξαιρετική συσκευή, για την οποία όμως δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη για το sar της.

Αν χρησιμοποιείς handsfree, δε σε απασχολεί....;)

Link to comment
Share on other sites

Να αντιπροτείνω την εκδοση Asus ZenFone 5 4G LTE A500KL? Εχει Snapdragon και 2GB, αλλα εχει και 4G, το οποιο λείπει απο την εκδοση με Intel.

 

Επίσης, αν αισθανεσαι γενναιος, μπορεις να τολμησεις να αγορασεις το GIONEE ELIFE E7. Δεν εχει 4G αλλα φαινεται θηριακι. Snapdragon παλι επεξεργαστης, δεν το εχω ξανακουσει να πουλιεται ελλαδα, αλλα απο αυτό το review δημιουργουνται θετικες εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προέρχομαι απο Galaxy-Nexus το οποίο ακομη και σήμερα καλα κρατει με μια rom 4.4, απλώς λίγο η μόστρα, λίγο ο μικρός αδερφός που ζαχαρώνει το nexus, λίγο η αγανάκτηση του βαλε-βγαλε sim με ωθούν στην αναζήτηση νεότερου...

Οι απαιτήσεις μου ειναι συγκεκριμένες:

- 2 SIM

- Επεξεργαστής που να μου κρατήσει οσο κρατησε ο 1,2 διπυρινος του Nexus

- 2 Gb RAM τουλάχιστον

- Αυτονομια. ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΤΙΣΤΕΣ!!:wacko: (οποιος εχει περασει απο Nexus ξερει τι λεω..)

και επειδη πολλα εχουν δει τα ματια μου

- Εγγυηση.

Ολα τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα αλλα δεν πεθαινω κιολας για 100αδες Mpixel camera. Γενικώς ψαχνω ενα ValueForMoney που θα μου κρατήσει... Οι μέχρι στιγμής επιλογές μου απ'οσα εχω δει εδω μεσα με πανε προς Lenovo μερια, οποτε ειπα να ανοιξω και εγω ενα thread να ακουσω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπου καλύτερο αυτό με τον snapdragon εκτός από το 4g?

Το άλλο το gionee το απορρίπτω γιατί ανεβαίνει η τιμή του..

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας...

ειμαι αναμεσα στο lenovo A8-50 3g και στο lg g pad 4g.....πιο απο τα δυο θα περνατε??ποια τα υπερ και τα κατα απο τα δυο ταμπλετ??

ευχαριστω πολυ.,..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά, αξίζει να δώσω +60 ευρό για να πάω σε G2 ή όχι? Θα υπάρχει πρόβλημα με τα updates του G2 σε σχέση με το G3 S επειδή το G2 είναι πιο παλιό ή να μην φοβάμαι διότι θεωρείται μεγαλύτερης κατηγορίας από το G3 S?
Link to comment
Share on other sites

δεν σηκωνει καν ερωτηση,με διαφορα καλυτερο το g2.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσωπικά πιστεύω δεν αξίζει η αγορά κινέζικου τηλεφώνου. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει υποστήριξη στο Software και ότι ανεξαρτήτως specs δεν γίνεται σωστά η προσαρμογή του λειτουργικού με αποτέλεσμα μπόλικο lag. Επίσης σε περίπτωση που παρουσιάζει πρόβλημα, δύσκολα βγάζεις άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα οικονομικά σου δεν αντέχουν για αγορά εντος συνόρων τότε με αρκετή προσοχή και ψάξιμο μπορείς να βρείς αξιολογότατες συσκευές από Κίνα οτι κι αν ακούγετε. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι οτι σε περίπτωση προβλήματος παρ' όλο που οι κινέζοι δίνουν εγγύηση υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία στην επιστροφή της συσκευής και στην αντικατάστασης της ή την επισκευή της. Προσωπικά με έξι αγορές που έχω κάνει (διάφορα μοντέλα) κανένα δεν χρειάστηκε να το επιστρέψω αλλά περίμενα αρκετό καιρό απο την κυκλοφορία τους ώστε να είμαι το δυνατον σίγουρος οτι δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Τώρα, τα μαγαζιά που οι περισσότεροι παραγγέλνουμε είναι τα vickmall, minideal, to2c, gearbest, coolicool, με τα τρία πρώτα ως κύρια επιλογή. Το cubot x9 έχει γίνει και hands-on οπόται ρίξε μια ματιά γιατί φαίνεται αξιόλογη συσκευή για τα χρήματά της.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας για τα παραπάνω κινητά όσο αφορά ποιότητα κατασκευής, λογισμικό ( αναφέρομαι κυρίως στο εξτρα λογισμικό που προσθέτει κάθε κατασκευαστής, θα ήταν ιδανικό βέβαι κάποιο που να εχει ήδη Android 5.0 ) και λήψη 4G.

 

Το Honor εκ πρώτης όψης φαίνεται value for money .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Βέβαια και οποιαδήποτε άλλη πρόταση που να με καλύπτει στα παραπάνω είναι καλοδεχούμενη (εκτός από LG) .

Link to comment
Share on other sites

Ενώ όλοι περιμένουν το S6, εγώ ψάχνω κάτι φθηνό. Πάνω στην αναζήτηση μου βρήκα το i9506 (307€), που είναι το S4 αλλά με Snapdragon 800 στα 2.3Ghz και υποστήριξη LTE-A. Η κάμερα είναι firmware locked ώστε να βιντεοσκοπεί 1080p 30fps, αλλά στην πραγματικότητα είναι ίδια με του note 3 και μπορεί να "ξεκλειδωθεί" ώστε να βιντεοσκοπεί 4k, 1080p60 και 720p120 (slow motion). Υπάρχει σχετικό firmware στο xda developers.

Παρόλα αυτά πρόκειται για ένα κινητό που είναι πλέον 2 ετών αλλά έχει ανακοινωθεί η αναβάθμιση σε Android lollipop.

Περίπου στα ίδια χρήματα βρίσκει κανείς το LG G3 (320€), κινητό πολύ ανώτερο αλλά με πολλά προβλήματα.

Το όριο που βάζω εγώ είναι 300-320€,έστω και 350€ αν υπάρχει κάτι αξιόλογο. Αξίζει να περιμένω να πέσει η τιμή του S5? Θα άξιζε το LG G2 (32GB)(300€) (ένα εξίσου παλιό τηλέφωνο)?

Edited by tasospap321
Link to comment
Share on other sites

Εως 350 πραγματικα μονοδρομος το Ζ2. Πληρεστατο αδιαβροχο και super battery..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

μαλλον προς asus θα παω αλλα ποιο ομως?

αυτο με τον intel η αυτον με τον snapdragon??

 

Ξεχωριζω τον Snapdragon επειδη εχει 4G. Εχει και λιγο μεγαλυτερο Antutu, οχι διαφορα βεβαια που να λεει κατι. Αλλα δε νομιζω πως θα βρεις καποιο ψεγμα σε οποιονδηποτε επεξεργαστη, οποτε γιατι να μην παρεις το 4G?

Link to comment
Share on other sites

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-Tab-A8-Tablet-Review.118596.0.html

 

και

 

http://www.notebookcheck.net/LG-G-Pad-8-0-V480-Tablet-Review.128408.0.html

 

Διαβασε και αποφασισε. Δινει ενα μικρο προβαδισμα στο LG, αλλα εξαρταται κυριως απο τις προτεραιότητες σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο όριο των χρημάτων σου υπάρχει μια απροβληματιστη συσκευή xperia z2. Ρίξε του μια ματιά

 

οχι και απροβληματιστη ζεστενεται αρκετα ευκολα σε σχεση με αλλα κινητα :D

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

οχι και απροβληματιστη ζεστενεται αρκετα ευκολα σε σχεση με αλλα κινητα :D

 

Και όμως απροβληματιστη στα χέρια μου! Απο τον Μάιο το έχω και τους τελευταίους μήνες το δουλεύω μόνο με data. Δεν έχει ζεσταθει ποτέ. Ούτε και το καλοκαίρι στην Ελλάδα όσο ήμουν διακοπές. Όλα τα κινητά λίγο ζεστενονται και είναι λογικό. Το αρκετά εύκολο το θεωρώ λάθος!

(δεν εκθεσιαζω την συσκευή επειδή την έχω,απλά είναι η ποίο απροβληματιστη που είχα και δεν θα την αλλάξω εύκολα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...