Jump to content

Vodafone Smart 4 Turbo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως 4.4.4 είναι.

Αριθμός έκδοσης : 4.4.358.19.Τ3.140830.ΚΤU84p.VF.GR

Έκδοση Kernel : 3.4.0.g776bcac-00666-g177fb82mine@mine-virtual-machine #1 Sat Aug 30 06:19:26 CSST 2014

 

Για 5.0 υπάρχει το παρακάτω, χωρίς να το έχει δει σοβαρά...

http://www.lollipop-roms.org/mp3-0/vodafone-smart-4-turbo-6507.html

Edited by timiman
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω την αναβάθμιση σε 4.4.4 και παρατηρώ λαγκαρίσματα και πιο γρήγορη πτώση της μπαταρίας σε σχέση με πριν. Τι αναβάθμιση είναι αυτή? Πιο πριν το τηλέφωνο πετούσε... Και δεν είδα καμιά ουσιαστική αλλαγή πουθένα στο γραφικό περιβάλλον.

Έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά,

έχω πάρει ένα Vodafone Smart 4 εδώ και δύο μήνες από τους οποίους ο ένας ανήκει στο service...

Συγκεκριμένα μετά από χρήση 15 ημερών διαπίστωσα ότι η κάμερα του δεν μπορεί να κάνει αυτόματη ή χειροκίνητη εστίαση όπως τουλάχιστον στο Smart 3 που χρησιμοποιώ αναγκαστικά μέχρι τώρα.

Σε κοντινή φωτογραφία δηλαδή η εικόνα είναι θολή πχ οι αλφαριθμητικοί χαρακτήρες από ένα τηλεκοντρόλ.

Το κινητό πήγε δύο φορές για επισκευή ,αλλαγή firmware την πρώτη, αντικατάσταση πλακέτας την δεύτερη...όπως επίσημα έγραφε το χαρτί του service...:lol:

To πρόβλημα δεν διορθώθηκε και η απάντηση που έλαβα σήμερα που το παρέλαβα ξανά είναι ότι δεν υποστηρίζει αυτή την λειτουργία!!!

Σαφώς και δεν μπορώ να το πιστέψω μιάς και το smart 3 -παλιότερο μοντέλο το υποστηρίζει εξαιρετικά.

Υπάρχη ανάλογη εμπειρία ,μπορώ να κάνω κάτι με κάποια εφαρμογή να το διορθώσω;;;

Eυχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά,

έχω πάρει ένα Vodafone Smart 4 εδώ και δύο μήνες από τους οποίους ο ένας ανήκει στο service...

Συγκεκριμένα μετά από χρήση 15 ημερών διαπίστωσα ότι η κάμερα του δεν μπορεί να κάνει αυτόματη ή χειροκίνητη εστίαση όπως τουλάχιστον στο Smart 3 που χρησιμοποιώ αναγκαστικά μέχρι τώρα.

Σε κοντινή φωτογραφία δηλαδή η εικόνα είναι θολή πχ οι αλφαριθμητικοί χαρακτήρες από ένα τηλεκοντρόλ.

Το κινητό πήγε δύο φορές για επισκευή ,αλλαγή firmware την πρώτη, αντικατάσταση πλακέτας την δεύτερη...όπως επίσημα έγραφε το χαρτί του service...:lol:

To πρόβλημα δεν διορθώθηκε και η απάντηση που έλαβα σήμερα που το παρέλαβα ξανά είναι ότι δεν υποστηρίζει αυτή την λειτουργία!!!

Σαφώς και δεν μπορώ να το πιστέψω μιάς και το smart 3 -παλιότερο μοντέλο το υποστηρίζει εξαιρετικά.

Υπάρχη ανάλογη εμπειρία ,μπορώ να κάνω κάτι με κάποια εφαρμογή να το διορθώσω;;;

Eυχαριστώ προκαταβολικά.

 

Στα specs δεν γράφει αν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία;Το ότι στο σερβις δεν ήξεραν το αφήνω ασχολίαστο

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Specs που θα βρω?

Πάντως κάπου είδα και νομίζω στην Vodafone ότι έχει λειτουργία focus.

Link to comment
Share on other sites

Τα specs νομίζω υπάρχουν στο site της Vodafone. Δοκίμασε και με κάποια άλλη εφαρμογή πέρα της stock camera να δεις αν εκεί λειτουργεί.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!!!

Δυστυχώς δεν βρήκα τόσο αναλυτικό site με προδιαγραφές...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ξεκάθαρα ότι παρόλο που λέει ότι δεν έχει αυτόματη εστίαση, δούλευε κανονικά.Δεν ξέρω αν είχε να κάνει το ότι είχα το snap camera.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!!!

Δυστυχώς δεν βρήκα τόσο αναλυτικό site με προδιαγραφές...:)

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Smart-4-Turbo/characteristics#tabs-nav-0

 

http://www.gsmarena.com/vodafone_smart_4_turbo-6507.php

 

Δοκίμασε με άλλη εφαρμογή κάμερας από το Play store, όπως λέει και ο Leolipop και σου είπα και νωρίτερα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και με το snap camera πάλι τα ίδια...

Στα δύο παραπάνω Link δεν υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια!!!

Περιμένω από την Vodafone μήπως φιλοτιμηθεί και το αλλάξει (το έχω μέσα στο κουτί του) αλλά μάλλον μάταια.

Πραγματικά μου είναι χρήσιμη λειτουργία γιατί το χρησιμοποιώ ως μεγεθυντικό φακό..τεχνικός γαρ...:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή μάλλον δεν έχει αναφερθεί θέλω να ρωτήσω αν στα SMS υποστηρίζει 160 χαρακτήρες ή όχι. Ρωτάω βέβαια για την stock εφαρμογή. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Στο Smart 4G ήταν με 160 χαρακτήρες κανονικά όταν χρησιμοποιείς την εφαρμογή των μηνυμάτων. Αν έστελνες sms από το hangouts εκεί είναι 70 χαρακτήρες. Φαντάζομαι σε όλα τα VODAFONE κινητά η rom που φοράνε είναι βασισμένη στην AOSP, όπως το 4G, άρα όλα θα συμπεριφέρονται το ίδιο. Αν θες ρώτα στο κατάστημα πριν την αγορά να το τσεκάρουν αν έχουν σε κάποια ανοιχτή συσκευή βιτρίνας.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το έχει κανένας με cosmote? Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το 4g, αλλά ενώ έστειλα το μήνυμα μέχρι 3g πιάνει. Είδα τα apn και είναι τα ίδια με ένα άλλο κινητό το οποίο έχει 4g.

 

Edit: Οκ έγινε μετά από λίγο....

Edited by overpower
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, εχω το κινητο περιπου ενα μηνα και μου εβγαλε σημερα το μηνυμα που φενεται στη φωτο και μου εσβησε τις περισσοτερες φωτογραφιες (κρατησε μονο τις παλαιοτερες), το εκανα πολλες φορες επανεκκινηση αλλα τιποτα... Πριν λιγες μερες το πατησα να κλεισει, εκλεισε, εβγαλε android και εμεινε εκει, περιμενα και μετα απο 1,5 ωρα εκανε ακομη το ιδιο μετα απο πολλα πατηματα του power button ανοιξε και πανω απο αυτα που λεει οταν ανοιγει εβγαλε OFFICIAL ανοιξε και ηταν μια χαρα και σημερα εκανε αυτα που γραφω στην αρχη...

Αν ξερει καποιος γιατι το εκανε και αν γινεται πως μπορω να επαναφερω τις φωτο ας στειλει...:help:

Edited by Teo_Dous
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χθες ακολουθώντας τις οδηγίες των παρακάτω 2 links, κατάφερα και έκανα root το κινητό μου.

 

How to root any Android Device using KingRoot

http://androidxda.com/root-android-device-using-kingroot

 

How to replace KingUser with SuperSU

http://androidxda.com/replace-kinguser-with-supersu

 

Σημειώσεις:

α. Χρειάστηκε να δοκιμάσω δεύτερη φορά για το root, επειδή η πρώτη απέτυχε

β. Το SuperSU-me δεν το βρήκα δωρεάν στο Play Store και η Pro έκδοση του κόστησε €3,95

γ. δεν κράτησα σημειώσεις για τα ακριβή βήματα που έκανα, αλλά σε γενικές γραμμές ακολούθαγα τις οδηγίες των παραπάνω links.

Ίσως να χρειαστεί πχ. νεότερες εκδόσεις των εφαρμογών που αναφέρει.

δ. Το kingroot, μού έβγαζε κινέζικα στο UI του και ήταν λίγο μπέρδεμα

ε. Χρειάζονται μπόλικα restart (ιδιαίτερα αν δεν πιάσει με την πρώτη το root), οπότε υπομονή.

στ. Καθόλη την διαδικασία είχα αφήσει το Wi-Fi του κινητού ανοιχτό. Το kingroot δείχνει να μην μπορεί να περάσει το 16% αν το Wi-Fi της συσκευής είναι κλειστό. Παρακολουθώντας το μέσω του adsl rooter μου, είδα ότι όντως στο ~16% υπήχε κίνηση δεδομένων από το κινητό.

 

Καλη επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν !

 

ΥΓ. Άντε τώρα μένει να βρούμε κανέναν καλό και σταθερό 5.x για το Smart 4 Turbo μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
ενω χρησιμοποιουσα το κινητο κανονικα ξαφνικα κολλησε και εσβησε..το αφησα λιγο κ μετα απο λιγο παω να το ανοιξω και βγαζει κανονικα το λογοτυπο της ανδροιδ και ξεκιναει να φορτωσει αλλα δν μπαινει ποτε στην αρχικη οθονη..μονιμως δειχνει να φορτωνει ενας ασπρος κυκλος και τιποτα παραπανω..ολο αυτο εγινε ξαφνικα το κινητο δν το εχω πειραξει ποτε για ροοτ ή το οτιδηποτε..ουτε κολλουσε ουτε τιποτα..μπορει να βοηθησει καποιος???
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ενω χρησιμοποιουσα το κινητο κανονικα ξαφνικα κολλησε και εσβησε..το αφησα λιγο κ μετα απο λιγο παω να το ανοιξω και βγαζει κανονικα το λογοτυπο της ανδροιδ και ξεκιναει να φορτωσει αλλα δν μπαινει ποτε στην αρχικη οθονη..μονιμως δειχνει να φορτωνει ενας ασπρος κυκλος και τιποτα παραπανω..ολο αυτο εγινε ξαφνικα το κινητο δν το εχω πειραξει ποτε για ροοτ ή το οτιδηποτε..ουτε κολλουσε ουτε τιποτα..μπορει να βοηθησει καποιος???

 

Και της κόρης μου σήμερα έκανε ακριβώς τα ίδια. Κατάφερες μήπως να το ξεκινήσεις; και εάν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...