Jump to content

Vodafone Smart 4 Turbo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηραμε με τη γυναικα μου απο επιδοτηση 2 smart 4 turbo με τον snapdragon . H συσκευη διαθετει 1gb ram και οχι 512.Μετα την πρωτη εκκινηση και χωρις την εγκατασταση προσθετου λογισιμου αφηνει ελευθερα γυρω στα 450ΜΒ που ειναι υπεραρκετα σαν πρωτη εικονα.

 

Το λογισμικο ειναι στην εκδοση 4.4.2 και με τον εναν η τον αλλο τροπο οι εφαρμογες που φερει μαζι , μπορουν να απομακρυνθουν , ειτε μεσω απενεργοποιησης απο τις ρυθμισεις εφαρμογων του τηλεφωνου ειτε με απεγκατασταση , πολυ θετικο ειναι οτι οπως παρατηρω , το κινητο εχει "nexus rom" εννοωντας πως σχεδον ολες οι προεγκατεστημενες εφαρμογες της vodafone μπορουν απεγκατασταθουν πληρως οπως και αρκετες της google.1-2 απο τις vodafone εφαρμογες ηταν δυνατο να απενεργοποιηθουν μονο και μερικες google οπως τα books , google play music .Το keep , earth και το drive πχ διαγραφονται πληρως.

 

Μετα απο το στησιμο του τηλεφωνου με τις εφαρμογες που ηθελε εγκατεστημενες (facebook, viber και αλλες) και τις "δικες" του που δεν ηθελε (οσα ανεφερα πιο πανω) με τις ρυθμισεις ανοιχτες στα 32ΜΒ χρησης , facebook 40MB , υπηρεσιες google x4 ~ 60MB , playstore 24MB και το πληκτρολογιο 22ΜΒ περα απο αλλες υπηρεσιες συστηματος , αφηνει ελευθερη ραμ 330ΜΒ - 380ΜΒ , εντυπωσιακο νουμερο κατα τη γνωμη μου.

 

Εχει μεσα power saving mode στις ρυθμισεις που εχοντας το ενεργοποιημενο απενεργοποιει αυτοματα ολες τις δονησεις του κινητου , το gps και ρυθμιζει αναλογως τον επεξεργαστη.

 

Το ηχειο του προσωπικα μου φανηκε καλο , καθαρος ηχος και ικανοποιητικη ενταση σε αναπαραγωγη mp3 τουλαχιστον.Το ακουστικο του στη χαμηλοτερη ενταση για εμενα ειναι υπερβολικα δυνατο και θα ηθελα να μπορουσα να το χαμηλωσω ακομα περισσοτερο , οποτε το θεωρω αρκετα δυνατο γενικα.

 

Η καμερα του εχει τις κλασσικες λειτουργιες , πανοραμα , φωτογραφια , βιντεο χωρις αυτοματη εστιαση.

Η ληψη βιντεο μπορει να γινει με μεγιστη ποιοτητα στα 720ρ , πραγμα που επισης με εξεπληξε ευχαριστα.To led που διαθετει ηταν δυνατοτερο απο οτι περιμενα .

 

Η οθονη του δεν εχω βρει πουθενα να αναφερει αν εχει καποια προστασια αλλα στην μεγιστη φωτεινοτητα ειναι λιγο πιο κατω απο μια ips χωρις ομως να εχω παραπονο απο αυτη...Αν και αναφερεται στις 4,5" , δεν μου μοιαζει μικροτερη απο του lg 4x που ειχα για πολυ καιρο, θα ελεγα οτι φαινεται ιδια σε διαστασεις , οσο για την αναλυση της στα 480Χ854 ειναι υπεραρκετη για τα δικα μου ματια σε λεπτομερεια και ανετη αναγνωση κειμενου κατα το browsing χωρις πολυ zoom.

 

Παμε τωρα στην μεγαλυτερη φοβια μου στη συσκευη , το GPS.Αυτο ηταν που μου εκανε την μεγαλυτερη εκπληξη απο ολα τα υπολοιπα , χωρις υποβηθηση μεσω καποιου δικτυου και με χρηση μονο της ενσωματωμενης κεραιας ηθελε μονο 40 δευτερολεπτα για να κλειδωσει μεσω του gpsfix που χρησιμοποιησα , για την πρωτη φορα.Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει glonass γιατι αν δεν ειχε θα κλειδωνε στους 6 αν δεν κανω λαθος , κατι το οποιο δεν εγινε , κλειδωσε περισσοτερους πριν που πει location fixed.

 

Update : Root γινεται με το vroot .Επειδη ομως βαζει μεσα εναν κινεζικο διαχειριστη δικαιωματων , κατεβαζουμε απο το playstore το supersu και απο τις ρυθμισεις του , επιλεγουμε να διαγραψει τις αλλες εφαρμογες ρουτ.

 

Τα πληρη χαρακτηριστηκα του ειναι αυτα :

 

Dimensions (height - length - width) : 134.5 x 67.5 x 10.4 mm

Talk time (hours) : Up to 11

Internal memory : 1.7 GB / 1024 RAM

Μanufacturer guarantee : 2 years

Network : GSM / HSDPA (3.5G) / LTE (4G)

Sensors Accelerometer, proximityWeight (grams) : 152

Stand-by time (hours) : Up to 660

Μemory card capacity : micro-SD card

Mobile type : Touch

CPU : Quad Core 1.2GHz , Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400

GPU Adreno 305

Screen display - colours : TFT 4.5'' 854x480 pixels

Operating system : Android KitKat 4.4.2

Wireless : Wifi (hotspot) , bluetooth 4.0 A2DP , NFC

Camera : 5 Mpixels (primary) manual focus / VGA (front) ,LED Flash

Battery : Li-Ion 1880 mAh battery

FM Radio

 

 

Για τους πιο απαιτητικους οριστε και ενα benchmark και μερικες νεες εικονες που τραβηχτηκαν απο το ιδιο μοντελο.

Εβγαλα και την γωνια για να δειτε πως η οθονη ειναι πιο μεσα απο το πλαισιο , ετσι και με την οθονη κατω να το ακουμπησετε , δεν υπαρχει κανενα προβλημα εφοσον δεν υπαρχουν εξογκωματα .

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει σαν ελαφρώς βελτιωμένη έκδοση από το Smart 4G, επίσης κατασκευής Yulong. Εχει ανεβασμένα χαραλτηριστικά hardware και ραδιόφωνο, αλλά έχει χάσει σε ανάλυση κάμερας.

Πάντως το 4G βγάζει 13600-13900 στο Antutu με 4.2.2, άρα αυτό με την 4.4.2 λογικά θα πηγαίνει ακόμα καλύτερα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα για εγχωρια αγορα με εγγυηση , ειναι καλη προταση για 150€ , το μονο του κακο για εμενα ειναι η μπαταρια θα ηθελα να ηταν λιγο μεγαλυτερη στα 2200 πχ.

Το προτεινω με τα 1000 σε σχεση με το power γιατι αμφιβαλω 6582 του power να εχει τοσο καλο gps σε σχεση με το turbo για τα 189 που κοστιζει.

 

Οσο για την καμερα φιλε μου , εχω το εξης σκεπτικο....Νοκια 820 το λιγοτερο η αλλο nokia lumia , σε android πας σε ακριβα μοντελα αν θες αξιολογη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η σκέψη σου. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δίνοντας τόσα χρήματα και αποκλείοντας την αγορά της Κίνας.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα δείγμα εντοπισμού θέσης.[ATTACH]48371[/ATTACH]

 

Και της μπαταρίας[ATTACH]48384[/ATTACH]

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλή η μπαταρία. Με τη χρήση πέτυχες αυτό το αποτέλεσμα; Αν δεν σου είναι κόπος ανέβασε και μια πριν το φορτίσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ οκ αποτελέσματα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα έλεγα εντυπωσιακά.Πριν λίγο στης γυναίκας μου το έβαλε για φόρτιση στο 8% με την οθόνη στο 53% και ώρα : 4ω 25λ ...
Link to comment
Share on other sites

Άψογα. Με πόσες ώρες συνολικά εκτός πρίζας;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

16 ωρες .

 

Κατα τις 9 το πρωι που σηκωνεται το βγαζει αν το εχει βαλει.Αλλα με εκπλησει που βγαζει την μερα...οπου σταθει και οπου βρεθει το facebook ανοιχτο , δεν ξερω αν βοηθαει και το one power guard στο ΑΙ , δεν εχω πειραξει τον χρονισμο της cpu ,ουτε κατι αλλο , φωτεινοτητα αυτοματη και συνδεση μεσω wifi με το τηλεφωνο σε GSM/WCDMA ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι είναι ανοιχτά τα δεδομένα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μετά από μερικές φορτίσεις πάρτε μερικά ακόμα στοιχεία.[ATTACH]49185[/ATTACH][ATTACH]49186[/ATTACH][ATTACH]49187[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα σε ολους..Εχω μια απορια οχι δικη μου του αδελφου μου που μενει επαρχια(καλαματα) και το πηρε το κινητακι..Ενεργοποιησε το 4g και γενικοτερα εχει θεμα με το σημα.μπορει να κανει κλησεις κανονικα αλλα οπτικα δεν φαινεται να εχει καθολου σημα στην μπαρα επανω.Κανει και καποιες διακοπες οταν μιλαμε.Κι εγω εχω 4g lumia 625 αλλα δεν το εχω ενεργοποιησει σημερα το εκανα και δεν ξερω.Οταν εισαι 4g εχεις θεμα?παιζει ρολο η επαρχια η μπορει να ειναι και θεμα συσκευης?γιατι να μην εχει σημα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπαίνει ίντερνετ μέσω data να ρυθμίσει να μπαίνει μόνο σε 2g δίκτυα. Εξοικονομεί και μπαταρία. Αλλιώς 3g.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..Εχω μια απορια οχι δικη μου του αδελφου μου που μενει επαρχια(καλαματα) και το πηρε το κινητακι..Ενεργοποιησε το 4g και γενικοτερα εχει θεμα με το σημα.μπορει να κανει κλησεις κανονικα αλλα οπτικα δεν φαινεται να εχει καθολου σημα στην μπαρα επανω.Κανει και καποιες διακοπες οταν μιλαμε.Κι εγω εχω 4g lumia 625 αλλα δεν το εχω ενεργοποιησει σημερα το εκανα και δεν ξερω.Οταν εισαι 4g εχεις θεμα?παιζει ρολο η επαρχια η μπορει να ειναι και θεμα συσκευης?γιατι να μην εχει σημα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Γενικότερα μιλώντας, η 9μηνη εμπειρία μου στο 4G στην Αθήνα δείχνει οτι μιλάς άνετα ακόμα και με 1 γραμμή σήματος και δεν υπάρχει σημαντική αύξηση στην κατανάλωση μπαταρίας - τουλάχιστον στις περιοχές που κινούμαι εγώ. Στην Καλαμάτα όμως δεν νομίζω οτι υπάρχει ακόμα επαρκής κάλυψη οπότε

1. πιθανόν τα προβλήματα στις κλήσεις να οφείλονται στο handover που κάνει από 4G σε 3G ή 2G - δοκιμάστε να μιλήσετε όταν θα είστε σταθερά σε σημείο με κάλυψη 4G και θεωρητικά δεν θα έχετε πρόβλημα, και

2. αυτή η συνεχής αναζήτηση και εναλλαγή σίγουρα θα αυξήσει και την κατανάλωση της μπαταρίας χωρίς λόγο, όπως ειπώθηκε πριν λίγο, οπότε καλύτερα να λοκάρετε τις συσκευές σε 3G.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το 4G είναι μόνο για δεδομένα και ότι οι κλήσεις γίνονται ούτως ή άλλως μέσω 3G.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το 4G είναι μόνο για δεδομένα και ότι οι κλήσεις γίνονται ούτως ή άλλως μέσω 3G.

 

δεν ξέρω να στο απαντήσω τεχνικά, μόνο εμπειρικά... στο σπίτι έχω οριακή κάλυψη 3G με το σήμα να ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 1 και 3 μπάρες και προβλήματα στη συνομιλία (αν είχα κλειδωμένο σε 2G τότε έπιανα 3-4 μπάρες και μίλαγα σαν άνθρωπος). Από τον Ιούνιο πιάνω και 4G, όποτε ανάβει η ένδειξη 4G το σήμα μένει σταθερά στη μια γραμμή όπου κιαν μετακινηθώ στο σπίτι και μιλάω χωρίς πρόβλημα. Αν γυρίσω το κινητό σε 3G/2G εξακολουθώ να έχω την παραπάνω κατάσταση με τις μπάρες να ανεβοκατεβαίνουν και να μην μπορώ να μιλήσω σωστά - άρα η 3G κάλυψη στο σημείο εξακολουθεί να είναι ψιλοχάλια.

 

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε στην κλήση το κινητό πρέπει να γυρίζει σε 2G γιατί σε 3G δεν μιλάει κανένας από το σπίτι μου!

 

update αν και πιθανώς off topic, δοκίμασα κλήσεις έχοντας το ΒΤ για να βλέπω την οθόνη, ισχύει ακριβώς όπως τα λέει ο Psylos το HTC μου γυρίζει σε 3G μόλις ζητήσω κλήση και επανέρχεται σε 4G σε 1-2 δευτερόλεπτα αφού κλείσω. Το μυστήριο παραμένει γιατί "κλειδώνει" σε 1 μπάρα το σήμα ακόμα και όταν μιλάω (σε 3G) ενώ αν κάνω την κλήση όντας κλειδωμένος σε 3G οι μπάρες παίζουν μεταξύ 1-3...

Edited by PP6210
update
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eπειδη το δουλευω καθημερινα το τηλ σαν πλοηγο , παρατηρησα οτι οταν ζεστενεται κατεβαζει την μεγιστη συχνοτητα απο το 1.2 στα 1.0 και ακομα στα 0.8ghz.Αυτο το παρατηρησα μεσω διαχειριστη cpu και οχι λογω lag η καθυστερησης.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ρωτησα σημερα στην βονταφον και μου ειπανε και το turbo smart 4 και το ιδιο το power ειναι αλκατελ και εχει βαλει το ονομα η βονταφον επανω.. και λιγο το φοβαμαι για αγορα του συγκεκριμενου κινητου .. αν και βλεπω οτι αξιζει τα λεφτα του ιδιατερα το power .. εγω ηθελα ενα φθηνο κινητο με 4g για να ειναι πιο καινουργιο..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το turbo ειναι φτιαγμένο από τη Yulong, όπως ήταν και το Smart4G. Το 4 Power είναι από μια άλλη κινέζικη, όχι την alcatel. Alcatel ήταν κάποιο πιο παλιό vodafone smartphone, νομίζω το smart 2 ή smart 3. Από θέμα εγγύησης σου παρέχει η vodafone. Δεν είναι σαν να παίρνεις κινητό από κινέζικο site, με εγγύηση τρέχα γύρευε κλπ...

 

Σε συγκριτικό πάντως έλεγε ότι το power είναι πιο καλό από άποψη ποιότητας κατασκευής και έχει ένα κλικ καλύτερη ποιότητα στην κάμερα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μόλις είδα ότι το κινητό βρήκε Android αναβάθμιση !

Από το μέγεθος της (~142MB) δεν νομίζω να είναι Lollipop.

Όταν κατέβει -γιατί αργεί χαρακτηριστικά- πιστεύω ότι θα είναι μία 4.4.4 (από 4.4.2).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...