Jump to content

Samsung Galaxy S5 Mini (SM-G800F)


truckman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά το πιο πιθανό είναι να θέλει καθάρισμα. Κάνε μια δοκιμή και πες μας

 

Καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετικά με το καθάρισμα θα ήθελα να κάνω. Όταν το ανοίξω το κινητό, πως καθαρίζω το μικρόφωνο; απλά το "φυσάω";

Όπου υπάρχει θέληση, υπάρχει και τρόπος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετικά με το καθάρισμα θα ήθελα να κάνω. Όταν το ανοίξω το κινητό, πως καθαρίζω το μικρόφωνο; απλά το "φυσάω";

 

Δεν το έχω επιχειρήσει αλλά μάλλον κάπως έτσι ή αλλιώς απευθύνεσαι σε ειδικό

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετικά με το καθάρισμα θα ήθελα να κάνω. Όταν το ανοίξω το κινητό, πως καθαρίζω το μικρόφωνο; απλά το "φυσάω";

 

Αν βρεις καποια λυση ενημερωσε γιατι και η γυναικα μου που το εχει αναφερει το ιδιο προβλημα.

 

Οσονουπω αναβαθμιση για το s5 mini στην 6.0.1 Αυτα ειναι..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις καποια λυση ενημερωσε γιατι και η γυναικα μου που το εχει αναφερει το ιδιο προβλημα.

 

Οσονουπω αναβαθμιση για το s5 mini στην 6.0.1 Αυτα ειναι..... :)

 

Το Οσονούπω είναι σχετικό...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Το Οσονούπω είναι σχετικό...

 

Δίκιο εχεις. Αλλά μόνο και μόνο ότι θα γην πάρει ενώ σε αντίστοιχη κατάσταση το s4 mini που τότε είχα δεν είχε πάρει αναβάθμιση είναι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Το Οσονούπω είναι σχετικό...

 

Το Duos πήρε,το έκανα και ειναι σαφως πιο γρήγορο! Αλλα δεν βρίσκω τα δικαιώματα εφαρμογών!

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν 2 μέρες αποφάσισα να κάνω root το κινητό, καθότι πέρασε και η εγγύηση.

Το ρούταρα με το CF-auto-root με το Odin. Η διαδικασία φάνηκε ότι ολοκληρώθηκε κανονικά.

Όμως το κινητό φαίνεται να κολλάει, ο SuperSU μου είπε καναδυό φορές ότι το SU binary δεν εγκαταστάθηκε. Μετά από επανεκκίνηση ξαναλειτουργεί ο SuperSU και δίνει δικαιώματα κανονικά. Αλλά και πάλι κάποιες εφαρμογές συστήματος που προσπάθησα να απεγκαταστήσω είτε με το Rom toolbox είτε System Apps Remover μου λέει ότι απέτυχε η απεγκατάσταση αλλά αργότερα που ξανακοιτάω έχουν απεγκατασταθεί. Φαίνεται ότι κάτι δεν πήγε καλά.

Να ξανακάνω την διαδικασία από πάνω ή να κάνω unroot από τον SuperSU και ξανά root από την αρχή;

Help!:help:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις custom recovery πέρνα το τελευταίο update του supersu http://forum.xda-developers.com/apps/supersu/stable-2016-09-01supersu-v2-78-release-t3452703 αλλιώς κανε απο της ρυθμίσεις της εφαρμογής επανεγκατασταση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις custom recovery πέρνα το τελευταίο update του supersu http://forum.xda-developers.com/apps/supersu/stable-2016-09-01supersu-v2-78-release-t3452703 αλλιώς κανε απο της ρυθμίσεις της εφαρμογής επανεγκατασταση .

 

Δεν έχω βάλει ακόμα custom recovery γιατί διαβάζω για προβλήματα με TWRP 3.0.

Έκανα και την επανεγκατάσταση αλλά τα προβλήματα παραμένουν.

Κάπου διάβασα για διαγραφή όλων των Knox εφαρμογών μετά το root, ξέρεις κάτι;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ακόμα custom recovery γιατί διαβάζω για προβλήματα με TWRP 3.0.

Έκανα και την επανεγκατάσταση αλλά τα προβλήματα παραμένουν.

Κάπου διάβασα για διαγραφή όλων των Knox εφαρμογών μετά το root, ξέρεις κάτι;

Για αρχή πάγωσε τες μην τις διαγράψεις και δες πως θα πάει ,αν συνεχίζεται το πρόβλημα τότε πέρνα μια καθαρή rom και ξανά root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πάγωσε τες μην τις διαγράψεις και δες πως θα πάει ,αν συνεχίζεται το πρόβλημα τότε πέρνα μια καθαρή rom και ξανά root .

 

Αυτό έκανα. Τις πάγωσα και όντως τρέχει πιο καλά το κινητό, περίπου όπως πριν.

Αλλά το root δεν δουλεύει καλά. Κάποιες εφαρμογές δουλεύουν κανονικά (adaway, mybackup pro, imei backup, klp) αλλά κάποιες άλλες (Rom toolbox ,Busybox) κολλάνε ή λένε ότι η συσκευή δεν είναι root. Και όντως σε αυτή την περίπτωση το Root checker λέει ότι η συσκευή δεν είναι root. Από εκείνη τη στιγμή και μετά το SU κολλάει, δεν ανοίγει, και οι άλλες εφαρμογές δεν δουλεύουν.

Μετά όμως από restart επανέρχονται κανονικά εκτός όμως πάλι από εκείνες τις συγκεκριμένες! :blink:

Τι παίζεται; Η συσκευή δούλευε άψογα μέχρι που το έκανα root

Δεν έχω βάλει custom recovery γιατί φοβάμαι άλλα κολήματα και δεν έχω πάρει full backup για να αλλάξω τη ROM ή να κάνω factory reset.

Αν ήθελα να δοκιμάσω να ξανακάνω τη διαδικασία για root τι θα ήταν καλύτερο;

Root over root? ή Unroot and root?

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Κανε για αρχή ξανά root πάνω στο παλιό και αν δεις οτι συνεχίζεται το θέμα τότε πριν περάσεις stock rom βάλε custom recovery και πέρνα το τελευταίο supersu ,αν και παλι σου κανει τα ίδια τότε βάλε επίσημο firmware και ξανά root .

 

edit : βεβαιώσου οτι εχεις κατεβάσει το σωστο CF-Auto-Root που είναι για το μοντέλο που έχεις .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα. Τις πάγωσα και όντως τρέχει πιο καλά το κινητό, περίπου όπως πριν.

Αλλά το root δεν δουλεύει καλά. Κάποιες εφαρμογές δουλεύουν κανονικά (adaway, mybackup pro, imei backup, klp) αλλά κάποιες άλλες (Rom toolbox ,Busybox) κολλάνε ή λένε ότι η συσκευή δεν είναι root. Και όντως σε αυτή την περίπτωση το Root checker λέει ότι η συσκευή δεν είναι root. Από εκείνη τη στιγμή και μετά το SU κολλάει, δεν ανοίγει, και οι άλλες εφαρμογές δεν δουλεύουν.

Μετά όμως από restart επανέρχονται κανονικά εκτός όμως πάλι από εκείνες τις συγκεκριμένες! :blink:

Τι παίζεται; Η συσκευή δούλευε άψογα μέχρι που το έκανα root

Δεν έχω βάλει custom recovery γιατί φοβάμαι άλλα κολήματα και δεν έχω πάρει full backup για να αλλάξω τη ROM ή να κάνω factory reset.

Αν ήθελα να δοκιμάσω να ξανακάνω τη διαδικασία για root τι θα ήταν καλύτερο;

Root over root? ή Unroot and root?

Πήρα κι εγώ το S5 που βρήκα καταχωνιασμένο σε ένα συρτάρι. Το αλλάξαμε γιατί το μικρόφωνο δεν δούλευε καλά. Μάλλον είναι γενικότερο το πρόβλημα. Πάντως για το sudoku που το θέλω δουλεύει μια χαρά. H μπαταρία του έχει πέσει βέβαια. Με 2 ώρες sudoku πέφτει στο 50%.

Λοιπόν το κινητό το έκανα root το Σάββατο. Με το Odin3-v3.10.6 και οδηγίες από εδώ. Στη συνέχεια μετά το reboot έκανε update από το play το SuperSU v2.78 και όλα δουλεύουν σωστά. Δεν έχω busybox. To adaway (όπως γράφεις) δουλεύει μια χαρά, το ίδιο και το clocksync.

Στις ρυθμίσεις του SuperSU, έχεις το Superuser ενεργό ?

 

Το Σάββατο έβαλα και CM σαν ROM, αλλά δεν μου πολυάρεσε και ξαναγύρισα σε stock, με root.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Εκτός της cyanogen υπάρχει κάποια καλή custom rom να δοκιμάσω? Σέρνεται με την 5.1.1
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Κανε για αρχή ξανά root πάνω στο παλιό και αν δεις οτι συνεχίζεται το θέμα τότε πριν περάσεις stock rom βάλε custom recovery και πέρνα το τελευταίο supersu ,αν και παλι σου κανει τα ίδια τότε βάλε επίσημο firmware και ξανά root .

 

edit : βεβαιώσου οτι εχεις κατεβάσει το σωστο CF-Auto-Root που είναι για το μοντέλο που έχεις .

 

Τελικά τα προβλήματα παραμένουν. Η συσκευή δεν κολλάει πλέον αλλά το root όταν το πιάνει πάει περίπατο.

Έκανα root πάνω στο παλιό, τα ίδια. Έκανα unroot και ξανά root, τα ίδια. Πέρασα custom recovery και flash το SuperSU, τα ίδια.

Στην αρχή δουλεύει κανονικά, δίνει δικαιώματα στις εφαρμογές που ζητάνε αλλά αργότερα κάποια στιγμή δεν δίνει. Με επανεκκίνηση επανέρχεται για λίγο πάλι.

Τι στα κομμάτια έχει πάει λάθος; Τόσες συσκευές έχω rootάρει όλες λειτουργούσαν τζάμι

Θα ήθελα να αποφύγω factory reset. Άλλη λύση;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποια ρομ συνιστάται;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Αν και παρακολουθώ που και που τις συζητήσεις σας, εν τούτοις δηλώνω (και είμαι) άσχετος με αυτά που ασχολείστε. Ίσως λόγω ηλικίας. Τέλος πάντων.!

Έχω ενα s5 mini , branded στην 1&1 (Γερμανία).

Τώρα τελευταία, η ****εταιρεία (1&1), η έστω κάποιο τμήμα πωλήσεων της, εφαρμόζει την εξής τακτική. Σε καλεί (πάντα από το ίδιο νούμερο), χτυπάει 2 φορές η και 3 , αλλά μόλις απαντήσεις κλείνει αμέσως. Σκοπός τους είναι (νομιζω) να τους καλέσεις εσυ. (θέμα χρέωσης κλήσης.???? )

Τι μεηλ έστειλα τι παραπονέθηκα, αυτοί τίποτα. Το ίδιο βιολί.!

οπότε φτάνω στην ερώτηση.:

ΜΠΟΡΩ να αποκλείσω κάποιο συγκεκριμένο νούμερο να με καλεί.? Στα μενού του έχει μια τέτοια επιλογή, αλλά μετά σου στέλνει μήνυμα το τηλέφωνο ότι είχες μια κλήση μπλα μπλα μπλα. Οπότε πάλι ενόχληση.

ΥΠΑΡΧΕΙ κάποιος τρόπος να γίνεται μόνιμη φραγή και αγνόησή αυτού του αριθμού κλήσης .??

Τώρα δεν ξέρω αν το περιγράφω και σωστά, ελπίζω κάποιος φίλος να κατάλαβε,

 

ευχαριστώ

Χρηστος (απο γερμανια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Αν και παρακολουθώ που και που τις συζητήσεις σας, εν τούτοις δηλώνω (και είμαι) άσχετος με αυτά που ασχολείστε. Ίσως λόγω ηλικίας. Τέλος πάντων.!

Έχω ενα s5 mini , branded στην 1&1 (Γερμανία).

Τώρα τελευταία, η ****εταιρεία (1&1), η έστω κάποιο τμήμα πωλήσεων της, εφαρμόζει την εξής τακτική. Σε καλεί (πάντα από το ίδιο νούμερο), χτυπάει 2 φορές η και 3 , αλλά μόλις απαντήσεις κλείνει αμέσως. Σκοπός τους είναι (νομιζω) να τους καλέσεις εσυ. (θέμα χρέωσης κλήσης.???? )

Τι μεηλ έστειλα τι παραπονέθηκα, αυτοί τίποτα. Το ίδιο βιολί.!

οπότε φτάνω στην ερώτηση.:

ΜΠΟΡΩ να αποκλείσω κάποιο συγκεκριμένο νούμερο να με καλεί.? Στα μενού του έχει μια τέτοια επιλογή, αλλά μετά σου στέλνει μήνυμα το τηλέφωνο ότι είχες μια κλήση μπλα μπλα μπλα. Οπότε πάλι ενόχληση.

ΥΠΑΡΧΕΙ κάποιος τρόπος να γίνεται μόνιμη φραγή και αγνόησή αυτού του αριθμού κλήσης .??

Τώρα δεν ξέρω αν το περιγράφω και σωστά, ελπίζω κάποιος φίλος να κατάλαβε,

 

ευχαριστώ

Χρηστος (απο γερμανια)

 

Εγώ κάποια στιγμή που χρειάστηκε απέκλεισα έναν αριθμό και από τις κλήσεις και από τα μηνύματα

Για τις κλήσεις: Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Κλήσεις/Απόρριψη κλήσης. Ενεργοποιείς την Λειτουργία αυτόματης απόρριψης και βάζεις τον αριθμό που δεν θέλεις στη λίστα αυτόματης απόρριψης

Για τα μηνύματα: (έχω τον Handsent SMS) Πατάς παρατεταμένα πάνω στο μήνυμα που ήρθε από τον αριθμό που δεν θέλεις και επιλέγεις το Ανεπιθύμητοι. Τέλος

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ηρθε update με marshmallow

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αναμένουμε εντυπώσεις !!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 Mini (SM-G800F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...