Jump to content

LG G3 vs Samsung Galaxy S5: Προτίμηση.


Kostas75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Σκεφτόμουν την αγορά Android συσκευής και συγκεκριμένα μία εκ των 2 κορυφαίων αυτή τη στιγμή, τα LG G3 και Samsung Galaxy S5. Ξέρω ότι και το HTC One είναι σε αυτή την κατηγορία, αλλά προσωπικά προτιμώ να διαλέξω ανάμεσα στα LG και Samsung.

Έχω δει από κοντά και τα δύο αυτά και είναι πραγματικά απίθανα. Σαν Design, μέγεθος οθόνης και αισθητικά προτιμώ γενικότερα ξεκάθαρα το LG G3. Όμως σαν οθόνη μου φαίνεται ότι το Samsung έχει καλύτερη με πιο ζωηρά χρώματα, μάλλον λογικό αν συγκρίνεις τις τεχνολογίες AMOLED (Samsung) και LCD IPS (LG G3).

Θα ήθελα όμως και την γνώμη σας και γιατί προτιμάτε κάποιο από αυτά τα δύο.

 

Ευχαριστώ!...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου εμφανίσει το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις, προσωπικά λόγω εμφάνισης θα πήγαινα στο G3. Σε ταχύτητα δε νομίζω να σε αφήσουν ανικανοποίητο, οπότε από εκεί και πέρα είναι το τι αρέσει περισσότερο στον καθένα..
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πάρεις συμβιβασμό θα κανεις ετςι κι αλλιως.

Αν δίνεις μεγαλύτερη σημασία στην οθόνη-αυτονομία,κάμερα τότε s5,αν στο ντιζάιν,αναλογία οθόνης/μέγεθος συςκευης τότε g3.

Εγώ ξέφυγα απο τα διλήμματα και τους συμβιβασμούς και επέλεξα z2 σαν την πιο ισορροπημένη ναυαρχίδα για φέτος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

στην καμερα ειναι ισα, και τα 2 εξαιρετικα. Στην οθονη λιγο πολυ τα ξερεις, στο design καλυτερο το g3 κατ'εμε.

 

 

Προσωπικα, αφου θα δωσεις τετοιο ποσο, κοιτα το Oppo Find 7. Πανεμορφο design και κορυφαιες επιδοσεις.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πάρεις συμβιβασμό θα κανεις ετςι κι αλλιως.

Αν δίνεις μεγαλύτερη σημασία στην οθόνη-αυτονομία,κάμερα τότε s5,αν στο ντιζάιν,αναλογία οθόνης/μέγεθος συςκευης τότε g3.

Εγώ ξέφυγα απο τα διλήμματα και τους συμβιβασμούς και επέλεξα z2 σαν την πιο ισορροπημένη ναυαρχίδα για φέτος.

 

Σε θέμα σχεδιασμού το g3 είναι εξαιρετικό , το s5 πιστεύω είναι στην οθόνη δυνατό και το Ζ2 μπορεί να υστερεί σε κάποια σημεία αλλά στο συνολο ίσως και να είναι όπως λες η πιο ισορροπημένη ναυαρχίδα για φέτος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε κάτι που δεν έγραψα στο αρχικό post μου, απλά ότι κάποιοι συμφωνείτε μαζί μου, όπως και ότι μερικοί προτείνετε αντί των LG και Samsung, το Sony Z2 (καλό, αλλά δεν με πείθει, δεν με "πορώνει" κυρίως!).

 

Αυτά που θέλω να εξακριβώσω, για να είμαι και εγώ πιο συγκεκριμένος, είναι (αν ξέρετε βέβαια):

1) Αν όντως η οθόνη του Samsung Galaxy S5 είναι καλύτερη του LG G3, όχι μόνο από άποψη ανάλυσης και τεχνολογίας, αλλά και από άποψη απόδοσης χρωμάτων και τα σχετικά, ή απλά μου φάνηκε εμένα έτσι λόγω του ίσως καλύτερου background που είχε το S5 σε σχέση με το μουντό default background του G3.

 

2) Ποιο από τα δύο κινητά (S5 και G3) έχει την καλύτερη αυτονομία στην πραγματικότητα. Μπορώ να βρω τα specs φυσικά, π.χ. στο gsmarena.com, αλλά στην πράξη τα πράγματα είναι πάντα διαφορετικά, οπότε ψάχνω να βρω στην πράξη τι ισχύει, στείλτε μου, αν έχετε, κάποια links με σχετικά reviews/τεστ, ώστε να αποκαλυφθεί η πραγματική τους αυτονομία.

 

3) Ποιο είναι πιο γερό σαν κατασκευή (S5 ή G3), ώστε να αντέχει περισσότερο καταρχήν η οθόνη του και κατά 2ο λόγο να μην καταστρέφεται πολύ εύκολα η πλάτη του, οι άκρες, κτλ. Ξέρω ότι η οθόνη και των δύο είναι Corning Gorilla Glass 3, αλλά πάλι στην πράξη φαίνονται όλες οι αλήθειες. Επίσης δεν ξέρω αν το πλαστικό της πλάτης και γενικά το πλαστικό πλαίσιο του S5 είναι καλύτερο ή χειρότερο από του G3. Οπότε πάλι στείλτε μου, αν έχετε, κάποια links με σχετικά reviews/τεστ, ώστε να αποκαλυφθεί η πραγματική τους αντοχή στις "κακουχίες" (οθόνη και πλαστικά)!

 

Ελπίζω ότι είμαι σαφής. Μάλλον ζητάω πολλά, αλλά αν μπορείτε και ξέρετε, θα ήθελα να με βοηθήσετε να αποφασίσω όσο γίνεται καλύτερα ποιο να αγοράσω. Δεν έχω την ευχέρεια για συνεχείς αγορές, πωλήσεις μέσω αγγελιών κτλ. και ξανά αγορές.

 

Ευχαριστώ πολύ σε όλους, αναμένω τις απαντήσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Σκεφτόμουν την αγορά Android συσκευής και συγκεκριμένα μία εκ των 2 κορυφαίων αυτή τη στιγμή, τα LG G3 και Samsung Galaxy S5. Ξέρω ότι και το HTC One είναι σε αυτή την κατηγορία, αλλά προσωπικά προτιμώ να διαλέξω ανάμεσα στα LG και Samsung.

Έχω δει από κοντά και τα δύο αυτά και είναι πραγματικά απίθανα. Σαν Design, μέγεθος οθόνης και αισθητικά προτιμώ γενικότερα ξεκάθαρα το LG G3. Όμως σαν οθόνη μου φαίνεται ότι το Samsung έχει καλύτερη με πιο ζωηρά χρώματα, μάλλον λογικό αν συγκρίνεις τις τεχνολογίες AMOLED (Samsung) και LCD IPS (LG G3).

Θα ήθελα όμως και την γνώμη σας και γιατί προτιμάτε κάποιο από αυτά τα δύο.

 

Ευχαριστώ!...

Πάρε το HTC One M8. Είναι σαφώς καλύτερο από το S5 και σε καμία περίπτωση δεν έχει τα lags του G3. Για να μην μιλήσω για την ποιότητα του που είναι μακράν καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη συσκευή αυτή τη στιγμή (ένα κλικ πάνω ακόμη και από το iPhone 5S).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Κινητό που υπερέχει σε όλα αυτά που Ρωτάς είναι το One , γιατί αν επιτρέπεται το άφησες απ' έξω? Δεν βγήκε τυχαία κινητό του 2014.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το HTC One (M8) σε design δεν υπερέχει του G3, σε οθόνη δεν υπερέχει ούτε του G3, ούτε του S5, σε κάμερα δεν υπερέχει κανενός, υπολλείπεται λίγο στην ταχύτητα και στην αυτονομία. Το μόνο που φαίνεται να είναι καλύτερο από τα G3 και S5 είναι η στιβαρότητα της κατασκευής του, που είναι μάλλον σε καλύτερα επίπεδα από τα G3 και S5. Οπότε γιατί να το προτιμήσω, μόνο για αυτό το λόγο;;
Link to comment
Share on other sites

3) Ποιο είναι πιο γερό σαν κατασκευή (S5 ή G3), ώστε να αντέχει περισσότερο καταρχήν η οθόνη του και κατά 2ο λόγο να μην καταστρέφεται πολύ εύκολα η πλάτη του, οι άκρες, κτλ. Ξέρω ότι η οθόνη και των δύο είναι Corning Gorilla Glass 3, αλλά πάλι στην πράξη φαίνονται όλες οι αλήθειες. Επίσης δεν ξέρω αν το πλαστικό της πλάτης και γενικά το πλαστικό πλαίσιο του S5 είναι καλύτερο ή χειρότερο από του G3. Οπότε πάλι στείλτε μου, αν έχετε, κάποια links με σχετικά reviews/τεστ, ώστε να αποκαλυφθεί η πραγματική τους αντοχή στις "κακουχίες" (οθόνη και πλαστικά)!

 

Το κινητό θα το έχεις σε θήκη ή όπως το έβγαλε η μαμά του ;

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το HTC One (M8) σε design δεν υπερέχει του G3, σε οθόνη δεν υπερέχει ούτε του G3, ούτε του S5, σε κάμερα δεν υπερέχει κανενός, υπολλείπεται λίγο στην ταχύτητα και στην αυτονομία. Το μόνο που φαίνεται να είναι καλύτερο από τα G3 και S5 είναι η στιβαρότητα της κατασκευής του, που είναι μάλλον σε καλύτερα επίπεδα από τα G3 και S5. Οπότε γιατί να το προτιμήσω, μόνο για αυτό το λόγο;;

 

κανεις λαθος. Στην ταχυτητα ειναι σταθερα το πιο γρηγορο android κινητο. αποδειξη το antutu. Κοιτα μια και αυτο που προανεφερα. oppo find 7.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θα το έχεις σε θήκη ή όπως το έβγαλε η μαμά του ;

 

Θα ήθελα να το έχω χωρίς θήκη καλύτερα, ή, για να το θέσω πιο σωστά, να μπορώ να το έχω ΚΑΙ χωρίς θήκη όποτε θέλω χωρίς να ανησυχώ ότι θα το ακουμπήσω μόνο κάπου και θα γδαρθεί!!

Τελοσπάντων, με βλέπω με το G3 τελικά, δεν μπορεί να με κερδίσει το HTC One ώστε να φύγω από την Apple (iPhone 5, white, 32GB) που είμαι τώρα. Αν αλλάξω γνώμη τελευταία στιγμή, θα είναι για Samsung S5 (λόγω οθόνης και κυρίως specs περισσότερο σε σχέση με το S4, το οποίο μου αρέσει περισσότερο σχεδιαστικά από το S5).

Για αυτό δημιούργησα και αυτό το thread, ώστε να πάρω μια 2η γνώμη από εσάς να με βοηθήσει να διαλέξω όσο γίνεται καλύτερα ανάμεσα στα δύο αυτά, G3 και S5. Αν μπορείτε απαντήστε μου στα 3 ερωτήματα που έθεσα για την σύγκρισή τους.

 

Ευχαριστώ! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρε το HTC One M8. Είναι σαφώς καλύτερο από το S5 και σε καμία περίπτωση δεν έχει τα lags του G3. Για να μην μιλήσω για την ποιότητα του που είναι μακράν καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη συσκευή αυτή τη στιγμή (ένα κλικ πάνω ακόμη και από το iPhone 5S).

 

Τι εννοείς με τα lags του G3; Εγώ που το έπιασα στα χέρια μου στον Κωτσόβολο, που το έχουν σε demo, δεν παρατήρησα τίποτα που να με ενοχλήσει. Ενώ π.χ. με το iPhone 5, πολλές φορές έχω εκνευριστεί με το iOS 7, γιατί τρώει κολλήματα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει με το 5S, αλλά το 5-άρι την "ακούει" πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος. Στην ταχυτητα ειναι σταθερα το πιο γρηγορο android κινητο. αποδειξη το antutu. Κοιτα μια και αυτο που προανεφερα. oppo find 7.

 

Το υψηλό σκορ στο antutu δεν είναι δείγμα ταχύτητας. Το nexus έχει μικρότερα νούμερα από όλες τις ναυαρχίδες νομίζω αλλά παρόλο αυτά είναι ταχύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι καιρός να σταματήσετε να κοιτάτε ξερά

Σε τα specs,γιατί δεν παίζουν μόνο αυτά ρόλο.

Σε ταχύτητα να ξέρεις ρίχνει σε όλα και είναι το μόνο lagfree αυτή την στιγμή πέραν των vanilla android.

Σε αυτονομία Επίσης είναι μακράν καλύτερο. Δεν είσαι σωστά ενημερωμενος.

Στο θέμα οθόνη είναι λίγο σχετικά ,μιας και παίζει λιγάκι υποκειμενικά αυτό το θέμα.

Απροβλημάτιστες και γρήγορες αναβαθμίσεις μόνο από το Ονε θα δεις για την ώρα, εκτός και αν αλλάξει και θεαματικά στους άλλους.

Συσκευή που δεν έχει λυθεί ακόμη το θέμα με το ξαφνικό κλείσιμο δεν θα έπαιρνα πάντως.

Τέλος πάντων , πάρε αυτό που σου κάνει κέφι γιατί αυτό είναι το σημαντικότερο, μιας και θα το βλέπεις όλη την ώρα, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Κινητό που υπερέχει σε όλα αυτά που Ρωτάς είναι το One , γιατί αν επιτρέπεται το άφησες απ' έξω? Δεν βγήκε τυχαία κινητό του 2014.

 

Αυτο βασικα ειναι γελοιο, γιατι μολις φτασαμε στον 8ο μηνα του 2014:p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βασικα ειναι γελοιο, γιατι μολις φτασαμε στον 8ο μηνα του 2014:p

 

Καλά μωρέ κι εσύ ,αφού ψηφίζουν νωρίς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καλά μωρέ κι εσύ ,αφού ψηφίζουν νωρίς.

 

Το ξερω, αν και κανουν ανα μηνα σχεδον ψηφοφοριες :lol: Εχουμε πιστευω αρκετο δρομο για το 14' ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα htc m8 αλλα αφου το εχεις απε ξω...s 5 παρα πολυ καλυτερο,ανωτερη οθονη!φωτο δεν συγκρινεται με κανενα,αδιαβροχο...ειναι φοβερη συσκευη παροτι το κραζαμε.g3 δν μ αρεσουν τα χρωματα του,ξεθωριασμενα καρτουνιστικα,περα απο τα ppi δεν με εντυπωσιασε!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Σκουπιδια και τα 2 χωρις πλακα

Παρε g2

Παρε htc one m8

Παρε note 3

Παρε oppo 7a

Παρε one plus one

Παρε xiaomi mi3s

Παρε nexus 5

Τις υποτιθεμενες ναυαρχιδες της ψηλομυτας samsung

Και το προβληματικο σε μεγαλο ποσοστο g3

Απλα δεν κανουν

Εχω πιασει στα χερια μου ολες τις συσκευες αυτες και ειλικρινα s5 g3 χαμενα λευτα

Link to comment
Share on other sites

Σκουπιδια και τα 2 χωρις πλακα

Παρε g2

Παρε htc one m8

Παρε note 3

Παρε oppo 7a

Παρε one plus one

Παρε xiaomi mi3s

Παρε nexus 5

Τις υποτιθεμενες ναυαρχιδες της ψηλομυτας samsung

Και το προβληματικο σε μεγαλο ποσοστο g3

Απλα δεν κανουν

Εχω πιασει στα χερια μου ολες τις συσκευες αυτες και ειλικρινα s5 g3 χαμενα λευτα

 

+100 :):) :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις ότι έφτιαξε το πρόβλημα με τα ξαφνικά κλεισίματα του G3 πάρτο.

Αλλιώς S5. Τα κανει όλα και συμφέρει.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σκουπιδια και τα 2 χωρις πλακα

Παρε g2

Παρε htc one m8

Παρε note 3

Παρε oppo 7a

Παρε one plus one

Παρε xiaomi mi3s

Παρε nexus 5

Τις υποτιθεμενες ναυαρχιδες της ψηλομυτας samsung

Και το προβληματικο σε μεγαλο ποσοστο g3

Απλα δεν κανουν

Εχω πιασει στα χερια μου ολες τις συσκευες αυτες και ειλικρινα s5 g3 χαμενα λευτα

 

Νομίζω είσαι λίγο απόλυτος και υπερβολικός.......

Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις ότι έφτιαξε το πρόβλημα με τα ξαφνικά κλεισίματα του G3 πάρτο.

Αλλιώς S5. Τα κανει όλα και συμφέρει.

 

Δε θα έλεγα ότι συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι λίγο απόλυτος και υπερβολικός.......

 

το υπερ υπερβολικα απολυτα να μεν αλλα αδικο δεν εχει (οκ ειπαμε οχι και σκουπιδια αλλα σιγουρα δεν αξιζουν σε σχεσι με οσα αλλα ανεφερε)

Link to comment
Share on other sites

@kostas75: Μου κάνει εντύπωση πάντως, που παρόλο πολλοί σου ειπαν οτι υπάρχει και ενα σημαντικοτατο πρόβλημα με πολλα g3, (σβηνει όποτε θελει μονο του, οποτε πρακτικά κινητο ΔΕΝ έχεις), φαίνεται να μη δίνεις καμια σημασία σε αυτο.. Όλοι λενε θεμα software, θα λυθεί με update (πολυ πιθανο) , αλλα μεχρι στιγμης οσα update βγήκαν ΔΕΝ το έλυσαν. Κατι λενε οτι με το τελευταίο μπορει και να λυθεί, αλλα κατσε να δούμε σίγουρα. Ολες οι υπόλοιπες συγκρίσεις δεν έχουν νόημα αν δεν λυθει αυτό. Προσωπικά στην παρουσα φάση θα έπαιρνα το s5, το οποιο εχω θαψει γιατί δε μου αρέσει εμφανισιακά, αλλα οταν βγηκε το g3, κατάλαβα οτι ειναι καλύτερο το s5.. Στη χωρα των τυφλών κυβερνούν οι μονόφθαλμοι.

Σε καθε περίπτωση, δικα σου λεφτα είναι, οτι θες..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...