Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλιστα... Αναρωτιεμαι τι θα αλλαξει αν βαλω την 1447. Δηλαδη τι θα πρεπει να ξανακανω για να κανω το κινητο μου οπως ειναι τωρα. Συγνωμη αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε με ρομ. Θα χασω apps και αριθμους τηλεφωνου; Να ακολουθησω τον οδηγο στην πρωτη σελιδα; Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αν το έχεις κλειδώσει στον task manager (σύρσιμο μια φορά προς τα κάτω για να βάλει το λουκετάκι), μετά δεν το κάνει kill αν το αφαιρέσεις από την οθόνη πρόσφατων εφαρμογών. Όρίστε η Lenovo σου έκανε το χατήρι :happy: .

Τώρα βέβαια δεν ξέρω από ποια rom και μετά άλλαξε αυτό.

Είμαι στην 1511_dev.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο root της sdcard (εσωτερική ή εξωτερική δεν έχει σημασία) φτιάχνεις τους φάκελους TWRP\BACKUPS\0000000000000000\ και μέσα βάζεις τον φάκελο με το backup που έχεις. Τα μηδενικά για να μην τα μετράς είναι 16.

Λοιπόν θέλω λίγο να δοκιμάσεις κάτι για να είμαστε σίγουροι οτι μιλάμε για το ίδιο πραγμα.

 

Κατέβασε το AccuWeather. Η επιλογή της συγκεκριμένης εφαρμογής είναι για το λόγο οτι μπορούμε να ξέρουμε μέσο του εικονιδιου στη notification screen οτι τρέχει. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με το Skype ή το viber.

 

 

Τρέξε το AccuWeather δώσε μια home location και πάνε στα settings->notifications->notifications και βάλε home location.

 

Θα σου βγάλει στην notification screen την θερμοκρασία, και θα εμφανιστεί και δίπλα απο το εικονίδιο του σήματος πανω αριστερά στην οθόνη η θερμοκρασία.

 

Λοιπον σε όλες τις Vibeui, συμπεριλαμβανομένης και της 1508st, αν εκλεινα το AccuWeather. Από το task manager εξαφανιζόταν και το εικονίδιο του από το πανω μέρος της οθόνης και απο την notification screen, ένδειξη ότι δεν έτρεχε πλεον στο background.

 

Στην aosp v2.0 και στην MiUi αν το εκλεινα από το task manager δεν εξαφανιζόταν το εικονίδιο του από το πανω μέρος της οθόνης και απο την notification screen, ένδειξη ότι έτρεχε στο background.

 

Μετα την επαναφορά του backup της 1508st πλεον η 1508st συμπεριφέρεται με τον ίδιο τροπο με την aosp και την miui αν και πριν να βάλω την miui είχα την 1508st και συμπεριφερόταν με τον ίδιο τρόπο όπως όλες η Vibeui .

 

Δοκίμασε αυτό με το AccuWeather και πες μου σε σένα τι κανει ;

 

Είπες οτι έχεις την 1511dev. Μήπως εννοείς την 1501dev ; Δεν βλέπω να έχει βγει 1511 για το A806.

 

Μια διευκρίνηση, επειδή είπες οτι τώρα αν το κλειδώσεις το app δεν το κλείνει αν το κανεις slide προς τα πανω.

 

Το αν θα είναι locked ή όχι δεν παιζει κανένα ρολο σε αυτό που λεω. Ειτε είναι ειτε δεν είναι κανει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Αναρωτιεμαι τι θα αλλαξει αν βαλω την 1447. Δηλαδη τι θα πρεπει να ξανακανω για να κανω το κινητο μου οπως ειναι τωρα. Συγνωμη αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε με ρομ. Θα χασω apps και αριθμους τηλεφωνου; Να ακολουθησω τον οδηγο στην πρωτη σελιδα; Ευχαριστω πολυ!

Ναι , θα χάσεις apps και αριθμούς τηλεφώνου , κλήσεις μηνύματα κλπ που είναι αποθηκευμένοι στο τηλέφωνο. Αν οι επαφές και τα τηλέφωνά τους είναι περασμένα στο gmail λογαριασμό σου αυτές θα συχρονιστούν στην νέα rom όταν περάσεις το gmail λογαριασμό.

Υπάρχει και η λύση να βάλεις την 1447 με τον τρόπο που αναφέρεται και στο τέλος να μπεις στο TWRP και από το backup (που θα έχεις πάρει στο σχετικό βήμα του οδηγού ) να επαναφέρεις μόνο το "data". Αλλά δεν ξέρω αν θα "κάτσει" καλά αυτή η λύση από την 9432 στην 1447. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις το τηλέφωνο σχεδόν όπως πριν όσον αφορά εφαρμογές, δεδομένα, ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω λίγο να δοκιμάσεις κάτι για να είμαστε σίγουροι οτι μιλάμε για το ίδιο πραγμα.

 

Κατέβασε το AccuWeather. Η επιλογή της συγκεκριμένης εφαρμογής είναι για το λόγο οτι μπορούμε να ξέρουμε μέσο του εικονιδιου στη notification screen οτι τρέχει. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με το Skype ή το viber.

 

 

Τρέξε το AccuWeather δώσε μια home location και πάνε στα settings->notifications->notifications και βάλε home location.

 

Θα σου βγάλει στην notification screen την θερμοκρασία, και θα εμφανιστεί και δίπλα απο το εικονίδιο του σήματος πανω αριστερά στην οθόνη η θερμοκρασία.

 

Λοιπον σε όλες τις Vibeui, συμπεριλαμβανομένης και της 1508st, αν εκλεινα το AccuWeather. Από το task manager εξαφανιζόταν και το εικονίδιο του από το πανω μέρος της οθόνης και απο την notification screen, ένδειξη ότι δεν έτρεχε πλεον στο background.

 

Στην aosp v2.0 και στην MiUi αν το εκλεινα από το task manager δεν εξαφανιζόταν το εικονίδιο του από το πανω μέρος της οθόνης και απο την notification screen, ένδειξη ότι έτρεχε στο background.

 

Μετα την επαναφορά του backup της 1508st πλεον η 1508st συμπεριφέρεται με τον ίδιο τροπο με την aosp και την miui αν και πριν να βάλω την miui είχα την 1508st και συμπεριφερόταν με τον ίδιο τρόπο όπως όλες η Vibeui .

 

Δοκίμασε αυτό με το AccuWeather και πες μου σε σένα τι κανει ;

 

Είπες οτι έχεις την 1511dev. Μήπως εννοείς την 1501dev ; Δεν βλέπω να έχει βγει 1511 για το A806.

 

Μια διευκρίνηση, επειδή είπες οτι τώρα αν το κλειδώσεις το app δεν το κλείνει αν το κανεις slide προς τα πανω.

 

Το αν θα είναι locked ή όχι δεν παιζει κανένα ρολο σε αυτό που λεω. Ειτε είναι ειτε δεν είναι κανει το ιδιο.

Εγώ το δοκίμασα με το Viber βάζοντας να εμφανίζεται το εικονίδιο κατάστασης του viber στην notification bar.

Εμένα δουλεύει όπως φαίνεται στο βίντεο --> https://youtu.be/g3t9CLU8pLU

 

1511dev έχει βγει για το A808T και με μια μικρή τροποποίηση του zip αρχείου την έχω στο Α806. Έιναι υπο δοκίμη , με μια βασική αλλαγή την αντικατάσταση του security με το safecenter το οποίο ελέγχει και ζητάει επιβεβαίωση πρόσβασης για οτιδήποτε πάει να κάνει μια εφαρμογή στο τηλέφωνο. Αν μπεις βέβαια στο safe center και σετάρεις τα permissions για κάθε εφαρμογή μετά δεν θα σε ξαναενοχλήσει. Την έχω βάλει με επαναφορά του data από το backup της 1501_dev και απ' οτι φαίνεται δεν έχουν κάτσει καλά τα δεδομένα από την 1501 και πετάει σε διάφορες εφαρμογές σφάλμα το android.process.media το οποίο λύνεται με clear data τις εκάστοτε εφαρμογής. Μάλλον η καλύτερη επιλογή είναι το από το μηδέν σετάρισμα του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα με το Viber βάζοντας να εμφανίζεται το εικονίδιο κατάστασης του viber στην notification bar.

Εμένα δουλεύει όπως φαίνεται στο βίντεο --> https://youtu.be/g3t9CLU8pLU

 

1511dev έχει βγει για το A808T και με μια μικρή τροποποίηση του zip αρχείου την έχω στο Α806. Έιναι υπο δοκίμη , με μια βασική αλλαγή την αντικατάσταση του security με το safecenter το οποίο ελέγχει και ζητάει επιβεβαίωση πρόσβασης για οτιδήποτε πάει να κάνει μια εφαρμογή στο τηλέφωνο. Αν μπεις βέβαια στο safe center και σετάρεις τα permissions για κάθε εφαρμογή μετά δεν θα σε ξαναενοχλήσει. Την έχω βάλει με επαναφορά του data από το backup της 1501_dev και απ' οτι φαίνεται δεν έχουν κάτσει καλά τα δεδομένα από την 1501 και πετάει σε διάφορες εφαρμογές σφάλμα το android.process.media το οποίο λύνεται με clear data τις εκάστοτε εφαρμογής. Μάλλον η καλύτερη επιλογή είναι το από το μηδέν σετάρισμα του τηλεφώνου.

 

Ωραίος!!!

 

Το περίεργο είναι ότι με την 1508st εμένα δεν έκανε αυτό που φαίνεται στο video.

Μετά την επαναφορά του backup της 1508st (για να επιστρέψω από την MiUi που ήμουν) άρχισε να το κάνει η 1508st.

 

Και είμαι σίγουρος γιατί έχω βάλει όλες τις Vibeui που έχουν βγει από τότε που πήρα το κινητό μέχρι τώρα, stable και dev και είναι το πρώτο πράγμα που δοκιμάζω.

 

Δεν ξέρω μήπως το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με την rom αλλά με κάποια εφαρμογή της lenovo που έχει κάνει update από μόνη της και στο τελευταίο update έχει αυτή την αλλαγή.

 

Δεν ξέρω τι να πω.

 

Θα δοκιμάσω να περάσω καθαρή την 1508st κάποια στιγμή να δω τι κάνει αν και πλέον το κινητό δουλεύει όπως το θέλω.

 

Ευχαριστώ για την δοκιμή.

 

Νομίζω το έχεις πει στο παρελθόν αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ, πως δημιουργείς αυτά τα video;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω επισημάνει παλιότερα. Είναι αποτέλεσμα της προσθήκης ro.lenovo.region=row στο build.prop που το βάζεις για το fix του widget καιρού της lenovo

Ωχ καταλαβα. Καποια αλλη δυσλειτουργια θα αντιμετωπισω με το build.prop που πειραξα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , θα χάσεις apps και αριθμούς τηλεφώνου , κλήσεις μηνύματα κλπ που είναι αποθηκευμένοι στο τηλέφωνο. Αν οι επαφές και τα τηλέφωνά τους είναι περασμένα στο gmail λογαριασμό σου αυτές θα συχρονιστούν στην νέα rom όταν περάσεις το gmail λογαριασμό.

Υπάρχει και η λύση να βάλεις την 1447 με τον τρόπο που αναφέρεται και στο τέλος να μπεις στο TWRP και από το backup (που θα έχεις πάρει στο σχετικό βήμα του οδηγού ) να επαναφέρεις μόνο το "data". Αλλά δεν ξέρω αν θα "κάτσει" καλά αυτή η λύση από την 9432 στην 1447. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις το τηλέφωνο σχεδόν όπως πριν όσον αφορά εφαρμογές, δεδομένα, ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστω πολυ kandilak! Θα το ψαξω λιγακι ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

 

Το περίεργο είναι ότι με την 1508st εμένα δεν έκανε αυτό που φαίνεται στο video.

Μετά την επαναφορά του backup της 1508st (για να επιστρέψω από την MiUi που ήμουν) άρχισε να το κάνει η 1508st.

 

Και είμαι σίγουρος γιατί έχω βάλει όλες τις Vibeui που έχουν βγει από τότε που πήρα το κινητό μέχρι τώρα, stable και dev και είναι το πρώτο πράγμα που δοκιμάζω.

 

Δεν ξέρω μήπως το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με την rom αλλά με κάποια εφαρμογή της lenovo που έχει κάνει update από μόνη της και στο τελευταίο update έχει αυτή την αλλαγή.

 

Δεν ξέρω τι να πω.

 

Θα δοκιμάσω να περάσω καθαρή την 1508st κάποια στιγμή να δω τι κάνει αν και πλέον το κινητό δουλεύει όπως το θέλω.

 

Ευχαριστώ για την δοκιμή.

 

Νομίζω το έχεις πει στο παρελθόν αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ, πως δημιουργείς αυτά τα video;

Ούτε και μένα στην 1501 dev κάνει αυτό στο βίντεο, οπότε αναμένουμε για επόμενη η ρομ λογικά. Η 1508 είναι πιο 'καλη' από την 1501?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη ειναι πιο γρηγορη , αν δεν κανω λαθος ειναι αυτη και εδω ειναι πιο φθηνη http://www.e-shop.gr/sandisk-sdsdquan-032g-g4a-ultra-32gb-micro-sdhc-class-10-adapter-p-PER.661963 .

Αλλα εγω δεν ξερω αν κανουν τα 32gb στο κινητο, μεχρι 16 εχω βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη ειναι πιο γρηγορη , αν δεν κανω λαθος ειναι αυτη και εδω ειναι πιο φθηνη http://www.e-shop.gr/sandisk-sdsdquan-032g-g4a-ultra-32gb-micro-sdhc-class-10-adapter-p-PER.661963 .

Αλλα εγω δεν ξερω αν κανουν τα 32gb στο κινητο, μεχρι 16 εχω βαλει.

 

Εγώ έχω βάλει 64GB.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε σμς από την κοσμοτέ, ότι έχω πλέον πρόσβαση στο 4γ δίκτυο παρόλο που δεν είχα κάνει κάποια αίτηση ή τίποτα τέτοιο.. Συνδέθηκα και γω από τα δεδομένα για να δω τι παίζει, αλλά μου εμφανίζει ότι είμαι στο 3γ δίκτυο.. Να φανταστω φταίει η κάρτα σιμ που είναι 5-6 χρόνων;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε σμς από την κοσμοτέ, ότι έχω πλέον πρόσβαση στο 4γ δίκτυο παρόλο που δεν είχα κάνει κάποια αίτηση ή τίποτα τέτοιο.. Συνδέθηκα και γω από τα δεδομένα για να δω τι παίζει, αλλά μου εμφανίζει ότι είμαι στο 3γ δίκτυο.. Να φανταστω φταίει η κάρτα σιμ που είναι 5-6 χρόνων;

ναι θέλει αλλαγή η sim

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

kandilak ενα αλλο περιεργο καιι στο κινητο του φιλου μου αλλα και στο δικο μου ειναι οτι δεν υπαρχει πλεον η λειτουργια Voice capture στις επιλογες της καμερας. Τι λαλακια εχει γινει?

Τελικα φλασαρα παλι και το δικο μου κινητο και του φιλου μου με την 1447 για να επανερθει το Voice capture και δεν μπορουσα να παγωσω το security και στο δικο μου κινητο.:p Τελικα μετα απο 2-3 επανεκινησεις που επρεπε να κανω ειδα οτι τελικα παγωνει η εφαρμογη, δεν ξερω που τρωει σκαλωμα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε σμς από την κοσμοτέ, ότι έχω πλέον πρόσβαση στο 4γ δίκτυο παρόλο που δεν είχα κάνει κάποια αίτηση ή τίποτα τέτοιο.. Συνδέθηκα και γω από τα δεδομένα για να δω τι παίζει, αλλά μου εμφανίζει ότι είμαι στο 3γ δίκτυο.. Να φανταστω φταίει η κάρτα σιμ που είναι 5-6 χρόνων;

 

Μπα, οι καρτες SIM υποστηριζουν 4G απο πιο παλια (απ'οτι νομιζα και γω), μονο αν την εχεις καμια 10ετια θελει σίγουρα αλλαγμα (για 5-6 μπορει) . Και γενικα δε θελει καμιά ρυθμιση ιδιαιτερη περα απο το μενου των ρυθμίσεων και ιισως επανεκκίνηση.

Το πρόβλημα ειναι καθαρα στο δικτυο, άσχετα τι λενε οι εταιρείες. Και μενα στη περιοχη δεν πιανει 4G και μονο οταν πηγα στο κεντρο της Αθηνας (!) ειδα σηματακι 4G..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το κινητό...

Ο οδηγός της πρώτης σελίδα είναι ανανεωμένος δηλαδή ακολουθώ ότι βήματα έχει?

Που μπορώ να δω ποια rom έχει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το κινητό...

Ο οδηγός της πρώτης σελίδα είναι ανανεωμένος δηλαδή ακολουθώ ότι βήματα έχει?

Που μπορώ να δω ποια rom έχει το κινητο?

 

Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο -> Version information

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το κινητό από τον Νοέμβριο (απο το toc2 με 9432 ρουταρισμενο) όταν θέλει μια εφαρμογή έγκριση root μου βγάζει κάτι κινέζικα στην τύχη πατάω την δεξιά επιλογή υποθέτω είναι το agree αν φλασαρω την 1447 θα σταματήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα περαστεί το #Supersu

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από το to2c το παρέλαβα σήμερα και έχει και μένα την 9432 ρουταρισμένο! Θα κάνω σήμερα το calibration της μπαταρίας σύμφωνα με τον οδηγο με το power manager που έχει ήδη εγκαταστημένο, έτσι?χρειάζεται να κατεβάσω κάτι άλλο?

 

Μετά αξίζεινα φλασάρω την 1447 που βλέπω ότι γι αυτήν λέτε οι περισσότεροι ή να μεινω με την 9432?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

Θα ήθελα να κάνω δυο τρεις ερωτησούλες.

Έχω το κινητό σε version 1443 . υπάρχουν και άλλοι με το εξής πρόβλημα;

Όταν είμαι δίπλα δίπλα με άλλο κινητό που έχει 4G(samsung) εγώ πιάνω με το ζόρι 4G ενώ ο άλλος πιάνει τέλεια. Φταίει το lenovo γιαυτό ;

και έχουμε ακριβώς την ίδια εταιρία κινητής και την ίδια κάρτα sim.

ΚΑι κάτι άλλο τα Notifications είτε είμαι σε 3g/4g είτε σε wifi δεν έρχονται (facebook / viber) παρα μόνο όταν μπω σε μια απο αυτές τις εφαρμογές.

Και στις ρυθμίσεις είναι ρυθμισμένο να έρχονται κατευθείαν.

Μόνο τα mail ερχονται κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. τελικά ρε παιδιά το κινητό είναι 4g ? γιατί διαβάζω απο μερικούς οτι δεν πιάνουν σήμα 4g. Επίσης όλα αυτά με τα version 1443,1447 κ 9432 είναι απαραίτητα να γίνουν? όπως έρχεται από το to2c ή minideal δεν δουλέυουν τα κινητά? Ρωτάω γιατί είμαι σε φάση να το αγοράσω. Από που πιστεύεται ότι είναι καλύτερα?Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημέρα σε όλους. τελικά ρε παιδιά το κινητό είναι 4g ? γιατί διαβάζω απο μερικούς οτι δεν πιάνουν σήμα 4g. Επίσης όλα αυτά με τα version 1443,1447 κ 9432 είναι απαραίτητα να γίνουν? όπως έρχεται από το to2c ή minideal δεν δουλέυουν τα κινητά? Ρωτάω γιατί είμαι σε φάση να το αγοράσω. Από που πιστεύεται ότι είναι καλύτερα?Ευχαριστώ

 

βλέπω ότι το to2c το έχει πιο φτηνά από όλους

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ειναι 4G, οι εταιρεις ειναι που δεν εχουν καλη καλυψη.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες χρειάζεται το calibration της μπαταρίας?

Γιατί εμένα το κάνει τώρα πάνω απο 8 ώρες και δεν έχει τελειώσει ακόμα και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...