Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρίσκω το widget του ξυπνητηριού και αναγκάστηκα και έβαλα άλλο.

Το ξυπνητηρι εινι στην εφαρμογη Ρολοι .

ενα τελευταιο θελω να ρωτησω , για να λειτουργησει η συσκευη κανονικα πρεπει περασω κατι εγω ?

Πρεπει να περασεις την 1447 , υπαρχει οδηγος στην πρωτη σελιδα. Το minideal δεν το στελνει με την 1447(δεν ξερω αν εχει αλλαξειι κατι εμενα δεν ειχε την 1447) το vickmall το στελνει με την 1447 αλλα με root τωρα τελευταια δεν το στελνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια, την έκανα την "πατάτα". Έκανα wipe στο TWRP και το system. Αποτέλεσμα να μη φορτώνει καμιά ROM, αλλά ούτε και restore στο Backup. Βγάζει Failed. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια, την έκανα την "πατάτα". Έκανα wipe στο TWRP και το system. Αποτέλεσμα να μη φορτώνει καμιά ROM, αλλά ούτε και restore στο Backup. Βγάζει Failed. Καμιά ιδέα;

Κλεισε το κινητό και μετα ξαναμπες στο TWRP και δοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε το κινητό και μετα ξαναμπες στο TWRP και δοκίμασε

Ok, δούλεψε. Ευχαριστώ πολύ. Πληροφοριακά, γιατί έγινε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητηρι εινι στην εφαρμογη Ρολοι .

 

Το ξυπνητηρι το βρήσκω. Το widget δεν βρήσκω.

Βάλε το widget "Καιρός Lenovo". Αν πατήσεις πάνω στο ρολόι του widget σε πάει στην εφαρμογή ρολογιού-ξυπνητηριού. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με το widget ημερολογίου. Επίσης πολλά από τα widget καιρού με ρολόι που υπάρχουν στο playstore έχουν την ίδια συμπεριφορά αν πατήσεις πάνω στο ρολόι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν έγινε κάτι περίεργο που δεν ξέρω πώς να εξηγήσω.

 

Ελπίζω κάποιος ποιο γνώστης στον τρόπο λειτουργίας του Android να μας διαφωτίσει.

 

Από τότε που βγήκε η MiUi v6 rom στο needrom (η δεύτερη που έχει ελληνικά όχι η πρώτη από το ισπανικό forum) χρησιμοποιούσα αυτή γιατί αν και έχει τα προβλήματα της (μέσα στο σαββατοκύριακο θα κάνω ένα post με την εμπειρία μου με την MiUi) λειτουργούν τα push notifications όπως βολεύουν εμένα και όχι όπως στις VibeUi που πρέπει να είναι ανοιχτό το app στον task manager.

 

Όσο περνούσαν οι μέρες όμως για κάποιο λόγο η MiUi άρχισε να βαραίνει και το κινητό να σέρνεται αν και είχε μνήμη ελεύθερη. Οπότε εχθές αποφάσισα να γυρίσω στην VibeUi και να κάνω υπομονή μέχρι να αποφασίσω τι κινητό θα πάρω ( το δικό μου το A806 το έχω πουλήσει, χρησιμοποιώ δανεικό ενός φίλου.

Επανέφερα το backup της 1508st που είχα με το TWRP και ως δια μαγείας τα push notifications δουλεύουν όπως και στην MiUi. Κλείνεις δηλαδή την εφαρμογή από το task manager και τα push εξακολουθούν να δουλεύουν.

 

Θα γράψω και την ακριβή διαδικασία μεταξύ την εναλλαγή των δύο ROM μήπως και κάποιος που γνωρίζει να ρίξει φώς και ίσως να βρούμε μια λύση στο πρόβλημα, αυτοί από μας που το θεωρούμε πρόβλημα.

 

1. Έκανα backup με το TWRP την 1508st που είχα στημένη στο κινητό. Επέλεξα τα πάντα.

2. Έκανα advanced wipe και επέλεξα να κάνει wipe τα πάντα εκτός από την micro-sd (προσοχή μην την πατήσει κανένας).

3. Πέρασα την MiUi.

4. Πέρασα το supersu 2.46 από TWRP γιατί το root που έχει η MiUi δεν έβγαζε ποτέ μήνυμα ότι κάποια εφαρμογή ζητούσε root access και απ’ ότι κατάλαβα έδινε αυτόματα root access.

5. Πέρασα τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ από το play store και χρησιμοποιούσα το κινητό μέχρι εχθές.

6. Εχθές έκανα wipe αλλά το απλό όχι το advanced και μετά έκανα επαναφορά του backup της 1508st.

 

Παρακαλώ μην καταλήξουμε πάλι σε κόντρα οι δύο πλευρές όπως και στο παρελθόν. Δεν είναι αυτός ο σκοπός αυτού του post. Βλέπετε κι εγώ στο post προσπαθώ ξεκαθαρίσω ότι αυτός ο τρόπος λειτουργίας των push notifications είναι ο τρόπος που βολεύει εμένα και όχι ότι αυτός είναι ο σωστός και ο δικός σας ο λάθος.

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει συμπεριφορά η VibeUI . Σε ποια εφαρμογή διαπίστωσες ότι δουλεύουν τα push?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να την εγκαταστησω αλλα βγαζει σφαλμα οποτε εμεινα στη δικια του παλι.

Ποιο βράδυ θα είναι έτοιμη διορθωμένη και έχω αφαιρέσει και τις εφαρμογές που ανέφερα στο προηγούμενο post. Όταν θα είναι έτοιμη θα διορθώσω και το προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το widget "Καιρός Lenovo". Αν πατήσεις πάνω στο ρολόι του widget σε πάει στην εφαρμογή ρολογιού-ξυπνητηριού. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με το widget ημερολογίου. Επίσης πολλά από τα widget καιρού με ρολόι που υπάρχουν στο playstore έχουν την ίδια συμπεριφορά αν πατήσεις πάνω στο ρολόι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει συμπεριφορά η VibeUI . Σε ποια εφαρμογή διαπίστωσες ότι δουλεύουν τα push?

 

Σε όλες.

 

Για παράδειγμα στο viber, skype, facebook messenger.

 

Αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο, αλλά αύριο θα γράψω αναλυτικά το πως συμπεριφέρονται κάποια apps στην Vibeui και πως στην MiUi (και πλέον στο κινητό μου και στην Vibeui για κάποιο ανεξήγητο λόγο) για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια καποιος... θελω να επαναφερω ενα backup,το οποιο ομως το εχω μεταφερει στον υπολογιστη μου. Σε ποιον φακελο του κινητου πρεπει να το ξαναβαλω για να το επαναφερω μεσω TWRP??
Link to comment
Share on other sites

 

Σε όλες.

 

Για παράδειγμα στο viber, skype, facebook messenger.

 

Αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο, αλλά αύριο θα γράψω αναλυτικά το πως συμπεριφέρονται κάποια apps στην Vibeui και πως στην MiUi (και πλέον στο κινητό μου και στην Vibeui για κάποιο ανεξήγητο λόγο) για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα.

Έχεις δίκιο, αν το έχεις κλειδώσει στον task manager (σύρσιμο μια φορά προς τα κάτω για να βάλει το λουκετάκι), μετά δεν το κάνει kill αν το αφαιρέσεις από την οθόνη πρόσφατων εφαρμογών. Όρίστε η Lenovo σου έκανε το χατήρι :happy: .

Τώρα βέβαια δεν ξέρω από ποια rom και μετά άλλαξε αυτό.

Είμαι στην 1511_dev.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια βοηθεια καποιος... θελω να επαναφερω ενα backup,το οποιο ομως το εχω μεταφερει στον υπολογιστη μου. Σε ποιον φακελο του κινητου πρεπει να το ξαναβαλω για να το επαναφερω μεσω TWRP??

Στο root της sdcard (εσωτερική ή εξωτερική δεν έχει σημασία) φτιάχνεις τους φάκελους TWRP\BACKUPS\0000000000000000\ και μέσα βάζεις τον φάκελο με το backup που έχεις. Τα μηδενικά για να μην τα μετράς είναι 16.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να την εγκαταστησω αλλα βγαζει σφαλμα οποτε εμεινα στη δικια του παλι.

 

Ποιο βράδυ θα είναι έτοιμη διορθωμένη και έχω αφαιρέσει και τις εφαρμογές που ανέφερα στο προηγούμενο post. Όταν θα είναι έτοιμη θα διορθώσω και το προηγούμενο post.

Έτοιμο το διορθωμένο αρχείο της 1447 multilanguage για το A808T μοντέλο! Έγινε τροποποίηση στο σχετικό post

Link to comment
Share on other sites

Ειχε την 1447 οπως ηρθε απο vickmall. θεωρησα οτιι ισως να φταιει κατι στην ρομ και ξαναπερασα την 1447 που εχεις ανεβασει εδω και την εχω βαλει και γω, κανονικα με TWRP recovery αλλα μου κανει τα ιδια. Του φιλου μου ειναι το ασπρο Α806 (δεν πιστευω να παιζει ρολο).

kandilak ενα αλλο περιεργο καιι στο κινητο του φιλου μου αλλα και στο δικο μου ειναι οτι δεν υπαρχει πλεον η λειτουργια Voice capture στις επιλογες της καμερας. Τι λαλακια εχει γινει?

Link to comment
Share on other sites

kandilak ενα αλλο περιεργο καιι στο κινητο του φιλου μου αλλα και στο δικο μου ειναι οτι δεν υπαρχει πλεον η λειτουργια Voice capture στις επιλογες της καμερας. Τι λαλακια εχει γινει?

Αυτό το έχω επισημάνει παλιότερα. Είναι αποτέλεσμα της προσθήκης ro.lenovo.region=row στο build.prop που το βάζεις για το fix του widget καιρού της lenovo

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

υποχρεωτικα για να ανοιξουμε την οθονη πρεπει να πατησουμε το διπλανο κουμπι; Δεν υπαρχει αλλος τροπος; π.χ. ξεκλειδωμα με τα κατω κουμπια; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

υποχρεωτικα για να ανοιξουμε την οθονη πρεπει να πατησουμε το διπλανο κουμπι; Δεν υπαρχει αλλος τροπος; π.χ. ξεκλειδωμα με τα κατω κουμπια; Ευχαριστω

1.Με swipe από αριστερά προς τα δεξιά ( ή αντίστροφα) ακριβώς πάνω από τα κουμπιά menu-home-back εκεί δηλαδή που τελειώνει η οθόνη.

2.Με διπλό tap στην οθόνη.

 

και τα δύο ενεργοποιούνται στο μενού Black screen operation στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

+3. Με οποιοδήποτε μοτίβο του βάλουμε στην οθόνη. Απίστευτα χρήσιμο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω στο black screen operations μου βγαζει " unfortunately ,Lenovogestures has stopped"...

Η συσκευη ειναι rooted και τελευταια εχω βαλει τον Hola launcher (αν παιζει ρολο)...

Μπορω να κανω κατι αλλο; Ευχαριστω πολυ παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω στο black screen operations μου βγαζει " unfortunately ,Lenovogestures has stopped"...

Η συσκευη ειναι rooted και τελευταια εχω βαλει τον Hola launcher (αν παιζει ρολο)...

Μπορω να κανω κατι αλλο; Ευχαριστω πολυ παιδια!

Ποια rom έχεις?

Στην διαχείριση εφαρμογών πήγαινε στην καρτέλα "ΟΛΑ" και δες αν υπάρχει εφαρμογή LenovoGestures.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν θυμαμαι πως βρισκω την rom... :rolleyes:

Μολις εκανα επαννεκινηση αλλα δεν αλλαξε κατι!

Πας ρυθμίσεις , κάτω κάτω "Σκετικά με το τηλέφωνο" (About phone) και μετά "Πληροφορίες συσκευής" (Device information)

Link to comment
Share on other sites

9432 η λεγόμενη

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει ψαχνω αλλα μου δειχνει

"about device"

"version information"

baseband version a806.v30

build number vibeui_v2.0_9432_st_a806

ποια ειναι η rom;

Ευχαριστω

Έχεις λοιπόν την rom που βάζει το to2c την 9432.

Αν θες κάνε το κόπο να βάλεις την 1447_dev multilanguage γιατί στην 9432 κάθε κινεζομάγαζο έχει κάνει τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...